در اين بخش مي‌توانيد در مورد تمامي مسائل مرتبط با مدارهای آنالوگ و دیجیتال به بحث بپردازيد
Captain I

Captain I

نماد کاربر
346

تشکر کرده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 3 مهر 1388 17:44

آرشيو سپاس: 1597 مرتبه در 276 پست

مدار چراغ های شارژی مهتابی

توسط mohammad1365 » سه شنبه 10 فروردین 1389 20:19

با سلام به سامان عزیز:
یکی از بستگانمون یک چراغ مهتابی شارژی بهم داد تا درستش کنم که مدارش در شکل های زیر آمده:

کار هایی که انجام دادم:
1) کلیه مقاومت ها تست شده ( فقط مقاومت R1  در شکل آخر از مقدار طبیعی یکم بیشتر بود یعنی 4.7 اهم باید باشد که اهم متر مقدار5.5 اهم را نشان داد)
2)کلیه دیود ها با روشی که شما گفتید تست شدند ( البته شما گفتید با رنج 2000 اهم تست کنم که همه آنها از یک طرف اهم داشتند و از طرف دیگر اهم نداشتند اما از طرفی که اهم داشتند بین مقادیر 1230 تا 1330 نشان داده شد)
3)خازن پلی استر قرمز رنگ وهمچنین خازنهای آبی رنگ (C3 & C4 ) هیچ گونه اهمی نداشتند
4) سلف مدار با مد بیزر تست شد اتصالی وجود نداشت
5)خازنهای الکترولیتی را هنوز چک نکردم
6) ترانزیستورها را چک کردم و البته به آنها هم شک دارم چون ترانزیستور هایی که به هیت سینگ وصل است مقادیر BC با BE تقریبا برابر بود ولی پایه E با C هیچ گونه اتصالی نداشت
7) چوک مدار را هم چک نکردم
سامان جان نظر شما چیه؟ با تشکر

ای خدای مهربان ....
تو چه گسترده و بی صدا می بخشی و ما چه حسابگرانه تسبیح می گوئیم

asrno از این پست سپاسگزاري کرده است

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب mohammad1365 تشکر کرده اند:
sokuteasemuni, imna3, SAMAN

Super Moderator

Super Moderator

نماد کاربر
3101

تاريخ عضويت

يکشنبه 22 بهمن 1385 16:25

آرشيو سپاس: 23546 مرتبه در 2452 پست

Re: مدار چراغ های شارژی مهتابی

توسط SAMAN » سه شنبه 10 فروردین 1389 21:38

سلام

سامان جان نظر شما چیه؟

نظرم مثبته اینو قبلا" هم گفته بودم

خب از شوخی بگذریم
خب محمد جان ببین, باید تست کنی ببنم اصلا" لامپش سالمه یا نه! اصلا" این مدار روشن میشه یا نه؟ اون ال ایی دی کارمیکنه یا نه؟ اصلا" چی شد که خراب شد؟

ولی به هر حال:
1) کلیه مقاومت ها تست شده ( فقط مقاومت R1  در شکل آخر از مقدار طبیعییکم بیشتر بود یعنی 4.7 اهم باید باشد که اهم متر مقدار5.5 اهم را نشان داد

هیچ مشکلی نیست,اون یکی هم سالمه.و این خطای دستگاه اندازه گیری هست. و همیشه این رو هم بدون که مقاومت های اهم بالا هیچ وقت نمی سوزند.

2)کلیه دیود ها با روشی که شما گفتید تست شدند ( البته شما گفتید با رنج2000 اهم تست کنم که همه آنها از یک طرف اهم داشتند و از طرف دیگر اهمنداشتند اما از طرفی که اهم داشتند بین مقادیر 1230 تا 1330 نشان داده شد)

خیلی خب, ولی مثل اینکه این دیود های IN4148  , بالای دیود زنر سیاه شده اینطوره؟
ضمنا" آیا هنگام تست یک پایه قطعات رو بیرون کشیدی و بعد تست کردی یا همینطور روی مدار؟ چون تست روی مدار اشتباه هست. باید حتما" یک پایه رو بیرون بکشی و بعد تست کنی! خصوصا" این دیود زنر   Z1  رو تست کن!

3)خازن پلی استر قرمز رنگ وهمچنین خازنهای آبی رنگ (C3 & C4 ) هیچ گونه اهمی نداشتن

بله خازن ها هم همه اینطور هستند البته با اهمتر تست نمی شوند و با خازن سنج باید تست کرد که من خودم تا حالا ندیدم! البته بعضی اهمتر ها خازن سنج دارند. ولی خب این قطعات هم به همین سادگی  نمی سوزند!
4) سلف مدار با مد بیزر تست شد اتصالی وجود نداشت

این مشکوکه و باید بوق میزده!!

6) ترانزیستورها را چک کردم و البته به آنها هم شک دارم چون ترانزیستورهایی که به هیت سینگ وصل است مقادیر BC با BE تقریبا برابر بود ولی پایه Eبا C هیچ گونه اتصالی نداشت

همه با هم برابر بودند؟ البته چون E به C  اتصال نداشته میشه گفت که سالم هستند. البته بازم هم میگم از مدار جداشون کن ( با حوصله و با کمک قلع کش)

7) چوک مدار را هم چک نکردم

چوک رو هم تست کن باید بوق رو داشته باشی

ویک سوال این مدار مستقیم به 220 وصل میشه؟ یا باتری داره؟
و در آخر خوب حال و حوصله ایی داری برای این کار ها ولی احسنت به علاقه ات احسنت ,آفرین
پیام حکم قتل خود شنفتن مرا خوشتر بود, از یک تملق به نزد مردمان سفله گفتن!

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب SAMAN تشکر کرده اند:
mohammad1365, reza.khafan, CAPTAIN PILOT, sokuteasemuni, Ruozbeh, noora, Mahdi1944, naghme

Captain I

Captain I

نماد کاربر
346

تاريخ عضويت

توسط mohammad1365 » چهارشنبه 11 فروردین 1389 13:43

سلام به سامان عزیز
ضمن تشکر از شما . راستش من نمی دونم چرا روشن نمی شه ولی وقتی به برق میزنم اون چراغ led روشن میشه - لامپ رو هم تست کردم سالمه - ترانس مدار ولتاژ 10.5 ولت نشون میده و باتری هم ولتاژ 5.6 نشون میده.در ضمن هنگام تست قطعات یک پایه اونها را بیرون کشیدم.ترانزیستور جدید هم جایگزین کردم - سلف هم تست شد و سالم بود -

اشکال:
وقتی کلید تست یا کلید مهتابی رو میزنیم مهتابی روشن نمی شه

حالا باز هم نظرت چیه؟

این هم آدرس عکس مهتابی

لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

ای خدای مهربان ....

SAMAN, sokuteasemuni

Captain I

Captain I

نماد کاربر
346

تاريخ عضويت

توسط mohammad1365 » شنبه 14 فروردین 1389 19:39

mohammad1365 نوشته است:سلام به سامان عزیز
ضمن تشکر از شما . راستش من نمی دونم چرا روشن نمی شه ولی وقتی به برق میزنم اون چراغ led روشن میشه - لامپ رو هم تست کردم سالمه - ترانس مدار ولتاژ 10.5 ولت نشون میده و باتری هم ولتاژ 5.6 نشون میده.در ضمن هنگام تست قطعات یک پایه اونها را بیرون کشیدم.ترانزیستور جدید هم جایگزین کردم - سلف هم تست شد و سالم بود -

اشکال:
وقتی کلید تست یا کلید مهتابی رو میزنیم مهتابی روشن نمی شه

با سلام به سامان عزیز :
بالاخره چراغ شارژی رو درست کردم اشکالش از باتریش بود که شارژ نمیشد . البته وقتی با اهم متر تست میکردم ولتاژ ذکر شده بر روی باتری را نشان می داد ولی بالاخره....
راستی یه سوال ؟؟؟؟
من آمپی داشتم با آیسی TDA1557Q کار می کرد که آیسی سوختو من هم تعویضش کردم  .حالا اگه بخواهم آن را به هیت سینک متصل کنم حتما باید از خمیر سیلیکونی استفاده کنم؟ اگه خمیر نزنم مشکلی پیش میاد؟ با تشکر....

ای خدای مهربان ....

SAMAN, sokuteasemuni

Super Moderator

Super Moderator

نماد کاربر
3101

تاريخ عضويت

يکشنبه 22 بهمن 1385 16:25

آرشيو سپاس: 23546 مرتبه در 2452 پست

توسط SAMAN » شنبه 14 فروردین 1389 19:44

خیلی خوشحالم که درست شد. هر چند کمی مبهم بود یعنی باید با برق کار میکرده! ولی بازم شکر
راستی یه سوال ؟؟؟؟
من آمپی داشتم با آیسی TDA1557Q کار می کرد که آیسیسوختو من هم تعویضش کردم  .حالا اگه بخواهم آن را به هیت سینک متصل کنمحتما باید از خمیر سیلیکونی استفاده کنم؟ اگه خمیر نزنم مشکلی پیش میاد؟با تشکر....

آره حتــــــــــــــما" بزن تاثیر بسزایی داره

قیمتی هم به اون صورت نداره. الان یه کم گرون شده بسته به اندازشون حدود 1500 تا 2000 تومن هستن
پیام حکم قتل خود شنفتن مرا خوشتر بود, از یک تملق به نزد مردمان سفله گفتن!

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب SAMAN تشکر کرده اند:
CAPTAIN PILOT, Mahdi1944, sokuteasemuni, mohammad1365