در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با علم و تكنولوژي به بحث بپردازيد

ت ژ و

مدير انجمن: شوراي نظارت


Major

Majorنماد کاربر
پست ها

1885

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 7 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 23 مهر 1388 18:31

آرشيو سپاس: 2891 مرتبه در 1282 پست

ت ژ و

توسط misam5526 » جمعه 1 آبان 1388 20:16

قطار پرسرعت (تِ.ژِ.وِ، مخفف نام آن به زبان فرانسوی Train à grande vitesse به صورت TGV) به قطار سریع‌السیر فرانسوی گفته می‌شود. اولین سری این نوع قطارهای در سال ۱۹۸۱ بین پاریس و لیون بکار گرفته شد. این یکی از افتخارات فناوری کشور فرانسه است که قطار سریع‌السیر مسیر بین دو شهر بزرگ فرانسه را با سرعتی بیش از ۳۰۰ کیلومتر در ساعت طی می‌کند. قطار ت ژ و در ۳ آوریل ۲۰۰۷ رکورد سریعترین قطار ریلی چرخدار جهان را با سرعت ۵۷۴،۸ کیلومتر در ساعت شکست. این قطار همچنین سریعترین قطار موجود در جهان برای حمل و نقل عمومی مردم محسوب می‌شود.


خطوط ال ژ و

طبق آخرين استانداردها جدیدترین خطوط پر سرعت قابلیت سرعت ۳۵۰ کیلومتر در ساعت را دارند. ال جی وی ها خطوطی هستند که سرعت بیش از ۲۵۰ کیلومتر در ساعت را امکان پذیر می‌کنند. قطار های ت ژ و روی خطوط معمولی تا بالاترین سرعت ایمن حدود سرعت ۲۲۰ کیلومتر در ساعت نیز حرکت می‌کنند. این برای قطار ت ژ و مزیتی است چون با این قابلیت مسافت های بیشتری را طی می‌کنند. همچنین به ایستگاههای داخل شهر نیز می‌توانند آمد و شد کنند.

خطوط معمولي

قطارهاي ت ژ و در خطوط ال ژ و با سرعت ۳۰۰ به بالا حركت ميكنند كه در كشور فرانسه حدود ۲۰۰۰ كيلومتر است و در ۵۰۰۰ كيلومتر از مسيرهايي كه هنوز داراي خطوط سريع نيستند با سرعت حدود۲۰۰. تعداد ايستگاههاي سريع در فرانسه حدود 20 و ايستگاههاي معمولي حدود 200 ايستگاه ميباشد.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب misam5526 تشکر کرده اند:
حسن2568, Mahdi1944

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان