در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با علم و تكنولوژي به بحث بپردازيد
Major I

Major Iنماد کاربر
پست ها

124

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 2 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 11 خرداد 1388 13:30

آرشيو سپاس: 367 مرتبه در 109 پست

دستاوردهاي شگرف ايران در زمينه نانوتکنولوژي

توسط simab1348 » پنج شنبه 22 بهمن 1388 19:48

مدير بخش فناوري نانو در مرکز ملي ليزر با اشاره به دستاوردهاي علمي ايران در زمينه نانو تکنولوژي گفت: شاخه هاي مختلفي با نانو تکنولوژي در ارتباط هستند که يکي از اين شاخه ها نانو ذرات است.

"ايرج هادي" يکشنبه شب در گفت وگو با برنامه "من طهران" (از تهران) شبکه خبري "العالم" اظهار داشت: از آنجا که فناوري نانوتکنولوژي قابل استفاده در صنعت نفت و گاز است و با توجه به شرايطي که ايران در اين زمينه دارد توسعه اين علم مي تواند در زمينه احداث خطوط لوله نفت و گاز برگ برنده اي براي ما در منطقه و کل جهان باشد.

هادي افزود: کشورهايي مثل انگليس، ژاپن و فرانسه حجم عظيمي از سرمايه گذاري تحقيقاتي خود را روي طراحي يک خنک ساز صرف کرده اند که ما هم اکنون در ايران اين کار را انجام مي دهيم و به نتايج بسيار قابل قبولي هم رسيده ايم.

وي گفت: اگر خنک ساز قوي طراحي شود و با کوچک کردن ابعاد يک دستگاه ليزر، يک جوشکار مي تواند اين دستگاه را حمل کرده و در مسير خطوط لوله و با سرعت بسيار زيادي آن را جوشکاري کند و اين فناوري مي تواند برگ برنده و تعيين کننده اي براي کشور ما باشد و امروز ما مي توانيم بگوييم که در رده چهار کشور جهان هستيم که در اين قسمت بسيار پيشتاز است.

وي با اشاره به کاربرد فناوري نانو تکنولوژي در عرصه ليزر تصريح کرد: ما هم اکنون مي توانيم با استفاده از علم نانو و به کارگيري يک سري ذرات بسيار ريز و مخلوط آن با آب، محلولي تهيه کنيم که نسبت به آب قدرت خنک سازي بالاتري دارد و بدين طريق نانو تکنولوژي را در خدمت ليزر به کارگيريم.

مدير بخش فناوري نانو در مرکز ملي ليزر اظهار داشت:ايران امروز به خود افتخار مي کند که در مراکز مختلف تحقيقاتي مي تواند نانو ذرات مختلف را توليد کند.

وي گفت: نانو ذرات بسته به اينکه چه خواصي داشته باشند مي توانند درقسمت هاي مختلف زندگي انسان بکار گرفته شوند.

هادي در باره کاربردهاي نانو ذرات تصريح کرد: با دستيابي به دانش نانو تکنولوژي هم اکنون مي توانيم براي کرم هاي ضد آفتاب يک سري ذرات خاصي را به راحتي در حجم بسيار بالا و با قيمت بسيار ارزانتر توليد کنيم که اين امر مي تواند مورد استفاده در زندگي مردم ايران و بلکه عامه بشر قرار گيرد.

وي گفت: يکي ديگر از نمونه هايي که مي توانيم از فناوري نانو بهره بگيريم ، توليد نانو ذراتي است که بتوانيم از آن در زمينه انرژي خورشيد بهره مند شويم که اين امر مي تواند در زندگي مردم تاثير بسياري داشته باشد و خوشبختانه در ايران قدم هايي در اين زمينه برداشته شده است.

مدير بخش فناوري نانو در مرکز ملي ليزر اظهار داشت: به وسيله فناوري نانو تکنولوژي مي توانيم ذراتي را در ابعاد خيلي کوچک توليد کنيم که بتواند انرژي خورشيدي را تبديل به انرژي مورد نياز نمايد.

وي افزود: در زمينه کشاورزي و علوم دامي در ايران امروزه مي توانيم از علم نانو تکنولوژي براي جدا کردن کوروموزم هاي نر و ماده در حيوانات استفاده کنيم مثلا جايي که بخواهيم در گاوداري از شير بيشتري بهره مند شويم کوروموزم هاي ماده را جدا مي کنيم و بخواهيم گوشت بيشتري داشته باشيم همين کار در کوروموزم هاي نر صورت مي گيرد.

هادي در مورد توانايي به خدمت گرفتن فناوري نانو براي رفاه و آسايش مردم گفت: با استفاده از نانو تکنولوژي مي توانيم لايه هايي را روي سطوح ماشين ها جوري بنشانيم که هيچ گونه گرد و غباري روي آنها ننشيند همچنين مي تواند در خدمت بهداشت مردم قرار بگيرد و سطوح بيمارستان ها و جاهايي که آلوده به ميکروب است را با علم نانو تکنولوژي به خوبي پوشش داد به طوري که ديگر هيچ ميکروبي امکان چسبيدن به آن سطوح را نداشته باشد و از اين طريق مي توان به بهداشت کمک کرد.

وي افزود: در زمينه حفظ آثار باستاني مي توان به کمک علم نانو تکنولوژي پوششي خاص روي آنها ايجاد کرد که دوام و عمر آنها بالاتر برود و در زمينه محيط زيست نيز با استفاده از توليد برق از نانو تکنولوژي مي توانيم محيط تميز تري را براي نسل بشر ايجاد کنيم .

هادي اظهار داشت: بسياري از مواردي که مطرح شد به دليل تسلط دانشمندان ايراني به اين علم امروز در کشور در حال استفاده است از جمله پوشش سطوح بيمارستان ها، سطوح آثار باستاني ، سطوح ماشين ها و توليد کرم هاي بهداشتي و علاوه بر اين قدم هاي بسيار بلندي هم درحال برداشته شدن در قسمت علوم دامي، گياهي و کشاورزي است.

وي گفت: نانو تکنولوژي علمي نوپا در دنياست و ايران هم از همان بدو شروع به سرعت وارد اين عرصه شده است و به توانمندي هاي خوبي از نظر تحقيقات تئوريک دست يافته است.

هادي اظهار داشت: عمده استفاده ايران در زمينه نانوتکنولوژي در قسمت هاي کشاورزي، علوم دامي و بخصوص صنعتي است.

وي افزود: در زمينه صنعتي يک فاز تحقيقاتي شروع شده و درحال اتمام و نهايي شدن است که با اتمام کار، نتايج تحقيقات به سرعت مي تواند در وادي صنعت خود به صورت ملموس در اختيار مردم قرار گيرد.

مدير بخش فناوري نانو در مرکز ملي ليزر تصريح کرد: در ايران از چندين سال پيش ستادي براي توسعه فناوري نانو ايجاد شده که وظيفه آن گسترش علم نانو به صورت تئوري و عملي در کشور است.

هادي افزود: ايران از سرعت بالايي در زمينه تسلط بر دانش نانوتکنولوژي برخوردار است و دانشمندان ايراني سهم قابل قبولي در دنيا در چاپ مقالات علمي در اين عرصه دارند.
لاحول و لا قوه الا بالله العلی العظیم

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب simab1348 تشکر کرده اند:
shadow.of.death, oweiys, vaispard, iran12345, كيارش, ganjineh, beta_gsm, Mahdi1944

Major

Majorنماد کاربر
پست ها

830

تشکر کرده: 1 مرتبه
تشکر شده: 21 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 2 تیر 1386 23:47

محل سکونت

باختران

آرشيو سپاس: 2330 مرتبه در 546 پست

Re: دستاوردهاي شگرف ايران در زمينه نانوتکنولوژي

توسط ali1371 » جمعه 23 بهمن 1388 22:08

باریکلا به همه تلاشگران علم ودانش
کاری که ارتش ایران  درجنگ کرد حماسه نبود معجزه بود
                                                                    یاسرعرفات

وبلاگ من  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

Captain II

Captain IIنماد کاربر
پست ها

1297

تشکر کرده: 118 مرتبه
تشکر شده: 267 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 15 تیر 1387 21:25

آرشيو سپاس: 3760 مرتبه در 806 پست

Re: دستاوردهاي شگرف ايران در زمينه نانوتکنولوژي

توسط sand_fighter » جمعه 23 بهمن 1388 22:11

لطفا از دکمه ی سپاس استفاده کنید و قوانین سایت را یک بار با دقت بخوانید با تشکر

announces/topic-t7.html

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب sand_fighter تشکر کرده اند:
shola, SAMAN, Mahdi1944


 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان