جديدترين اخبار مربوط به نجوم را در اين بخش بخوانيد
Old Moderator

Old Moderatorنماد کاربر
پست ها

1073

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 20 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 22 شهریور 1386 18:41

آرشيو سپاس: 4435 مرتبه در 739 پست

هرشل آخرین لحظات بزرگترین ستاره شناخته شده درجهان را ثبت کرد

توسط SadafG » يکشنبه 8 آذر 1388 22:54هرشل آخرین لحظات بزرگترین ستاره شناخته شده در جهان را ثبت کرد
آخرین پرتوهای بزرگترین ستاره که تا کنون دانشمندان موفق به شناسایی آن شده اند توسط تلسکوپ هرشل به ثبت رسید.


به گزارش خبرگزاری مهر، تلسکوپ هرشل که در ماه می سال جاری ماموریت خود را آغاز کرده است، بزرگترین ستاره شناخته شده در جهان، VY Canis Majoris را تحت پوشش خود قرار داده است تا با کمک آنالیز طیفهای نوری آن به اطلاعات بیشتری در رابطه با فرایندهای در حال وقوع در این ستاره دست پیدا کند.

ماموریت اخیر به هرشل این امکان را می دهد تا انواع مختلفی از مولکولها و اتمها را که در حال فاصله گرفتن از ستاره VY Canis Majoris هستند، شناسایی کند. این ستاره 30 تا 40 بار از خورشید زمین بزرگتر بوده و در فاصله چهار هزار و 500 سال نوری از زمین قرار دارد و از این قابلیت برخوردار است که در هر لحظه مشابه یک ابرنواختر منفجر شود.

به گفته دانشمندان این ستاره به اندازه ای عظیم است که در صورتی که در مرکز منظومه خورشیدی ما قرار داشت، سطح آن تا مدار سیاره زحل امتداد پیدا می کرد. رصدهای هرشل نشان دهنده روزهای واپسین حیات این ستاره است که با فوران مقادیر عظیمی از گازها و غبارها به فضای اطراف همراه است، عناصری مانند کربن، اکسیژن، و نیتروژن که در آینده مواد اولیه تشکیل سیاره های جدید به شمار می روند از جمله این گازها هستند.

طیف سنجهای قدرتمند تلسکوپ هرشل نورهای تابیده شده از این ستاره را جذب کرده و به بنیادی ترین طول موجها تجزیه می کند که این اطلاعات مانند اثر انگشتی برای فاش ساختن اطلاعات شیمیایی منبع نور تابیده شده مورد استفاده قرار می گیرند.

دو ابزار Pacs و Spire که بر روی هرشل قرار گرفته اند، مقادیر هنگفتی از مونوکسید کربن و آب را در ستاره VY Canis Majoris  ردیابی کرده اند. به گفته اخترشناسان آب از منظر فیزیک اختری ماده ای ارزشمند در فضا به شمار می رود زیرا قادر است اطلاعات زیادی در رابطه با فرایندهای فیزیکی و شیمیایی گازها در اختیار دانشمندان قرار دهد و به دلیل وجود مقادیر زیادی از آن در اتمسفر زمین، امکان مشاهده نشانه های وجود آب در اجرام بسیار دور از زمین امکان پذیر نخواهد بود.

مطالعاتی نظیر مطالعات اخیر هرشل می تواند جزئیات زیادی را از حجم از دست رفته ستاره ها و فرایندهای پیچیده شیمیایی در حال وقوع در پوشش در حال گسترش آنها ارائه کند.

تلسکوپ یک میلیارد یورویی هرشل آژانس فضایی اروپا در 14 می 2009 توسط راکت آریان به مدار زمین پرتاب شده و به منظور دستیابی به منظره ای شفاف از اعماق فضا در فاصله ای بسیار دور از زمین قرار گرفته است. عملکرد هرشل بر اساس طول موجهای بلند مادون قرمز و ساب میلیمتری است.

بر اساس گزارش بی بی سی، استفاده از این طول موجها به هرشل اجازه خواهد داد تا آنچه فراتر از دید دیگر تلسکوپهای فضایی دیگر مانند هابل است را مشاهده کرده و به ثبت برساند.

زندگی دیدن یک باغچه از شیشه مسدود هواپیماست
خبر رفتن موشک به فضا
لمس تنهایی ماه
فکر بوییدن گل در کره ای دیگر

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب SadafG تشکر کرده اند:
CAPTAIN PILOT, moha684, Parsa84, Mahdi1944, Fariborz, SAMAN, Shahryar, noora, shola, sokuteasemuni

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان