در اين بخش مي‌توانيد در مورد تمامي مسائل مرتبط با جامعه شناسي به بحث بپردازيد
Rookie Poster

Rookie Posterno avatar
پست ها

20

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 1 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 1 بهمن 1387 13:06

آرشيو سپاس: 4 مرتبه در 4 پست

چرا سازمان دخانیات را حذف نمی کنند ؟

توسط smahdih » دوشنبه 23 آذر 1388 12:06

درود
یه سوال تو ذهنم بود نمی دونستم تو این قسمت بپرسم یا بخش اقتصادی یا بهداشتی یا ...

الان دو تا سازمان داریم که اهدافشون یه جوری در تضاد با یکدیگره ، سازمان بهداشت و سازمان دخانیات
دانشمندان تو تحقیقات متعددشون تونستند بفهمند که سیگار منشا 4000 بیماریه ، سازمان بهداشت و درمان هم که کارش اول پیشگیریه بعد درمان
می خوام بدونم چرا نمیشه سازمان دخانیات رو حذف کرد ؟

bamn از این پست سپاسگزاري کرده است

Furious Poster

Furious Posterنماد کاربر
پست ها

390

تشکر کرده: 810 مرتبه
تشکر شده: 299 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 3 دی 1395 17:17

آرشيو سپاس: 0 مرتبه در 0 پست

Re: چرا سازمان دخانیات را حذف نمی کنند ؟

توسط ho3ein2000 » دوشنبه 19 تیر 1396 18:25

با سلام
به همان دلیل که ملیون ها نفر از طریق سازمان دخانیات ارتزاق میکنند

Captain I

Captain Iنماد کاربر
پست ها

1674

تشکر کرده: 3525 مرتبه
تشکر شده: 4273 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 23 بهمن 1392 11:40

آرشيو سپاس: 338 مرتبه در 72 پست

Re: چرا سازمان دخانیات را حذف نمی کنند ؟

توسط bamn » دوشنبه 19 تیر 1396 20:58

با سلام خدمت شما .

یک جنبه اش همین موردی است که این دوستمان اشاره کردند . البته مقدار ملیون ها کمی مبالغه است اما می توان گفت چند صد هزار نفر از کارگر کارخانه تا توزیع کننده و فروشنده را شامل می شود .

اما بحث اصلی تر ، بحث روانی آن است . شما چند نفر سیگاری را می شناسید که حاضر به ترک باشند؟ احتمالاً خیلی هایشان می گویند ما تفننی می کشیم یا اگر اطرافیان بخواهند حاضریم ترک کنیم ، اما سیگار هم نوعی ماده مخدر محسوب می شود که ترک کردنش به این راحتی نیست .

سازمان دخانیات وظیفه تولید و تامین نیاز بازار را بر عهده دارد و تشویق سیگاری ها به ترک کردن و کاهش میزان نیاز بازار بر عهده دستگاه های دیگر که تا حدودی تلاششان را می کنند اما کافی نیست . حالا اگر بدون به حداقل رساندن نیاز بازار و کاهش تعداد سیگاری ها ، سازمان دخانیات را منحل و تولید سیگار داخلی را متوقف کنیم ، از یک طرف باید شاهد افزایش چند برابری حجم واردات قانونی و قاچاق سیگار خارجی باشیم و از طرف دیگر بسیاری از سیگاری ها به سمت مواد مخدر خطرناک تر و مهلک تر کشیده می شوند .گ

بنابراین اول از همه باید به دنبال تشویق و ترغیب مردم به ترک سیگار باشیم .

قبل از پیروزی انقلاب تقریباً از هر 10 جوان 9 نفر سیگاری بودند ، حتی بسیاری از روحانیون و طلاب هم سیگاری بودند . حتی مقام معظم رهبری هم سیگاری بودند و به توصیه پزشک سیگار را ترک کردند . میزان اعتیاد به سیگار به حدی بود که حتی رزمنده ها هم در زمان جنگ سهمیه سیگار داشتند اما وقتی امام از قضیه خبردار شده بودند و گفته بودند " مگر رزمنده های ما سیگار هم می کشند؟" خیلی از رزمنده ها ترک کردند و میزان دریافتی سیگار آنقدر کم شد که بعضی از لشکرها آن را کاملاً متوقف کردند .
یا در لبنان قبل از اینکه امام موسی صدر شیعیان این کشور را سازماندهی و به یک جریان متحد تبدیل کند تقریباً همه جوانان شیعه لبنانی معتاد بودند اما با فعالیت های امام موسی صدر و پیروانش میزان اعتیاد به شکل چشمگیری کاهش یافت و بجایش جوانان شیعه به سیگار روی آوردند طوری که خیلی از موسسان حزب الله هم سیگاری بودند اما کم کم با کارهای فرهنگی که انجام گرفت اعتیاد به سیگار هم بین جوانان شیعه لبنانی به حداقل رسید .

حالا این چیزها را برای جوانان های مثلاً روشنفکر و متجدد امروز ایران که تعریف کنی فکر می کنند داریم افسانه می بافیم . از یک طرف می گویند حکومت عمداً دخانیات را تعطیل نمی کند چون برایشان کلی سود دارد ، از طرف دیگر خودشان روزی یک یا حتی دو پاکت دود می کنند! حتی دخترهایشان!!!

کانال تلگرام فروشگاه بنده :


https://t.me/hor_hamoonho3ein2000 از این پست سپاسگزاري کرده است

Junior Poster

Junior Posterno avatar
پست ها

128

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 103 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 19 شهریور 1387 13:29

آرشيو سپاس: 404 مرتبه در 65 پست

Re: چرا سازمان دخانیات را حذف نمی کنند ؟

توسط sabalan1400 » شنبه 24 تیر 1396 08:06

از سال 1372با بیماری هخای سنگینخانواده و عمل های جراحی باز کبد، قلب، پروستات، ریه و ستون فقرات در کنار بیماریهایی که اپیدمی هستند دست به گریبانیم و علیرغم بیمه های مختلف و رایگان بو.دن بیساری از این عمل ها؛ اندازه چندین ویلای شمال تاکنون در رفت و آمدهای بیمارستانی و هزینه های جنبی از دست داده ایم .... چارهخ اش چیست ؟ نبودن سازمانی برای ترویج زندگی سالم و تغذیه ارگانیک .... طب سنتی، چینی . و اسلامی معجزه می کنه ... همه چیز تو دل طبیعتی هست که کمر به تخریبش بستیم و سازمان تخریب محیط زیست خانم ابتکار هم که گربه حرف گوش کن ثروتمندان هست ؟  
عزیزم راهش بودن یا نبودن یک سازمان نیست ... چتاره اش عدم ریل گذاری دقیق قانون و زایش سازمان های بیی مصرف و ضر مثل دخانیاته...

2 کاربر از این پست سپاسگزاري کرده اند


 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان