جديدترين اخبار مربوط به نجوم را در اين بخش بخوانيد
Old Moderator

Old Moderatorنماد کاربر
پست ها

1073

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 18 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 22 شهریور 1386 18:41

آرشيو سپاس: 4435 مرتبه در 739 پست

سنگ سرگردان فضایی از کنار زمین عبور می‌کند

توسط SadafG » پنج شنبه 24 دی 1388 11:40سنگ سرگردان فضایی از کنار زمین عبور می‌کند
دانشمندان ناسا اعلام کردند جرمی ناشناس که باعث شده بود برخی از اخترشناسان آن را با یک زباله ناشناس به اشتباه بگیرند در واقع شهابسنگی کوچک و سرگردان است که روز 13 ژانویه از فاصله بسیار نزدیکی از زمین عبور خواهد کرد.


به گزارش خبرگزاری مهر، این سنگ کیهانی با زمین برخورد نمی کند اما از فاصله 130 هزار کیلومتری زمین که فاصله ای بسیار نزدیک به شمار می رود عبور خواهد کرد، فاصله ای در حدود یک سوم فاصله زمین تا ماه. شهابسنگ AL30 2010 در روز دوشنبه 11 ژانویه 2010 شناسایی شده و تخمیها نشان داد وسعت آن تنها 11 متر است.

در ابتدا اخترشناسان گمان بردند این جرم بخشی از یکی از فضاپیماهای از کار افتاده و سرگردان در مدار زمین است اما دانشمندان ناسا در نهایت اعلام کردند این جرم در واقع یک سنگ سرگردان کیهانی است که در حال نزدیک شدن به زمین است. آنچه این شهابسنگ را غیر عادی جلوه می دهد مدار آن است که تقریبا طولی برابر یک سال زمینی دارد و همین امر باعث شد دانشمندان در ابتدا آن را قطعه ای فلزی و دست ساز بشر ببینند.

درخشش شهابسنگ AL30 2010 برابر ستاره ای با قدر درخشانی 14 بوده و در مسیر خود به سوی زمین از صورت های فلکی اوریون، تاروس و حوت عبور خواهد کرد. قدر درخشانی واحدی است که اخترشناسان از آن برای سنجش میزان درخشندگی اجرام کیهانی استفاده می کنند و هرچه مقدار عدد آن کمتر باشد جرم درخشان تر خواهد بود به شکلی که درخشانترین ستاره ها در آسمان در قدرهای درخشانی صفر یا یک دسته بندی می شوند.

بر اساس گزارش Space Weather، این شهابسنگ تنها جرم کیهانی نیست که طی این هفته از نزدیکی زمین عبور خواهد کرد جرم جدید دیگری به نام 2010 AG30 نیز با وسعت 13 متر در روز پنجشنبه از فاصله یک میلیون کیلومتری زمین عبور خواهد کرد.


زندگی دیدن یک باغچه از شیشه مسدود هواپیماست
خبر رفتن موشک به فضا
لمس تنهایی ماه
فکر بوییدن گل در کره ای دیگر

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب SadafG تشکر کرده اند:
mahdimk, Mahdi1944, CAPTAIN PILOT, Parsa84, Fariborz, SAMAN, حسن2568, ganjineh, sokuteasemuni

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان