عرضه پیش از موعد پردازنده های چهار هسته ای اینتل

در اين بخش شما ميتوانيد درباره سخت افزار كامپيوتر به بحث و تبادل نظر بپردازيد

مدیران انجمن: Mahdi Mahdavi, شوراي نظارت

ارسال پست
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 763
تاریخ عضویت: دو شنبه 8 خرداد 1385, 10:52 pm
محل اقامت: مشهد
سپاس‌های دریافتی: 196 بار
تماس:

عرضه پیش از موعد پردازنده های چهار هسته ای اینتل

پست توسط sohrab_poet » یک شنبه 1 مرداد 1385, 8:49 am

شرکت اينتل در ادامه روند جاري خود در جهت بهبود نتايج مالي و سهم فروش در بازار پردازنده ها، قصد دارد پردازنده هاي قدرتمند چهار هسته اي خود را پيش از موعد مقرر و جدول زمان بندي، به بازار عرضه کند. اين مطلب رسما در کنفرانس فصلي شرکت اينتل توسط پاول اُتليني، مدير اجرايي شرکت اينتل بيان شد. طبق گفته مدير اجرايي شرکت اينتل، کاربران شاهد ورود پردازنده هاي چهار هسته اي موسوم به Clovertown در اواخر سال جاری ميلادي و پس از آن پردازنده چهار هسته اي با کدنام Kentsfield خواهند بود.[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
پردازنده چهار هسته ای Kentsfield اینتل


برداشتي که از جمله پيش از موعد مقرر به ذهن مي رسد، آن است که شرکت اينتل به توانايي خود براي ساخت و آزمايش نهايي پردازنده هاي چهار هسته اي که پيش از اين تاريخ عرضه آنها اواسط سال 2007 اعلام شده بود، اطمينان کامل دارد. اما به اعتقاد تحليل گران، اين تصميم گيري براي عرضه زود هنگام پردازنده هايي که تاکنون مشابه آنها در دنياي کامپيوتر و سخت افزار وجود نداشته، کار ساده اي نمي باشد. با اين حال احساس مي شود که اينتل با برنامه ريزي هاي اخير خود سعي در بازگرداندن برتري ساليان گذشته خود به هر ترتيب ممکن در برابر رقيب ديرينه خود يعني شرکت AMD که خصوصا در دو سال گذشته گوي سبقت را از اينتل ربوده، دارد. نکته اي که بخصوص پس از عرضه پردازنده دو هسته اي ارزانقيمت Pentium D-805، توليد پردازنده هاي سري Core و همچنين کاهش مکرر قيمت ها از طرف اينتل، شاهد بوده ايم.


در خبر هاي گذشته توضيحات کاملي در مورد پردازنده Kentsfield به اطلاع رسانديم. اما در مورد پردازنده Clovertown بايد گفت که اين پردازنده اولين سري از نسل پردازنده هاي چهار هسته اي خواهد بود که به بازار وارد خواهد شد. اين پردازنده از چهار موتور اجرايي يا هسته، یا به عبارت دیگر ترکیب دو پردازنده دوهسته ای Woodcrest که در قالب (DIE - محفظه ای که پردازنده در آن جای میگیرد و ما آن را به عنوان پردازنده می شناسیم) یک پردازنده ارایه خواهد شد. از دیگر مشخصات این پردازنده می توان به 8MB حافظه نهان یا کش، گذرگاه (باس) 1333 مگاهرتزی اشاره نمود. گفته می شود سرعت هرکدام از هسته ها در این پردازنده برابر 2.0 گیگاهرتز و درکل سرعتی برابر با 8.0 گیگاهرتز باشد.


در جدول کاری شرکت اینتل پردازنده چهار هسته ای دیگری با کدنام Tigerton نیز به چشم می خورد
تصویر

ارسال پست

بازگشت به “سخت افزار كامپيوتر”