در اين بخش شما ميتوانيد درباره سخت افزار كامپيوتر به بحث و تبادل نظر بپردازيد
Major I

Major I

نماد کاربر
97

تشکر کرده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 11 بهمن 1385 23:54

آرشيو سپاس: 13 مرتبه در 7 پست

آیا این مشکل از پردازنده و رم است یا گرافیک؟!

توسط hob » چهارشنبه 27 آبان 1388 18:10

من سیستمی با این مشخصات دارم:

main : MSI K9N SLI V2

CPU : AMD 5000+

RAm : 1GB SuperTalent

گرافیک : MSI 2400 pro

هارد : 500GB WD

پاور : گرین 380 وات

مشکل سیستم من این است که هنگام بازی، حتی بازیهای با گرافیک پایین خاموش میشود. وقتی به دمای سی پی یو در بایوس نگاه میکنم میبینم تا 90 هم رسیده. این مشکل فقط در هنگام بازیها اتفاق میافته و در غیر از آن همه چیزی عالی است.
این هم تصویری از وضع سیستم در حالت عادی:

لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

حالا شما فکر میکنید مشکل از کجاست؟!

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
3474

تشکر کرده: 286 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 20 اردیبهشت 1387 08:44

آرشيو سپاس: 13553 مرتبه در 2799 پست

Re: آیا این مشکل از پردازنده و رم است یا گرافیک؟!

توسط Solver » چهارشنبه 27 آبان 1388 19:57

مثل همیشه ...

پردازشگر بالا و رم پایین ... ایجاد ترافیک داخل سیستم و هنگ کردن. قفل کردن، ریست شدن، پریدن بیرون از بازی ...

البته گزینه های دیگری مانند ویروس و ... هم است، اما وقتی پردازشگر شما 5 باشد و رم شما 1 است، این مسئله چیز غیر عادی نیست.

Ram خود را افزایش دهید، مشکل رفع خواهد شد.

یا

پردازشگر را کاهش دهید. من حداکثر پردازشگر 4500 را با رم 1 گیگ توصیه میکنم که اون هم هنوز در مواردی دچار اختلال میشود.

اما در مورد 5000 و 6000 و ... شما باید حداقل 2 گیگ رم داشته باشید تا با این اختلال ها روبرو نشوید.

لازم به ذکر است که حتی اگر یک بازی فقط با 512 مگابایت رم هم قابل اجرا باشد، باز میتواند با اختلاف زیاد بین رم و پرادزشگر دچار اختلال شود.
[ Never is Never an Answer ||| Personal Site:  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  ]

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Solver تشکر کرده اند:
Mahdi1944, noora, ta.abad, hob, nt

Captain II

Captain II

no avatar
512

تشکر کرده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 15 مهر 1386 19:17

يه جايي خيلي دور شايد هم خيلي نزديک

آرشيو سپاس: 435 مرتبه در 158 پست

توسط ta.abad » پنج شنبه 28 آبان 1388 01:04

Negar.int,  جان اینایی که شما گفتی دلیل بر گرم کردن cpu نمیشه این مشکل از جای دیگه سر چشمه میگیره یا خود cpu مشکل داره یا فن اون دورش پاییهنه یا سیستم نمیتونه سرعت فن رو با دمای  cpu هماهنگ کنه یا پایه فن مشکل پیدا کرده و یا اینکه خمیر سلیکون روی cpu کمه
دمای 90 درجه یعنی 10 درجه از نقطه جوش آب در حالت عادی کمتر این یعنی خیلی برای سی پی یویی که حداکثر باید 50 درجه باشه یادآوری میکنم خدمتتون که cpu در ارتباط غیر مستقیم با رم از طریق bus هست و تنها به اندازه ای عمل چردازش رو انجام میده که اطلاعات درون رم موجود باشه و توان عبور از bus رو داشته باشه 1 درصد احتمال میدیم که bus مادبورد با باس cpu همخونی نداشته باشه که اون هم باز به دلیل وجود سیستم تطبیق دهنده اندازه bus اندازه رو به حدی مساوی برای هم main و هم cpu تغییر میده
پیشنهاد میکنم اگر سیستم رو جدید خریدی ببری همونجایی که ازش خریدی وگرنه اگر خودت میتونی fan رو چک کن و از سالم بودن cpu با نصب روی سیستم دیگه اطمینان حاصل کن اگر هم که وارد نیستی سیستم رو ببر جایی که این کارارو انجام بدن

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب ta.abad تشکر کرده اند:
hob, Solver, noora

Captain II

Captain II

نماد کاربر
4251

تشکر کرده: 178 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 23 اسفند 1384 13:14

کرج پلاک 43!

آرشيو سپاس: 13307 مرتبه در 2679 پست

توسط Mohammad 1985 » پنج شنبه 28 آبان 1388 01:27

ta.abad,   موافقم که البته به نظر نمیرسه سی پی یو ایشون مشکل داشته باشه . احتمالا به دلیل مشکل خمیر سیلیکن باید باشه .
البته این مدل سی پی یو تا دمای حدود 70 درجه رو هم بدون مشکل تحمل میکنه .
به همه سياستمداران مشکوک باش.
جکسون براون

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Mohammad 1985 تشکر کرده اند:
ta.abad, hob, Solver, noora

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
3474

تشکر کرده: 286 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 20 اردیبهشت 1387 08:44

آرشيو سپاس: 13553 مرتبه در 2799 پست

توسط Solver » پنج شنبه 28 آبان 1388 04:54

ta.abad,   Mohammad 1985,  

البته که حرارت بالای CPU نیز از موارد موثر است، اما با در نظر گرفتن این قسمت از توضیحات:

مشکل فقط در هنگام بازیها اتفاق میافته

یعنی پردازش هایی که RAM درگیر میشود دچار اختلال میشوند. البته اگر دوستمون هنگام اجرای برنامه های سنگین مثل فتوشاپ یا 3dmax هم به این مشکل برخورد کنند، احتمال مشکل فن بالاتر هست.

خمیر سیلیکون خیلی مهم نیست، همین چند وقت پیش یاسوج بودم واسه کار، دیدم اصلآً استفاده نمی کردن، بی خبر بودن چیه! سیستم میدادن تحویل مردم ...

که cpu در ارتباط غیر مستقیم با رم از طریق bus هست و تنها به اندازه ای عمل چردازش رو انجام میده که اطلاعات درون رم موجود باشه و توان عبور از bus رو داشته باشه 1 درصد احتمال میدیم که bus مادبورد با باس cpu همخونی نداشته باشه که اون هم باز به دلیل

ضمن تشکر از اطلاعات شما. باید گفت فاصله واقعیت تا تئوری زیاد هست. حتی در مسائل منطقی و دیجیتال. من خودم رشته برق بودم و وقتی تجربی وارد عرصه شدم متوجه تفاوت در حساب و کتاب های دقیق برق و الکترونیک با واقعیت یک مدار شدم.

هر چند رویه شرح داده شده درست است، اما ما شاهد هستیم بیشتر سیستم هایی که رم و پرادزشگر آنها تناسب ندارند، با هر عملی هرگز مشکلشان رفع نخواهد شد، جز با افزایش رم یا کاهش پردازشگر.

بنده خودم بیش از 10 مورد را تلفنی یا تصادفاً حضوری حل کردم، که فروشنده سیستم را فروخته بود و اصلاً از همان روز اول این مشکل را داشته، و هر چه قطعه عوض کرده هم حل نشده. اما با پیشنهاد من با افزایش رم شاهد رفع مشکل بودند.

در همین سنترال هم مورد اینطوری زیاد بوده که سیستم اونها کاملاً سالم و نو بوده حتی یک مورد همینجا یادم هست چند هفته بیشتر نبود که خریده بودند.

چنین سیستمی شانس اینکه فنش خراب شده باشد یا خاک گرفته باشد و... بسیار پایین است.

البته در مورد سیستم دوستمون، بررسی دمای پردازشگر در یک پردازش سنگین غیر گرافیکی می تواند کمک شایانی در روشن کردن موضوع داشته باشد. همینطور اینکه اصلاً این مشکل جدید است، یا از ابتدا وجود داشته است.

به هر حال توصیه های مربوط به سیلیکون و روغن کاری فن، به عقیده من هر 3 ماه 1 بار لازم است.
[ Never is Never an Answer ||| Personal Site:  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  ]

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Solver تشکر کرده اند:
hob, noora, ta.abad

Captain II

Captain II

نماد کاربر
4251

تشکر کرده: 178 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 23 اسفند 1384 13:14

کرج پلاک 43!

آرشيو سپاس: 13307 مرتبه در 2679 پست

توسط Mohammad 1985 » پنج شنبه 28 آبان 1388 11:34

موقع بازی گرم میشه چون زمان بازی سی پی یو میره زیر فشار نه در حالت عادی و وقتی خمیر سیلیکن نباشه دما حداقل چندین درجه میره بالا . روی سیستمهای نو که میبندن خمیر سیلیکن روی خنک کننده نصب شده .
البته رم این سیستم کمه ولی نه در حدی که باعث این مشکل بشه .
به همه سياستمداران مشکوک باش.
جکسون براون

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Mohammad 1985 تشکر کرده اند:
noora, hob