در این بخش می‌توانید در رابطه با شبکه و کلیه مباحث مربوط به آن بحث و تبادل نظر نمایید
Major

Majorنماد کاربر
پست ها

533

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 10 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 15 آذر 1388 13:35

آرشيو سپاس: 2762 مرتبه در 485 پست

وقتى تلويزيون ها هم اينترنتى مى شوند

توسط shadow.of.death » سه شنبه 17 آذر 1388 17:34

تكنولوژى پياده سازى IPTV (تلويزيون پروتكل اينترنتى) در گذشته به دليل عرض و نفوذكم باندهاى اينترنتى وهمچنين هزينه بالاى سيم كشى وآماده  سازى زيرساخت براى انتقال محتوا به منازل، قابل اجرا نبود اما در سال هاى اخير با افزايش تعداد كاربرانى كه از سرويس اينترنت با سرعت بالا استفاده مى كنند، تعداد استفاده كنندگان سرويس تلويزيون اينترنتى نيز افزايش يافته است.امابه نظرمى رسد امروزه تلويزيون اينترنتى به عنوان يكى ازفن آورهاى نويدبخش دنياى ارتباطات به طور فزاينده براى توسعه پخش مجاز و محتواى الكترونيك مورد استفاده گرفته و بايد ديد امكان استفاده از اين سرويس با تمام توانى كه در جذب مخاطب و جلب رضايت او دارد چه وقت و با مسووليت اجرايى چه سازمان يا سازمان هايى در كشور ما فراهم مى شود.به گزارش ايسنا، تعداد استفاده كنندگان اينترنت با عرض باند بالا تا سال ۲۰۰۵ بيش از ۲۰۰ ميليون كاربر در دنيا بود و پيش بينى شده كه تا سال ۲۰۱۰ به ۴۰۰ ميليون استفاده كننده برسد كه بديهى است به همان نسبت تعداد استفاده  كنندگان از تلويزيون اينترنتى نيز افزايش خواهد يافت.در عين حال با توجه به امكان استفاده از بستر تلويزيون اينترنتى به عنوان يك حامل امن و قابليت ارايه فيلم هاى روز با امكان جلوگيرى از تكثير غيرمجاز، اين سيستم مى تواند جايگزين ايده آلى براى حامل هاى رايج  مانند DVD شود. بسيارى از ارايه كنندگان بزرگ خدماتى دنيا IPTV را به عنوان كشف جديد در كسب درآمد تلقى مى كنند و پيش بينى مى شود كه ارايه دهندگان سرويس تلويزيون كابلى قديم با اين پديده مقابله كنند.
سرويس هاى قابل ارايه بر روى IPTV
پخش برنامه هاى زنده تلويزيونى، شبكه تلويزيونى با امكان انتقال زمان كه با استفاده از اين امكان، هر عضو سيستم مى تواند در صورتى كه از نظر زمانى نتواند برنامه مورد نظر خود را در زمان پخش آن از شبكه مشاهده كند، در هر زمان ديگرى به تماشاى آن بپردازد و يا حتى در زمان مشاهده يك برنامه در حال پخش از شبكه، آن را متوقف كند، به عقب بازگردد و يا قسمتى از آن را چندين بار مشاهده كند و در هر زمان كه تصميم گرفت مجددا به پخش زنده باز گردد.عضو مى تواند در اين سرويس ها از داخل آرشيو، فيلم ها و موسيقى مورد نظر خود را پس از جستجو انتخاب و مشاهده كند يا تلفن تصويرى كه دوستان و افراد خانواده مى توانند در تماس هاى تلفنى يكديگر را مشاهد كنند.اين سرويس امكان انجام بازى هاى رايانه اى بر روى شبكه و از طريق تلويزيون را هم به كاربر مى دهد. خدمات اورژانس نيز درخواست خدمات پزشكى اضطرارى، پليس، آتش نشانى و غيره را بدون نياز به دادن آدرس فراهم مى كند زيرا با اتصال از طريق تلويزيون اينترنتى آن مركز از طريق سيستم، آدرس درخواست كننده خدمات را شناسايى مى كند. اينكه با استفاده از سيستم خدمات بانكى و پرداخت قبوض برروى IPTV به راحتى، سرعت بالا و بسيار ايمن امكان استفاده از خدمات مذكور فراهم مى شود يا دريافت خدماتى چون اطلاعات راه ها، جاده ها، مسيريابى و هواشناسى نيز از جمله مواردى است كه به عنوان سرويس هاى قابل استفاده در تلويزيون اينترنتى عنوان شده است.ظاهرا با تلويزيون اينترنتى امكان آموزش براى دانشگاه ها، موسسات و پژوهشگاه ها و همه سازمان هايى كه داراى مركز آموزش هستند، بسيار آسان و با هزينه اى به مراتب ارزان تر و كيفيتى بالاتر و در زمان هاى مورد نظر آموزش گيرنده انجام مى شود و فقط در زمان خاص آموزش گيرندگان كه علاقه مند باشند در جلسه پرسش و پاسخ با استاد شركت كنند، پاى تلويزيون خواهند رفت و با نظمى خاص جلسات پرسش و پاسخ برگزار مى شود. با استفاده از اين سرويس مراكز مى توانند با بهره گيرى از يك استاد در هر رشته كه مى تواند مسلط ترين اساتيد باشد همه آموزش گيرندگان آن مراكز را در سراسر كشور تحت آموزش قرار دهند.
محدوديت هاى تلويزيون اينترنتى
از آنجا كه IPTV بر اساس پروتكل اينترنت (IP) كار مى كند، در صورتى كه سرعت اتصال تلويزيون اينترنتى به اندازه كافى نباشد تاخير هايى را در پخش ايجاد مى كند. در حال حاضر اغلب سيستم هاى تلويزيون اينترنتى خدمات HDTV را ارايه نمى دهند در حاليكه بيشتر سيستم هاى تلويزيون ديجيتال مانند DVB از اين خدمات پشتيبانى مى كنند.
فراهم كنندگان شرايط ارايه سرويس IPTV
در حدود چند سال قبل فقط چند شركت بودند كه خطوط اينترنتى با پهناى باند Mbps را ارايه مى كردند و SET TOP BOX)STB)هاى موجود قادر به پشتيبانى پروتكل هاى پيشرفته اى مانند H. ۲۶۴ برروى شبكه ها نبودند. بعلاوه تكنولوژى هاى جديد و توسعه يافته براى حفظ و حراست محتوا، توليدكنندگان محتوا را بر آن داشت كه از تلويزيون اينترنتى براى پخش و توزيع محتواهاى خود استفاده كنند.
ارايه تلويزيون اينترنتى تا پايان سال
طبق قانون محصولات تلويزيون اينترنتى با سازمان صدا و سيما خواهد بود اما براى اين كار بسترى لازم است كه مخابرات آن را آماده و تجهيزاتى را نصب كرده و در حال انجام تست نهايى آن است.مديرعامل شركت مخابرات ايران چندى پيش در گفت و گو با ايسنا، با اعلام اين خبر وضعيت انجام تست هاى سرويس تلويزيون اينترنتى را ايده آل توصيف و اظهار كرده بود: اگر شرايط همين گونه پيش برود مى توانيم با صدا و سيما وارد بحث شويم.به گفته صابر فيضى زمان انجام اين پروژه  به صدا و سيما بستگى دارد و از اختيارات مخابرات خارج است زيرا در كشور محتواى تصويرى به عهده صدا و سيما و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامى است.اما وى در عين حال گفته بود كه اين سرويس تا پايان سال براى پنج هزار متقاضى آماده ارايه مى شود كه به صورت آزمايشى است همچنين لايه  انتهايى اين موضوع هم براى شركت هاى ندا و ISPها است؛ يعنى اين طرح اگر نهايى و اجرايى شود مشترك به يك ISP يا شركت ندا مراجعه كرده و آن را دريافت مى كند. بنابراين محتواى لازم در اين زمينه را صدا و سيما تهيه مى كند و كسى در آن دخالتى ندارد اما انتقال آن تا لايه انتهايى را مخابرات انجام مى دهد و لايه انتهايى تا خانه ها را شركتهاى اينترنتى انجام خواهند داد.طبق اعلام مسوولان تعرفه اين سرويس هم به سرويس هايى كه برروى آن تعريف مى شود بستگى دارد. اين سرويس مى تواند همزمان اينترنت داشته باشد و خروجى آن به سمت تلويزيون يا رايانه است و در واقع مانند دستگاه ويدئو عمل مى كند.
به جای آنکه به تاریکی لعنت بفرستی ، یک شمع روشن کن.
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 4 مهمان