نخستين دانشجوي دكتراي علوم و فناوري نانو دانشگاه شريف

در اين بخش مي‌توانيد در مورد تمامي مسائل مرتبط با کنکور و دانشگاه به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, شوراي نظارت

ارسال پست
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 1885
تاریخ عضویت: پنج شنبه 23 مهر 1388, 6:31 pm
سپاس‌های ارسالی: 588 بار
سپاس‌های دریافتی: 2859 بار

نخستين دانشجوي دكتراي علوم و فناوري نانو دانشگاه شريف

پست توسط misam5526 » دو شنبه 18 آبان 1388, 5:58 pm

خبرگزاري فارس: نخستين دانشجوي دكتراي علوم و فناوري نانو دانشگاه صنعتي‌شريف گفت: علي‌اكبر آشكاران پس از 4 سال تلاش مستمر به عنوان نخستين دانشجوي مقطع دكتراي تخصصي رشته علوم و فناوري نانو از پژوهشكده علوم و فناوري نانو دانشگاه صنعتي‌شريف فارغ‌التحصيل شد.

اعظم ايرجي‌زاد در گفتگو با خبرنگار حوزه دانشگاه خبرگزاري فارس، گفت: اين پژوهشگر موفق شده است با دفاع از رساله دكتراي خود با عنوان "ساخت نانوذرات به روش تخليه قوس الكتريكي در محيط مايع و مشخصه‌يابي آنها " به عنوان نخستين فارغ‌التحصيل مقطع دكتراي تخصصي رشته علوم و فناوري نانو گام مهمي را در ساخت نانوساختارهاي فلزي و اكسيد فلزي بردارد.
وي افزود: براي ساخت نانوذرات يا نانوساختارهاي فلزي و اكسيد فلزي از روش‌هاي متنوعي استفاده شده كه عمدتا پرهزينه بوده و نياز به تجهيزات پيچيده دارند، درحالي كه استفاده از روش تخليه قوس الكتريكي در محيط مايع روشي ساده و اقتصادي محسوب مي شود و داراي قابليت صنعتي شدن و توليد انبوه است.
عضو هيئت علمي دانشكده فيزيك دانشگاه صنعتي شريف ادامه داد: گروه پژوهشي فعال در اين زمينه در پژوهشكده نانو جزء نخستين گروه‌هايي هستند كه از اين روش جهت ساخت نانوذرات فلزي و اكسيد فلزي استفاده كرده و تعداد قابل توجهي از نانوساختارهاي پركاربرد شامل اكسيد تنگستن، اكسيد روي، اكسيد تيتانيوم، اكسيد مس، طلا و نقره را با موفقيت سنتز كرده‌اند.
وي به كاربردهاي اين نانو ذرات اشاره كرد و گفت: مهمترين كاربرد نانوذرات اكسيدي توليد شده در حذف آلاينده‌هاي زيست‌محيطي، تصفيه آب و هوا و نيز ساخت سنسورهاي گاز و آشكارسازهاي هيدروژن است، ضمن اين كه نانوذرات فلزي طلا و نقره نيز در كاربردهاي زيستي و درمان بيماري‌ها از جمله سرطان مورد استفاده قرار مي‌گيرند.
ايرجي‌زاد افزود: از مهمترين ويژگي‌هاي پايان‌نامه وي، طراحي و ساخت دستگاه در داخل كشور و هم چنين انتشار 5 مقاله بين المللي در مجلات ISI و چندين ارائه در كنفرانس‌هاي داخلي و بين المللي است و اين پژوهشگر اكنون به عنوان عضو هيئت علمي در كشور مشغول به خدمت شده است.
وي با اشاره به اهداف تعريف شده اين پژوهشكده گفت: تربيت نيروي انساني براي استفاده از دانش نانو در توسعه اقتصادي - اجتماعي كشور يكي از اهداف پژوهشكده علوم و فناوري نانو اين دانشگاه بوده است كه پس از چندين سال تلاش با فارغ التحصيل شدن اولين پژوهشگر به عينيت درآمده و از اين پس نيز به طور مستمر ادامه خواهد داشت، چنانچه در حال حاضر تعداد دانشجويان دكتري شاغل به تحصيل در اين پژوهشكده 35 نفر هستند كه در طي 4 سال گذشته پذيرش شده‌اند.
رييس پژوهشكده علوم و فناوري نانو دانشگاه صنعتي شريف در ادامه گفت: تلاش در جهت آموزش و پژوهش فناوري نانو، گسترش مرزهاي دانش، انجام طرح هاي پژوهشي كاربردي در زمينه هاي مرتبط ، جذب متخصصان و ايجاد فضاي مناسب براي همكاري هاي گروهي متخصصان رشته هاي مختلف در دانشگاه از ديگر اهداف اين پژوهشكده به شمار مي‌آيد كه بخش عمده‌اي از آن محقق شده است، ضمن اين كه تلاش‌ها در اين پژوهشكده ادامه دارد.
به گفته وي هم چنين سومين كنفرانس بين‌المللي نانوساختارها به همت اين پژوهشكده و همكاري پرديس بين‌المللي دانشگاه شريف و به منظور ارتباط علمي بيشتر با مراكز ملي و بين‌المللي با حضور اساتيد برجسته در اين زمينه، اسفند سال‌جاري در جزيره كيش برگزار خواهد شد.
ايرجي‌زاد درباره ديگر برنامه پژوهشكده علوم و فناوري نانو دانشگاه صنعتي شريف خاطر نشان كرد: گسترش فضاي پژوهشكده، استقرار تجهيزات و ايجاد آزمايشگاه هاي جديد و حضور در جشنواره دستاوردهاي نانو كشور كه در چند روز آينده برگزار مي شود از برنامه‌هاي كوتاه مدت پژوهشكده محسوب مي‌شود.
[img]http://www.beiragh.com/images/1006.jpg[/img]

ارسال پست

بازگشت به “کنکور و دانشگاه”