سوال در مورد نحوه اوج گرفتن هواپیماهای بدون بال عقب ؟؟

در اين بخش مي‌توانيد در مورد ديگر مباحث هوانوردي و هوافضا به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: hamed_713, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
New Member
سپاس‌های ارسالی: 20 بار
سپاس‌های دریافتی: 18 بار

سوال در مورد نحوه اوج گرفتن هواپیماهای بدون بال عقب ؟؟

پست توسط hojat1114 » چهار شنبه 4 فروردین 1389, 1:35 am

سلام به همگی.
تا انجائیکه میدونم هنگام اوج گرفتن جهت افزایش ارتفاع معمولاً با تغییر زاویه بالهای عقب، دماغه هواپیما به طرف بالا کشیده شده و در نهایت شروع به ارتفاع گرفتن میکند. حال اینکه در هواپیماهایی که فاقد بال عقب هستند و بالهای اصلی تا انتهای عقب هواپیما کشیده شده است، نحوه اوج گرفتن به کمک چه سیستم هایی و با چه نیروئی صورت میگیرد؟
با تشکر از دوستان گرامی.

New Member
سپاس‌های ارسالی: 9 بار

Re: سوال در مورد نحوه اوج گرفتن هواپیماهای بدون بال عقب ؟؟

پست توسط ehtiaty » جمعه 6 فروردین 1389, 2:36 am

با سلام
جواب خیلی سادس
اگر هواپیمایی نخواد با تغییر زاویه سکان افقی (elevator) (یا نتونه به هر دلیلی یا به قول شما نداشته باشه) از زمین بلند بشه و اوج بگیره
دو راه داره
1- فلاپها را تا انتها باز کند که با این کار سطح بال و درگیری بال با هوا افزایش پیدا کرده و هواپیما از مین بلند میشه و اوج میگیرد البته این کار نیاز به وارد کردن فشار بیشتر به موتور هواپیما دارد

2- در بعضی از هواپیما ها این قابلیت وجود دارد که شهپر ها (سکانهای روی بالها) هم جهت عمل کنند(معمولا شهپرها در جهت عکس حرکت میکنند تا هواپیما بر محور طولی خود بچرخد) در این حالت کاری شبیه فلاپ انجام داده و هواپیما را بالا میبرند این کار در هواپیما های بدون دم (flying wings) معمول است

توضیحات بیش از حد من رو ببخشید چون سطح اطلاعات شما رو نمیدونستم ، این قدر توضیح دادم. اگر اضافه گویی کردم جلو جلو من رو ببخشید.

New Member
سپاس‌های ارسالی: 20 بار

Re: سوال در مورد نحوه اوج گرفتن هواپیماهای بدون بال عقب ؟؟

پست توسط hojat1114 » شنبه 7 فروردین 1389, 12:26 am

دوست عزیز " ehtiaty " جان:
ضمن تشکر از توضیحات شما، کاش اگر امکان داشت بیشتر از این هم راهنمائی میکردید چون من اطلاعات خیلی کمی در خصوص هواپیما و پرواز و مسائل مربوطه دارم. در واقع هرچه هم میدونم فقط از تماشای یک مجموعه مستند در رابطه با تاریخچه، مراحل ساخت، آزمایشات و پرواز انواع هواپیماهای جنگی، یاد گرفته ام و خیلی دوست دارم و تلاش میکنم که اطلاعات بیشتری در این رابطه کسب کنم. لذا با شوق فراوان، کلمه به کلمه توضیحات سرورانی مثل شما و سایر دوستان را با منت پذیرفته و پیشاپیش تشکر و قدردانی نموده و اگر در بیان مطالب اشتباهی داشته باشم عذرخواهی میکنم. و اما در مورد پاسخ جنابعالی:
قسمت اول: فکر میکنم هواپیما با این کار یعنی باز کردن فلاپها میتواند اوج بگیرد اما بعد از پیمودن مسیر نسبتاً طولانی می تواند به ارتفاع مورد نظر برسد. ولی در شرایطی مثل مانور یا جنگ که مستلزم تغییر سریع ارتفاع هستند و یا زمانی که هواپیما میخواهد یک مسیر دایره ای حول محور عمودی داشته باشد و یا در تیک آفهای سریع روی مسیر های کوتاه نظیر عکسهای پیوستی به نظر میرسد انجام این عمل از عهده فلاپها خارج باشد. ( لطفا اگر نظر من اشتباه هست حتما بفرمائید).
متاسفانه مثل اینکه مرورگر من مشکل دارد یا من بلد نیستم عکس را چطوری آپلود کنم. از گزینه insert image انجام دادم نمیدونم درست است یا خیر.
تصویر

ارسال پست

بازگشت به “ديگر مباحث هوانوردي”