جديدترين اخبار مربوط به هوانوردي نظامي و غيرنظامي را در اين بخش بخوانيد
Colonel II

Colonel IIنماد کاربر
پست ها

1606

تشکر کرده: 397 مرتبه
تشکر شده: 258 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 5 آذر 1387 13:41

آرشيو سپاس: 13186 مرتبه در 1359 پست

سازمان فضايي كشور: ساخت 3 ماهواره جديد به مراحل نهايي رسيد

توسط shola » جمعه 1 آبان 1388 14:48

يك عضو سازمان فضايي ايران از مراحل نهايي ساخت 3 ماهواره جديد مخابراتي و سنجش از راه دور در سه دانشگاه كشور و برنامه ريزي براي ساخت يك پايگاه فضايي در جنوب كشور خبر داد.

به گزارش خبرگزاري ها دكتر فتح الله امي كه در همايش ماهواره اميد در پرديس دانشكده هاي فني دانشگاه تهران سخن مي گفت افزود: 3 ماهواره به وزن هاي 75، 65 و 50 كيلوگرم با ماموريت هاي عكسبرداري، سنجش از دور و مخابراتي توسط 3 دانشگاه كشور در حال ساخت است كه در حال حاضر مراحل پاياني خود را مي گذراند.

برنامه ريزي ايران براي اعزام موجود زنده به فضا

امي در ادامه تاكيد كرد: براساس برنامه ريزي كه شده است و همچنين طبق مصوبه شوراي عالي فضايي كشورمان جمهوري اسلامي ايران تا سال 1404 بايد موجود زنده به فضا پرتاب كند.

ماهواره مصباح

اين عضو سازمان فضايي ايران در ادامه سخنان خود با اشاره به تلاش 28 ساله دانشمندان كشورمان در ساخت ماهواره مصباح گفت:اين ماهواره از سال 84 آماده پرتاب است اما متاسفانه به دلايلي اين پرتاب صورت نگرفت.
وي تاكيد كرد: در ساخت اين ماهواره انتقال تكنولوژي به صورت كامل انجام شد به طوري كه يكي در ايتاليا و ديگري در ايران ساخته شد.
«امي» وزن اين ماهواره را 5/63 كيلوگرم و داراي ابعاد 50 در 50 در 70 سانتي متر اعلام كرد و گفت: قرار بود به مدار هزار كيلومتر پرتاب شود.
عضو سازمان فضايي كشور ماموريت ماهواره مصباح را قرائت كنتورهاي اشتراك آب، برق، گاز دانست و تاكيد كرد: با بهره برداري از اين ماهواره ديگر نيازي به مراجعه ماموران كنتورخوان به منازل و اماكن تجاري نخواهد بود.

داشتن ماهواره براي ايران تحريم شده حياتي است

امي با بيان اينكه در عصر ارتباطات نياز به ماهواره در تجهيزاتي مانند موبايل و تصاوير تلويزيون بسيار بااهميت است خاطر نشان كرد: ماهواره در حال حاضر نقش بسيار مهمي را در زندگي بشر بازي مي كند كه از آن جمله مي توان به مخابرات، هواشناسي، نقشه برداري، كشاورزي، پيش بيني حوادث غيرمترقبه و در نهايت ماهواره هاي جاسوسي اشاره كرد.
وي ادامه داد: با توجه به نياز كشور به ماهواره و به لحاظ تحريم، ايران هزينه زيادي را پرداخت مي كند به طوري كه سازمان صدا و سيما در سال بيش از 200 ميليون دلار اجاره ماهواره پرداخت مي كند؛ بنابراين اگر خودمان بتوانيم ماهواره پرتاب كنيم درآمد بسيار خوبي را برايمان به همراه خواهد داشت.

طرح احداث پايگاه فضايي در جنوب كشور

امي از طراحي احداث يك پايگاه فضايي در جنوب كشور خبر داد و گفت: ما مكان هاي بسيار خوبي در جنوب ايران به ويژه جزاير براي پرتاب ماهواره به فضا داريم كه به همين خاطر طرحي در حال بررسي است كه به زودي پايگاهي فضايي تحت عنوان «سيويل» كه غيرنظامي هم خواهد بود در جنوب كشور كه به خط استوا نزديك تر است ايجاد خواهد شد.

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
منم مرگ، مادر تو، منم که دوباره تو را از نو میزایم.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب shola تشکر کرده اند:
CAPTAIN PILOT, SAMAN, Fariborz, Shahbaz, capitan nima, iran12345, كيارش, yasermym, Mahdi1944, sokuteasemuni

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 12 مهمان