در اين بخش شما ميتوانيد درباره سخت افزار كامپيوتر به بحث و تبادل نظر بپردازيد
Major

Majorنماد کاربر
پست ها

533

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 10 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 15 آذر 1388 13:35

آرشيو سپاس: 2762 مرتبه در 485 پست

لوح فشرده 10 ترابايتي

توسط shadow.of.death » جمعه 20 آذر 1388 12:47

حتي تصور اينکه بتوان تعداد 10هزار فيلم سينمايي با کيفيت استاندارد را روي يک لوح فشرده ذخيره کرد نيز غير ممکن به‌نظر مي‌رسد، اما نه براي گروهي از محققان استراليايي که اخيرا نتيجه تحقيقات خود را درباره موفقيت در ساخت يک رسانه ذخيره داده 5بعدي در مجله طبيعت منتشر كرده‌‌اند که نويد امکان بيش از 10ترابايت داده را روي يک لوح فشرده مي‌دهد.


مشخصات و ساختار فضاي ذخيره داده 5 بعدي

3دانشمند از دانشگاه فناوري سوين برن به روشي دست يافته‌اند که از طريق آن موفق به ترکيب و درهم آميختن آدرس‌دهي داده با استفاده از طول موج  ، 2قطبي‌کردن  و 3 ‌بعد فضا موفق به ابداع روشي شده‌اند که اصطلاحا 5بعد از فضاي قابل آدرس‌دهي  نام‌گذاري شده است. اين روش نويد امکان‌پذير شدن ذخيره تراکم انبوه ترابايتي داده بر هر سانتيمتر مربع از فضاي ذخيره داده اين رسانه را مي‌دهد.

بنا برگفته اين محققان، تنها از طريق ترکيب و مطابقت در به‌کاربردن شيوه‌هاي گوناگون آدرس‌دهي‌ داده بوده است که آن‌‌ها موفق به ابداع اين شيوه آدرس‌دهي داده مستقل شده‌اند. در حقيقت از گذشته تاکنون، نگارش داده در يک رسانه ذخيره داده 3‌بعدي، يکي از عيارهاي سنجش فضاي ذخيره داده سند اصيل ليزري  بوده است. اما در مورد رسانه ذخيره داده 5بعدي، نقشه اين محققان بر اساس طرح‌ريزي داده‌ها درون اين جنس خاص از ماده، عمدتا با استفاده از طول موج‌هاي متفاوت رنگ صورت گرفته است. داده‌هاي اضافي ديگر نيز بر اساس روش 2قطبي ساختن  نور افزوده مي‌شوند.

روش کار ابتدا بر اساس پابرجا کردن گرايش و جهت‌يابي درست و پس از آن با چرخش 90درجه‌اي ف_ * ل*_ ت ر رنگ صورت مي‌گيرد. عمل بازخواني داده نيز به‌وسيله يک اصل مهارتي که SPR طولي مياني نورافشاني پس از قرارگرفتن در معرض پرتو 2فوتون نام گرفته، انجام مي‌شود.


آينده فناوري لوح فشرده 5بعدي

مشکل مي‌توان گفت که آيا به مرحله توليد انبوه و اقتصادي رسيدن يک چنين راه‌حلي براي ذخيره داده با حجم زياد روي قالب جديد رسانه‌اي لوح فشرده، در چه مدت زماني محقق خواهد شد، چون اين قالب رسانه‌اي براي ذخيره داده از شبکه‌اي از نانو ميله‌هايي از جنس طلا بهره مي‌برد و اين يکي از عمده‌ترين عواملي است که موجب پريشان خاطر شدن محققان آينده اين فناوري شده است. به عقيده آن‌ها، بزرگ‌ترين مانع در راه توليد انبوه سريع آن، کمبود در زمينه رسانه قابل ضبط مناسبي است که به‌شدت از نظر طول‌موج و 2قطبي حساس باشد. به هر حال، از پيش شرکت‌هايي مثل سامسونگ، کم‌وبيش به اين فناوري ابراز علاقه كرده‌اند.

منبع: www.cent.com
به جای آنکه به تاریکی لعنت بفرستی ، یک شمع روشن کن.
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب shadow.of.death تشکر کرده اند:
Mahdi1944

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 2 مهمان