جديدترين اخبار مربوط به نجوم را در اين بخش بخوانيد
Old Moderator

Old Moderatorنماد کاربر
پست ها

1073

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 18 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 22 شهریور 1386 18:41

آرشيو سپاس: 4435 مرتبه در 739 پست

رصد ستاره متغیر دوتایی در دی ماه

توسط SadafG » يکشنبه 22 آذر 1388 12:54اجرای پروژه رصد ستاره متغیر دوتایی در دی ماه

دبیر انجمن نجوم اهواز از اجرای پروژه رصد ستاره متغیر "راس الغول" به منظور آشنا کردن رصدگران با خصوصیات و مکان این ستاره در دی ماه برگزار می شود.

خسرو جعفرزاده در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه فصل زمستان فرصت مناسبی برای رصد یکی از ستاره های متغیر با نام "راس الغول" است، گفت: از این رو به منظور آشنا کردن رصدگران با این ستاره پروژه رصد "راس الغول" در دی ماه اجرایی می شود.

وی مکان ستاره راس الغول را در صورت فلکی "برساووش" ذکر کرد و افزود: این ستاره یکی از معروفترین ستاره های آسمان به شمار می‌رود و در بازه قدری (درخشندگی) 1/2 تا 4/3 است.

جعفرزاده با بیان اینکه متغیر بودن این ستاره را منجم آماتور ایتالیایی به نام "جیمینیا مونتاناری" در سال 1667 تشخیص داد و دوره تناوب آن را ستاره شناس آماتور انگلیسی "جان گودریک" در سال 1783 به دست آورد، اظهار داشت: این ستاره شامل منظومه دوتایی است که به طور منظم به دور یکدیگر در حال گردش هستند. جدایی زاویه این دو ستاره در تلسکوپهای آماتوری قابل رویت نیست. ستاره شناسان با تجزیه و تحلیل طیف نوری این ستاره به نوع ستاره های آن پی بردند. طبق نظر ستاره شناسان یکی از آنها "غول - A" است و دیگری ستاره کم فروغ تر است که می تواند تا 80 درصد ستاره اول را بپوشاند.

وی تاکید کرد: این ستاره در بازه پنج ساعتی تغییر می کند و قدر آن به 4/3 می رسد و بعد از 5 ساعت دوباره به 1/2 باز می گردد از این رو بهترین زمان رصد این ستاره متغیر پس از این 5 ساعت است.

دبیر انجمن نجوم اهواز به نحوه رصد این ستاره اشاره کرد و ادامه داد: بهترین روش برای تخمین قدر یک ستاره متغیر استفاده از ستاره های اطراف آن مانند "بتای ذات الکرسی"، "دلتای ذات الکرسی"، "آلفای مثلث" و "کاپای مثلث" است.

جعفرزاده رسم نمودار برای رصد ستاره راس الغول را از شرایط شرکت در این رقابت دانست و خاطرنشان کرد: برای این منظور رصدگران لازم است نمودار تغییر "قدری" (درخشندگی) این ستاره را ترسیم کنند. این نمودار باید حاصل مشاهده مداوم رصدگر و تخمین قدر این ستاره باشد.
زندگی دیدن یک باغچه از شیشه مسدود هواپیماست
خبر رفتن موشک به فضا
لمس تنهایی ماه
فکر بوییدن گل در کره ای دیگر

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب SadafG تشکر کرده اند:
mohayer, Parsa84, Mahdi1944, oweiys, ganjineh, mahdimk, Fariborz, CAPTAIN PILOT, sokuteasemuni

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان