در اين بخش شهداء و ايثارگران جنگ معرفي و درباره‌ي حماسه دفاع مقدس بحث ميشود
Moderator

Moderatorno avatar
پست ها

2647

تشکر کرده: 716 مرتبه
تشکر شده: 86 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 9 خرداد 1386 19:41

آرشيو سپاس: 15736 مرتبه در 1685 پست

آزادی سوسنگرد، حماسه فراموش شده!؟

توسط Shahbaz » دوشنبه 25 آبان 1388 22:21شهر سوسنگرد يکي از شهرهاي تابع شهرستان دشت آزادگان است که در اوايل جنگ کنترل آن به دست دشمن بعثي افتاد ولي با توجه به اينکه اين شهر براي تصرف شهر اهواز که هدف اساسي عراق در جنگ بود بسيار مهم و حياتي بود خارج شدن آن از دست دشمن براي رزمندگان ايراني بسيار حائز اهميت بود و سرانجام از خود گذشتگي آنها با تعداد نيروها و ادوات جنگي بسيار کمتر از دشمن باعث شد اين شهر در 26 آبان ماه سال 1359 از دست دشمن خارج شد و اينگونه روياي تصرف مرکز خوزستان از سوي عراقي ها با فداکاري سربازان ايراني نقش بر آب شود.
منطقه اي که سوسنگرد در آن قرار داشت جبهه مياني خوزستان بود و منطقه اي وسيع شامل حميديه، سوسنگرد و بستان را شامل مي شد. عراق با کنترل آن مي توانست در هر قسمت از آن به جاده اصلي اهواز - حميديه - سوسنگرد و بستان دست پيدا کند.
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

عراق در اين منطقه داراي يک لشکر رزهي با سه تيپ، يک گردان نيروهاي مخصوص، يک گردان پياده، دو گردان کماندو، يک گردان شناسايي و 900 نفر از افراد جيش الشعبي مستقر کرده بود در حاليکه کل نيروهاي ايراني را تيپ سوم لشکر 92 زرهي، رزمندگان سپاه پاسداران، نيروهاي ژاندارمري سوسنگرد و گروه جنگ هاي نامنظم شهيد چمران تشکيل مي داد.
بعد از متوقف شدن پيشروي دشمن در جنوب غربي اهواز و عدم موفقيت آنان براي اشغال اين شهر، تلاش اصلي دشمن معطوف به اين موضوع شد تا در غرب، محور اهواز - حميديه - سوسنگرد - بستان را قطع کند و به ترتيب تقدم ابتدا حميديه يا سوسنگرد و يا بستان را اشغال کند.
بدين ترتيب از اوايل آبان ماه سال 1359 ارتش عراق پس از استقرار لشکر 9 زرهي در جنوب هويزه، شهر سوسنگرد را از جهات مختلف مورد تهديد قرار داد.
در روز 22 آبان فعاليت دشمن اطراف سوسنگرد افزايش يافت و هلي کوپترهاي عراقي مواضع پدافندي ايران که در محور حميديه - سوسنگرد مستقر بودند را گلوله باران کردند و در ساعت 8 و 45 دقيقه همان روز شهر سوسنگرد بمباران شد و توپخانه دشمن از ساعت 4 تا 7 صبح آتش خود را به روي شهر سوسنگرد فرو مي ريخت. نيروهاي هوايي و توپخانه هاي ايران نيز متقابلا در محور طلائيه - هويزه - سوسنگرد واحدهاي دشمن را بمباران کردند.
در روز 23 آبان از ساعت 4 و 30 دقيقه صبح شهر سوسنگرد از تمام جهت ها زير باران گلوله توپخانه دشمن قرار گرفت و هلي کوپترهاي دشمن نيز محور حميديه- سوسنگرد را مورد حمله قرار دادند و در پوشش اين آتش سنگين واحدهاي زرهي دشمن از سمت غرب و جنوب به طرف سوسنگرد به حرکت درآمدند اين در حالي بود که نيروهاي مردمي و سپاه پاسداران و ژاندارمري مستقر در ساير محورها تنها مجهز به سلاح سبک و ضد تانک بودند.
پس از آغاز حمله دشمن به سوسنگرد و محاصره آن و مقاومت شجاعانه مردم شهر که اجازه ندادند نيروهاي دشمن شهر را به طور کامل اشغال کنند شهر سه روز در محاصره کامل دشمن قرار داشت.


 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد در ساعت 6 و 30 دقيقه صبح روز 26 آبان ماه يگان هايي از نيروهاي مسلح کشور متشکل از تيپ 2 و تيپ 3 از لشکر 92 زرهي اهواز، گروه رزمي 148 پياده از لشکر 77 خراسان، گروه رزمي 37 زرهي شيراز، گروه جنگ هاي نامنظم شهيد چمران با پشتيباني آتش توپخانه و نيروهاي هوايي و هوانيروز به منظور شکست حصر سوسنگرد دست به حمله زدند.
گروه هاي جنگهاي نامنظم شهيد چمران در محور ابوحميظه سوسنگرد پيشروي کردند و رزمندگان سپاه و نيروهاي مردمي در محور سوسنگرد - دهلاويه در مقابل تهاجم دشمن مقاومت مي کردند. هنگ ژاندارمري سوسنگرد نيز دوشادوش ساير رزمندگان در دفاع از شهر سوسنگرد شرکت داشت.
تيپ 3 لشکر 92 زرهي در يک اقدام به موقع آبادي سبحاني را آزاد کرد و عمليات شمالي دشمن با ناکامي مواجه شد. تيپ 2 لشکر 92 زرهي و گروه جنگ هاي نامنظم شهيد چمران در شمال و جنوب جاده حميديه - سوسنگرد به پيشروي خود ادامه دادند و نيروهاي دشمن را از دو طرف مورد تهاجم قرار دادند.
ساعت 12 روز 26 آبان تلاش دشمن براي اشغال سوسنگرد در هم شکسته شد و کم کم آثار شکست و عقب نشيني در آنان نمايان شد. در بعد از ظهر همان روز عقب نشيني دشمن در شرق سوسنگرد به طرف جنوب آغاز شد و نيروهاي دشمن تلاش مي کردند تا هرچه سريع تر خود را از مهلکه نجات دهند و به جنوب کرخه عقب نشيني كنند.

سرانجام در واپسين ساعت هاي روز 26 آبان تمام نيروهاي دشمن صحنه نبرد را ترک و به سمت جنوب فرار کردند، تيپ 2 لشکر 92 زرهي همراه ساير رزمندگان به سوسنگرد  رسيد و نيروهاي دشمن در شمال غرب سوسنگرد به مواضع پدافندي خود عقب نشيني کردند و شهر به کنترل کامل نيروهاي جمهوري اسلامي ايران درآمد.
اما اين عمليات پيروزمندانه چند نکته جالب دارد که مهمترين آنها صدور فرمان امام خميني(ره) در روز 25 آبان ماه يعني يک روز قبل از آزادسازي سوسنگرد بود که در آن امام(ره) فرمودند:« بايستي تا فردا سوسنگرد آزاد شود» و رزمندگان اسلام در پاسخي سريع و بي درنگ به فرمان رهبر خود فرداي همان روز دشمن متجاوز را از خاک کشور بيرون راندند و سوسنگرد را آزاد کردند.
نکته دوم هم اين بود که در اين عمليات نيز حضور مردم به خصوص مردم عرب منطقه در مقاومت در برابر دشمن چشمگير بود و آنها همانند خرمشهر و آبادان سدي محکم در مقابل دشمن بودند.
نکته سوم اين واقعه اين است که متاسفانه در اکثر و شايد در همه تقويم هاي کشور اسمي از سالروز آزادسازي و فتح سوسنگرد به ميان نيامده است. در حالي که وقايعي با اهميت کمتر در تقويم ثبت شده چنين واقعه اي که در آن فرزندان انقلاب و ايران اسلامي دلاورانه در مقابل دشمن تا بن دندان مسلح مقاومت کردند و با حمله اي از سر ايمان و اخلاص دشمن را به بيرون از شهر سوسنگرد راندند در تقويم ثبت نشده است.
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 


جام جم ( مهر)
امام خمینی (ره ) :
  اگر بند بند استخوان هایمان را جدا سازند ، اگر سرمان را بالای دار برند ، اگر زنده زنده در شعله های آتش مان بسوزانند ، اگر زن و فرزندان و هستی مان را در جلوی دیدگان مان به اسارت و غارت برند ، هرگز امان نامه ی کفر و شرک را امضا نمی کنیم .

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Shahbaz تشکر کرده اند:
F-14 Fan, behrad90, Mahdi1944, shola, ARafiee, كيارش, CAPTAIN PILOT, HESAM-007, Shahryar, oweiys, بهنام41, Fariborz, mahdimk, SAMAN, Present

Major

Majorno avatar
پست ها

253

تشکر کرده: 25 مرتبه
تشکر شده: 41 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 10 بهمن 1385 02:43

آرشيو سپاس: 679 مرتبه در 161 پست

Re: آزادی سوسنگرد، حماسه فراموش شده!؟

توسط F-14 Fan » سه شنبه 26 آبان 1388 01:15

يادم مياد اخبار مربوط به ازادي سوسنگرد. ابان 59 كلاس اول نظري. اژيرها و وضعيتهاي قرمز.
حتي كليپ كوتاهي را كه تلويزيون در اين باره نشان داد يادمه.
اسم سوسنگرد يكهو همه جا شنيده ميشد. تو مدرسه صحبتي هم شد در مورد پسوند "گرد" و اينكه معني ان يعني "شهر".
درود بر همه دلاوران ايران كه در اين عمليات افتخار اميز شركت كردند.
تشكر فراوان از اين مقاله.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب F-14 Fan تشکر کرده اند:
oweiys, Shahbaz, Present, @lirez@, ARafiee, HESAM-007

Moderator

Moderatorno avatar
پست ها

2647

تشکر کرده: 716 مرتبه
تشکر شده: 86 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 9 خرداد 1386 19:41

آرشيو سپاس: 15736 مرتبه در 1685 پست

Re: آزادی سوسنگرد، حماسه فراموش شده!؟

توسط Shahbaz » چهارشنبه 25 آبان 1390 22:40سی و یکمین سالگرد شکست محاصره « شهر عاشقان شهادت؛ سوسنگرد قهرمان » در 26 آبان 1359 بر ملت شریف و همیشه در صحنه ایران اسلامی، خانواده های معظم شهداء، ایثارگران و بخصوص رزمندگان و پیشکسوتان جبهه های سوسنگرد و مردم خونگرم و عشایر قهرمان دشت آزادگان مبارک باد.سوسنگرد کجای ایران قرار دارد
شهرستان دشت آزادگان، یکی از شهرستان های استان خوزستان می باشد که در منطقه ای وسیع و هموار واقع شده، آب وهوای آن گرم و مرطوب و وسعتش حدود 5844 کیلو متر مربع است. آب شرب و کشاورزی دشت آزادگان از رودخانه کرخه تأمین می گردد، از جمله فرآورده های کشاورزی آن گندم ، جو ،برنج و تره بار می باشد.


*سوسنگرد

این شهر در 55 کیلومتری شمال غربی اهواز قرار دارد . در دوره صفویه به دست سادات «آل مشعشع» سپرده شد و تا آخر دوره قاجاریه وسعت زیادی نداشت. پس از چندی طایفه «بنی طرف» به این ناحیه کوچ کرد و موجب توسعه و پیشرفت آن شد. در دوره پهلوی نام آن از «خفاجیه» به سوسنگرد تغییر یافت . نژاد مردم سوسنگرد سامی است و اغلب از طایفه بنی طرف هستند و به زبان عربی تکلم می کنند و زبان رسمی آنان فارسی است، مذهب ایشان نیز شیعه اثنی عشری است. بر اساس آخرین سرشماری جمعیت سوسنگرد (دشت آزادگان) 120 هزار تن می باشد.


* محورهای هجوم رژیم بعثی عراق


ارتش عراق برای تصرف اهواز و نهایتا اشغال خوزستان می بایست دشت آزادگان را پشت سر می گذاشت و با تصرف سوسنگرد و منطقه جنوب هویزه، ‌اهواز را از غرب و جنوب مورد تهدید قرار می داد، در چنین وضعیتی،‌ جاده بستان، ‌سوسنگرد - اهواز بهترین مسیر تدارک رسانی به نیروهای اشغالگر بود.

- محور اول : تنگه چزابه بستان- سوسنگرد

جاده چزابه بستان- سوسنگرد از نظر نظامی محور مهم به حساب می آید، درعین حال وجود رود کرخه که این محور را به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم کرده است،‌نیز اهمیت بسیاری دارد.

- محور دوم : طلائیه- جفیر- کرخه کور

این منطقه، دشت وسیعی است که از غرب به هورالهویزه، ‌از شرق به رود کارون و از شمال به رود کرخه کور محدود می شد.


*آغاز جنگ:( سقوط طلائیه)


ارتش عراق در ساعت 14 روز 31/6/1359 با حمله گسترده هوایی به نقاط مختلف کشور و با زیر آتش قرار دادن پاسگاه های مرزی به طور رسمی جنگ علیه ایران را شروع و در منطقه دشت آزادگان حرکت خود را از دو محور آغاز کرد. در محور چزابه، ‌در حالی که نیروهای تیپ 3 لشکر 92 زرهی اهواز، به علت نابرابری در مقابل دشمن، ‌ایستادگی را مغایر با اصول نظامی دانسته و برای کسب موقعیت بهتر، عقب نشینی کردند.
در محور طلائیه نیز تعدادی سپاهی، نیروهای ژاندامری و تیپ 1 لشکر 92 استقرار داشتند که با هجوم دشمن عقب نشینی کردند و پاسگاه طلائیه قدیم سقوط کرد و تانک های عراقی در آن مستقر شدند.

*هفتمین روز جنگ (مرحله اول سقوط سوسنگرد)


در روز 6/7/1359 در حالی که تیپ 15 لشکر 5 مکانیزه و تیپ 43 لشکر9 زرهی عراق به ترتیب از جنوب اهواز و جنوب کرخه کور مستقر شدند همچنین در این روز فعالیت دشمن در منطقه سوسنگرد افزایش یافت و اجرای آتش سنگین روی شهر شروع شد و سوسنگرد سقوط کرد و تعدادی از عناصر ضدانقلاب به همراه چند افسر عراقی وارد شهر شده، پمپ بنزین، ‌شهربانی و بیمارستان و ... را به تصرف درآوردند و با گماردن یکی از مزدوران به عنوان فرماندار، ساختمان فرمانداری را مقر خود قرار دادند.


* دهمین روز جنگ (عملیات غیور اصلی و آزادسازی سوسنگرد پس از اولین محاصره)


ساعت 4 بامداد 9/7/1359 با دستور علی غیور اصلی آتش به سوی تانک های عراقی اجرا شد. نیروهای عراقی که غافلگیر شده بودند و نمی توانستند که با چه عنوانی به آنها حمله شده است، در حالی که خسارات قابل توجهی دیده بودند تعدادی از تانک های خود را سالم رها کرده و به سمت کرخه کور عقب نشینی کردند. پس از این عقب نشینی جاده حمیدیه سوسنگرد آزاد شد و رزمندگان پاسدار که به همراه یک گروهان از تیپ 3 لشکر 92 اهواز تا گلبهار پیش رفتند و از این ناحیه با پوشش هوایی هلی کوپتر های هوانیروز ارتش جمهوری اسلامی به طرف سوسنگرد حرکت کردند و این شهر را آزاد کردند.


*تلاش دشمن برای محاصره سوسنگرد (برای مرحله دوم)


پس از اشغال بستان، در حالی که دشمن سعی داشت از دو سمت (شمال کرخه و جاده بستان سوسنگرد ) پیشروی کند، یک واحد خود را صبح روز 23/7/59 از شمال کرخه کور به طرف جاده حمیدیه-سوسنگرد پیش برد. دشمن که قصد داشت علاوه بر شمال و غرب از سمت شرق نیز سوسنگرد را مورد تهدید قرار دهد، ‌به تلاش خود جهت تصرف جاده حمیدیه - سوسنگرد ادامه داد، طوری که از ساعت 18 همین روز نیروهای دشمن از تپه های الله اکبر به طرف سوسنگرد حرکت کردند و در کنار رود کرخه و در فاصله 2 کیلومتر شمال سوسنگرد مستقر شدند. قوای دشمن در سمت غرب سوسنگرد از دو سوی سابله تهاجم خود را آغاز کردند و به طرف سوسنگرد پیشروی کردند، به این ترتیب سوسنگرد از همه سو (دهلاویه ، تپه های ا... اکبر و ابوحمیظه) محاصره شد. سپاه پاسداران دشت آزادگان در گزارشی از این وضعیت اعلام کرد :

« در حال حاضر هیچ راهی برای نجات زخمی ها و تخلیه شهداء‌ وجود ندارد، مگر از طریق رودخانه که با ید بلم در اختیار باشد.»

سرانجام در ساعت 16 روز 24/8/59 تعدادی از نیروهای عراقی با 10 تانک به بخش شرقی شهر وارد شدند نیروهای محاصره شده در سوسنگرد با کمبود مهمات مواجه بودند. شهر از همه جهت زیر آتش سنگین دشمن بود، در این حال مدافعان مجبور بودند با وجود مشکلات فراوان مجروحان را به کنار رودخانه حمل کرده و با قایق عبور دهند و از طریق جاده خاکی به حمیدیه و سپس به اهواز منتقل کنند. دیوار فولادینی از تانک های دشمن اطراف سوسنگرد را محاصره کردند . درگیری تانک های عراقی با تعدادی از نیروهای ژاندارمری،‌سپاهی،‌ارتشی و نیروهای مردمی آغاز شد،‌ در نتیجه شش تانک دشمن منهدم و ضمن وارد آوردن تلفات سنگین به آنها 12 نفر از عراقی ها اسیر شدند.


* آزاد سازی سوسنگرد


طرح شکستن محاصره سوسنگرد در جلسه ای با شرکت فرماندهان ارتش، سپاه و ستاد جنگ های نامنظم، نماینده امام در شورای عالی دفاع و استاندار خوزستان آماده شد. بر اساس این طرح، حرکت اصلی از روستای گلبهار به سوسنگرد و حرکت فرعی از سمت سبهانیه انجام می شد . در این طرح، مقاومت نیروهای محاصره شده نیز بخشی از توان به شمار می آمد. در تک اصلی تیپ2 لشگر 92 نیروهای پاسدار و نیروهای ستاد جنگ های نامنظم وارد عمل شدند، تک فرعی و پشتیبانی نیز بر عهده تیپ 3 لشکر 92 بود. عملیات در ساعت 6:30 روز26/8/1359 آغاز شد. در محور جاده حمیدیه - سوسنگرد همزمان با اجرای آتش توپخانه روی عقبه دشمن،‌ نیروهای عمل کننده با پیشروی به موازات جاده،‌ روستای ابوحمیظه را آزاد کردند و در محور سبهانیه نیز رزمندگان موفق شدند دشمن را عقب برانند، نیروهای خسته از درگیری مداوم و ایستادگی در برابر دشمن که ثمرات مقاومت خود را می دیدند، ‌با دیدن رزمندگانی که به شهر وارد شدند، ‌از خوشحالی گریه سرداده و همدیگر را در آغوش می کشیدند. و خدا را شکر می کردند. ‌رزمندگان به پاکسازی شهر پرداختند و سرانجام شهر عاشقان شهادت، سوسنگرد آزاد شد.فارس
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
امام خمینی (ره ) :
  اگر بند بند استخوان هایمان را جدا سازند ، اگر سرمان را بالای دار برند ، اگر زنده زنده در شعله های آتش مان بسوزانند ، اگر زن و فرزندان و هستی مان را در جلوی دیدگان مان به اسارت و غارت برند ، هرگز امان نامه ی کفر و شرک را امضا نمی کنیم .

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Shahbaz تشکر کرده اند:
HESAM-007, F-14 Fan, Present, hermes_PERSIAN, @lirez@, oweiys, behrad90, shola, ARafiee, CAPTAIN PILOT, Java


 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 4 مهمان