افزايش ازدواج دختران با پسران كوچكتر از خود

در اين بخش ميتوانيد درباره موضوعاتي كه در انجمن براي آنها بخشي وجود ندارد به بحث و گفتگو بپردازيد

مدیران انجمن: Shahbaz, MASTER, رونین, شوراي نظارت

ارسال پست
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 1885
تاریخ عضویت: پنج شنبه 23 مهر 1388, 6:31 pm
سپاس‌های ارسالی: 588 بار
سپاس‌های دریافتی: 2859 بار

افزايش ازدواج دختران با پسران كوچكتر از خود

پست توسط misam5526 » سه شنبه 19 آبان 1388, 5:09 pm

شبكه ايران: ازدواج دختران و زنان با پسران كوچكتر از خودشان پديده‌اي است كه اخيرا در مورد آن مي‌شنويم. ازدواج‌هاي عجيب و غريب كه دختر 10 تا 20 سال از شريك زندگيش بزرگتر است. اما در فرهنگ و برداشت‌هاي عامه مردم زماني پسري جوان حاضر مي‌شود با زني كه از خودش بزرگتر است ازدواج كند كه يا انگيزه‌هاي اقتصادي در ميان باشد و يا ارتباط عاطفي بين اين دو نفر برقرار شده باشد كه با وجود اين اختلاف سني فاحش تصميم به ازدواج گرفته‌اند.
كارشناسان جامعه شناسي ازدواج پسران با زنان بزرگتر از خود را يك معضل اجتماعي- فرهنگي مي‌دانند و مي‌گويند: اين كه دختران بهتر است در زمان ازدواج كوچكتر باشند حرف نادرستي نيست. همسن بودن هم در صورتي كه بيشتر از لحاظ فرهنگي – اجتماعي و تحصيلي با هم به نتيجه رسيده باشند مشكل آفرين نيست. اما اختلاف سن 10 تا 20 سال يك پديده اجتماعي است كه راهكار مقابله با آن فرهنگ‌سازي است.

به گفته آنان زنان و مردان با اين اختلاف سني از نظر جسماني با هم هماهنگ نيستند پس وقتي مردان همسراني 10 تا 20 سال بزرگتر مي‌گيرند بعد از مدت كوتاهي اين حس و علاقه از يك طرف كمرنگ مي شود. سپس در ادامه مشكلاتي را به وجود مي آورد از طرفي اين زنان براي اينكه بتوانند جوانان را در كنار خود داشته باشند به دليل اينكه اكثرا از شرايط مالي خوبي برخوردارند حاضر به انجام هر هزينه‌اي هستند كه اين وضعيت سبب مي شود مردان متوقع و تنبل شوند. چون هر چيزي را اراده كنند بدست مي‌آورند. در صورت بروز مشكل هم، جدايي راهي است كه انتخاب مي‌شود و اين يعني افزايش آمار طلاق در ايران و مسايل بعدي آن.

در رابطه با همين موضوع جالب به سراغ يكي از دفاتر معروف ازدواج تهران رفتم و از سردفتر آن پرسيدم در ماه چند مورد از اين گونه ازدواج‌ها به دفترتان مراجعه مي‌شود؟ گفت: "در ماه نميشه گفت ولي سالي 2,3 تا مورد رو داريم كه خانم حدود 10 سالي از آقا بزرگتر باشه، اما اين نوع ازدواج يكي دو سالي هست كه شايع شده و تا قبل از آن ازاين جور ازدواج‌ها به دفتر ما مراجعه نمي‌شد. اتفاقا امروز يك مورد قبل شما مراجعه كرد. خانم 30 سال داشت و داراي 2 بچه بود كه مي‌خواست با پسري 20 ساله ازدواج كنه."

با تعجب پرسيدم شما مي‌دانيد چرا اين پسر 20 ساله حاضر به چنين ازدواجي شده است؟

سردفتر پاسخ داد: "ما ديگه خيلي وارد جزييات نمي‌شيم ولي به‌نظر مي‌رسيد با توجه به وضعيت مالي مناسب خانم، آقا پسر حاضر به چنين ازدواجي شده و گرنه هيچ پسري با اين سن و سال همچين شرايط سخت و عجيبي رو براي ازدواج قبول نمي كنه!"

بعد سردفتر با خنده گفت:" البته بعيد نيست چند ماه ديگه بيان اينجا و طلاقشون رو هم اينجا ثبت كنن !"
[img]http://www.beiragh.com/images/1006.jpg[/img]

ارسال پست

بازگشت به “ساير گفتگوها”