درصد بازده سرمايه گذاري در شش ماه نخست امسال

در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث و مطالب اقتصادی و مالی به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 1885
تاریخ عضویت: پنج شنبه 23 مهر 1388, 6:31 pm
سپاس‌های ارسالی: 588 بار
سپاس‌های دریافتی: 2859 بار

درصد بازده سرمايه گذاري در شش ماه نخست امسال

پست توسط misam5526 » سه شنبه 19 آبان 1388, 5:31 pm

به گزارش خبرنگار اقتصادي «شبكه خبر دانشجو»، حسن قاليباف‌اصل امروز در نشست با خبرنگاران در تالار بورس اوراق بهاءدار تهران در تشريح عملكرد اين شركت در دوره شش ماهه ابتدايي امسال گفت: رسانه‌ها كمك‌هاي زيادي در فرهنگ‌سازي بورس انجام دادند و باعث شد جامعه يك شناخت از بورس و بازار بورس داشته باشد.
وي پيشنهاد داد تا يك صفحه در روزنامه ها و خبرگزاري ها براي آموزش و فرهنگ سازي در خصوص بورس اختصاص داده شود و تصريح كرد: ما آمادگي كمك به محتواي اين صفحه را داريم.

مديرعامل شركت بورس اوراق بهادار افزود: امسال صنعت بيمه و صنعت حفاري وارد بازار بورس شدند و فرصت‌هاي سرمايه‌گذاري و فرصت‌هاي انتخاب در پرتفوي (سبد سهام) بورس بيشتر شد.

قاليباف‌اصل با اشاره به رشد 46 درصدي ارزش بازار، ادامه داد: كل معاملات امسال تا امروز نزديك به 15 هزار ميليارد تومان است كه سال گذشته 13700 ميليارد تومان معامله صورت گرفته بود.

وي در ادامه تصريح كرد: شاخص سهام در اين دوره 13581 واحد است كه در 15 ماه گذشته بي سابقه بوده و رشد 58 درصدي را شاهد هستيم.

قاليباف‌اصل خاطرنشان كرد: دفعات معامله از 1410 دفعه به 2280 دفعه رسيده است كه رشد 161 درصدي را مي‌بينيم و شاخص فعاليت معاملات ريز هم در بازار افزايش پيدا كرده است.

وي با اشاره به اينكه در طول اين دوره در عرضه اول سهام ركود خوبي داشتيم ابراز داشت: در دوره‌هاي گذشته در نوبت عرضه اول پنج درصد سهام ارائه مي‌شد كه بيمه البرز در اين دوره در روز اول 10 درصد سهامش را ارائه داد و در يك هفته 30 درصد سهام به فروش رسيد.

قاليباف‌اصل در خصوص ميز صنايع گفت: تشكيل ميز صنعت بيمه منجر به اين شد كه دانش خوبي از اين صنعت، فعالان بازار سرمايه، كارشناسان، ارزشيابي صنعت بيمه و متخصصين مالي صنعت پيدا شود.

وي افزود: ديروز هم اولين ميز صنعت سيمان تشكيل شد و در مورد اين صنعت حداكثر شفاف‌سازي‌ها در زمينه تدوين مقررات و گزارش استراتژيك نقد شوندگي آماده شده است.

مديرعامل شركت بورس اوراق بهادار ادامه داد: در بحث توسعه‌اي كه امسال انجام شد راه اندازي بازار مشتقات جزو برنامه‌هاي آخر سال است كه در مرحله انجام كارهاي اجرائي آن هستيم.

قاليباف به تصويب دستورالعمل‌هاي روابط سرمايه‌گذاران، گزارش‌ كنترل شركت‌هاي سرمايه‌پذير اشاره و تصريح كرد:‌ دستورالعمل ‌هاي مختلفي از جمله دستورالعمل خريد اعتباري در هيأت مديره تصويب شده است كه خريدهاي اعتباري نقدشوندگي و گردش سهام در بازار سرمايه را منجر خواهد شد.

وي در ادامه گفت: در مورد بازار سازي، رو به رشد هستيم و آيين نامه بازارگرداني هم ابلاغ شده است، ولي كسي استقبال نكرد و آسيب‌شناسي اين دستورالعمل در مراحل نهايي است.

قاليباف در پاسخ به سوال خبرنگاري در خصوص پذيرش شركت‌هاي غير اصل چهل و چهاري گفت: براي پذيرش شركت‌ها محدوديت سرمايه داريم، شركت‌هاي كوچك را نمي‌توانيم بپذيريم.

وي با اشاره به وجود شركت هاي غير اصل چهل و چهاري مانند سيمان فارس‌لند، بانك سرمايه، بيمه پارسيان و شركت ايرانول اظهار كرد: شركت‌هايي كه نمي‌توانند در بورس باشند در شركت فرابورس مي‌توانند سهامشان را ارائه كنند.

وي در پاسخ به اين سئوال كه چرا در روند واگذاري سخت‌گيري مي كنيد، توضيح داد: در بدو پذيرش، بيشترين شفاف‌سازي و بيشترين انتظام بخشي انجام مي‌شود و هر شركتي كه وارد بازار مي‌شود يك موجود غريب است كه بايد بيشتر شناخته شود.

قاليباف بازدهي سرمايه‌گذاري را در اين دوره 51 درصد خواند و افزود: در دوره شش ماهه سال گذشته 31 درصد بازدهي سرمايه‌گذاري داشتيم.

وي در پاسخ به سوال خبرنگار در خصوص هدفمند كردن يارانه‌ها، گفت: 30 درصد مبالغي كه از هدفمند كردن يارانه به دست مي آيد دوباره به صنعت باز مي‌گردد.

قاليباف در پايان اظهار داشت: ‌در تاييد صلاحيت بايد يك سري استانداردهايي باشد كه دقيقا مشخص و در واگذاري سهم مديريت شود تا كسي كه سهم كلان شركت را مي‌خرد بتواند شركت را بعد از خصوصي سازي بهتر اداره كند.
[img]http://www.beiragh.com/images/1006.jpg[/img]

ارسال پست

بازگشت به “بخش اقتصادی و مالی”