در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با علم و تكنولوژي به بحث بپردازيد
Major I

Major Iنماد کاربر
پست ها

124

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 2 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 11 خرداد 1388 13:30

آرشيو سپاس: 367 مرتبه در 109 پست

چند خبر علمی ....

توسط simab1348 » يکشنبه 25 بهمن 1388 09:26

تمامی اخبار برگرفته از سایت http://www.ravy.ir

ساخت مواد جديد ضد آب با الهام از بال‌هاي شگفت موريانه
بال‌هاي موريانه‌ها جديدترين درس طبيعت است كه دانشمند‌ان براي ساخت مواد جديدي كه آب را از خود دفع مي‌كنند، از آنها الهام مي‌گيرند.
دكتر گريگوري واتسون، محقق علم اعصاب از دانشگاه جيمز كوك و دستيارانش، مطالعات خود درباره بال‌هاي ضد آب موريانه‌ها را در مجله آنلاين ACSNano منتشر كردند. واتسون مي‌گويد: قطرات آب از روي آنها مي‌غلتد، موريانه‌ها هر چند پرواز كننده‌هاي چندان خوبي نيستند، اما نوع بالدار آنها عموماً در باران پرواز مي‌كند.
براي موريانه‌ها پرواز در باران يك فرصت است، چون چادري متحرك از قطرات آب روي بال‌ها ايجاد مي‌شود كه آنها را از چشم صيادان دور نگه مي‌دارد.
اين محققان دريافتند بال‌هاي موريانه مجهز به يك سيستم ضد رطوبت
دو طبقه است. سطح بال پوشيده از موهاي بسيار ريز در مقياس ميكرو است كه آب را از خود دور مي‌كنند و همچنين داراي ساختارهاي ستاره‌اي شكل در مقياس نانو است. دكتر واتسون و دستيارانش توانايي اين دو ساختار را در دور كردن و
پس زدن آب مطالعه كرده‌اند. آنها دريافتند ساختارهاي نانويي از چسبيدن قطره‌هاي ريزتر به سطوح بال جلوگيري مي‌كنند و ساختارهاي مويي نيز مانع از توقف قطرات بزرگ‌تر باران روي بال‌ها مي‌شوند. محققان معتقدند از اين يافته مي‌توان در كاربردهاي متعددي بهره‌مند شد.
لينک خبر: http://www.iran-newspaper.com/HTMLResou ... tent_48199
منبع خبر: ايران
زمان خبر: شنبه 24 بهمن 1388

توسط دانشجوي مخترع ايراني فنر الكترو مغناطيسي ساخته شد
فنر الكترو مغناطيسي با قابليت تنظيم دقيق و بدون اصطكاك و خواص مكانيكي رايج توسط دانشجوي الكترونيك دانشگاه آزاد اسلامي ساخته شد.
سيد محمد هاني، مخترع اين دستگاه در گفت‌ و گو با خبرنگار علمي «شبكه خبر دانشجو»، اظهار داشت: با استفاده از خواص الكترو مغناطيسي آهن‌ربا و استفاده بهينه از نيروي دافعه آنها، كنترل شار مغناطيسي در آهن‌رباي الكتريكي و كنترل فاصله بين صفحات متحرك ايجاد مي‌شود.

وي خاطرنشان كرد: اين طرح به گونه‌اي ساخته شده كه كاربردهاي فراواني در صنايع هوايي، خودروسازي ابزار دقيق و پزشكي دارد.

اين مخترع اضافه كرد: سطح مبناي فنر الكترو مغناطيسي و ادامه تغييرات آن از نظر سطح و حالت‌هاي ضربه‌پذيري و شك پذيري و پايداري آن را مي‌توان با تنظيم مقدار ولتاژ آهن‌رباهاي الكتريكي تنظيم كرد.

هاني بيان داشت: اين فنر قابليت تنظيم در ارتفاع معين را دارد كه با وارد آوردن هر فشاري، سطح آن به صورت پايداري در مكان مشخصي ثابت مي‌ماند و ارتفاع مخصوص به خود را حفظ مي‌كند.

وي تصريح كرد: اين فنر در بعضي صنايع خاص نقش يك ضربه گير قوي يا ضربه گير چند مرحله اي مكانيكي را براي تضعيف نيرو و بالا بردن استحكام وسايل ايفا مي كند.

اين مخترع گفت: تفاوت عمده اين فنر با ساير فنرهاي مكانيكي استفاده نكردن آن از تراكم يا فشرده سازي هوا، روغن، سيستم لوله‌اي فنري و يا انواع پمپ‌هايي است كه اصطكاك را به نحو قابل توجهي كاهش داده است.

هاني تصريح كرد: كاهش اصطكاك در اين فنر موجب مي شود تا عمر و دقت فنر افزايش يابد.

لازم به ذكر است، فنر الكترو مغناطيسي در دومين جشنواره ملي و فناوري ارائه شد./انتهاي پيام/
لينک خبر: http://www.snn.ir/NewsContent.aspx?NewsID=132298
منبع خبر: شبكه خبر دانشجو
زمان خبر: شنبه 24 بهمن 1388    


توليد ماده‌اي كه از رد پيوند در جراحي قلب پيشگيري مي‌كند
محققان استراليايي در مطالعات خود ماده‌اي را ايجاد كردند كه مي‌تواند از رد پيوند در عمل‌هاي جراحي قلب جلوگيري كند.
محققان دانشگاه نيوساوث ولز در سيدني روشي را براي استفاده از آنزيم‌هاي DNA كشف كردند كه به كمك آن مي‌توان ارگانيسم را وادار كرد كه رگ‌هاي استفاده شده در پيوندها و عمل‌هاي جراحي «باي- پس» را قبول كند.
در اين فرايند جديد، رگ‌ها پيش از پيوند در محلولي به نام DNAzyme گذاشته مي‌شود، ماده DNAzyme از آنزيم‌هاي DNA مشتق شده است و مي‌تواند بر روي سلول‌هاي رگ‌ها اثر بگذارد و از رد پيوند جلوگيري كند.
تاكنون از ماده DNAzyme در آزمايشگاه استفاده شده اما اولين آزمايشات باليني بر روي داوطلبان از ماه آوريل آغاز مي‌شود.
براساس اين گزارش، نتايج آزمايشات باليني مي‌توانند روش جراحي قلب را تغيير دهد. در اين تحقيق بر روي مولكول‌هاي DNA با فعاليت آنزيمي مطالعه شد. اين مولكول‌ها قادرند ايجاد واكنش‌هاي شيميايي ويژه‌اي را برانگيزند كه در سالهاي اخير بررسي‌هاي زيادي بر روي آنها انجام شده است.
دانشمندان فكر مي‌كنند كه اين آنزيم‌هاي DNA از پتانسيل بالايي براي درمان سرطان برخوردار باشند.

روباتي كه به جاي شما خريد مي‌كند
ژاپني‌ها روباتي را ساخته‌اند كه قادر است ليست خريد خانه را به خاطر بسپارد و به جاي شما خريدها را انجام دهد.
به گزارش مهر، اين روبات كه اكنون در فاز آزمايشي بسر مي‌برد Robovie-II نام دارد. Robovie-II بشدت مورد توجه خانم‌هاي سالمند ساكن توكيو قرار گرفته است.
در مرحله آزمايش Robovie-II اين روبات در ورودي يك سوپرماركت شهر توكيو ايستاد و به مشتريان سلام كرد و آنها را تا بخش‌هاي مختلف همراهي كرد.
اين روبات قادر است ليست خريد مشتريان را در حافظه خود ذخيره و با صداي بلند آنها را تكرار كند و سبد خريد را حمل و از محصولات مراقبت كند.
هدف از طراحي اين روبات كمك به سالمندان در مدت خريد است و به همين دليل Robovie-II بسيار محبوب شده است. برخي از خانم‌هاي ژاپني اين روبات مهربان را با نوه خود كه براي كمك در خريد آنها را همراهي مي‌كند مقايسه مي‌كنند.
لينک خبر: http://www.iran-newspaper.com/HTMLResou ... tent_48202
منبع خبر: ايران
زمان خبر: شنبه 24 بهمن 1388  

ناسا اعلام كرد: كشف شواهدي از حيات در قمر كيوان
جام جم آنلاين: كشف مدارك جديدي مبني بر وجود آب مايع در لايه‌هاي زيرين سطح قمر انسلادوس از سوي محققان ناسا، ظن دانشمندان به وجود حيات احتمالي در اين قمر سياره كيوان را تقويت كرد.
به گزارش ايسنا، به گفته دانشمندان، فضاپيماي كاسيني از ميان تپه‌هاي يخي ايجاد شده توسط آتشفشا‌ن‌هاي يخي روي قمر كيوان عبور كرده و مولكولهاي آب با بار الكتريكي منفي را شناسايي كرده كه نشانه آشكاري از وجود يك درياي زير زميني است.

در روي زمين اين نوع از يون‌هاي كم عمر در جاهايي مانند آبشارها و امواج اقيانوسها توليد مي‌شوند كه آب در حال حركت است.

به نوشته روزنامه انگليسي ديلي تلگراف، به عقيده دانشمندان اگر در انسلادوس آب مايع وجود داشته باشد اين ششمين قمر بزرگ سياره كيوان مي‌تواند شرايط لازم براي حفظ حيات را داشته باشد.
لينک خبر: http://www.jamejamonline.ir/newstext.as ... 0867338033
منبع خبر: جام جم
زمان خبر: شنبه 24 بهمن 1388    

با نوشتن افكار مزاحم و آزار دهنده را از ذهن خارج كنيم
يك روانشناس گفت: يكي از روش هاي كاهش مشكلات و اختلالات عصبي، خلاقيت در نوشتن است كه فرد با اين روش افكار مزاحم و آزار دهنده را از ذهن خود خارج مي كند.
  دكتر فربد فدايي در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران افزود: نوشتن روشي است كه فرد مي تواند با استفاده از آن به ذهن و افكار منظم خود نظم و ترتيب بخشد و بسياري از هيجانات و حالاتي كه او را آزار مي دهند از ذهن دور كند براي مثال نوشتن دغدغه ها و سختي ها در قالب يك نامه به خداوند مي تواند اعتماد به نفس افراد را تا حد قابل توجهي افزايش دهد.

وي با بيان اينكه نويسندگان بزرگ نيز مشكلات را در نوشته هاي خود عنوان مي كردند، خاطر نشان كرد.:در نوشتن دو موضوع عمل نوشتن و محتواي آن مورد توجه است به طوريكه در عمل نوشتن فرد را تشويق به خوشنويسي مي كنيم چرا كه اين موضوع ميزان اضطراب را تا حد قابل قبولي كاهش مي دهد اما در موضوع ديگر محتواي نوشته ها مورد بحث قرار مي گيرد و در اين موارد هيجانات و عواطف تند انسان به شكل منطقي روي صفحه ي كاغذ مي آيد و اين امر موجب نظم بخشيدن افكار در ذهن فرد خواهد شد./ق
لينک خبر: http://www.science.yjc.ir/NewsDesc.aspx?newsid=277513
منبع خبر: باشگاه خبرنگاران جوان
زمان خبر: جمعه 23 بهمن 1388    

نماي عايق چند لايه ساخته شد
نماي عايق چند لايه براي جلوگيري از مصرف انرژي در روكش بيروني ساختمان ها طراحي و ساخته شد.
  امين افشار مخترع و دانشجوي رشته مكانيك دانشگاه آزاد اسلامي واحد تهران جنوب در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران گفت: اين اختراع طراحي و ساخت نماي كامپوزيتي چند لايه با عايق پلي استايرن، سبك، ضد خش و با قابليت فرم دهي بالا است.

وي ادامه داد: در كشور ايران ، سالانه 700 هزار واحد مسكوني ساخته مي شود كه انرژي مصرف مي كنند و در حال حاضر مصرف انرژي در بخش خانگي معادل 410 بشكه نفت خام است و بايد اين رقم را با مصرف انرژي پايين آورد.

اين مخترع افزود: سرانه مصرف انرژي كشور، دو برابر استاندارد جهاني است كه با طراحي و ساخت نماي عايق چند لايه در ساختمان توانستيم مقدار مصرف انرژي را كاهش دهيم.

اين مخترع گفت: از ويژگي طرح حاضر ، صرفه جويي، سازه سبك، تنوع، رنگ، جلوگيري از زلزله است.

وي درباره كاربرد آن بيان كرد: كاربرد اين اختراع در عايق بندي ساختمان ها بوده و اين طرح در اداره ثبت مالكيت هاي صنعتي با شماره 53339 به ثبت رسيده است./گ
لاحول و لا قوه الا بالله العلی العظیم

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب simab1348 تشکر کرده اند:
حسن2568, shadow.of.death, SAMAN, Mahdi1944

Major

Majorنماد کاربر
پست ها

830

تشکر کرده: 1 مرتبه
تشکر شده: 21 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 2 تیر 1386 23:47

محل سکونت

باختران

آرشيو سپاس: 2330 مرتبه در 546 پست

Re: چند خبر علمی ....

توسط ali1371 » يکشنبه 25 بهمن 1388 13:27

تبریک به انها
کاری که ارتش ایران  درجنگ کرد حماسه نبود معجزه بود
                                                                    یاسرعرفات

وبلاگ من  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 


 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 10 مهمان