هیلاری كلینتون از تشدید تحریم ایران خبر داد

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, شوراي نظارت

ارسال پست
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 983
تاریخ عضویت: یک شنبه 29 دی 1387, 12:05 am
سپاس‌های ارسالی: 7461 بار
سپاس‌های دریافتی: 7118 بار
تماس:

هیلاری كلینتون از تشدید تحریم ایران خبر داد

پست توسط @lirez@ » شنبه 21 آذر 1388, 10:21 am

سخنگوی كاخ سفید اعلام كرد اگر جمهوری اسلامی ایران خواسته های شورایامنیت سازمان ملل متحد را اجرا نكند با پیامدهای احتمالی چنین رویكردیروبه رو خواهد شد و هیلاری كلینتون نیز می گوید جامعه بین المللی هم اكنونبه سوی تشدید تحریم ها علیه تهران چرخش كرده است.

به گزارش رادیو فردا هیلاری كلینتون، وزیر امور خارجه آمریكا ، گفته است،از آن جایی كه ایران به پیشنهادها برای پایان دادن به تنش بر سر مسالههسته‌ای خود پاسخ مثبت نداده است، جامعه جهانی اكنون به سوی اعمال فشارعلیه جمهوری اسلامی و تشدید تحریم‌های این كشور چرخش كرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه هیلاری كلینتون وزیر امور خارجه ایالات متحدهآمریكا روز جمعه در گفت و گو با شبكه تلویزیونی «الجزیره انگلیسی» بااشاره به رویكرد دولت آمریكا برای گفت و گو با ایران اظهار داشت: «رهبرانایران دست به اقداماتی زده‌اند كه چندان بیانگر آمادگی آنها برای دادنپاسخی مثبت به پیشنهاد باراك اوباما رییس جمهور آمریكا به منظور گفت و گوبا این كشور نیست».

خانم كلینتون تاكید كرد، هر چند جامعه جهانی همچنان آماده گفت و گو باایران است، با این حال جهانیان قصد دارند، به منظور « واداشتن ایران بهرفتار وارد مسیرهای دیگری مانند اعمال فشار بیشتر یا تشدید تحریم‌ها» شوند.

رابرت گیبس، سخنگوی كاخ سفید نیز در این زمینه می گوید آمریكا همانندراهبران اتحادیه اروپا نگران برنامه هسته ای ایران است، ولی با این حالآمریكا همچنان به حل دیپلماتیك مناقشه هسته ای ایران پایبند است.

رابرت گیبس تصریح كرده است: ولی اگر ایران خواست های شورای امنیت سازمانملل متحد و آژانس بین المللی درباره برنامه هسته ای خود را به طور كامل بهاجرا در نیاورد ، پیامدهایی در پی خواهد داشت و آمریكا با دیگر كشورهای(عضو گروه ۱+۵ ) از نزدیك مذاكره خواهد كرد تا چنین پیآمدهای معتبر باشند.

دولت ایالات متحده آمریكا پیشتر نیز اعلام كرده بود، جمهوری اسلامی ایرانتنها تا پایان سال جاری میلادی برای همكاری با جامعه جهانی بر سر برنامهاتمی خود و جلوگیری از تشدید تحریم‌ها فرصت دارد.

روز جمعه همچنین رهبران ۲۷ كشورعضو اتحادیه اروپا در پایان نشست خود دربروكسل با انتشار بیانیه ای با اشاره به خودداری ایران از همكاری با جامعهبین المللی برای حل مناقشه هسته‌ای این كشور، اعلام كردند، از تحریم‌هایبیشتر علیه جمهوری اسلامی حمایت خواهند كرد.

از سوی دیگر رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریكا، نیز روز جمعه با اشاره بهاحتمال اعمال «تحریم‌های تازه و عمده‌ای» علیه ایران گفته است:« چنانچهایران رویكرد خود را تغییر ندهد و به آنچه كه در اوایل اكتبر با آن موافقتكرده بود، عمل نكند، فكر می‌كنم شاهد اعمال تحریم‌های تازه و عمده جامعهجهانی علیه ایران خواهید بود».

خانم هیلاری كلینتون با اشاره به مخالفت جمهوری اسلامی با این پیشنهادآژانس بین‌المللی انرژی اتمی از حمایت ایالات متحده نیز برخوردار بود ونیز با اشاره به اعلام مقام‌های ایرانی درخصوص برنامه‌ریزی برای «ساخت دهتا بیست مركز دیگر غنی‌سازی اورانیوم» اظهار داشت: « اجازه دهید بگویم كهرفتار ایران اعتمادساز نبوده است».

پاسخ به پیشنهاد اوباما

خانم كلینتون همچنین به پیشنهاد باراك اوباما رییس جمهور ایالات متحده درخصوص آمادگی كشورش برای گفت و گو با ایران اشاره كرد و افزود، رییس جمهورآمریكا این پیشنهاد را با وجود تمام مخالفت‌های اپوزیسیون مطرح كرده وتاكید كرده بود، چنانچه ایران به این پیشنهاد پاسخ مثبت بدهد، « می‌توانیمدرباره همه چیز با هم گفت و گو كنیم»
تابناك

ارسال پست

بازگشت به “اخبار و حوادث”