در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با علم و تكنولوژي به بحث بپردازيد
Old Moderator

Old Moderatorنماد کاربر
پست ها

1073

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 20 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 22 شهریور 1386 18:41

آرشيو سپاس: 4435 مرتبه در 739 پست

جعبه جادوی "دانستنیها" دوباره باز شد

توسط SadafG » دوشنبه 10 اسفند 1388 18:14جعبه جادوی "دانستنیها" دوباره باز شد/ احیاء یک نوستالژی مطبوعاتیدوره جدید انتشار مجله "دانستنیها" اولین مجله دایرة‌المعارفی تمام رنگی ایران که انتشار آن از سال 78 متوقف شده بود، دوباره از سر گرفته شد.
به گزارش خبرنگار مهر، به مناسبت انتشار دوره جدید این دوهفته‌نامه که سابقه‌ای نزدیک به 30 سال دارد، صبح امروز نشستی مطبوعاتی در محل سالن کنفرانس ساختمان مجلات همشهری که اینک "دانستنیها" را نیز به گروه خود پیوند داده، برگزار شد.

مصطفی اشعری سردبیر جدید و جوان "دانستنیها" در این باره به خبرنگاران گفت: هرکدام از ما اگر 30 سال یا بیشتر داشته باشیم، می‌توانیم درباره تجربه کم نظیر خواندن دانستنی‌های قدیم با هم صحبت کنیم. اما اینک و دوباره جعبه جادوی "دانستنیها" باز شده و قرار است خوانندگان را در دنیای شگفتی‌ها فرو ببرد.

وی با اشاره به حفظ امتیاز دانستنیهای قدیم، از پیوستن آن به گروه مجلات همشهری خبر داد و افزود: هر مجله‌ای در دوره‌های مختلف انتشارش شخصیت خاصی دارد اما ما می‌کوشیم دانستنیهای قدیم با دانستنیهایی که الان قرار است دربیاید، از این لحاظ خیلی تفاوت خاصی نداشته باشد و می‌خواهیم به آن فرمولی که خواننده دهه 60 را جذب دانستنیها می‌کرد، برسیم.

سردبیر جدید "دانستنیها" در عین حال به تغییر سطح معلومات مخاطبان این نشریه در طول زمان پرداخت و گفت: از این لحاظ باید چرخشی اساسی انجام دهیم اما استراتژی کلی مجله را حفظ خواهیم کرد. دانستنیهای قدیم بیشتر پرونده محور بود که احتمالاً این رویکرد تغییر می‌کند اما ستون عجیب و واقعی را دوباره احیاء می کنیم.

اشعری در پاسخ به سؤالی درباره شمارگان 100 هزارتایی "دانستنیها" در اواخر دوره نخست انتشار این مجله و احتمال دستیابی دوباره به این موفقیت، تأکید کرد: برای ما هم قضیه شمارگان بسیار مهم است اما فعلاً هیچ قولی نمی‌دهم ولی امیدواریم با ثباتی که به آن خواهیم رسید، آمار انتشار مجله را هم افزایش دهیم.

در صفحات پایانی دانستنیها" در دوره جدید، نمونه‌هایی از دانستنیهای قدیم از جمله (نخستین شماره آن در تیرماه 58) آمده است که سردبیر جدید مجله در این باره هم گفت: چند شماره‌ای را به همین منوال منتشر خواهیم کرد و با توجه به بازخوردی که از مخاطبان خواهیم گرفت، درباره ادامه یا توقف این کار تصمیم می‌گیریم.

وی از تقسیم‌بندی موضوعی به جای سرویس‌های خبری در دوره جدید انتشار مجله خبر داد و یادآور شد: گروه‌های پزشکی، علوم زیستی، ریاضیات و فیزیک، فناوری و مهندسی و علوم زمین از جمله گروه‌های ما در تحریریه دانستنیها هستند.

نخستین شماره مجله دانستنیها با مدیر مسئولی "فرانه بهزاد‌ی" تیرماه سال 58 و با قیمت 10 تومان منتشر شد و تنها حدود 30 شماره طول کشید‌ که مجله از شمارگان اولیه‌ 50 هزار تا به 160 هزاررسید اما در اواسط دهه 70 انتشار آن به دلیل مشکلات مالی ناشی از گرانی کاغذ و مسائلی از این دست متوقف شد.
زندگی دیدن یک باغچه از شیشه مسدود هواپیماست
خبر رفتن موشک به فضا
لمس تنهایی ماه
فکر بوییدن گل در کره ای دیگر

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب SadafG تشکر کرده اند:
SAMAN, shola, Reza6662, حسن2568, oweiys, Mahdi1944, noora, Fariborz, arashtabaie, DTN, ganjineh

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 4 مهمان