اين جاگردشگران گريه مي کنند!

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه‌ي مباحث مرتبط با تاريخ جهان به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, رونین, شوراي نظارت

ارسال پست
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 1885
تاریخ عضویت: پنج شنبه 23 مهر 1388, 6:31 pm
سپاس‌های ارسالی: 588 بار
سپاس‌های دریافتی: 2859 بار

اين جاگردشگران گريه مي کنند!

پست توسط misam5526 » یک شنبه 3 آبان 1388, 1:43 pm

عجيب ترين تورهاي تفريحي- ماجراجويانه جهان معمولاً بسياري از شرکت کنندگان در اين تورها، هنگام رسيدن به نواحي ظاهراًغير ممکن براي عبور، شروع به گريه کردن مي کنند! اما اين لحظات براي مجريان تور چندان عجيب نيست.
زندگي کردن با کوسه هاي سفيد و عبور از وحشتناک ترين و تنگ ترين غارهاي جهان مي تواند سوژه هاي جالب توجهي براي گردشگران ماجراجويي تلقي شود که ديگر ازشرکت در تورهاي تفريحي عادي کشور هاي مختلف جهان خسته شده اند! نکته جالب اين است که شرکت کنندگان درتورهاي عجيب، معمولاً با چشماني مملو از اشک و گريه روز خود را شب مي کنند! گوشي تلفن را بر مي داريد و با شماره تلفن يک آژانس توريستي تماس مي گيريد که براي چند روز و چندشب اقامت در بهترين وشيک ترين هتل هاي يکي از مناطق جذاب گردشگري جهان، بهترين محرک ها را ارائه کرده: غذاهاي متنوع، بازديد از نقاط ديدني و شرکت در جشنواره هاي متنوع... چند روز و چند شب به پايان مي رسد و شما باانبوهي از خاطرات به خانه باز مي گرديد. اين، فرآيند عادي و تقريباً جهاني شرکت در تورهاي مختلف گردشگري است که البته نوعي قالب کليشه اي به خود گرفته است....حال تصور کنيد، در تور ماجرا جويانه اي نظير سفر به قطب جنوب، مناطق جنگ زده وحتي در حال جنگ و از همه جالب تر صحراهاي سوزان آفريقا شرکت کرده ايد که در آن ها هيچ تکرار و کليشه اي ديده نمي شود. اين گونه تورها فرمول هاي خاص خود را دارند که به جهت ذات ماجراجويانه شان، شرکت کنندگان در آن بايد حتماً بيمه عمر داشته باشند!

يک هفته در صعب العبورترين نواحي دنيا
يکي از تورهاي مملو از هيجان و حسن ماجراجويي، دوچرخه سواري در کوهستان هاي صعب العبور مناطقي از جهان نظير بخش هايي از رشته کوه هاي آند و آلپ در آمريکاي جنوبي و اروپاست. در اين مناطق، دفاتر مختلفي مشغول به فعاليت اند که پس از ثبت نام متقاضيان و دريافت هزينه هاي شرکت در تورهاي دوچرخه سواري در کوهستان، افراد را براي آغاز يک ماجراجويي بزرگ آماده مي کنند. اين تورها معمولاً به مدت 4 روز تا يک هفته برگزار مي شود و به دليل صعب العبور بودن مناطق کوهستاني، گردشگراني که تمايل به حضور در اين تورها دارند، بايد فيزيک وقواي بدني مناسبي داشته باشند. اين تورها معمولاً در قالب تيم هاي 8 تا 10 نفره برگزار مي شود. گردشگران که به دو چرخه هاي ويژه ، کوله هاي مخصوص بسيار سبک و چادرهاي تک نفره مجهزند و به دوچرخه سواري از ميان جنگل هاي کوهستاني و عبور ازدل دره ها و لبه پرتگاه ها مي پردازند تا يکي از نفس گيرترين دوران هاي زندگي خود را تجربه کنند.

رها شده در قطب
در شمال کانادا، يعني جايي که دماي هوا به ميزان قابل توجهي پايين است، تورهاي يخ و برفي برگزارمي شود که تقريباً نمي توان نمونه اي براي آن در سراسر دنيا پيدا کرد. در اين تورها گردشگراني حضور دارند که براي تجربه لحظه به لحظه سفر، بايد در کلاس هاي توجيهي فشرده اي شرکت کرده و آموزش هاي لازم را ببينند. به عقيده برگزار کنندگان اين تورها، معمولاً گردشگراني در اين تورهاي ماجراجويانه شرکت مي کنند که تقريباً هر توري را که بتوان درذهن متصور شد، تجربه کرده و اکنون به اين نتيجه رسيده اند که بايد سراغ عجيب ترين ها بروند.
گردشگران پس از پرداخت مبالغي بين 2 تا 4 هزار دلار براي دو تا سه روز شرکت در اين تورها و کلاس هاي توجيهي مربوطه، در قالب يک تيم و با استفاده از هواپيماهاي مخصوص راهي مناطق نزديک به قطب در شمال کانادا شده و پس از پياده شدن از هواپيما و طي مسافتي معين روي زمين و توده هاي يخي، خود را به پناهگاه هاي يخي مي رسانند که به علت سردي بيش از حد هوا هيچ گاه آب نمي شوند. آن ها از اين لحظه به بعد بايد به تنهايي سفر کوتاه مدت خود را در شرايط سخت و سرد آب و هوايي اين منطقه و پناهگاه هاي آن آغاز کنند.نکته جالب توجه اين است که هنگام ثبت نام اين افراد در تور، موافقت کتبي شرکت کنندگان از شرايط برگزاري تور اخذ مي شود. تا در صورت مرگ هر يک از آن ها از شدت سرما و يخ زدگي، باز ماندگان اش نتوانند هيچ گونه ادعايي را مطرح کنند. البته براي اين که اين گردشگران بتوانند در برابر سرماي بسيار شديد هوا مقاومت کنند از لباس ها، جوراب ها و کفش هاي مخصوصي استفاده مي کنند که بدن را دربرابر سرماي شديد هوا مقاوم نگاه مي دارد.... اما کمي هم از سرگرمي هاي اين گردشگران ماجرا جو بخوانيد؛ در چنين مناطقي، ماهي گيري مي تواند تنها سرگرمي به حساب آيد. براي اين کار بايد از مانعي به نام يخ کلفت سطح درياچه عبور کرد که البته اين کار با استفاده از دستگاه ها و دريل هاي مجهز به مته هاي بزرگ صورت مي گيرد. در کنار ماهي گيري، برخي از توريست ها شجاعت بيشتري از خود به خرج داده و (البته در حالي که پوشش هاي مخصوصي به تن دارد) وارد آب بسيار سرد درياچه شده و به شنا کردن مي پردازند.... بر اساس نظر سنجي هاي صورت گرفته در حين برگزاري تورهايي از اين دست، معمولاً گردشگران تمايلي به تجربه دوباره آن ندارند اما پس از بازگشت به خانه براي شرکت مجدد در آن لحظه شماري مي کنند....
نمونه مشابه برگزاري چنين تورهايي درمناطق آفريقايي و صحراي سوزان اين منطقه از جهان نيز ديده شده که البته در اين موارد، اداره کنندگان تور به جهت وجود خطرات زيادي از جمله حيوانات درنده ، دورادور مشتريان خود را زير نظر دارند!

زندگي با کوسه هاي سفيد
يکي ديگر از اين تورها عجيب و غريب، تورهاي تفريحي يک روزه در کنار کوسه هاي سفيد آب هاي ساحلي منطقه کارائيب است. در اطراف اين آب ها اثري از کوسه هاي سفيد که بسيار درنده وحشي هستند، نيست؛ با اين حال اداره کنندگان يکي از تورهاي گردشگري اين منطقه در ابتکاري جالب و با به دام انداختن چند کوسه سفيد در مناطق آبي ديگر جهان، آن ها را به منطقه اي در اطراف کارائيب آورد و در قفس هاي بسيار بزرگ و محافظت شده چند لايه اي نگهداري مي کنند. اين افراد برنامه هاي ويژه اي براي درآمد زايي ازاين اقدام خود دارند. گردشگران ماجراجويي که از شرکت در تورهاي تفريحي رايج در جهان خسته شده اند، مي توانند با پرداخت بين يک هزار تا يک هزار و 800 دلار درتورهاي تفريحي يک روزه زندگي با کوسه هاي سفيد لذت ببرند. اين گردشگران ابتدا در سه کلاس فشرده 10 ساعته تمرين غواصي شرکت کرده و سپس با طي کردن مسافتي نسبتاً طولاني با قايق هاي تندرو، خود را به محل قفس زيردريايي کوسه هاي سفيد مي رسانند؛ جايي که حداقل دو تا سه کوسه سفيد درنده و گرسنه در انتظار شان است! گردشگران مجهز به لباس هاي مخصوص غواصي و معمولاً در گروه هاي چهار تا شش نفره وارد آب شده و بلافاصله وارد بخشي حفاظت شده از قفس کوسه هاي سفيد مي شوند. آن ها بي درنگ حملات کوسه ها به پوشش هاي حفاظتي را مشاهده مي کنند. نکته جالب توجه اين است که اداره کنندگان تور که لحظه به لحظه در کنار کردشگران وحشت زده قرار دارند، با ريختن مقادير قابل توجهي از خون حيوانات ديگر در آب موجب تحريک بيشتر کوسه هاي مي شوند. اين تور معمولاً ازساعت 11 آغاز و تا 5 بعداز ظهر ادامه مي يابد... گردشگران در چند نوبت وارد آب مي شوند و در اين ميان، ناهار مفصلي نيز در قايق تند رو نوش جان مي کنند.

نفوذ به غارهاي وحشت انگيز
منطقه کارائيب يکي از شگفت انگيزترين و در عين حال مرموزترين نقاط زمين است که به جهت تأثيرات آبي و موج هاي ساحلي ، حفره ها و غارهاي زيادي در ديواره صخره اي سواحل آن ايجاد شده است. در هزاران سال گذشته، عمق اين حفره ها بيشترو بيشتر شده تا اکنون به غارهايي با عرض و ارتفاع شايد يک متر تبديل شوند. اما نکته جالب توجه اين جاست که برخي مجريان تورهاي گردشگري از اين حفره هاي به اصطلاح غار، درآمدزايي کرده و با هدايت گردشگران ماجراجو به دل حفره ها، آن را با يکي از پر مخاطره ترين لحظات زندگي شان همراه مي کنند.طول اين حفره هاي بسيار تنگ و باريک عمدتاً تا چند صد متر نيز ثبت شده اما عرض و ارتفاع آن ها در برخي گذرگاه ها به زور به يک متر مي رسد. البته اداره کنندگان اين تورها به خوبي از مسير و نقشه آگاه اند و در حالي که در بين هر چند گردشگر يک راهنماي خبره قرار گرفته، تور را به جلو هدايت مي کنند. اين تورها يک روزه هستند و اگر اشکال خاصي درطول مسير پيش نيايد، گردشگران تا پيش از غروب آفتاب از دل حفره هاي تنگ و تاريک خارج مي شوند. نکته جالب اين که معمولاً بسياري از شرکت کنندگان در اين تورها، هنگام رسيدن به نواحي ظاهراً غير ممکن براي عبور، شروع به گريه کردن مي کنند! اما اين لحظات براي مجريان تور چندان عجيب نيست.

در مناطق جنگلي

درنظر بسيار عجيب مي آيد و باور کردن اش سخت است که تورهايي وجود داشته باشند که گردشگران را به مناطق جنگ زده يا در حال جنگي نظير کابل وموگاديشو ببرند تا با ديدن مناطق آسيب ديده از جنگ، خوش بگذرانند! در اين تورها که برگزار کنندگان معدودي دارد، گردشگران بيمه عمر هستند. آن ها وارد صحنه اصلي نبرد نمي شوند اما از دور شاهد درگيري ها بوده و صداي رد و بدل شدن آتشبار جنگ را مي شنود.

منبع:نشريه زندگي ايده آل
[img]http://www.beiragh.com/images/1006.jpg[/img]

ارسال پست

بازگشت به “تاريخ جهان”