در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با علم و تكنولوژي به بحث بپردازيد
Captain I

Captain Ino avatar
پست ها

820

تشکر کرده: 189 مرتبه
تشکر شده: 43 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 18 مرداد 1386 23:58

آرشيو سپاس: 2263 مرتبه در 462 پست

رآكتورهاي تحقيقاتي هسته اي

توسط حسن2568 » سه شنبه 5 آبان 1388 00:24

راکتورهای تحقیقاتی هسته ای
رایج ترین نوع راکتور

در سوخت این راکتور ها از اورانیم غنی شده استفاده می شود که این سوخت در بین صفحات فلزی قرار گرفته و با آب خنک می شود؛راکتورها با این مشخصات،بر مبنای دامنه وسیعی از توان گرمایی،از چند کیلو وات تا صدها مگا وات،میتوانند کار کنند. این نوع راکتورها از راکتور های قدرت و یا آن دسته که در کشتی ها بکار می روند بسیار کوچکتر هستند و بسیاری از آنها در دانشکده ها فعال هستند.
هدف ابتدایی اولیه راکتور های تحقیقاتی تهیه چشمه نوترون برای تحقیق و دیگر مقاصد است.بالا ترین قدرت برای یک راکتور تحقیقاتی معمولاً تا MV100 است.این دسته از راکتورها در دماهای پایین تری کار میکنند،به سوخت کمتری نیاز دارند و متعاقباً با این مصرف سوخت پایین،محصولات شکافت کمتری نیز به وجود می آورند.از طرف دیگر سوخت آنها میزان غنای بالا تری را می طلبد که معمولاً (اورانیم-235) با درجه غنای 20% است.
در این گونه راکتورها،مثل راکتور قدرت،قلب راکتور نیاز به خنک کننده دارد ومعمولاً باید از یک کند کننده برای کاهش سرعت نوترون ها  و نیز افزایش واکنش های شکافت استفاده شود.
آرایش به کار رغته در طراحی راکتورهای تحقیقاتی بسیار وسیع تر و متنوع تر از راکتورهای قدرت است و حالات کارکرد و بهره برداری متفاوتی دارند به عنوان مثال به صورت مداوم یا پالسی.
موارد استفاده راکتور های تحقیقاتی:
1تحقیقات و آموزش
2آزمایش مواد با کاربردهای ویژه
3تولید رادیو ایزوتوپ برای کاربرد های مختلف در پزشکی،صنعت و کشاورزی
4اهداف نظامی
5 استفاده های چند منظوره
انواع راکتور های تحقیقاتی:
1راکتورهای استخری
2 راکتورهای  تانکی
3راکتور تریگا
4راکتور آب سنگین
5 راکتورهای تحقیقاتی ((زاینده سریع))
راکتورهای استخری:
یکی از مرسوم ترین راکتور ها، راکتور نوع استخری است که قلب آن را دسته ای از عناصر سوختی تشکیل می دهند و در زیر استخر بزرگی از آب قرار دارد. در میان عناصر سوختی میله های کنترل قرار دارد و همچنین کانال هایی خالی برای مواد آزمایشی تعبیه شده است. هر عنصر سوخت دارای تعداد زیادی صفحات سوخت با غلاف آلومینیومی است که در جعبه ای عمودی قرار دارد.آب وظیفه خنک کنندگی و نیز کند کنندگی را در راکتور به عهده دارد و از گرافیت و برلیم به عنوان باز تابنده استفاده می شود. برای دستیابی به پرتوهای نوترون منفذ هایی در دیواره استخر تعبیه شده است.
راکتورهای تحقیقاتی تانکی:
استفاده از این نوع راکتورآسان تر است، زیرا کنترل عبور آب پمپاژ شده در این سیستم آسان تر است،البته در راکتور های با توان پایین که مخصوص آموزش هستند نیز ممکن است تانکی باشند. طرز قرار گرفتن قلب و باز تابنده راکتور در نوع تانکی با سوخت ورقه ای، همانند سیستم های نوع استخری است و متغیر های یکسانی نیز دارند با این تفاوت که در آن به جای محافظ آب از بتن جامد بدور قسمتهایی از آن بهره گرفته می شود.
راکتور تحقیقاتی تریگا:
راکتور تریگا نوع دیگری است که تا کنون 40واحد از آن در نقاط مختلف جهان مورد استفاده قرار گرفته است. قلب آن شامل 60 الی 100 عنصر سوختی استوانه ای با قطرmm36  و غلاف آلومینیمی و حاوی ترکیبی از سوخت اورانیم و هیدرید زیر کونیم (به عنوان کند کننده) می باشد.
قلب این راکتور در استخر آب قرار دارد و معمولاً از گرافیت و برلیم  به عنوان باز تابنده استفاده می کنند.این نوع راکتور در ایمنی کامل و در کسر کوچکی از ثانیه میتواند به درجات بالای قدرت برسد.سوخت راکتور تریگا به آن، ضریب حرارتی منفی بالایی عرضه می دارد و افزایش سریع قدرت آن هم به وسیله اثر فعالیت منفی ناشی از هیدرید کند کننده به سرعت متوقف می شود.

راکتور تحقیقاتی  آب سنگین :
نوع دیگری از راکتور تحقیقاتی است که نوترون ها به وسیله آب سنگین یا گرافیت، کند می شوند.

راکتور تحقیقاتی  همگن:
این نوع راکتور ها دارای قلبی شامل نمک های حل شده اورانیم به صورت مایع درون تانکری با قطر mm 300، هستند.طرح های اولیه پایلوت استفاده از آنها را رایج ساخت و لیکن امروزه 5 واحد از این راکتور ها در حال کارند
راکتور تحقیقاتی ((زاینده سریع)):
راکتور زاینده سریع BFS،دارای دها هزار دیسک یا صفحه سوختی شامل پلوتونیم و اورانیم بسیار غنی شده، با کاربرد های نظامی می باشد.

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
باآزمايش hla وثبت نام در پايگاه پيوند مغز استخوان كشور در بيمارستان شريعتي شانس زندگي را در بيماران سرطان خون و... افزايش دهيد    لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب حسن2568 تشکر کرده اند:
Mahdi1944, ganjineh, ARafiee

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان