معرفی کتب دفاع مقدس

در اين بخش شهداء و ايثارگران جنگ معرفي و درباره‌ي حماسه دفاع مقدس بحث ميشود

مدیران انجمن: moh-597, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Commander
Commander
نمایه کاربر
پست: 1189
تاریخ عضویت: دو شنبه 1 خرداد 1385, 2:58 am
سپاس‌های ارسالی: 16928 بار
سپاس‌های دریافتی: 4255 بار

معرفی کتب دفاع مقدس

پست توسط Fariborz » پنج شنبه 19 آذر 1388, 9:53 pm

 آب و آتش 


 [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] به گزارش خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا) 66 خاطره از زبان رزمندگان، كاركنان و فرماندهان نيروي دريايي ارتش درباره جنگ تحميلي، در 4 فصل با عناوين "تكاوران و تفنگداران دريايي در 8 سال دفاع‌مقدس"، "هفت آذر، نگين درخشان نيروي دريايي"، "نيروي دريايي؛ حافظ قدرتمند خليج‌فارس و مرزهاي آبي كشور" و "سهند، سبلان و جوشن در نبردي نابرابر" بازگو شده‌اند.

امير دريادار حبيب‌الله سياري، فرمانده نيروي دريايي ارتش، ناخدا يكم تكاور بازنشسته ناصر سرنوشت، يكي از بازماندگان ناوچه پيكان، ناوسروان تكاور بازنشسته محمدتقي قصابيان و مهندس مكانيك سيروس آريان‌پور، از جمله خاطره گويان كتاب "آب و آتش" اند.

ناصر سرنوشت كه پس از غرق شدن ناوچه پيكان، همراه يك اسير عراقي در آب‌هاي خليج‌فارس سرگردان شده بود، در قسمتي از خاطرات خود نوشته است: "براي اين‌كه سرما مرا از پا نيندازد، هر چند دقيقه يك‌بار به زير آب مي‌رفتم تا گرم شوم. وقتي از آب خارج مي‌شدم، به علت وزش باد، سرم يخ مي‌كرد و در طول مسير ناگزير بودم كه هر لحظه با اسير عراقي صحبت كنم و سعي در شناخت روحيه او و تحت نظارت قرار دادن مداوم وي داشتم."

كتاب "آب و آتش" در قطع رقعي و 151 صفحه، با شمارگان 3هزار نسخه و بهاي 16هزار ريال توسط نشر آجا (انتشارات ارتش جمهوري اسلامي ايران) منتشر شده است.

Commander
Commander
نمایه کاربر
پست: 1189
تاریخ عضویت: دو شنبه 1 خرداد 1385, 2:58 am
سپاس‌های ارسالی: 16928 بار
سپاس‌های دریافتی: 4255 بار

حماسه سرزمين خورشيد

پست توسط Fariborz » سه شنبه 24 آذر 1388, 12:09 am

 "حماسه سرزمين خورشيد" به نقش ارتش در دفاع‌مقدس پرداخته است 


 تصویر 
به گزارش خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا)، كتاب "حماسه سرزمين خورشيد" به تاييد پژوهشگاه علوم و معارف دفاع‌مقدس رسيده و براي تدريس درس دو واحدي "آشنايي با مباني دفاع‌مقدس" توصيه شده است.

اين كتاب در 9 فصل با عناوين "بررسي ريشه‌هاي تاريخي روابط بين ايران و عراق"، "تعاريف جنگ و ديدگاه اسلام در رابطه با جنگ و جهاد"، "نقش نيروي زميني"، "نقش نيروي هوايي"، "نقش نيروي دريايي"، "نقش هوانيروز ارتش"، "عمليات شيميايي عراق در دوران دفاع‌مقدس"، "تشريح رويدادهاي آخرين سال جنگ تحميلي" و "تحليل جنگ تحميلي و تشريح دستاوردهاي دوران دفاع‌مقدس" تدوين شده است.

روابط ايران و عراق در دوران قبل و بعد از اسلام،‌ جغرافياي كشور عراق و مرزهاي مشترك آن با ايران،‌ چگونگي عقد قرارداد 1975 الجزاير،‌ رابطه عراق و ايران پس از پيروزي انقلاب اسلامي،‌ تشريح مهم‌ترين اهداف صدام از تجاوز به خاك ايران و بررسي اوضاع سياسي، اقتصادي و نظامي اين دو كشور در آستانه شروع جنگ، از جمله مباحث مطرح شده در فصل نخست كتاب "حماسه سرزمين خورشيد"‌اند.

سرهنگ زرهي ستاد سورنا كياني،‌ در فصل دوم اين اثر به تعريف جنگ از ديدگاه مكاتب بشري، دين اسلام و صاحب‌نظران پرداخته و جهاد و جنگ را با تكيه بر احاديث و آيات قرآن توصيف كرده است.

همچنين تاريخچه نيروي زميني ارتش در ايران، ‌اهداف ارتش عراق از پيشروي در مناطق عملياتي شمال غرب، غرب و جنوب كشور و دفاع نيروي زميني از خاك ايران نيز در سومين فصل از كتاب "حماسه سرزمين خورشيد" تبيين شده‌اند.

تشريح و بيان مهم‌ترين رويدادهاي سياسي ـ نظامي 8 سال جنگ تحميلي در ايران و معرفي منطقه اجراي تمام عمليات‌هاي نظامي و يگان‌هاي شركت‌كننده در آن‌ها،‌ تاريخ اجرا، ‌خسارات وارده به دشمن و دستاوردهاي عمليات‌هاي صورت گرفته از سال 1359 تا 1367، در ادامه فصل سوم اين اثر آورده شده‌اند.

بيان تاريخچه هوانيروز و نقش آن در عمليات‌هاي سرنوشت‌ساز دوران دفاع‌مقدس با استفاده از آمارهاي موجود،‌ اشاره به مهم‌ترين تحولات نيروي هوايي تا سال 1359 و آغاز جنگ تحميلي و تبيين نقش نيروي هوايي در عمليات‌هاي برجسته دوران دفاع‌مقدس، ‌تاريخچه نيروي دريايي ارتش و نقش آن‌ها از جنگ جهاني دوم تا دفاع‌مقدس و توضيح عمليات‌هاي دريايي سرنوشت‌ساز جنگ تحميلي،‌ مباحث فصل‌هاي چهارم تا ششم كتاب "حماسه سرزمين خورشيد" را شكل مي‌دهند.

همچنين سه فصل آخر اين اثر، آمار مصدومان عمليات‌هاي شيميايي دوران دفاع‌مقدس، توافق‌هاي بين‌المللي منع به‌كارگيري سلاح‌هاي شيميايي و سوابق ارتش عراق در عدم رعايت آن‌ها، چگونگي پذيرش قطعنامه 598 از سوي ايران و واكنش عراق به اين قطعنامه و تحليلي گذرا بر دستاوردهاي دوران دفاع‌مقدس را دربرمي‌گيرند.

يكي از نكات قابل توجه در اين كتاب، ارايه آمار تقريبي اسراي دشمن در هر سال و هر عمليات است و نويسنده،‌ منابع تدوين هر فصل را در پايان آن ذكر كرده است.

در بخش ضميمه كتاب "حماسه سرزمين خورشيد"، مدارك و اسنادي مانند؛ متن قرارداد 1975 الجزاير و قطعنامه‌هاي صادر شده توسط سازمان ملل درباره جنگ تحميلي،‌ ترجمه و منعكس شده‌اند.

در صفحه 165 اين كتاب و درباره عمليات ثامن‌الائمه (شكست حصر آبادان) آمده است: "در طول مدت حصر آبادان (حدود يك سال)، تكاوران و هواناوهاي نيروي دريايي ارتش جمهوري اسلامي ايران، تنها يگان‌هايي بودند كه در آن شرايط سخت و دشوار (محاصره كامل آبادان) توان اجراي عمليات پشتيباني و آمادرساني به مردم و نيروهاي نظامي مستقر در آبادان را داشتند."

كتاب "حماسه سرزمين خورشيد" نوشته سرهنگ زرهي ستاد سورنا كياني، در قطع وزيري و 248 صفحه، با شمارگان 2هزار نسخه و بهاي 35هزار ريال توسط انتشارات دافوس آجا (دانشكده فرماندهي و ستاد ارتش جمهوري اسلامي ايران) منتشر شده است.


خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا)

Commander
Commander
نمایه کاربر
پست: 1189
تاریخ عضویت: دو شنبه 1 خرداد 1385, 2:58 am
سپاس‌های ارسالی: 16928 بار
سپاس‌های دریافتی: 4255 بار

Re: معرفی کتب دفاع مقدس

پست توسط Fariborz » دو شنبه 26 بهمن 1388, 2:34 am

 كتاب "جنگ نفتكش‌ها: مبارزه ناوگان دريايى ايران و عراق" ترجمه شد 

 تصویر 

 كتاب "جنگ نفتكش‌ها: مبارزه ناوگان دريايى ايران و عراق" نوشته ناديا السيد الشذلي، كه توسط محمدعلي خرمي ترجمه شده، به همت مركز اسناد و تحقيقات دفاع‌مقدس به چاپ خواهد رسيد. اين اثر، روند جنگ نفت‌كش‌ها از سال‌ 1984 تا 1988 و در جنگ تحمیلی را بررسي كرده است. 

محمدعلي خرمي در گفت‌وگو با خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا) درباره اين اثر اظهار داشت: كتاب "جنگ نفتكش‌ها: مبارزه ناوگان دريايى ايران و عراق"، اطلاعات جامع و كاملي مانند؛ تعداد كشتي‌هاي آسيب‌ديده در جنگ نفتكش‌ها و ميزان قدرت دو طرف درگيري در صحنه نبرد دريايي، از آغاز جنگ تحمیلی صدام علیه ایران تا پايان آن را گردآورده است.

وي اضافه كرد: اين اثر در 7 فصل تدوين شده است. در مقدمه، چگونگي شروع جنگ تحميلي توسط عراق و ريشه‌يابي اتمام آن، تبيين شده و فصل اول به ‌شيوه درگيري و راهبرد عراق در جنگ نفتكش‌ها از سال 1984 تا 1988 (1363 تا 1367) و پذيرش قطعنامه 598، تعداد حملات متقابل به كشتي‌ها و نوع سلاح‌هاي استفاده شده، پرداخته است.

مترجم مجموعه كتاب‌هاي "جنگ ایران و عراق در اسناد سازمان ملل"، تصريح كرد: تاريخچه شكل‌گيري عراق تا به قدرت رسيدن صدام و رويارويي وي با ايران، رقابت طولاني بر سر منافع خليج‌فارس و بررسي نقش تنگه هرمز به عنوان شريان نفت منطقه، مطالب فصل‌هاي دوم تا چهارم كتاب ناديا السيد الشذلي را دربرمي‌گيرند.

محمدعلي خرمي، در ادامه به درج ماه‌شمار جنگ نفتكش‌هاي عراق و ايران،‌ بين سال‌هاي 1984 تا 1988 در اين كتاب اشاره كرد و گفت: مداخلات خارجي و به ويژه آمريكا در جنگ نفتكش‌ها، در بخش پاياني كتاب "جنگ نفت‌كش‌ها: مبارزه ناوگان دريايى ايران و عراق" منعكس شده‌اند.

وي خاطرنشان كرد: به عقيده ناديا السيد الشذلي، جنگ نفتكش‌ها بدون برنده به پايان رسيده است، اما بايد به اين نكته توجه داشت كه اين نبرد دريايي، در سال‌هاي 1986 و 1987 به اوج مي‌رسد و عراق به دليل حملات متقابل ايران، جنگ نفت‌كش‌ها را متوقف مي‌كند.

خرمي در پايان، يادآور شد: ترجمه كتاب "جنگ نفتکش‌ها: مبارزه ناوگان دريايى ايران و عراق" به پايان رسيده و در آينده‌اي نزديك، توسط مركز اسناد و تحقيقات دفاع‌مقدس به چاپ خواهد رسيد.


خبرگزاري كتاب ايران

Major
Major
نمایه کاربر
پست: 830
تاریخ عضویت: شنبه 2 تیر 1386, 11:47 pm
محل اقامت: باختران
سپاس‌های ارسالی: 309 بار
سپاس‌های دریافتی: 2024 بار
تماس:

Re: معرفی کتب دفاع مقدس

پست توسط ali1371 » دو شنبه 26 بهمن 1388, 3:33 pm

متاسفانه اکثرا در بازار نیستند :-?
  که ارتش ایران درجنگ کرد حماسه نبود معجزه بود
یاسرعرفات
 
وبلاگ من [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

Commander
Commander
نمایه کاربر
پست: 1189
تاریخ عضویت: دو شنبه 1 خرداد 1385, 2:58 am
سپاس‌های ارسالی: 16928 بار
سپاس‌های دریافتی: 4255 بار

Re: معرفی کتب دفاع مقدس

پست توسط Fariborz » چهار شنبه 28 بهمن 1388, 2:01 am

آب و آتش


مجموعه خاطرات دريادلان نيروي دريايي ارتش جمهوري اسلامي ايران

فايل دانلود از پايگاه ارتش ( 857,868 KB )


[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 2073
تاریخ عضویت: چهار شنبه 23 بهمن 1392, 11:40 am
سپاس‌های ارسالی: 4021 بار
سپاس‌های دریافتی: 5393 بار

Re: معرفی کتب دفاع مقدس

پست توسط bamn » یک شنبه 18 تیر 1396, 8:39 pm

  عرض سلام خدمت دوستان گرامی .

چشمم به این تایپیک افتاد ، با اینکه قدیمی است حیفم آمد در آن چیزی ننویسم .

خب ، یکی از موضوعات مورد علاقه مطالعه برای بنده دفاع مقدس است ، هم اطلاعات عمومی و هم خاطره و ادبیات . ادعا نمی کنم کتاب در این باره زیاد خوانده ام ، اما همیشه اگر تعریف کتابی را بشنوم یا سبک کار نویسنده اش را قبول داشته باشم حتماً سعی می کنم آن را تهیه کنم .

کتاب های زیادی را می توانم معرفی نمایم از مجموعه " اطلس راهنمای جنگ " مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ سپاه تا کتاب های خاطره نویسی مثل دا ، نورالدین فرزند ایران ، پایی که جا ماند ، یکی از این روزها به بلوغ رسیدم ، بابا نظر ، کوچه نقاش ها و ... و رمان هایی مثل شطرنج با ماشین قیامت یا فرزندان ایرانیم ...

اما می خواهم یک کتاب خیلی خاص و نویسنده اش را به شما معرفی کنم که اگر خیلی حرفه ایی این حوزه نباشید ممکن است اسمش را نشنیده باشید ، اما اگر شنیده باشید و حداقل یکی از آثارش را خوانده باشید امکان ندارد شیفته وی نشده باشید!

کتاب مورد اشاره ام کتاب " از معراج برگشتگان " نوشته آقای حمید داودآبادی و چاپ شده توسط " موسسه فرهنگی عماد " می باشد (ممکن است قبلاً جاهای دیگری به این کتاب اشاره کرده باشم)   تصویر  
ویژگی های شاخصی که این کتاب را منحصر به فرد می کند ؛ نثر ساده ، توجه به جزئیات ، پرهیز نسبی از خودسانسوری و داشتن اطلاعاتی جذاب و کمتر گفته از شرایط دوران هشت سال دفاع مقدس می باشد . مثلاً یک فصل کامل از کتاب به حضور آقای داودآبادی در لبنان زمان جنگ داخلی به عنوان نیروی فرهنگی سپاه اختصاص دارد که بسیار جذاب و خواندنی است . نویسنده با اینکه سطح تحصیلاتی بالایی ندارد اما به خوبی احساس خود را به خواننده انتقال می دهد تا جایی که می توانید خیسی اشک های وی را هنگام نوشتن بخش هایی از کتاب احساس کنید .

در مورد کتاب از معراج برگشتگان فراوان می توان گفت اما تا آن را نخوانید حرف های بنده را باور نمی کنید . پس بجای پرداختن به کتاب توضیح مختصری درباره نویسنده اش می دهم ؛

آقای حمید داود آبادی در زمان وقوع انقلاب اسلامی با اینکه تازه وارد سنین نوجوانی شده بود حضوری فعال در تظاهرات و درگیری ها داشت و بعد از پیروزی انقلاب هم به نوجوانان و جوانان مذهبی-انقلابی پیوست که بساطشان را جلوی درب اصلی دانشگاه تهران پهن می کردند و به مقابله با تبلیغات گروه های چپ و مارکسیست-کمونیست می پرداختند (که شرح مفصل و مهیج آن را می توانید در کتاب " چادر وحدت " از همین نویسنده بخوانید) .

از همان ماههای آغازین بطور جدی و پیگیر در جبهه های جنگ علیه دشمن متجاوز بعثی حاضر شد و چندین بار مجروح گردید ، در حال حاضر هم از عوارض مسمومیت شیمیایی رنج می برد . سال 62 مدتی را به عنوان نیروی فرهنگی سپاه در لبنان حضور داشت و از سال 63 هم در اوقات فراغت از جبهه و حضور در تهران به عنوان نیروی دفتری سپاه و نیروی گشت امر به معروف و نهی از منکر ، مدتی فعالیت نمود ، هرچند با روحیه اش چندان سازگار نبود .

در طول دوران دفاع مقدس دوستان زیادی را از دست داد و هنوز در نوشته هایش غم جا ماندن از آنها را می توان احساس کرد و نزدیک ترین دوستی که از دست داده و هنوز هم هر سال بر مزارش حاضر می شود و حتی با کمک جوانان و نوجوانان علاقه مند به آثارش در سال های اخیر مراسم کوچکی هم در این سالروز می گیرد شهید مصطفی کاظم زاده است که مهرماه سال 61 در جبهه سومار آسمانی شد . آقای داودآبادی هیچ ابائی ندارد که اعتراف کند یک روز به یک خبرنگار خارجی عکس مصطفی را نشان داده و گفته اگر دختر بود با او ازدواج می کرد!!!

بعد از جنگ آقای داودآبادی وارد شغل نویسندگی شد و اولین اثرش " یاد یاران " را که در واقع خلاصه همین کتاب " از معراج برگشتگان " است در سال 71 منتشر نمود که بعدها مقام معظم رهبری تقریظی بر آن کتاب نوشتند و نویسنده نام کتاب " از معراج برگشتگان " را از این تقریظ برداشت نموده است .

آقای داودآبادی سابقه فعالیت در حوزه رسانه را هم دارد از جمله مدتی به عنوان سردبیر نشریه فرهنگی " فکه " فعالیت داشته و مدتی هم با سایت ساجد همکاری می کردند . چندین بار هم به لبنان سفر نموده و ضمن مصاحبه با سید حسن نصرالله با بسیاری از فرماندهان ارشد حزب الله لبنان دوستی و رفت و آمد پیدا کرده از جمله با شهید حسان للقیس رفت و آمد خانوادگی داشته و چندی قبل کتاب زندگی نامه ایشان با نام " عقل درخشان " را منتشر نمودند . آقای داودآبادی همچنین دوستی نزدیکی با مسعود ده نمکی دارد و در جریان تولید برخی فیلم های این کارگردان به عنوان مشاور حضور داشته است . همچنین وی نقش کوتاهی به عنوان یکی از نیروهای بسیجی پایگاه مورد حمله اغتشاشگران در فیلم " قلاده های طلا " آقای ابوالقاسم طالبی بازی کرده است .

از دیگر آثار این نویسنده می توان به این موارد اشاره کرد :

پاره های پولاد (تاریخ عملیات شهادت طلبانه در لبنان)
تفحص (گزارش و خاطرات عملیات تفحص و کشف پیکر شهدا دفاع مقدس)
کمین جولای 82 (روزشمار گروگانگیری دیپلمات های ایرانی در لبنان)
آنکه فهمید ، آنکه نفهمید (مقایسه زندگی و اعمال تعدادی از شهدا انقلاب و دفاع مقدس با اشخاص منافق ، محافظه کار و دنیا دوست)
دیدم که جانم می رود (شرح زندگی شهید مصطفی کاظم زاده و دوستی وی با حمید داودآبادی)
پهلوان سعید (شرح زندگی شهید پهلوان نوجوان سعید طوقانی و دوستی وی با حمید داودآبادی)
سید عزیز (زندگینامه خود گفته سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان)
تبسم های جبهه  (خاطرات طنز دوران دفاع مقدس)
نامزد خوشگل   (خاطرات تلخ و شیرین دوران دفاع مقدس)
مثل آب خوردن (آموزش شیوه های خاطره نویسی آسان)
و ... 
 
کانال های بنده :

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]


ارسال پست

بازگشت به “حماسه دفاع مقدس”