در اين بخش شما ميتوانيد درباره سخت افزار كامپيوتر به بحث و تبادل نظر بپردازيد
Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
3474

تشکر کرده: 286 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 20 اردیبهشت 1387 08:44

آرشيو سپاس: 13553 مرتبه در 2799 پست

کاهش سرعت سیستم، صحفه آبی مرگ در ویندوز

توسط Solver » سه شنبه 29 دی 1388 20:44

خوشبختانه بعد از مدت ها با یک مشکل جدید در یک سیستم روبرو شدم که شرایط کسب دانش را برای من فراهم کرد و از انجام کار تکراری برای مشکل رهایی بخشید.

یک سیستم هست که روش DVR نصب کردم، البته مولد (Power) اون از نوع مرغوب و مورد تائید من نبود، اما به هر حال به درخواست مشتری تعویضش نکردم.

همانطور که روشن است بعد از نصب DVR سیستم در هر 24 ساعت فقط یک بار مجدد راه اندازی خواهد شد و باقی ساعات روشن و در حال ضبط تصاویر است.

ظاهراً بعد از 3 روز کار، کاربر متوجه شده که سرعت سیستم در ویندوز Xp خیلی کند شده است. و با یک بار راه اندازی مجد د به صورت دستی دیگر ویندز بالا نیامده و فقط بعد از لودینگ ویندوز صحفه آبی مرگ چند ثانیه نمایش داده شده و سیستم مجدد راه اندازی می شود.

وقتی من برای بررسی سیستم رفتم، طبق معمول یک چکاب کردم از درون کیس، که قطعه ای نسوخته، کابلها و البته فن ها سالم باشند.

که هیچ یک مشکلی نداشتند. با وجود این سراغ بایوس سیستم رفتم و فن را بررسی کردم که متوجه شدم، فن گاهی کار میکند و گاهی قطع می شود. اما دمای پردازشگر چندان بالا نمیرود. بررسی کردم به نظر سیم فن پردازشگر قعطی داشت که بعد از ترمیم، دیگر آن مشکل در بایوس پیش نیامد.

اما با دقت در فرایند راه اندزی سیستم متوجه شدم سرعت شناسایی قطعات، مثل هارد و ... واقعاً سرعت سیستم پایین است و البته مشکل عدم ورود به ویندوز هم که همانطور که شرح دادم.

البته کندی مرحله اولین بوت روشن گر اشکال سخت افزاری در سیستم هست. دوستان فکر می کنند احتمال آسیب دیدگی پردازشگر وجود دارد؟ مثلاً نیم سوز شدن؟ یا ممکن هست اشکال از قطعه دیگری باشد؟
[ Never is Never an Answer ||| Personal Site:  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  ]

Super Moderator

Super Moderator

نماد کاربر
1166

تشکر کرده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 3 مرداد 1385 11:49

آرشيو سپاس: 3168 مرتبه در 620 پست

Re: کاهش سرعت سیستم، صحفه آبی مرگ در ویندوز

توسط SHAHRAM » سه شنبه 29 دی 1388 22:34

باید دید چه بار روی سی پی یو (در حالت که سیستم در حال استقاده بوده) داشته چقدر بوده؟اگر این بار زیاد بوده باشه ممکنه سی پی یو مشکلی براش پیش اومده باشه.البته طبق تجربه من در اورکلاک و حرارت های ناشی از اون ،سی پی یو ها نسبت دما اگر بار زیادی روش نباشه عیب پیدا نیمکنه(خلاف اون پیزی که در تئوری میگن) ولی  بعد مدتی به طور ناگهانی کاملا میسوزه :shock: ...البته من سی پی یو های celeron رو با دور فن بسیار پایین ازش برای مدت طولانی کار گشیدم(کار تحقیقاتی)ولی مشکلی براش پیش نیومده.....
در آخر هم به نظر من مشکل احتمالا از  هارد سیستم هست...چون این سیستم با توجه به وظیفه ای هم که داره از هارد کار زیاد می کشه و ... من شبیه  این مشکل رو توی یک نوت بوک داشتم که در آخرین تست هایی که کردم مشکل با تعویض هارد رفع شد! :razz:
"هرکس از راه رسید نانش دهید و از ایمانش مپرسید . چه ، آنکس که به درگاه باریتعالی به جان ارزد ، قطعا بر سفره بوالحسن به نان ارزد "
( شیخ ابوالحسن خرقانی )

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب SHAHRAM تشکر کرده اند:
Solver, Mahdi1944

Captain II

Captain II

نماد کاربر
4251

تشکر کرده: 178 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 23 اسفند 1384 13:14

کرج پلاک 43!

آرشيو سپاس: 13307 مرتبه در 2679 پست

توسط Mohammad 1985 » سه شنبه 29 دی 1388 23:14

هیچ نوع کار سنگینی باعث خرابی سی پی یو نمیشه مگر در حالت اورکلاکهای بسیار سنیگن و حرفه ای با هیدروژن مایع !
شما لیست کامل قطعاتت رو بنویس
به همه سياستمداران مشکوک باش.
جکسون براون

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Mohammad 1985 تشکر کرده اند:
Solver, SHAHRAM, Mahdi1944

Colonel I

Colonel I

no avatar
643

تاريخ عضويت

سه شنبه 19 تیر 1386 13:08

آرشيو سپاس: 1235 مرتبه در 259 پست

توسط Frogfoot » چهارشنبه 30 دی 1388 03:22

نیم سوز شدن دیگه چیه؟! از نظر علمی چیزی به اسم نیم سوز شدن نداریم، و این یک اصطلاح من در آوردی بین ایرانیان هست.

CPU های امروزی در برابر گرمای ناشی از قطع فن آسیب سخت افزاری نمیبینند، چون یا در صورت افزایش بیش از حد گرما سرعت فرکانس اون CPU به شدت کاهش پیدا میکنه، تا گرمای کمتری تولید بشه (اینتل)، یا برق CPU کلا قطع میشه (AMD). البته افزایش بی رویه گرمای CPU میتونه موجب هنگ کردن سیستم، و ایجاد اشکال در اجرای صحیح فرامین توسط CPU بشه.
البته مطلبی که گفته شد، به معنای آن نیست که CPU اصلا نمیسوزه! CPU ممکن هست بر اثر نوسانات برق، با توجه به کیفیت پاور و مادربرد سیستم آسیب ببینه، یا در صورت درست عمل نکردن دیودهای حرارتی مورد اشاره، به درستی سرعت فرکانس آن کاهش پیدا نکنه، یا به موقع خاموش نشه.

اما با دقت در فرایند راه اندزی سیستم متوجه شدم سرعت شناسایی قطعات، مثل هارد و ... واقعاً سرعت سیستم پایین است و البته مشکل عدم ورود به ویندوز هم که همانطور که شرح دادم.

بیشتر روی چه مرحله ایی کند عمل میکنه؟ شاید Quick Boot آن در BIOS فعال نیست؛ اگر در هنگام شناسایی دستگاه های PCI یا کنترلر IDE یا SATA عملیات کند انجام میشه، شاید یکی از دستگاه های اتصالی به این کنترلرها، مثلا همان دستگاهی که جدیدا نصب کردید، اخلال ایجاد میکنه. شاید با آپدیت firmware مربوط به BIOS، یا تغییر slot برخی دستگاه های PCI مشکلتان برطرف بشه.

و البته مشکل عدم ورود به ویندوز هم که همانطور که شرح دادم.

در اون صفحه آبی چه پیغام خطایی دریافت می کنید؟ آیا با Safe Mode ویندوز بالا میاد؟

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Frogfoot تشکر کرده اند:
Solver, Mahdi1944, SHAHRAM

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
3474

تشکر کرده: 286 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 20 اردیبهشت 1387 08:44

آرشيو سپاس: 13553 مرتبه در 2799 پست

توسط Solver » چهارشنبه 30 دی 1388 07:19

من قطعات سیستم را جدا کردم کامل تا روی میز جراحی خودم بررسی کنم.

اون کارت DVR که گفتم یک نوع کارت کپچر است که در PCI نصب میشود و به صورت موازی با سویچ راه اندازی مجدد کیس یک ارتباط دارد تا به صورت خودکار این عمل (راه اندازی مجدد) را در صورت مشکل نرم افزاری بتواند به شکل سخت افزاری اجرا کند.

اما مشخصات سیستم:

کد: انتخاب همه
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

البته طی تجربه تا به حال جز یک مورد (نوسان برق شدید) دیگر شاهد خرابی هارد در سیستم های در حال ضبط نبودم و چندان منطقی هم نیست که قرار باشد با ضبط تصاویر برای هارد مشکل پیش بیاد، چون در Stand Alone ها هم از همین هارد ها استفاده میشود و اگر خرابی باشد در آن هم آمار خرابی بالا خواهد بود که باز آمار آن هم جز در نواسانات و یا ضربه شدید دیگر مورد خرابی هارد را شامل نمیشود.

اینجا سیستم در حالت کار نرمال بوده، ضمناً چون برند DVR مورد استفاده Geovision بوده بر خلاف مدل های چینی حتی در مواقعی زیادی کار پردازشگر (حتی در زمان ضبط) کمتر از 3% میشود. به همین دلیل هم این کارت این امکان را میدهد که کاربر همزمان سیستم حسابداری یا ... را روی همان رایانه ای که در حال ضبط است انجام دهد. بیشتر موارد کاری ما هم همینطور بوده و مشکلی پیش نیامده.

BIoS را در هر دوحالت حافظه خودش بررسی کردم (هم حالت خطا) هم حالت پیش فرض. تاثیری نداشت.

خیر، من سرعت مراحل بوت اولیه را نسبت به روز های قبل سیستم بیان کردم، نه نسبت به سیستم دیگر، بنابراین در BIos اون تنظیمات خاصی اعمال نشده است. البته اگر شده بود هم با به حالت پیش فرض در آوردنش باید سیستم مشکلش رفع میشد.

ضمناً من مدل های مختلف خرابی هارد را تجربه کردم، هارد خراب موجب کندی سیستم در نخستین مراحل بوت نخواهد شد! چیزی که اینجا شاهد اون هستیم.

Frogfoot،
من برق خواندم و میدونم نیمسوز یک اصطلاح ایرانی و غیر فنی است. اما فکر کنم منظورم از به کار بردن این اصطلاح برای دوستان شفاف تر از اون است که بخوام خیلی فنی شرحش بدم.

کلاً PCI ها را همه آزاد کردم، کارت گرافیک هم جدا کردم (با گرافیک مادربرد) سیستم را مجدد راه اندازی کردم و باز هم تغییری را مشاهده نکردم.

البته من هنوز سیستم را بررسی دقیق تر نکردم اما به 3 نقطه مشکوکم:

مادربرد ( بایوس، شاید هم سوکت پردازشگرش)
پردازشگر
و البته مولد سیستم، که بیشترین شانس خرابی را داره. البته ولتاژها در بایوس معمولی بود.

الان که قطعات را آوردم، مشکلش احتمالاً زودتر حل خواهد شد. با تشکر از شما دوستان.
[ Never is Never an Answer ||| Personal Site:  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  ]

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Solver تشکر کرده اند:
SHAHRAM

Administrator

Administrator

نماد کاربر
15465

تشکر کرده: 10180 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 7 بهمن 1384 19:51

آرشيو سپاس: 30251 مرتبه در 5981 پست

توسط Mahdi1944 » چهارشنبه 30 دی 1388 12:03

Negar.int,  
احتمال مشکل در هارد ديسک يا اتصالات اون بيشتر هست، اگر در بايوس امکان مشاهده ولتاژهاي خروجي از پاور هم داريد، اونها رو هم بررسي کنيد زياد با ولتاژهاي مرجع تفاوت نداشته باشند، اين موضوع در کارائي سيستم موثر هست
زندگي صحنه يکتاي هنرمندي ماست     هرکسي نغمه خود خواند و از صحنه رود
صحنه پيوسته به جاست     خرم آن نغمه که مردم بسپارند به ياد

لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  |  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  |  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  |  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

لطفا سوالات فني را فقط در خود انجمن مطرح بفرماييد، به اين سوالات در PM پاسخ داده نخواهد شد

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Mahdi1944 تشکر کرده اند:
Solver, CAPTAIN PILOT, SAMAN, SHAHRAM, Mahdi Mahdavi

Super Moderator

Super Moderator

نماد کاربر
1166

تاريخ عضويت

سه شنبه 3 مرداد 1385 11:49

آرشيو سپاس: 3168 مرتبه در 620 پست

توسط SHAHRAM » چهارشنبه 30 دی 1388 17:25

متسفانه کیفیت هارد های جدید مخصوصا سری های آخر مکستور بسیار پایین اومده(بیشتر گارانتی ها یواش یواش دارن از گارارنتی هارد بیرون میان،مثلا سازگار!..به دلیل ضرر دهی بالا :-o )....پس بهتره نیم نگاهی ب هارد داشته باشید...... :razz:
"هرکس از راه رسید نانش دهید و از ایمانش مپرسید . چه ، آنکس که به درگاه باریتعالی به جان ارزد ، قطعا بر سفره بوالحسن به نان ارزد "
( شیخ ابوالحسن خرقانی )

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب SHAHRAM تشکر کرده اند:
Solver, Mahdi Mahdavi

Captain II

Captain II

نماد کاربر
4251

تشکر کرده: 178 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 23 اسفند 1384 13:14

کرج پلاک 43!

آرشيو سپاس: 13307 مرتبه در 2679 پست

توسط Mohammad 1985 » پنج شنبه 1 بهمن 1388 02:54

هاردهای جدید مکستور به خصوص از زمانی که این کمپانی از طرف سیگیت خریداری شد افت کیفیت پیدا کردن .
الان بهترین هاردها وسترن دیجیتال هیتاچی سامسونگ و خود سیگیت هستن که در مورد سیگیت یک مورد اشکال اساسی در فریم وار اونها در سری 500 گیگی فکر کنم 7200.11 باعث مشکلات زیادی برای این کمپانی و کاربران شد . ( همچنین مکستور همون سری )
اما در مورد مشکل
اول یه مورد رو بگم فکر کنم واژه مبدل از واژه مولد برای power صحیحتر باشه .
مشکل میتنه از پاور هم باشه . با یه پاور استاندارد مثل گرین 380 یه تست بزن .
رمها رو هم عوض کن و تست کن .
هارد رو همونطور که مهدی گفت تست کن ابتدا با تعویض کابل و در مرحله بعدی با یه هارد دیگه .
===============
در کل سیستمهای بسیار زیادی هستن که تمام طول هفته روشن هستن و یا هاردهاشون به شدت درگیره ولی هیچ مشکلی ندارن ( مثل سیستم خودم که همیشه روشنه البته همیشه هارد درگیر نیست .)
اگر کارهایی از این قبیل انجام میدین که همیشه هارد در حال کار کردن هست از فنهای مخصوص هارد استفاده کنید یا از هاردهای خنکی مثل هیتاچی سامسونگ و ... استفاده کنید چرا که گرما دشمن شماره یک هارد هست ( البته بعد از کشتی گرفتن با هارد و سقوط آزاد ! )
به همه سياستمداران مشکوک باش.
جکسون براون

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Mohammad 1985 تشکر کرده اند:
Solver