در اين بخش مي‌توانيد در مورد برق و الکترونیک عمومی به بحث بپردازيد

New Member

no avatar
1

تشکر کرده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 8 اسفند 1388 09:17

آرشيو سپاس: 0 مرتبه در 0 پست

محاسبه جریان

توسط ghassem0 » شنبه 8 اسفند 1388 10:11

با سلام به دوستان
من  برای محاسبه جریان مدار از یک ترانس جریان استفاده کردم که از ثانویه آن مقدار ولتاژ القا شده را گرفته و به نسبت تبدیل به جریان تبدیل می کنم. زمان که بار من اهمی یا سلفی  است ولتاژ به صورت خطی با افزایش جریان تغییر می کند . اما زمانی که بار اهمی است و من بار سلفی را وارد مدار می کنم با آنکه جریان مدار افزایش می ابد اما ولتاژ القا شده کاهش می یابد .
چطور می تونم این مشکل را بر طرف کنم .
با تشکر

Super Moderator

Super Moderator

نماد کاربر
3101

تاريخ عضويت

يکشنبه 22 بهمن 1385 16:25

آرشيو سپاس: 23546 مرتبه در 2452 پست

Re: محاسبه جریان

توسط SAMAN » شنبه 8 اسفند 1388 22:20

دوست گرامی لطفا" تصویری از مدارتان و ترانس  را بگذارید و اگر ممکن است شفاف تر توضیح بدهید شاید قادر به کمک بودیم.

و یک سوال برای محاسبه جریان چرا از آمپر متر استفاده نمی کنید؟
پیام حکم قتل خود شنفتن مرا خوشتر بود, از یک تملق به نزد مردمان سفله گفتن!

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب SAMAN تشکر کرده اند:
Mahdi1944, CAPTAIN PILOT, SadafG, Fariborz, Solver

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
3441

تشکر کرده: 272 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 20 اردیبهشت 1387 08:44

آرشيو سپاس: 13553 مرتبه در 2799 پست

توسط Solver » يکشنبه 9 اسفند 1388 15:33

SAMAN,  

من که چند سال هست از برق دورم ... یک چیزایی میگم، ممکنه کاملاً اشتباه و بی ربط باشه ...

برای محاسبه جریان چرا از آمپر متر استفاده نمی کنید؟

احتمالاً به خاطر اینکه اینجا صرفاً هدف اندازه گیری نیست و حفاظت هم هست. در ابتدا و انتهای پست ها و البته گاهی سر برخی گره های دیگه از این ترانس های CT استفاده میشود که جریان کنترل شود، یعنی هم اندازه گیری جریان هم حفاظت تجهیزات دیگه که در سمت ثانویه قرار دارند.

مثلاً 1000 آمپر را که نمیتوان با آمپرمتری اندازه گرفت چون احتمالاً پودر میشه ...

بنابراین به کمک این ترانس اون را تبدیل میکنند و با اندازه گیری جریان از سمت ثانویه میشه محاسبه کرد سمت اولیه جریانش چقدر بوده ! اون هم با یک آمپرمتر ساده یا گاهی موازی کردن چند آمپر متر ...

البته کاربرد CT ها اینطور هست، حالا شاید من درست منظور دوستمون را متوجه نشده باشم.

اما

از ثانویه آن مقدار ولتاژ القا شده را گرفته و به نسبت تبدیل به جریان تبدیل می کنم.

نکته مبهم برای من اینجاست شما چرا از ثانویه ولتاژ را اندازه میگیری؟ شما در ثانویه جریان را اندازه بگیرین و با توجه به نسبت تبدیل نامی ترانس محاسبه کن سمت اولیه جریان چقدر هست!

مگر اینکه شما هدفتون جریان نباشه و بخواین مثلاً دی الکتریک ها یا ... را تست کنید یا چیزی که من ندونم

زمان که بار من اهمی یا سلفی  است ولتاژ به صورت خطی با افزایش جریان تغییر می کند . اما زمانی که بار اهمی است و من بار سلفی را وارد مدار می کنم با آنکه جریان مدار افزایش می ابد اما ولتاژ القا شده کاهش می یابد .

خوب مربوط هست به بردن (burden) ترانس شما. البته بردن شامل امپدانس تجهیزات اندازه گیری شما هم میشود دیگه .

در پایان باز خاطر نشان میکنم اطلاعات من چندان قابل اطمینان نیست.
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

Never is never an option +

لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Solver تشکر کرده اند:
SAMAN, Mahdi1944

Junior Poster

Junior Poster

نماد کاربر
111

تاريخ عضويت

شنبه 31 مرداد 1388 15:59

آرشيو سپاس: 290 مرتبه در 76 پست

توسط MoHsEn 1368 » يکشنبه 16 اسفند 1388 14:11

دوست عزیز جریانی که از ثانویه ترانس گرفتی از جریان نامی ترانس بیشتره به همین دلیل هسته رو به اشباع میبره.
مقدار سلف رو تغییر بده یا اگر به صورت سری بستی مدارو به طور موازی با مقاومت اهمی وصل کن.
موفق باشی.........
موفق و سربلند و پیروز باشی ایران من.......

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 1 مهمان