در بازارهاي بين المللي پسته، ' ايران، آمريكا را پشت سر گذاشت

در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث و مطالب اقتصادی و مالی به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 1885
تاریخ عضویت: پنج شنبه 23 مهر 1388, 6:31 pm
سپاس‌های ارسالی: 588 بار
سپاس‌های دریافتی: 2859 بار

در بازارهاي بين المللي پسته، ' ايران، آمريكا را پشت سر گذاشت

پست توسط misam5526 » سه شنبه 19 آبان 1388, 5:29 pm

به گزارش روز سه شنبه خبرگزاري اقتصادي ايران(econews.ir)، "محسن جلالي پور"افزود: امسال حجم توليد پسته ايران به بيش از 150 هزار تن رسيد كه نسبت به سال گذشته دو برابر رشد توليد داشته است.وي افزود: هرچند سرمازدگي سال 86 و 87 باعث كاهش حجم توليد پسته و در نتيجه نفوذ پسته آمريكا در بازارهاي جهاني شده بود، اما امسال با افزايش حجم توليد پسته كشور، بازارهاي بين المللي دوباره از آن ايران شد.
دبير انجمن پسته كشور تاكيد كرد: با وجود افزايش 200 تا 300 دلاري قيمت پسته ايران در هر تن نسبت به پسته آمريكا، طعم، رنگ و كيفيت برتر پسته ايران باعث مي شود تاجران بين المللي از پسته ايراني استقبال بهتري بعمل آورند.
به گزارش اكونيوز، جلالي پور ادامه داد: ميزان آفلاتوكسين موجود در پسته كشور نسبت به سالهاي گذشته به صورت قابل توجهي كاهش يافته كه بر كيفيت محصول ايراني تاثير مستقيم خواهد گذاشت.
گفتني است پسته به عنوان يكي از مهمترين كالاهاي صادراتي كشاورزي ايران حدود 14 درصد از درآمد ارزي حاصل از محل صادرات كالاهاي غيرنفتي را شامل مي شود.

كارشناسان كشاورزي و به خصو ص پسته مي گويند، آمريكايي ها نزديك به 50سال تحقيقاتي به عمل آوردند تا بتوانند محصولي بهتر از پسته ايراني توليد كنند و بعد از اين همه بررسي دريافتند كه پسته ايران به دليل شرايط خاصي اقليمي " سرماي شب و گرماي روز " داراي كفيت بي نظيري است و هيچ كشوري نمي تواند چنين پسته اي حتي به كمك علم روز توليد كند.
حدود 400 هزار هكتار از زمينهاي مناطق مركزي و شرق ايران به توليد پسته اختصاص دارد كه 295 هزار هكتار بارور و مابقي غيربارور و نهال است.
[img]http://www.beiragh.com/images/1006.jpg[/img]

ارسال پست

بازگشت به “بخش اقتصادی و مالی”