در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد
Rookie Poster

Rookie Poster

نماد کاربر
23

تشکر کرده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 19 بهمن 1388 21:49

آرشيو سپاس: 29 مرتبه در 16 پست

Re: پرواز موفق "سفره ماهي "؛ اولين هواپيماي رادارگريز ايران

توسط Morteza rafipour » چهارشنبه 21 بهمن 1388 00:20

همه چیزو که نباید علنی کرد شاید چییزای عجیب تری هم داشته باشیم . دولتمردای ما می دونن دارن چی کار می کنن این آمریکایی ها جو گیرن تا یه چیزی درست میکنن روش میکنن که چی ما الیم و ما بلیم .

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Morteza rafipour تشکر کرده اند:
كيارش, sokuteasemuni

Rookie Poster

Rookie Poster

no avatar
30

تاريخ عضويت

سه شنبه 29 بهمن 1387 14:08

خرم آباد

آرشيو سپاس: 94 مرتبه در 21 پست

توسط sea man » چهارشنبه 21 بهمن 1388 02:37

با سلام به همه
دوست من کسی "سفره ماهی" رو از لحاظ توانایی و قدرت با اسپریت مقایسه نکرده
من گفتم تنها میتونیم حدس بزنیم  ظاهرش دستمایه هایی شبیه به اون باشه
وگرنه بین یه پهباد و یه بمب افکن استراتژیک زمین تا آسمونه
[FONT=Arial Black]پاینده باد ایران و ایرانی[/FONT]

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب sea man تشکر کرده اند:
KH.I.A.2500, sokuteasemuni

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
3474

تشکر کرده: 286 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 20 اردیبهشت 1387 08:44

آرشيو سپاس: 13553 مرتبه در 2799 پست

توسط Solver » چهارشنبه 21 بهمن 1388 08:05

آقا بنده بحث فنیش را نمیدانم.

اصولاً هم پام را از گلیمم در بحث های نظامی درازتر نمیکنم، اما قبلاً هم (درست یک سال پیش دهه فجر) که صحبت این هواپیما شد یک سری اطلاعات دادم.

الان هم باز چون به نظر رسید عده اینجا مشکوک شدن به ماجرا در حد چیز اطلاعات خودم را میگم.

این هواپیما وجود داره، ساخته شده، آزمایش هم شده.

نه تنها نمونه پهباد اون بلکه نمونه ای از اون (فکر کنم) با دو سر نشین هم پرواز داشته بدون هیچ مشکلی.

اما، علت عدم رونمایی از این هواپیما !

همانطور که قبلاً هم گفتم، مشکل اینجاست یک بنده خدایی از کشور گریخته و به زبان خودمانی پروژه لنگ ایشان شده است. ایشان یکی از خلبانان ماهر و البته از مهندسین مربوطه و در حقیقت جزو نفرات اصلی تیم طراحی است.

اساساً مشکل اینجاست. (البته مشکل دهه فجر پارسال هم بود) و علت رونمایی نشدن آن حتی با تاخیر چیزی نیست جز مسئله فقدان ایشان.

البته، این اطلاعات من هست. بهتره پیگیر منبعش هم نباشید.  ::sa
[ Never is Never an Answer ||| Personal Site:  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  ]

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Solver تشکر کرده اند:
mahdi2elve, حسن2568, kondol, كيارش, KH.I.A.2500, Fariborz, sokuteasemuni

New Member

نماد کاربر
6

تاريخ عضويت

جمعه 16 بهمن 1388 01:19

تبریز

آرشيو سپاس: 5 مرتبه در 2 پست

توسط maysam2007 » پنج شنبه 22 بهمن 1388 01:26

کلا اگه چنین چیزی ساخته شده باشه (با یا بدون سرنشین) اولین باریه که ایران یه چیز غیر کلاسیک (از نظر ظاهری) تولید میکنه. امیدوارم خبر درست باشه! ^:)^

آخه چرا پستهای من ارسال نمیشه :lol:
و خدایی که در این نزدیکیست...

Furious Poster

Furious Poster

no avatar
387

تاريخ عضويت

يکشنبه 4 اسفند 1387 22:29

آرشيو سپاس: 1272 مرتبه در 302 پست

توسط nasir irani » پنج شنبه 22 بهمن 1388 15:14

Negar.int نوشته است:آقا بنده بحث فنیش را نمیدانم.

اصولاً هم پام را از گلیمم در بحث های نظامی درازتر نمیکنم، اما قبلاً هم (درست یک سال پیش دهه فجر) که صحبت این هواپیما شد یک سری اطلاعات دادم.

الان هم باز چون به نظر رسید عده اینجا مشکوک شدن به ماجرا در حد چیز اطلاعات خودم را میگم.

این هواپیما وجود داره، ساخته شده، آزمایش هم شده.

نه تنها نمونه پهباد اون بلکه نمونه ای از اون (فکر کنم) با دو سر نشین هم پرواز داشته بدون هیچ مشکلی.

اما، علت عدم رونمایی از این هواپیما !

همانطور که قبلاً هم گفتم، مشکل اینجاست یک بنده خدایی از کشور گریخته و به زبان خودمانی پروژه لنگ ایشان شده است. ایشان یکی از خلبانان ماهر و البته از مهندسین مربوطه و در حقیقت جزو نفرات اصلی تیم طراحی است.

اساساً مشکل اینجاست. (البته مشکل دهه فجر پارسال هم بود) و علت رونمایی نشدن آن حتی با تاخیر چیزی نیست جز مسئله فقدان ایشان.

البته، این اطلاعات من هست. بهتره پیگیر منبعش هم نباشید.  ::sa

نمی دوم چرا همیشه برای پروژهای مهم این جور شایعات درست میشه

اصلآ تو کدوم  کشور در عرض 2 سال بمب افکن 2 سرنشینه استیلث می سازن!!

درسته این پهباد بستری برای یه سرنشین داره ولی نه الآن حداقل 5 سال دیگه!!!!!!!!!!!!

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب nasir irani تشکر کرده اند:
iran12345, chad

Captain I

Captain I

نماد کاربر
1634

تشکر کرده: 2287 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 4 مرداد 1386 23:53

آرشيو سپاس: 3096 مرتبه در 667 پست

توسط KH.I.A.2500 » پنج شنبه 22 بهمن 1388 23:22

ببخشید , چه کسی ادعا کرده که کار روی این طرح از 2 سال پیش آغاز شده که شما میگید در عرض 2 سال ایران اینو ساخته ؟
عقل حکم میکنه چنین پروژه ای سالها زمان برده باشه . در ضمن توی این 20 - 30 سال اخیر دست روی دست نگذاشته بودن و به همدیگه نگاه کنن ! کارهای زیادی شده , توی همین سایت یک دوری بزنین متوجه میشین . اینهمه هواپیمای بدون سرنشین تا به حال ایران ساخته , اینهمه کار روی هواپیماهای شفق , صاعقه , سیمرغ , تذارو و ... کار روی تمام این پروژه ها متخصصان ما رو ورزیده تر کرده . یکدفعه صبح از خواب بلند نشدن و شب کار رو تمام کرده باشن !

*      *     *    
جز ايران نباشد مرا نام ياد    *   *   *  * * *  *   *    *    که يزدان مرا زين سبب کام داد    *     *      *

mehrdadprd از این پست سپاسگزاري کرده است

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب KH.I.A.2500 تشکر کرده اند:
hesperus, خسرو پرویز, mahdi2elve, shola, Solver, Fariborz, chad, sokuteasemuni

Furious Poster

Furious Poster

no avatar
387

تاريخ عضويت

يکشنبه 4 اسفند 1387 22:29

آرشيو سپاس: 1272 مرتبه در 302 پست

توسط nasir irani » جمعه 23 بهمن 1388 14:53

بنده داشتن  بمب افکن استراتژیک رو در آینده رد نکردم اما  نه الآن که نه آواکس داریم و نه رهگیر  به تعداد کافی!!

Furious Poster

Furious Poster

no avatar
364

تشکر کرده: 1009 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 8 آبان 1387 17:43

آرشيو سپاس: 508 مرتبه در 182 پست

توسط chad » جمعه 23 بهمن 1388 17:50

من موندم که هنوز شفق رو رونمایی نکردند چرا حرفی از این هواپیما به میون اوردند.باید اسیاب به نوبت باشه.من فکر میکنم چون دهه فجر فرارسید فرماندهان برای جلب نظر از این پرنده حرف زده اند.

Captain

Captain

نماد کاربر
3805

تشکر کرده: 24 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 7 شهریور 1388 02:26

جمهوری اسلامی ایران

آرشيو سپاس: 23503 مرتبه در 3364 پست

توسط Sami 1993 » پنج شنبه 4 شهریور 1389 00:39

chad نوشته است:من موندم که هنوز شفق رو رونمایی نکردند چرا حرفی از این هواپیما به میون اوردند.باید اسیاب به نوبت باشه.من فکر میکنم چون دهه فجر فرارسید فرماندهان برای جلب نظر از این پرنده حرف زده اند.

ببخشید که این پست رو بعد از این همه مدت بالا میارم  ^:)^  ^:)^  ^:)^
یک سوال ذهن من رو خیلی مشغول کرده
آیا شفق جت آموزشی یا جنگنده ؟ چون بعضی ها تو سایت نوشتن شفق میتواند با اف 35 (اسرائیل ) مقابله کند . تو جای دیگر خوندم اون زمان که رابطه ایران و روسیه خوب بوده ، قرار بوده برای این جت (که کلمه آموزشی هم اومده بود) ایران مدل بدون پس سوز  موتور (فکر کنم RD33بود) رو برای شفق خریداری کنه . این یعنی شفق مثل اکثر جت های آموزشی پس سوز ندارد و پس سوز در جنگ ها و رزم های هوایی مهم است .
کلا شفق قراره(یا قرار بود) آموزشی باشه یا جنگنده یا هردو (اگر هردو یا جنگنده باشه پس  به نظر من باید موتور با قابلیت پس سوز داشته باشه )
بازهم بابت بالا آوردن این پست پوزش میخواهم

گرگ ها خوب بدانند در این ایل غریب

گر پدر رفت، تفنگ پدری هست هنوز

گرچه نیکان به مرور بار سفر بر بستند

شیرمردی چو علی خامنه ای هست هنوز

لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد                                                          لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد                                                  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد                                                                             لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

Junior Poster

Junior Poster

نماد کاربر
198

تاريخ عضويت

يکشنبه 19 اردیبهشت 1389 22:51

خانه

آرشيو سپاس: 646 مرتبه در 144 پست

توسط kandoo » پنج شنبه 4 شهریور 1389 00:59

دارند روی نسل دوّم اون کار میکنند ،باید منتظر بمونیم ببینیم که آموزشی هست یا جنگنده ؟ (شوخی‌ کردم)  

Major I

Major I

نماد کاربر
837

تاريخ عضويت

شنبه 19 اردیبهشت 1388 17:10

آرشيو سپاس: 2090 مرتبه در 595 پست

توسط میهن پرست » پنج شنبه 4 شهریور 1389 13:21

هیچ کس در این سایت یا سایت های نظامی دیگر نمیتواند هیچ خبری از پروژه شفق داشته باشد.چون این پروژه از بالاترین رده های حفاظت اطلاعات حساب میشه و اگر طرحش لغو نشده باشه که احتمالش هم کم نیست در صورت ادامه طرح هیچ کس از اون خبر دار نیست.خدا رو چه دیدید شاید 31 شهریور پرواز کرد.ما که از دیدنش خوشحال میشیم.
شفق 1 جت اموزشی بود.شفق 2 تک سرنشینه و شفق 3 دوسرنشینه بود.و البته هر دو کاملا رزمی.خدا بیامرزتشون. :lol:  :lol:
شاید سالهای سال باشد که اتش امپراطوری پارس خاکستر شده باشد.اما روزی فرا خواهد رسید که ز خاکستر ها ققنوس برخیزد و ان هنگام اتش سالهای سال سکوت مردم ایران زبانه خواهد کشید و بار دیگر مردمی از سرزمین پارس از شرق تا چین واز غرب تا دروازه های روم حکمرانی میکنند و تمام دشمنان این مرز وبوم در اتش قهر ایران خواهند سوخت.ان روز نزدیک است...

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب میهن پرست تشکر کرده اند:
Sami 1993, kandoo

Captain I

Captain I

نماد کاربر
1634

تشکر کرده: 2287 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 4 مرداد 1386 23:53

آرشيو سپاس: 3096 مرتبه در 667 پست

توسط KH.I.A.2500 » جمعه 5 شهریور 1389 18:49

saman azizi  جان ،
هواپیمای شفق یک جت آموزشیست جهت تربیت خلبانان تاکتیکی و تا جایی که بنده اطلاع دارم فقط در یک مدل دو سرنشینه ( برای استاد و شاگرد ) ساخته شده .
مسلمه که از این هواپیما برای تربیت خلبانان جنگنده ها استفاده خواهد شد . در ضمن تا جایی که من میدونم موتور RD-33 دارای پس سوزه ولی نمیدونم که آیا از این موتور در این جت استفاده شده یا خیر ؟
اینکه آیا پروژه به اتمام و یا نتیجه ای رسیده یا خیر ، درست مشخص نیست . ولی چیزی که مسلمه اینه که حتی اگر کار ساخت اون تمام بشه معمولا طرحهای نظامی این چنینی را زمانی به مردم نشان میدهند که دشمن زیادی دور برداشته باشه و ایران بخواهد در پاسخ چنگ و دندانی نشان بده .
شفق 1 شفق 2 شفق 3 هم در کار نیست و فعلا فقط یک شفق درکاره .

*      *     *    
جز ايران نباشد مرا نام ياد    *   *   *  * * *  *   *    *    که يزدان مرا زين سبب کام داد    *     *      *

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب KH.I.A.2500 تشکر کرده اند:
Ass@ss!N, نادر70, un4given.1991, حسن2568

قبليبعدي