جديدترين اخبار مربوط به نجوم را در اين بخش بخوانيد
Old Moderator

Old Moderatorنماد کاربر
پست ها

1073

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 20 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 22 شهریور 1386 18:41

آرشيو سپاس: 4435 مرتبه در 739 پست

رصد صلح در نقطه صفر مرزی ایران و آذربایجان

توسط SadafG » جمعه 22 آبان 1388 17:31
رصد صلح در نقطه صفر مرزی ایران و آذربایجان


دبیر انجمن صلح آسمانی از برگزاری شب رصدی صلح ستارگان در نقطه صفر مرزی ایران و آذربایجان خبر داد و گفت: این مراسم توسط انجمن صلح آسمانی و مرکز تحقیقات نجوم و اخترفیزیک مراغه بر فراز پل رود ارس برگزار شد.

محمد جواد ترابی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه 19 آبان برابر 10 نوامبراز طرف یونسکو به نام روز جهانی "علم با هدف صلح و توسعه" نامگذاری شده است، افزود: به این مناسبت با همکاری نهادهای مرزی برنامه رصدی صلح ستارگان (مراسم شب رصدی) بر فراز پل رود ارس در نقطه صفر مرزی ما بین جلفا و نخجوان تحت عنوان برگزار شد.

وی ادامه داد: با برگزاری این مراسم گردشگران و تجاری که قصد عبور از پل برای ورود به آذربایجان یا ایران را داشتند توانستند اجرام آسمانی چون مشتری و قمرهای آن، خوشه پروین و کهکشان "آندرومدا" را رصد کنند.

ترابی خاطرنشان کرد: گروهی از اساتید برجسته نجوم آکادمی علوم آذربایجان نیز به دعوت دکتر عجب شیری زاده رئیس مرکز اختر فیزیک مراغه برای برگزاری این شب رصدی مشترک به نقطه صفر مرزی ایران و آذربایجان آمدند.

دبیر انجمن صلح آسمانی با تاکید بر اینکه پروژه "صلح ستارگان" یکی از پروژه‌های رسمی سال جهانی نجوم است اظهار داشت: ایده پرداز این پروژه انجمن صلح آسمانی بوده و هم اکنون با حمایت اتحادیه بین‌المللی نجوم و یونسکو در سراسر جهان در حال برگزاری است.

وی در تشریح پروژه صلح ستارگان نیز به مهر گفت: صلح ستارگان، مراسم شبهای رصدی دوستانه ای را در نقاط مرزی کشورها برگزار می کند تا آسمان نشانه ای برای صلح و سازش میان ملتها و پلی میان فرهنگها باشد. همچنین صلح ستارگان سعی دارد نشان دهد که برای علم و درک زیبایی های کیهان، مرزی وجود ندارد.

ترابی با تاکید بر اینکه پروژه صلح ستارگان در حال حاضر با همکاری 36 گروه از 27 کشور در سراسر جهان برگزار می شود، ادامه داد: انجمن صلح آسمانی و انجمن نجوم ایران با حمایت یونسکو و اتحادیه بین‌المللی نجوم و با همکاری سازمانها و انجمنهای نجومی عضو صلح ستارگان در سراسر جهان، برگزار کنندگان پروژه صلح ستارگان هستند. همزمان با برگزاری شب رصدی میان ایران و آذربایجان در مرز جلفا و نخجوان، همکاران پروژه صلح ستارگان در عراق و سوریه نیز شب رصدی صلح ستارگان را در منطقه خود برگزار کردند.
زندگی دیدن یک باغچه از شیشه مسدود هواپیماست
خبر رفتن موشک به فضا
لمس تنهایی ماه
فکر بوییدن گل در کره ای دیگر

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب SadafG تشکر کرده اند:
noora, ganjineh, babak574, Shahryar, Mahdi1944, DTN, CAPTAIN PILOT, shola, كيارش, SAMAN, Fariborz, sokuteasemuni

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان