قلعه چالشتر شكوه معماري و هنر حجاري ايران

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه‌ي مباحث مرتبط با تاريخ ايران به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, شوراي نظارت

ارسال پست
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1468
تاریخ عضویت: شنبه 6 اسفند 1384, 9:30 pm
محل اقامت: تهران. شهرک اکباتان
سپاس‌های ارسالی: 4 بار
سپاس‌های دریافتی: 186 بار

قلعه چالشتر شكوه معماري و هنر حجاري ايران

پست توسط ARMIN » شنبه 24 تیر 1385, 9:28 pm

قلعه چالشتر شكوه معماري و هنر حجاري ايران

‪۸۵/۰۴/۲۴‬


سنگ و استفاده از مصالح سنگ همواره در احداث بنا، از ديرباز در ايران مورد توجه معماران بوده و حجاري و تراش سنگ نيز بر شكوه و عظمت دوره‌هاي معماري ايران افزوده است.


"قلعه چالشتر" در استان چهار محال و بختياري تلفيقي از معماري دوران قاجار در ايران با معماري اروپايي است كه با ستونهايي ايستاده از سنگ ، خودنمايي مي -‌كند.

اين قلعه در منطقه " چالشتر " واقع شده، كه در دوره صفويه مركز حكمراني چهارمحالي‌ها بوده است كه ‌به ‌وسيله كلانتران روستاهاي و مناطق تحت سيطره خود را كنترل مي‌كردند و پس از انتصاب "حسين قلي‌خان " به عنوان ايلخان بختياري ، در اواسط حكومت ناصرالدين شاه، حكمرانان اين منطقه از حاكميت بر چالشتر خلع و تنها به زمين داران بزرگ تبديل شدند.

مديرپايگاه قلاع تاريخي چهارمحال و بختياري معتقداست:مجموعه قلعه تاريخي چالشتر كه به " قلعه خاني" مشهور مي‌باشد،در ‪ ۱۱۰‬سال پيش در چالشتر احداث و بنا شده است.

"اردشير آخوندي " درگفت و گو با ايرنا افزود: دريكي‌ازسرستونهاي سنگي اين مجموعه قلعه،تاريخ ساخت آن را به سال ‪۱۳۲۱‬هجري قمري حك كرده‌اند.

وي‌گفت: مجموعه تاريخي چالشتر شامل " سردر سنگي"،"خان‌نشين "، " اندورني "، " حمام "، " انبارها " و " اصطبلها " است.

به گفته وي، قلعه عياني و خان‌نشين اين مجموعه تاريخي داراي ‪ ۳۸‬ستون سنگي با سر در و ايوان مي‌باشد.

آخوندي يادآور مي‌شود: " ازاره سنگي " منقوش اين مجموعه قلعه شامل نقوش افسانه‌اي و اسطوره‌اي،زندگي روزمره،گل وگياه،گل و گلدان، گل و مرغ، نقوش پيچش گياهي و نقوش فرشته است.

به‌گفته وي،اين نقوش به صورت ماهرانه و زيبا خلق شده و در برخي موارد به صورت برجسته حجاري شده است.

آخوندي‌ادامه‌داد:دراين مجموعه قلعه، اندروني با يك دالان به‌قسمت خان‌نشين ارتباط داشته و ايوان آن داراي ‪ ۱۰‬ستون سنگي است.

مدير پايگاه قلاع چهارمحال وبختياري گفت: ايوان با آجركاري وكاشي معرق در لچكي‌ها و پيشاني بنا با ازاره‌هاي سنگي منقوش شامل درختان تاك،گل و گلدان ،گل و مرغ و سرو و كاج تزئين شده است.

آخوندي اظهار داشت:اتاقهاي اين مجموعه قلعه نيز با نقوشي به سبك نقاشي "لندني" كه تلفيقي از هنر نقاشي ايراني و غربي است، مزين است.

به گفته وي،اين سبك نقاشي كه در دوره قاجار به اوج خود مي‌رسد شامل نقوش گل و گلدان،افسانه ليلي ومجنون ونقوش اسلامي شامل يوسف و زليخا به همراه خط نوشته‌اي از آيات قرآن است.

وي يادآور شد: در بخشي از سر درهاي اين مجموعه قلعه، همچنين معماري " سنتوري" كه‌به صورت مثلثي شكل بانقوشي به سبك " شير و شكر" است، به چشم مي خورد.

به گفته آخوندي، حمام قلعه تاريخي چالشتر نيز مزين به كاشي‌آبي فيروزه‌اي و سفيد سربي بوده است.

وي يادآورشد: سقف اندروني اين قلعه به صورت قابهايي از چوب گردو است و درهاوپنجره‌هاي اتاقهاي اين مجموعه‌نيزازجنس چوب گردو به صورت گره چيني شده مي‌باشد.

آخوندي خاطر نشان كرد: اين مجموعه قلعه داراي پنج ايوان است و پنج اتاق نيز در اندروني آن وجود دارد و در مجموع داراي ‪ ۴۰‬ستون است.

مجموعه قلعه تاريخي "چالشتر" شهركرد در مركز استان چهارمحال و بختياري واقع شده و هرروزآماده بازديد براي علاقه مندان به هنر حجاري ايراني است.


[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
Don't play games with the ones who love you

ارسال پست

بازگشت به “تاريخ ايران”