در اين بخش شما ميتوانيد درباره سخت افزار كامپيوتر به بحث و تبادل نظر بپردازيد
Major

Majorنماد کاربر
پست ها

533

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 10 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 15 آذر 1388 13:35

آرشيو سپاس: 2762 مرتبه در 485 پست

مراقبت سخت افزارى از كامپيوتر

توسط shadow.of.death » چهارشنبه 18 آذر 1388 13:55

بسيارى از قطعات كامپيوتر به صورت پيش فرض نبايد با يكديگر تماس پيدا كنند. اتصالهاى اشتباه و يا نا خواسته ميتواند باعث عبور مقدار جريان الكتريكى بيش از آنچه اكثر قطعات كامپيوتر قادر به تحمل آن هستند بشود و اين مساله مسلمانكته خوبى نخواهد بود! اتصالهاى كوتاه در سيستم هاى كامپيوترى معمولا هنگامى اتفاق مى افتند كه يكى از تجهيزات سيستم به صورت نا صحيح نصب شده باشند و يا قسمت هاى فلزى يكى از قطعات با قطعه ديگرى برخورد كند.يكى ديگر از دلايل اصلى ايجاد چنين اتصالهاى ناخواسته اى پيچ هاى گمشده اى هستند كه گهگاهى از دست شما به درون سيستم مى افتند و مثلا ممكن است بين مادربرد و بدنه كيس قرار بگيرند.
نتيجه چنين اتصال كوتاهى ميتواند براى كامپيوتر شما فاجعه بار باشد.
اگر ميخواهيد يك سيستم جديد را اسمبل كنيد، يا اينكه تجهيزات جديدى به كامپيوتر قديمى خود اضافه نماييد، پس از اتمام كار چند لحظه صبر كنيدو مطمن شويد همه چيز در جاى حود قرار گرفته است. اطمينان حاصل كنيد هيچ يك از سيم هاى بدون محافظ با بدنه كيس، يكديگر و با قطعات مجاور تماس پيدا نكرده باشند.مطمن باشيد كه تمامى پيچهاى گمشده را يافته ايد. فراموش كردن آنها و ناديده گرفتنشان بعدا ميتواند باعث افسوس شما بشود. ابزارهاى USB - الكتريسيته ساكن ممكن است هنگام استفاده از ابزارهاى۲ USBنيز به مشكلاتى برحورد كرده باشد.هر چند اين مشكلات كمياب هستند و به ندرت روى ميدهند اما در صورت بروز ميتوانند خسارات زيادى را به سيستم شما وارد كنند. البته اين مشكلات تا حد زيادى تصادفى هستند. يك ابزار USB ممكن است ماهها و يا سالهاى متمادى با سيستم شما به خوبى كار كند اما به يكباره باعث نابودى آن شود.اصلى ترين دليل وجود چنين مشكلاتى درابزارهاى USB اين نكته است كه اين اتصال نسبت به ديگر اتصالات PC از توان بالاترى استفاده مينمايد به همين خاطر بروز يك اتصال كوتاه كوچك ميتواند براى آن بسيار خطرناك تر ار ديگر اتصالات باشد. يكى ديگر از دلايل بروز چنين مشكلاتى به توانايى ذاتى اين درگاه براى اتصال يا جدا نمودن ابزارها در هنگام روشن بودن سيستم باز ميگردد. اين توانايى ميتواند احتمال بروز حادثه هاى الكتريكى و مشكلاتى از اين قبيل را تا حد زيادى افزايش دهد.اما چگونه ميتوان جلوى بروز چنين مشكلاتى را گرفت؟ در حقيقت هيچ راه مشخصى براى جلوگيرى از اين مشكلات وجود ندارد. اما مثل هميشه احتياط و دقت ميتواند ميزان بروز مشكلات را به ميزان زيادى كاهش دهد. البته با توجه به اين كه بيشتر مشكلات ايجاد شده هنگام استفاده از اتصالهاى USB جلوى كيس روى ميدهد بهتر است با اتصال يك هاب ساده و ارزان قيمت USB به يكى از درگاههاى پشت كيس، ميزان استفاده ار درگاههاى جلوى را كاهش داده و به همين وسيله فرسايش و ميزان خرابى آنها را نيز كمتر كنيد.شوكهاى ايجاد شده توسط الكتريسيته ساكن براى مدارهاى الكترونيكى مرگبار هستند، همه ما چيزهايى در باره خطرات الكتريسته ساكن براى كامپيوتر شنيده ايم. در حقيقت اگر بى دقت باشيد، الكتريسيته ساكن ميتواند قطعات كامپيوتر شما را نابود كند. وقتى بر روى قالى ماشينى يا موكت راه ميرويد و سپس دست خود را به دستگيره در ميگيريد، ميتوانيد حضور اين نيرو را احساس كنيد. البته شايد آن موقع به نظر شما نيروى بسيار كم و ضعيفى به نظر برسد، اما همين نيروى ضعيف براى مدارهاى مجتمع (IC ها) و ديگر قطعات ظريف الكترونيكى بسيار بيشتر از حد تحمل است. به خاطر داشته باشيد هنگام دست زدن به قطعات درون كيس حتما بار الكتريكى بدن خود را تخليه نماييد. براى اين كار كافى است يك جسم فلزى كه با زمين در تماس است را لمس كنيد.ميتوانيد از دستبند هاى ضد الكتريسيته ساكن هم استفاده كنيد ولى استفاده از آنها خيلى ضرورى نيست. در ضمن از پوشيدن لباس و يا جوراب پشمى هم خود دارى كنيد چون تماس بدن شما با اين لباسها خود به خود الكتريسيته ساكن ايجاد ميكند.
به جای آنکه به تاریکی لعنت بفرستی ، یک شمع روشن کن.
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

Major

Majorنماد کاربر
پست ها

533

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 10 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 15 آذر 1388 13:35

آرشيو سپاس: 2762 مرتبه در 485 پست

Re: مراقبت سخت افزارى از كامپيوتر

توسط shadow.of.death » چهارشنبه 18 آذر 1388 13:58

يكى ديگر از مواردى كه ميتواند صدمات جدى به كامپيوتر شما وارد كند حمل و نقل بى دقت آن است.
كامپيوتر از قطعات مختلف ساخته شده كه همگى با استفاده از اتصال دهنده ها و كابلها به هم متصل هستند. حمل و نقل بى دقت ميتواند باعث جدا شدن و يا تغيير حالت اين اتصالات شده و فاجعه بيافريند. پس هر بار كه سيستم خود را حركت ميدهيد (حتى اگر آن را مسافت كوتاهى جابجا ميكنيد) پوشش كيس را از جاى خود برداريد و تمامى اتصالات را با دقت كنترل كنيد. مطمئن باشيد با انجام اين كار طول عمر سيستم خود را تا حد زيادى افزايش خواهيد داد.اوركلاكينگ آ خرين موضوعى كه در اين مقاله به آن خواهيم پرداخت مشكلاتى است كه اوركلاك كردن قطعات مختلف به وجود مياورد.
امروزه اوركلاك كردن در بين كاربران كامپيوتر طرفداران زيادى پيدا كرده است. خيلى از ما ميخواهيم كه پول يك سيستم متوسط را پرداخت كنيم و از آن كارايى در حد يك سيستم سطح بالا بدست بياوريم. به همين خاطر اكثرا سعى ميكنيم سيستم خود را اوركلاك كنيم. اوركلاك كردن قطعا مختلف باعث ايجاد فشار بر روى آنها خواهد شد. از آنجايى كه در بيشتر موارد براى انجام يك اوركلاك موفق نياز به افزايش ولتاژ نيز داريم، ولتاژ بالاتر نيز مزيد بر علت شده و عمر قطعات را بيش از پيش كاهش ميدهد. البته معمولا اوركلاك كردن به يكباره سيستم را نابود نميكند! در بيشتر موارد انجام اين عمل باعث ايجاد صدمات مختلفى در بلند مدت شده و در نهايت عمر كل سيستم را كاهش خواهد داد. در موارد نادرى، مخصوصاوقتى به يكباره فركانس و يا ولتاژ تا حد زيادى افزايش داده شود، ممكن است خرابى و سوختگى سريع قطعات نيز اتفاق بيافتد.انجام اوركلاك موفق نياز به سعى و حوصله زياد و استفاده از روش آزمون و خطا دارد، اگر قصد انجام چنين كارى را داريد با دقت زياد آن راانجام دهيد و هميشه سعى كنيد در ابتدا از تجربيات ديگران بهره ببريد.به خاطر داشته باشيد كه با انجام اين كار گارانتى قطعه و يا كل سيستم باطل خواهد شد. مسلما هرگز نميتوان به تمامى مشكلاتى كه براى يك PC به وجود ميايد و دلايل اين مشكلات اشاره كرد. اما در اين مقاله مهمترين و شايع ترين مشكلات مربوط به سخت افزار را شرح داديم و سعى كرديم كه راه حل هاى ساده اى براى پيشگيرى از آنها ارائه كنيم. البته همانطور كه خودتان هم ديديد در اينجا هم خطاهاى انسانى نقش بسيار مهمى در ايجاد اين مشكلات دارند. پس قبل از انجام هركارى تا آنجا كه ممكن است مطالعه كنيد و با ديگران مشورت نماييد. هرگز عجله نكنيد و به خاطر داشته باشيد اندكى صرف وقت بيشتر ميتواند باعث صرفه جويى زيادى در هزينه هاى شما بشود.
به جای آنکه به تاریکی لعنت بفرستی ، یک شمع روشن کن.
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 


 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 5 مهمان