در اين بخش شما ميتوانيد درباره سخت افزار كامپيوتر به بحث و تبادل نظر بپردازيد
Major

Majorنماد کاربر
پست ها

533

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 10 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 15 آذر 1388 13:35

آرشيو سپاس: 2762 مرتبه در 485 پست

بررسى هاردديسك هاى پرسرعت نسل جديد

توسط shadow.of.death » سه شنبه 17 آذر 1388 17:33

شايد نزديك ترين هدف كارخانه هاى بزرگ توليد هاردديسك در حال حاضر توليد انبوه و صنعتى هاردديسك هاى ۲ ترابايتى پرسرعت (با سرعت دوران ۷۲۰۰ دور در دقيقه)باشد. در حال حاضر شركت سامسونگ اولين نماينده خود را در اين دسته و با ظرفيت ۲ گيگابايت آماده عرضه دارد، همچنين شركت وسترن ديجيتال (WD) نيز دو نماينده مناسب با اين ظرفيت را در فهرست محصولات خود جاى داده است. البته كمپانى هاى هيتاچى و سيگيت نيز در آينده اى نزديك و به منظور عقب نماندن از اين قافله محصولات خود را به بازار عرضه خواهند كرد، اما در حال حاضر ترجيح مى دهيم نيم نگاهى به اين سه مدل بياندازيم.
سرعت بيشتر، كارايى بهتر
از زمانى كه توليدكنندگان بزرگ هاردديسك تصميم به رساندن ظرفيت توليدات خود به مرز ۲ ترابايت با مصرف انرژى پايين و بازدهى بالا گرفتند، بايد گفت كه مصرف انرژى اهميت ويژه اى پيدا كرد  و رقابت در سايرزمينه ها كمى از حرارت افتاد. برخلاف گمانه زنى هاى بسيار در مورد نزديك شدن به اواخر عمر هاردديسك ها از زمان ورود درايو هاى SSD، اما هنوز هم چهار توليدكننده بزرگ بازار هاردديسك، يعنى شركت هاى هيتاچى،سامسونگ، سيگيت و وسترن ديجيتال اهميت ويژه اى براى بازار هاردديسك قائل هستند و به شدت آن را جدى گرفته اند.دليل اين امر نيز بسيار ساده  است؛ ظرفيت هاردديسك ها همچنان و به طور معمول در حال ارتقا و افزايش است، بنابراين ظرفيت، يكى از مشكل هاى درايوهاى SSD و از ايرادهايى است كه به آن ها وارد مى شود. موضوع ديگر قيمت هاردديسك هاست كه همچنان پايين مى ماند. البته موضوع قيمت مهم ترين دليل تمايل بيشتر كاربران براى استفاده از هاردديسك هاى پرظرفيت با قيمتى بين ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار تومان است، كه البته گمان نمى رود به اين زودى ها درايوهاى SSD بتوانند اين مشكل خود را حل كند. همچنين بايد گفت قيمت اين درايوها در كشور ما به مراتب بالاتر از قيمت هاى جهانى آن هاست.علاوه بر اين موارد، هاردديسك هاى با ظرفيت و عملكرد بالاتر در سرورها و مراكز ذخيره سازى داده از اهميت ويژه اى براى اطلاعات و امنيت آن هابرخوردارند. در اين موارد انتخاب ديگرى براى ذخيره حجم وسيعى از اطلاعات با سرعت بالا وجود ندارد. در پايان اين موضوع نيز بايد گفت كه ميان هاردديسك هاى دوستدار طبيعت (با آلايندگى پايين و به اصطلاح سبز) كه سرعت تبادل داده ها در آن ها ۱۱۰ مگابايت در ثانيه است و درايوهاى كارآمدتر با سرعت تبادل داده ۱۴۰ مگابايت در ثانيه تفاوت معنادارى وجود دارد.
ظرفيت بيشتر...؟
شما مى توانيد در آينده اى نزديك منتظر ورود پلاترهاى با ظرفيت هاى ۵۰۰ تا ۶۴۰ گيگابايت يا ۷۵۰ گيگابايت در بطن هاردديسك ها باشيد. اين پلاترها به سازندگان اجازه توليد و توزيع هاردهاى ۵/۱ و ۰/۲ ترابايتى را با قيمت هاى بسيار مناسب مى دهد.امروزه هاردهاى با ظرفيت بالاى ۲ ترابايت فقط در اماكن صنعتى و محيط هاى كارى يافت مى شوند و با حجم وسيع داده ها سروكار دارند و توانايى كاركردن با درايوهاى با ظرفيت ۲ ترابايت را دارند. سيستم هاى مكينتاش بر مبناى اينتل، كنترل كننده هاى جديد RAID و... توانايى كاركرد با ساختار هاى جديد تقسيم بندى پارتيشن ها را دارند، اما كامپيوترهاى شخصى توانايى اين كار را ندارند.
به جای آنکه به تاریکی لعنت بفرستی ، یک شمع روشن کن.
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب shadow.of.death تشکر کرده اند:
Mahdi1944

Major

Majorنماد کاربر
پست ها

533

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 10 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 15 آذر 1388 13:35

آرشيو سپاس: 2762 مرتبه در 485 پست

Re: بررسى هاردديسك هاى پرسرعت نسل جديد

توسط shadow.of.death » سه شنبه 17 آذر 1388 17:38

هاردديسك هاى سرى Spinpoint F هاردهاى ۵/۳ اينچى سامسونگ براى رايانه هاى روميزى هستند. پيش  تر نامگذارى هاردهاى سامسونگ به اين شكل بود كه با توجه به ظرفيت ذخيره سازى روى هر پلاتر نامگذارى مى شدند، مانند Spinpoint P102 يا T166، اما بعدتر هاردهاى سامسونگ هم زمان با معرفى اولين هاردديسك ۱ ترابايتى اين شركت با كمى تغيير با نام Spinpoin F1 معرفى شدند.
نسل دوم هاردهاى سامسونگ كه سرى F2 نام گرفتند هاردهاى دوستدار محيط زيست با سرعت چرخش ۵۴۰۰ دور در دقيقه بودند. سرى جديد Spinpoint F3 نسل جديد هاردهاى با كارايى بالا هستند كه سرعتى معادل ۷۲۰۰ دور در دقيقه دارند و مى توانند ۵۰۰ گيگابايت اطلاعات روى هر پلاتر ذخيره كنند.
اولين مدل اين سرى كه در اينجا نام برده  شد هارد تك پلاتر ۵۰۰ گيگابايتى است، هرچند كه سامسونگ اعلام كرده مدل ۱ ترابايتى اين سرى نيز در حال حاضر موجود است و توليد مدل هاى با ظرفيت بالاتر چند هفته اى زمان خواهد برد.
زمانى كه ظرفيت يك هاردديسك فقط ۵۰۰ گيگابايت باشد به دليل استفاده از فقط يك پلاتر با چگالى بالا، به سازندگان اجازه كاهش هزينه تمام شده و در نتيجه قيمت مصرفى كالا را مى دهد. همچنين استفاده از تكنولوژى هاى جديد ذخيره سازى اطلاعات نيز مى تواند بر سرعت ذخيره سازى اطلاعات و عملكرد درايوها تاثير مستقيم داشته  باشد.
Western Digital Caviar Black 2TB (WD2001FASS)
ساليان طولانى است كه هاردهاى سرى خاويار، سرى اصلى هاردهاى ۵/۳ اينچى شركت وسترن ديجيتال به حساب مى آيند. اين هاردها در حال حاضر به زيرشاخه هاى خاويار سياه، آبى و سبز تقسيم مى شوند. خاويارهاى آبى، هاردهاى معمولى يا به اصطلاح Mainstream هستند، خاويارهاى سبز بازدهى انرژى بالايى دارند و خاويارهاى سياه از كارايى و توان بالايى برخوردارند. مدل موردنظر جديدترين عضو خانواده خاويارهاى سياه با ظرفيت ۲ ترابايت محسوب مى شود كه در قياس با مدل هاى قديمى تر اين خانواده اولين مدلى است كه ۶۴ مگابايت حافظه بافر دارد. در اين مدل، از ۴ پلاتر ۵۰۰ گيگابايتى استفاده مى شود. شركت وسترن ديجيتال همچنين براى اين مدل ها ضمانت ۵ ساله را نيز در نظر گرفته  است.
حرارت ايده آل اين دستگاه با توجه به تعداد ۴ پلاتر و سرعت دوران، حدود ۴۶ درجه است. به ياد داشته  باشيم كه اين هاردديسك در حال حاضر سريع ترين هارددسكتاپ موجود دنيا است. زمان دسترسى اين هارد ۹/۱۱ ميلى ثانيه است و ميزان تبادل اطلاعات در آن به ۱۴۱ مگابايت در ثانيه مى رسد كه از اين نظر نيز بهترين در نوع خود به حساب مى آيد. اين مدل همچنين بالاترين ميزان كارايى I/O را نيز در تست ها به خود اختصاص داده  است.
Western Digital RE4 (RAID Edition 4، WD2003FYYS)
مدل ۲ ترابايتى ديگر از وسترن ديجيتال از همان مشخصات فنى و قابليت هاى مدل قبلى يعنى خاويار سياه برخوردار است. اين مدل تفاوت هايى نيز دارد كه از آن جمله مى توان به بهينه سازى شدن و آمادگى آن براى فعاليت شبانه روزى در تمامى طول هفته اشاره كرد كه از ملزومات يك هاردديسك در سيستم RAID به حساب مى آيد و از همين رو نام RAID Edition را يدك مى كشد.
براى محافظت بهتر از تاثيرات محيط اطراف مانند لرزش در هنگام كار، اين مدل به يك جفت ايمن موتور نيز مجهز شده  است. شركت وسترن ديجيتال به منظور صنعتى كردن و ايجاد قابليت بالاى استفاده از اين مدل در محيط هاى صنعتى سيستم محافظت در مقابل نوسانات برقى را نيز در نظر گرفته  است. حسگرهاى پيشرفته تشخيص لرزش و شوك به كار رفته در اين مدل باعث بروز عكس العمل مناسب از سوى اين هاردديسك در مواقع ضرورى مى شود و در نهايت افزايش امنيت داده هاى كاربر را به دنبال خواهد داشت.
مشخصات اين مدل بسيار شبيه مدل قبلى ۲ ترابايتى خاويار سياه است ، سرعت ۷۲۰۰ دور در دقيقه، استفاده از چهار پلاتر ۵۰۰ گيگابايتى، ۶۴ مگابايت حافظه بافر و ميزان مصرف انرژى. يكى از تفاوت هاى اين مدل با خاويار سياه ابعاد و مشخصات ظاهرى آن است كه كمى زمخت تر به نظر مى رسد. همچنين تفاوت زمان دسترسى نيز بسيار ناچيز است و ميزان تبادل اطلاعات در حالت هاى حداقلى، ميانگين و حداكثرى بهتر از خاويار سياه است.
itnewsway.ir
به جای آنکه به تاریکی لعنت بفرستی ، یک شمع روشن کن.
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب shadow.of.death تشکر کرده اند:
pedmehr, Mahdi1944


 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 1 مهمان