جديدترين اخبار مربوط به نجوم را در اين بخش بخوانيد
Old Moderator

Old Moderatorنماد کاربر
پست ها

1073

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 18 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 22 شهریور 1386 18:41

آرشيو سپاس: 4435 مرتبه در 739 پست

سبک وزن ترین سیاره جهان رصد شد

توسط SadafG » سه شنبه 15 دی 1388 12:47سبک وزن ترین سیاره جهان رصد شد/ رصد پنج سیاره فراخورشیدیتلسکوپ فضایی کپلر سازمان ناسا توانست رصد اولین پنج سیاره فراخورشیدی را در پرونده ماموریتهای فضایی خود به ثبت برساند.


به گزارش خبرگزاری مهر، این رصدخانه فضایی که سال گذشته به منظور یافتن زمینی دیگر به فضا پرتاب شد این پنج سیاره فراخورشیدی را طی چند هفته اول فعالیت خود کشف کرده است. با وجود اینکه این سیاره های جدید همگی از سیاره نپتون در منظومه خورشیدی بسیار بزرگتر هستند اما سازمان فضایی آمریکا این رصدها را به عنوان نشانه ای از عملکرد درست و حساسیت بالای تلسکوپ کپلر اعلام کرده است.

نام این سیاره های فراخورشیدی به مناسبت اینکه توسط کپلر به ثبت رسیده اند به ترتیب کپلر 4B, 5B'' 6b, 7b و 8b انتخاب شده است. محدوده وسعت این سیاره ها از جرمی با قطر چهار برابر قطر زمین شروع شده و به جرمی بسیار بزرگتر از سیاره مشتری پایان می گیرد و تمامی این اجرام در مداری بسیار نزدیک از ستاره مادر خود و در مدت زمانی 3.2 روز تا 4.9 روز حرکت می کنند. این فاصله کوتاه ثابت می کند سیاره های تازه رصد شده به اندازه ای داغ هستند که هرگونه شانس شکل گیری حیات بر روی آنها از بین رفته است.

حرارت تقریبی سیاره های کپلر در حدود هزار و 200 تا هزار و 650 درجه سلسیوس تخمین زده شده است که به گفته دانشمندان این حرارت از گدازه های آتشفشانی نیز داغترند.

کپلر 7b شاید یکی از جالب ترین این دسته سیاره ای برای اخترشناسان باشد زیرا این سیاره یکی از کم جرم ترین سیاره های فراخورشیدی با جرمی برابر 0.17 گرم در هر سانتیمتر مربع است که تا به حال دانشمندان موفق به کشف آن شده اند.

بر اساس گزارش بی بی سی، تلسکوپ کپلر با کمک راکت دلتا II در تاریخ 6 مارچ 2009 از پایگاه فضایی کیپ کاناورال به فضا پرتاب شد. این تلسکوپ به تجهیزاتی از قبیل بزرگترین دوربین عکاسی که تا به حال به فضا پرتاب شده مجهز بوده است و با هدف رصد بیش از صد هزار ستاره ماموریت خود را آغاز کرده است.


زندگی دیدن یک باغچه از شیشه مسدود هواپیماست
خبر رفتن موشک به فضا
لمس تنهایی ماه
فکر بوییدن گل در کره ای دیگر

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب SadafG تشکر کرده اند:
shola, Fariborz, Shahryar, Mahdi1944, CAPTAIN PILOT, ARSAM 88, Parsa84, SAMAN, sokuteasemuni

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان