در اين بخش شما ميتوانيد درباره سخت افزار كامپيوتر به بحث و تبادل نظر بپردازيد
Rookie Poster

Rookie Poster

نماد کاربر
29

تشکر کرده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 14 دی 1386 02:32

Tehran

آرشيو سپاس: 9 مرتبه در 7 پست

کمک فوری و ضروری، لپ تاپم بالا نمیاد، سه تا بوق ممتد میزنه

توسط retza » يکشنبه 13 دی 1388 11:29

دوستان کمک فوری،
من یه لپتاب HP مدل G6000 دارم، داشتم bios را تنظیم می کردم ، گزینه video memory رو که سه تا گزینه عددی و یک disable داشت رو دستکاری کردم و روی disable قرار دادم، حالا دیگه سیستم بالا نمی یاد، ضفحه روشن نمی شه و در نتیجه سه تا بوق میزنه و روشن می مونه بدون اینکه سیستم بالا بیاد لطفاً کمک کنید باید چیکار کنم

پی اس، یادمه تو PC با در آوردن باتری مادربرد، مشکل رفع می شد اما من روی برد لپ تاپم باتری پیدا نکردم یا حداقل نشناختم

Captain II

Captain II

نماد کاربر
246

تاريخ عضويت

يکشنبه 9 فروردین 1388 08:11

آرشيو سپاس: 821 مرتبه در 200 پست

Re: کمک فوری و ضروری، لپ تاپم بالا نمیاد، سه تا بوق ممتد میزنه

توسط arashtabaie » يکشنبه 13 دی 1388 13:00

الان دیگه bios باتری نداره، حافظه ی biosها flash memory هستن. ببریدش به یه تعمیرکار نشون بدید

Rookie Poster

Rookie Poster

نماد کاربر
29

تاريخ عضويت

Tehran

توسط retza » يکشنبه 13 دی 1388 13:08

[quote="arashtabaie"]الان دیگه bios باتری نداره، حافظه ی biosها flash memory هستن. ببریدش به یه تعمیرکار نشون بدید[/quote]

ممنون از راهنمایی تون اما دنبال راهی می گردم که خودم ترتیبشو بدم!
اگه میشه توضیح بدید چه کارش باید کنم
چه خوش بود آن روز که مي زيستيم...

Captain II

Captain II

نماد کاربر
4251

تشکر کرده: 178 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 23 اسفند 1384 13:14

کرج پلاک 43!

آرشيو سپاس: 13307 مرتبه در 2679 پست

توسط Mohammad 1985 » يکشنبه 13 دی 1388 22:47

arashtabaie,  پس ببخشید اونوقت زمان قطع کامل برق سیستم چه چیزی سعت و تاریخ رو کار میندازه ؟ در ضمن مدتهاست که بایوسها از حافظه های فلش استفاده می کنن ولی بازم بلاطری برای نگه داشتن تنظیمات و ساعت و تاریخ استفاده میشه .
به همه سياستمداران مشکوک باش.
جکسون براون

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Mohammad 1985 تشکر کرده اند:
mahdimk

Rookie Poster

Rookie Poster

نماد کاربر
29

تاريخ عضويت

Tehran

توسط retza » يکشنبه 13 دی 1388 23:01

دوستان مشکل حل شد، سیستم رو باز کردم، کلیه ی سیم های اتصال رو از سوکت هاشون خارج کردم چند دقیقه بعد وصل کردم، درست شد! :D
احتمالاً یکیش مال سیستم بایوس بوده! به این میگن شانس!!! :zz:

Captain II

Captain II

نماد کاربر
246

تاريخ عضويت

توسط arashtabaie » دوشنبه 14 دی 1388 00:07

Mohammad 1985 نوشته است:arashtabaie,  پس ببخشید اونوقت زمان قطع کامل برق سیستم چه چیزی سعت و تاریخ رو کار میندازه ؟ در ضمن مدتهاست که بایوسها از حافظه های فلش استفاده می کنن ولی بازم بلاطری برای نگه داشتن تنظیمات و ساعت و تاریخ استفاده میشه .

اگر توجه بفرمایید میبینید که در عرایض بنده هم همچین اساعه ادبی به مادر بورد محترم نشده بود، بله روی مادر بورد برای نگه داری ساعت و تاریخ از باتری لیتیوم استفاده میشه! من هم نوشته بودم برای بی آی او اس دیگه از باتری استفاده نمیشه

Captain II

Captain II

نماد کاربر
4251

تاريخ عضويت

کرج پلاک 43!

توسط Mohammad 1985 » دوشنبه 14 دی 1388 01:50

اتفاقا درسته که بایوس ها از حافظه فلش هستن ولی در اکثر موارد ( من موردی غیر از این ندیدم ) در صورت نبود باطری تمام تنظیمات اونها به حالت پیش فرض برمیگرده ( درضمن خود ساعت و تاریخ هم با بایوس رابطه داره )
جکسون براون

Super Moderator

Super Moderator

نماد کاربر
1166

تاريخ عضويت

سه شنبه 3 مرداد 1385 11:49

آرشيو سپاس: 3168 مرتبه در 620 پست

توسط SHAHRAM » دوشنبه 14 دی 1388 01:58

راه های مختلفی برای ریست کردن بایوش نوت بوک هست....لاتری مورد نظر توی نوت بوک ها هم هست معمولا ولی چون خیلی ریز تر و نازک تر طراحی شده پیدا کردنش سخته......بعضی از نوت بوک ها هم راه خاص دارن مثلا بعضی از مدل های ibm با نگه داشتن 20 قانیه ای دکمه پاور بایوش ریست میشه... :razz:
"هرکس از راه رسید نانش دهید و از ایمانش مپرسید . چه ، آنکس که به درگاه باریتعالی به جان ارزد ، قطعا بر سفره بوالحسن به نان ارزد "
( شیخ ابوالحسن خرقانی )

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب SHAHRAM تشکر کرده اند:
nt, Mahdi1944, arashtabaie, mahdimk

Captain II

Captain II

نماد کاربر
246

تاريخ عضويت

توسط arashtabaie » چهارشنبه 16 دی 1388 12:48

Mohammad 1985 نوشته است:اتفاقا درسته که بایوس ها از حافظه فلش هستن ولی در اکثر موارد ( من موردی غیر از این ندیدم ) در صورت نبود باطری تمام تنظیمات اونها به حالت پیش فرض برمیگرده ( درضمن خود ساعت و تاریخ هم با بایوس رابطه داره )

بی آی او اس (basic input output setting) مجموعه ای از مواردی مانند محل بوت لودر سیستم عامل و این صحبتهاست به علاوه اینکه بیشترین فضای اون به درایور های ابتدایی متعلقه که قبل از بوت شدن سیستم عامل لود میشن و بعد از بوت شدن سیستم عامل هم معمولا دیگه مورد استفاده قرار نمیگیرن. system clock یه ساعت کوارتز خیلی معمولیه که روی مادر برد قرار میگیره تا زمان رو حدودی نگه داره. در صورت عدم وجود این ساعت هم هیچ مشکل حادی برای سیستم پیش نمیاد، تنها کاربردش نگهداری زمان و همچنین یک سری Scheduled tasks هست که اهمیت خیلی زیادی در کامپیوتر نداره. حالا من دقیقا نمیدونم اینکه شما میگید که ساعت و تاریخ هم با بایوس رابطه داره منظورتون چیه دقیقا؟!

ضمن اینکه درست میگید، از زمانی که بی ای او اس های فلش پایه اومدن در ابتدا روی خود فلش تنظیمات نگهداری میشد، که با به وجود اومدن ویروس های بایوس و بعد برای جلوگیری از اونها دوال بایوس ها(که به علت طولانی بودن و کمی حوصله در اینجا توضیح نمیدم) مدتی تنظیمات روی یک رم نگهداری میشد . در بایوس های جدیدتر( که کامپیوتر من هم همینطوره) به علت ارزانتر شدن حافظه فلش، به جای رم ، برای نگهداری تنظیمات هم از فلش استفاده میشه، در اون حالت ریستی که شهرام عزیز هم اشاره کردند، مربوط به لپ تاپ های تینک پد، آی بی ام، یک باطری کوچک برای ریست کردن این فلش روی مادر بورد هست و بایوس با اون ریستارت میشه، در نتیجه برعکس اتفاقی که الان برای این دوستمون افتاد، در این لپ تاپ ها اگر باتری رو جدا کنید دیگه نمیتونید تنظیمات بی آی او اس رو ریست کنید.
در مورد لپ تاپ هایی که از security chip TPM استفاده میکنن هم جریان ریست کردن بایوس جداست که اگه خواستید براتون توضیح میدم

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب arashtabaie تشکر کرده اند:
SHAHRAM, Mahdi1944, mahdimk

Old Moderator

Old Moderator

نماد کاربر
1258

تاريخ عضويت

يکشنبه 10 دی 1385 00:01

www.ir-dl.ir

آرشيو سپاس: 1235 مرتبه در 233 پست

توسط nt » چهارشنبه 16 دی 1388 22:46

SHAHRAM,  عزیز
میشه برای بقیه مدل ها راه ریست بایوس را بگی

Captain II

Captain II

نماد کاربر
4251

تاريخ عضويت

کرج پلاک 43!

توسط Mohammad 1985 » پنج شنبه 17 دی 1388 02:06

arashtabaie,  من می دونم بایوس چیه و چه کاری انجام میده ! و گفتم که در تمامی مواردی که من کار کردم با جدا کردن برق و باطری تنظیمات به حالت دیفالت برمیگرده حتی در صورتی که حافظه بایوس فلش باشه ! چرا که اینگونه ساخته شده تا در صورت تنظیم اشتباه بشه به عقب برگشت البته در این موردی که شما گفتی من تا حالا برخورد نداشتم ولی در بعضی مادربردها دکمه ریست بایوس تعبیه شده .
اگه میتونید در این موارد آخری بیشتر توضیح بدید حالا شاید ما هم زمانی به کارمون اومد .
جکسون براون