در اين بخش شما ميتوانيد درباره سخت افزار كامپيوتر به بحث و تبادل نظر بپردازيد
Major

Majorنماد کاربر
پست ها

533

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 10 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 15 آذر 1388 13:35

آرشيو سپاس: 2762 مرتبه در 485 پست

نکات مهم در مورد هارددیسک و پارتیشن‌بندی آن

توسط shadow.of.death » جمعه 20 آذر 1388 12:16

پارتیشن بندی به بیانی ساده، عبارت است از تقسیم کردن فضای هارد دیسک بهدو یا چند قسمت به طوری که هر یک ازاین قسمتها ازدید ویندوز همانند یکهارد دیسک مستقل عمل میکنند. امروزه بالا رفتن فضای هارد دیسک هایی کهبرای کامپیوترها خریداری می شود. پارتیشن بندی را امری تقریبا ضروری کردهاست، چرا که چند دیسک کوچک، بهتر از یک دیسک بزرگ اطلاعات را نگهداری میکنند.
امروزه بسیاری از کامپیوترها به هارد دیسکی با ظرفیت بالا مجهزند اما از این فضا به نحو مناسب استفاده نمی شود.

معمولااطلاعات خود شما، فایل ها و برنامه های ویندوز در کنا رهم روی درایو C مینشینند و اگر اتفاقی برای سیستم بیفتد، هم چیز با هم از بین می رود. امابا تقسیم بندی هارد به دو یا چند تکه، در واقع دو یا چند درایو مستقل ازهم دارید، که خراب شدن یکی،هیچ تاثیری روی اطلاعات بقیه درایوها نمیگذارد.بدین ترتیب. می توانیدفایلهای اطلاعاتی خود را از فایل های برنامهای ویندوز جدا کرده و اسناد، عکس ها و فیلم های خود را حت در صورت از کارافتادن ویندوز حفظ کنید.

یکی از دلایلی که بسیاری از کاربران بهخاطر آن از سیستم خود به طور کامل بک آپ نمی گیرند این است که جایی براینگهداری فایل بک آپ ندارند. بک آپ گرفتن روی سی دی هم وقت گیر است و هماگر قرار باشد به طورمنظم این کار را بکنید، خیلی زحمت دارد.اما بک آپگرفتن روی هارددیسک، هم سریع است، هم آسان و هم بی دردسر . البته بعید استکه همه روی سیستم خود دو هارددیسک داشته باشند،

اما خوشبختانه اگردو پارتیشن داشته باشید ، میتوانید از دومی به عنوان بک آپ پارتیشن اولاستفاده کنید. در این حالت میتوانید کل ویندوز را روی پارتیشن دوم بک آپبگیرید تا هر وقت ویندوز از کار افتاد یا دردسر درست کرد ظرف کمتر از نیمساعت ، آن را با تمام برنامه ها و نرم افزارهایش برگردانید. البته توجهداشته باشید که این کار شما را از خطر آسیب دیدگی فیزیکی هارد نجات نمیدهد،

یعنی اگر هارددیسک به طور فیزیکی اشکال پیدا کرد و قابلاستفاده نبود دیگر نمی توانید از بک آپ خود استفاده کنید. به همین دلیلهمیشه بهتراست روی سی دی هم یک نسخه بک آپ داشته باشید. اگر می خواهید درکبهتری از نحوه پارتیشن بندی هارد داشته باشید ، باید ابتدا با خود هارددیسک به صورت پایه ای آشنا شوید. در بخش سخت افزار تالار میکرورایانهتوضیح کامل هارد دیسک است.
هارددیسک به صورت فیزیکی از چند دیسکمغناطیسی تشکیل شده است که در فواصل بسیار کوچک روی همدیگرانباشته شده اندویک محور مرکزی آنها را در جای خود ثابت نگه می دارد.این صفحات حول اینمحور می چرخند و می توانند اطلاعات مغناطیسی را در هر دو روی خود ثبتکنند. برای خواندن و نوشتن اطلاعات روی صفحات هدهایی تعبیه شده اند کهقابل حرکت هستند. برای درک بهتر موضوع، دستگاه های گرامافون را در نظربگیرید که یک صفحه داخل آن می چرخد و هد روی صفحه گذاشته می شود. منتهااین مقایسه خیلی هم درست نیست؛ چرا که در گرامافون فقط یک هد وجود دارد کهآن هم با صفحه تماس فیزیکی دارد. در حالی که درهارد دیسک چنین نیست ( برایهر صفحه یک هد گذاشته شده و تماس فیزیکی هم ندارند )


http://pcmagblog.blogfa.com
به جای آنکه به تاریکی لعنت بفرستی ، یک شمع روشن کن.
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب shadow.of.death تشکر کرده اند:
Mahdi1944

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان