در اين بخش شما ميتوانيد درباره سخت افزار كامپيوتر به بحث و تبادل نظر بپردازيد
Super Moderator

Super Moderator

نماد کاربر
1166

تشکر کرده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 3 مرداد 1385 11:49

آرشيو سپاس: 3168 مرتبه در 620 پست

تفاوت ویندوز 64 بیتی با 32 بیتی

توسط SHAHRAM » پنج شنبه 12 فروردین 1389 16:47

لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد                     
اینروزها با ارزان‌تر شدن و رایج‌شدن قطعات جدید خیلی‌ها سراغ سیستم‌عامل‌های64 بیتی را می‌گیرند. سوالاتی از جنس ویندوز 32 بیتی یا 64 بیتی خیلی زیادشده است. و روز به روز هم نوشته‌های پراکنده ( درست یا غلط ) در مورد ایننوع سیستم ها، زیادتر می‌شود.
طبق روال این وبلاگ در این نوشتار سعی می‌کنیم تمام جرئیات کاربردی درزمینه ویندوزهای 64 بیتی را پاسخ بدهیم. این که سیستم‌عامل 64 بیتی چی استو چه فرقی با 32 بیتی دارد یک سوال رایج است که با آن شروع می‌کنیم ومی‌پردازیم به سوالاتی که حتما برای شما هم پیش خواهد. ببینیم آیا باید با32 بیت خداحافظی کنیم؟

*پیشنهادم را بگذارید قبل از شروع سوالات بگویم که در ادامه بحث به کمک‌مان خواهد آمد. windows 7 64 bit :)

• 32 بیت یا 64 بیت؟

نی یا لوله پالایشگاه؟
    فرضکنید شما مقدار بسیار زیادی مایع را از جایی به جای دیگر منتقل کنید. اینانتقال را هم می‌توانید با نی انجام بدهید و هم با لوله پالایشگاه. بدیهیاست با لوله پالایشگاه بهتر است چون در یک زمان می‌توانید حجم بسیاربالاتری را جا به جا کنید.
این یک مثال اغراق‌آمیز بود ولی  در مورد بیت‌ها هم همینطور است. تویمعماری 32 بیت شما حجم کمتری را از می‌توانید نسبت به 64 بیت آدرس‌دهیکنید. این باعث می‌شود که فقط بتوانید تا حد کمتری پردازش اطلاعات راانجام بدهید.
من به شما این اطمینان را می‌دهم که نیازی نیست بروید یک دوره معماریکامپیوتر را بگذرانید تا فرق این دو تا را بفهمید چون واقعا فرق این دو،تا همینجا به درد شما می‌خورد. تا این حد که بدانید در یک لوله 64 بیتیبیشتر از یک لوله 32 بیتی می‌توان مایع عبور داد ( ترجمه: در یک ساختار 64بیتی می‌توان اطلاعات بیشتری را پردازش کرد به نسبت یک ساختار 32 بیتی ) در حدی که بتوان پاسخ کارهای سنگین این روزها را داد.

• قضیه Ram چهار گیگ چیست؟ هر سیستمی چقدر رم را پشتیبانی می‌کند؟
    شما در یک سیستم آدرس دهی 32 بیتیفقط می‌توانید 4 گیگابایت رم را استفاده کنید. البته این مقدار هیچ وقتمثلا در ویندوز XP استفاده نمی‌شود. دوست دارید بدانید پس بقیه‌اش چیمی‌شود؟ به عکس زیر نگاه کنید:

امااگر در یک سیستم 64 بیتی کار کنید آن وقت محدودیتی برای میزان Ram ندارید.البته دارید ولی این محدودیت چندان اذیت‌تان نمی‌کند. در یک سیستم 64 بیتیشما فقط و فقط می‌توانید 2 به توان 64 آدرسدهی داشته باشید که می‌شود 17.2میلیارد گیگابایت یا 16.3 میلیون ترابایت یا 16 exabytes!!! فقط همین قدر:))
برای نمونه یک سیستم با 12 گیگابایت رم را تست می‌کنیم ( عکس زیر ) که از همه 12 گیگ رمش به خوبی استفاده می‌شود.

اینروزها سرورها همه از رم‌های بالا استفاده می‌کنند و حتی لپ‌تاپ‌های معمولیهم با رم بالای 4 ارائه می‌شوند. توی کارهای مدل سازی و استفاده ازنرم‌افزارهای سنگینی مثل AutoCAD و Autodesk 3D Max و حتی ادیت‌هایویدیویی ساده، رم بالا می‌تواند بسیار به درد شما بخورد. این روزها، دورانرم‌های بالای 6 گیگ آغاز شده است. 4 گیگابایت که چیزی نیست :)

• از کجا بفهمم که ویندوز من 64 بیتی است یا 32 بیتی؟
    عموما هر جا دیدید که در مورد سیستمشما عدد 64 بود بدانید که ویندوز شما 64 بیتی است :) اما همین جوری همنیست طبیعتا. چند راه ساده به شما نشان می‌دهم که مطمئن بشوید.
اگر ویندوز شما قدیمی‌تر از XP است پس حتما 32 بیتی یا پایین‌تر است.
اگر ویندوز شما xpیا windows server یا چیزی شبیه این است از منوی Start گزینه Run رامی‌زنیم و در کادر مربوطه تایپ می‌کنیم dxdiag. پنجره‌ای مانند پنجره زیرنشان داده می‌شود که روبروی Operating System، اگر 64 بیتی باشد می‌نویسد.به عکس دقت کنید.

لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  هم در محیط یک ویندوز سرور 2003 گرفته شده است.
اگر ویستا یا Seven دارید به ترتیب روند زیر را می‌رویم. دقیقا جلوی System type 32 بیتی بودن یا 64 بیتی بودن را مشخص می‌کند:
Start -> Control Panel  -> System and Maintenance -> System

• کاربران مک و لینوکس از کجا می‌توانند پی به 32 بیتی بودن یا 64 بیتی بودن سیستم‌عاملشان ببرند؟
    اگر لینوکس دارید در خط فرمان از uname استفاده کنید تا با پاسخ‌هایی مثلx86_64 یا ia64 پاسخ شما را بدهد. فقط یادتان باشد i386 یک نسخه 32 بیتیاست.
اگر مک دارید یا از محصولات اپلدر این زمینه استفاده می‌کنید باید ورژن مک‌تان را به دست آورید. برای اینکار از منوی Apple به دنبال About this Mac بگردید.

مک‌هایی که جدیدا ارائه و فروختهمی‌شود همه از سیستم عامل و پردازنده 64 بیت استفاده می‌کند. اگر مک شمانو نیست می‌توانید به پردازنده نگاه کنید. Intel Core 2 Duo, Intel Xeon واز خانواده اپل، PowerPC G5 ها 64 بیتی هستند.
Mac OS X 10.5 به بالا هم همه 64 بیتی هستند و پایین‌تر 32 بیتی.

• آیا توی برنامه‌های 32 بیتی در ویندوز 64 بیتی اجرا می‌شود؟
    پاسخ بله است! WoW64 این کار را برایشما می‌کند. Windows-on-Windows 64-bit یک نرم‌افزار شبیه‌ساز است کهبرنامه‌های 32 بیتی را، اگر دارای فاکتورهای موردنیاز WOW64 باشند، درویندوز 64 بیتی هم اجرا می‌کند. ولی اگر نداشته باشد کاری از دستتان ساختهنیست.
    خیال‌تان راحت که اکثر نرم‌افزارهای شرکت‌های معروف، اگر نسخه 64 بیتی نداشته باشند هم، در ویندوز 64 بیتی اجرا می‌شوند.
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  یک لیست از نرم‌افزارهایی را داریم که خود شرکت یک نسخه 64 بیتی از آنها را ارائه کرده است. به این نرم‌افزارها  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  می‌گوییم.

• سرعت اجرای برنامه‌های 32 بیتی در ویندوز 64 بیتی کمتر است؟
    قاعدتا باید این طور باشد چون شما دارید برنامه را در یک برنامه واسطه ( WOW64 ) اجرا می‌کنید اما در عمل این طور نیست.
    آنقدر سیستم‌های امروز قدرتمندشده‌اند که این استفاده از WOW64 اصلا به چشم شما نمی‌آید. در ثانی اگر رمبالایی داشته باشید، مثلا 5  گیگ رم، آن وقت چون از اضافه Ram شما هماستفاده می‌شود، سرعت شما بسیار بالاتر هم می‌رود :)

• آیا نرم‌افزاری داریم که فقط روی سیستم‌ 64 بیتی اجرا بشود؟
    الان این جور نرم‌افزارها خیلی کمهستند اما همیشه در روی یک پاشنه نمی‌چرخد. چند سال پیش نرم‌افزارهای 32بیتی هم کم بودند. من فکر می‌کنم چند سال دیگر نرم‌افزار 16 بیتی را نشودپیدا کرد و نرم‌افزارهای روز همه 64 بیتی شده باشند و معدود نرم‌افزارهاییهم باشند که 32 بیتی باشند هنوز. آن زمان می‌رویم سراغ نرم‌افزارهای 128بیتی.
    فقط برای این که بدانید این مسئله چقدر جدی است باید بگویم نرم‌افزارهایی مثل Exchange 2007 فقط روی سیستم‌های 64 بیتی اجرا می‌شود.

• چه زمانی باید روی سیستم عامل 64 بیتی خط بکشم؟
    درست است که من به شما پیشنهادمی‌کنم که بروید سمت ویندوز 64 بیتی ولی شما با من آشنا هستید. قصد فریبشما را ندارم پس به شما واقعیاتی را باید بگویم.
اگر سیستم شما کمتر از 2 گیگ رم دارد، بعد از رفتن به سمت 64 بیت، تغییر محسوسی مشاهده نمی‌کنید.
اگر یک برنامه دارید که با ویندوز 3.1 یا DOS نوشته شده است احتمالا دیگرنمی‌توانید از آن برنامه استفاده کنید چون در ویندوز 64 بیتی، امکان اجرایبرنامه‌های 16 بیتی وجود ندارد. کلا باید حواستان باشد در مورد برنامه‌هایقدیمی.
اگر شما سخت‌افزاری بسیار قدیمی دارید که از پشتیبانی سازنده در آمده استیک بدشانسی بزرگ گریبان‌تان را می‌گیرد چون در این صورت ممکن است درایورسخت‌افزار شما برای ویندوز 64 بیتی نوشته نشده باشد. متاسفانه درایور 32بیتی به درد ویندوز 64 بیتی نمی‌خورد.

• می‌خواهم یک ویندوز 64 بیتی نصب کنم. چه CPU ( پردازنده ) هایی ویندوز 64 بیتی را اجرا می‌کنند؟
    جواب این سوال خیلی ساده نیست اما مندر چند خط به شما می‌گویم چطوری بتوانید سریعا بفهمید. چون اکثرپردازنده‌های موجود در ایران AMD یا Intel است فقط در مورد این دو توضیحمی‌دهم.

اگرAMD Duron است باید بدانید پردازنده شما، ویندوز 64 بیتی را ساپورتنمی‌کند. اگر Sempron جدید است از 46 بیتی به احتمال زیاد پشتیبانی می‌کندو اگر قدیمی است نمی‌کند. برای مطمئن شدن از این موضوع به سایت شرکت رجوعکنید. توی سایت شرکت نوع پردازنده را پیدا کنید و ببینید جلوی OperatingMode 64 Bit چی نوشته است. اگر dxdiag را در RUN ویندوز بزنید مدل دقیق رابه شما می‌گوید.
اگر نوع پردازنده شما AMD Opteron یا AMD X2 یا AMD FX, یا مدل بسیار رایجAthlon64 است حتما از 64 بیت پشتیبانی می‌کند. با پردازنده‌های AMD Turionnotebook هم می‌توانید تجربه یک ویندوز 64 بیتی را داشته باشید.

اگرپردازنده شما Intel است باید بدانید Intel Core Duo notebook و IntelPentium M notebook نمی‌توانند از ویندوزهای 64 بیتی پشتیبانی کنند وپردازنده‌های زیر همه قابلیت اجرای ویندوز 64 بیتی را دارند:

Turion notebook processors
Pentium D and Celeron D
Core 2 processors (mobile, desktop, and server)

کلا یادتان باشد همه پردازنده‌های جدید شرکت‌ها از پردازش 64 بیتی پشتیبانی می‌کنند.

• از کجا بفهمم که درایور مناسب ویندوز 64 بیتی را دارم یا نه؟
    برای اینکار بهترین کار استفاده ازسایت سازنده قطعه سخت‌افزاری است. از هر راه دیگری بروید تویش شک و تردیداست. یا قطعه موردنظرتان را بگویید تا اگر من یا دیگر دوستان اطلاعاتیداشتیم در زمینه آن قطعه خاص خدمت شما عرض کنیم.
    اما مایکروسافت یک برنامه بسیار کوچک و مفید برای ویندوز 7 معرفی کرده است به نام  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد که دو گزارش به شما می‌دهد. یکی اینکه کامپیوتر شما برای نصب ویندوز هفت32 مناسب است یا نه؟ یک گزارش هم مانند قبلی ولی در مورد Windows seven 64bit. چون پیشنهاد من به شما همین ویندوز است پس کلی از راه را رفته‌اید.

یادتان باشد که درایورها برنامه‌های مهمی هستند و نباید در مورد آنها غفلت کرد.
منبع:http://ehsanjle.persiangig.com/
"هرکس از راه رسید نانش دهید و از ایمانش مپرسید . چه ، آنکس که به درگاه باریتعالی به جان ارزد ، قطعا بر سفره بوالحسن به نان ارزد "
( شیخ ابوالحسن خرقانی )

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب SHAHRAM تشکر کرده اند:
Dr.Akhavan, sokuteasemuni, oweiys, Mahdi1944, Reza6662, CAPTAIN PILOT, sinaset

Senior Poster

Senior Poster

no avatar
739

تاريخ عضويت

چهارشنبه 3 تیر 1388 01:26

آرشيو سپاس: 1216 مرتبه در 436 پست

Re: تفاوت ویندوز 64 بیتی با 32 بیتی

توسط HITMAN_KU » پنج شنبه 12 فروردین 1389 18:52

دوست عزیزآیا برنامه ها و بازیها با ویندوز 64 بیتی مشکل ندارند؟

Captain II

Captain II

نماد کاربر
4251

تشکر کرده: 178 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 23 اسفند 1384 13:14

کرج پلاک 43!

آرشيو سپاس: 13307 مرتبه در 2679 پست

توسط Mohammad 1985 » جمعه 13 فروردین 1389 03:00

خیلی هاشون اجرا میشن خیلی هاشون نمیشن ! پس سوال شما خیلی کلی بود خیلی هم کلی جواب دادم .
پیشنهاد من استفاده همزمان از 2 سیستم عامل 32 و 64 بیتی هست اگر واقعا بهش نیاز دارید .
سیستم 64 بیتی در اکثر کاربردها توانایی بالاتری دارد در یک سیستم مشابه من تست کردم در ویندوز اکس پی 64 برنامه 3d max 64 بیتی مثلا یه طرح رو در 70 ثانیه رندر کرده در حالی که همون طرح در ویندوز 32 بیتی و همون برنامه مکس ورژن 32 بیتی در 89 ثانیه رندر کرده که در کارهای حرفه ای و سنگین واقعا تاثیر گذار و خوبه چراکه با همون پول و پردازنده در حالت 64 بیتی شما معدل توان یک پردازشگر قویتر و گرانتر رو در حالت 32 بیتی دارید !
به همه سياستمداران مشکوک باش.
جکسون براون

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Mohammad 1985 تشکر کرده اند:
sokuteasemuni, sinaset, SHAHRAM

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
6435

تشکر کرده: 1655 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 26 آذر 1387 16:20

آرشيو سپاس: 11653 مرتبه در 2024 پست

توسط sinaset » جمعه 13 فروردین 1389 09:07

سلام
در حال حاضر من به دوستان توصیه می کنم از ویندوز های 64 بیتی استفاده نکنند
هنوز که هنوز بعضی نرم افزار ها به جواب نمی ده
پیشنهاد می کنم هر وقت همه شرکت برنامه های خودشون رو با ویندوز 64 بیتی تنظیم کردن اون وقت ازش استفاده کنید
باتشکر
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب sinaset تشکر کرده اند:
SHAHRAM

Colonel I

Colonel I

no avatar
643

تاريخ عضويت

سه شنبه 19 تیر 1386 13:08

آرشيو سپاس: 1235 مرتبه در 259 پست

توسط Frogfoot » جمعه 13 فروردین 1389 23:41

*
      سرعت اجرای برنامه‌های 32 بیتی در ویندوز 64 بیتی کمتر است؟
      قاعدتا باید این طور باشد چون شما دارید برنامه را در یک برنامه واسطه ( WOW64 ) اجرا می‌کنید اما در عمل این طور نیست.
      آنقدر سیستم‌های امروز قدرتمندشده‌اند که این استفاده از WOW64 اصلا به چشم شما نمی‌آید. در ثانی اگر رمبالایی داشته باشید، مثلا 5  گیگ رم، آن وقت چون از اضافه Ram شما هماستفاده می‌شود، سرعت شما بسیار بالاتر هم می‌رود :)

CPUهای 64 بیتی با معماری های مختلفی وجود دارند، مثل X86-64 یا Itanium. شبیه سازی 32 بیتی برای این معماری ها عملکرد مشابهی نداره.
Itanium در سیستم های خانگی بازاری نداره، و فقط در یک سری سرورهای خاص استفاده میشه. شبیه سازی نرم افزارهای 32-بیتی روی Itanium موجب کاهش محسوس سرعت نرم افزار 32 بیتی میشه.
اون چیزی که در سیستم های خانگی، بسیاری از سرور ها و لپ تاپ ها به عنوان CPU 64 بیتی می شناسیم، از معماری X86-64 استفاده میکنه. این معماری همانطور که از ظاهر اسمش هم پیداست، یک افزونه 64 بیتی به معماری X86 اضافه میکنه. در همچین حالتی، سازگاری بین اجرای نرم افزارهای 32 بیتی و 64 بیتی بوجود میاد. در این حالت، هر زمان که کد 32 بیتی روی CPU در حال اجرا باشه، CPU به حالت 32 بیتی سوئیچ میکنه، و نیازی به شبیه سازی چیزی نیست، چون کد 32 بیتی این CPU را به عنوان یک CPU 32 بیتی میبینه، و از وجود اضافات 64 بیتی مطلع نیست. به همین دلیل اجرای نرم افزارهای 32 بیتی روی CPUهای با معماری X86-64 تقریبا بدون کاهش کارایی هست. اگر بخوایم از سوئیچ بین 32 بیتی و 64 بیتی در CPU صرف نظر کنیم، میشه گفت که کاهش کارایی وجود نداره.

در حال حاضر من به دوستان توصیه می کنم از ویندوز های 64 بیتی استفاده نکنند
هنوز که هنوز بعضی نرم افزار ها به جواب نمی ده

اگر برنامه 32 بیتی روی یک سیستم عامل 64 بیتی و CPU با معماری X86-64 درست عمل نمیکنه، این میتونه علت های مختلفی داشته باشه. معمولا این مشکلات بر میگرده به برنامه نویسی آن نرم افزار. یکی از مسائل این هست که در سیستم عامل هایی مثل ویندوز 64 بیتی، مسیر برخی پوشه های خاص برای پروسس های 32 بیتی یا 64 بیتی فرق میکنه؛ مثلا یک پروسس 64 بیتی اگر بخواد به پوشه Program Files دسترسی داشته باشه، به پوشه ایی با نام Program Files در درایو سیستم میرسه، ولی یک پروسس 32 بیتی برای همان کار به پوشه Program Files (x86) در درایو سیستم هدایت میشه. نرم افزارها باید برای به دست آوردن مسیر پوشه های ویژه از APIهای ویندوز استفاده کنند، اگر یک برنامه نویسی بدون توجه به این موضوع، تصور کنه که هر وقت پوشه ایی با نام Program Files در درایو سیستم باشه، میتونه باهاش کار کنه، در ویندوزهای 64 بیتی برنامه اش ممکنه درست کار نکنه. موارد دیگه ایی هم هست، مثلا پروسس های 32 بیتی نمی تونند به پروسس های 64 بیتی دسترسی داشته باشند، یا نمی تونند به Shell ویندوز Extension اضافه کنند. طبیعی هست که اگر برنامه نویس یک نرم افزار 32 بیتی به این نکات دقت نکنه، نرم افزارش روی سیستم های 64 بیتی درست عمل نکنه.

حتی در همچین شرایطی هم بهتره که کاربر ویندوز 64 بیتی نصب کنه، و برای اجرای اون نرم افزارهای قدیمی 32 بیتی که با ویندوزهای 64 بیتی سازگاری ندارند (تعدادشان هم الان بسیار کم هست)، از نرم افزارهای مجازی سازی مثل VMWare یا VirtualBox استفاده کنه.

بزرگترین مشکلی که برای کار با سیستم عامل های 64 بیتی وجود داشته، درایورهای 64 بیتی سخت افزار بوده، که دیگه این روزها همه تولید کنندگان سخت افزار درایورهای 64 بیتی برای محصولاتشان ارائه می کنند، و ویندوز (به طور خاص ویندوز 7 64 بیتی) هم پشتیبانی خوبی از این موضوع میکنه. در همچین شرایطی، فقط کاربرانی که سخت افزارهای قدیمی خاصی مثل TV Tuner یا پرینتر یا اسکنر و امثالهم دارند، شاید در استفاده کردن از سیستم عامل های 64 بیتی دچار مشکل بشند.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Frogfoot تشکر کرده اند:
SHAHRAM, sinaset, Mahdi1944, Mohammad 1985

Super Moderator

Super Moderator

نماد کاربر
1166

تاريخ عضويت

سه شنبه 3 مرداد 1385 11:49

آرشيو سپاس: 3168 مرتبه در 620 پست

توسط SHAHRAM » شنبه 14 فروردین 1389 00:33

Frogfoot,  با تشکر از نکته جالبی که بیان کردید.. .دوستانی که از X86-64 مثل من اگاهی نداشتند پیشنهاد میکنم لینک زیر رو مطالعه کنند..
http://en.wikipedia.org/wiki/X86-64
:razz:
"هرکس از راه رسید نانش دهید و از ایمانش مپرسید . چه ، آنکس که به درگاه باریتعالی به جان ارزد ، قطعا بر سفره بوالحسن به نان ارزد "
( شیخ ابوالحسن خرقانی )

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب SHAHRAM تشکر کرده اند:
Frogfoot, sinaset, Mahdi1944

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
6435

تشکر کرده: 1655 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 26 آذر 1387 16:20

آرشيو سپاس: 11653 مرتبه در 2024 پست

توسط sinaset » شنبه 14 فروردین 1389 01:17

اگر برنامه 32 بیتی روی یک سیستم عامل 64 بیتی و CPU با معماری X86-64 درست عمل نمیکنه، این میتونه علت های مختلفی داشته باشه. معمولا این مشکلات بر میگرده به برنامه نویسی آن نرم افزار. یکی از مسائل این هست که در سیستم عامل هایی مثل ویندوز 64 بیتی، مسیر برخی پوشه های خاص برای پروسس های 32 بیتی یا 64 بیتی فرق میکنه؛ مثلا یک پروسس 64 بیتی اگر بخواد به پوشه Program Files دسترسی داشته باشه، به پوشه ایی با نام Program Files در درایو سیستم میرسه، ولی یک پروسس 32 بیتی برای همان کار به پوشه Program Files (x86) در درایو سیستم هدایت میشه. نرم افزارها باید برای به دست آوردن مسیر پوشه های ویژه از APIهای ویندوز استفاده کنند، اگر یک برنامه نویسی بدون توجه به این موضوع، تصور کنه که هر وقت پوشه ایی با نام Program Files در درایو سیستم باشه، میتونه باهاش کار کنه، در ویندوزهای 64 بیتی برنامه اش ممکنه درست کار نکنه. موارد دیگه ایی هم هست، مثلا پروسس های 32 بیتی نمی تونند به پروسس های 64 بیتی دسترسی داشته باشند، یا نمی تونند به Shell ویندوز Extension اضافه کنند. طبیعی هست که اگر برنامه نویس یک نرم افزار 32 بیتی به این نکات دقت نکنه، نرم افزارش روی سیستم های 64 بیتی درست عمل نکنه.
حتی در همچین شرایطی هم بهتره که کاربر ویندوز 64 بیتی نصب کنه، و برای اجرای اون نرم افزارهای قدیمی 32 بیتی که با ویندوزهای 64 بیتی سازگاری ندارند (تعدادشان هم الان بسیار کم هست)، از نرم افزارهای مجازی سازی مثل VMWare یا VirtualBox استفاده کنه.

بزرگترین مشکلی که برای کار با سیستم عامل های 64 بیتی وجود داشته، درایورهای 64 بیتی سخت افزار بوده، که دیگه این روزها همه تولید کنندگان سخت افزار درایورهای 64 بیتی برای محصولاتشان ارائه می کنند، و ویندوز (به طور خاص ویندوز 7 64 بیتی) هم پشتیبانی خوبی از این موضوع میکنه. در همچین شرایطی، فقط کاربرانی که سخت افزارهای قدیمی خاصی مثل TV Tuner یا پرینتر یا اسکنر و امثالهم دارند، شاید در استفاده کردن از سیستم عامل های 64 بیتی دچار مشکل بشند.

سلام

حق با شماست
ولی من با ویندوز ها 64 بیتی کار کردم
داریه مشکلات کمی هستن
ولی من ترجیع می دم از همون ویندوز اکسپی 32 بیتی استفاده کنم
شاید دلیلی من شخصی باشه تا علمی
به هر حال باید دید کاربران با کدوم یک راحت تر هستن
خود من تا همین چند وقت پیش از چهار گیگ رم استفاد می کردم ( قبل از اینکه یکی از رم هام خراب بشه)ولی ترجع می دادم از ویندو 32 بیت استفاده کنم
کلآ من ویندوز ساده ، سریع ، و بدون مشکل بیشتر می پسندم با وجود اینکه سیستم متوسط است

در کل برتری ویندوز 64 بیت نسبت به 32 بیت شکی نیست
ولی هنوز که هنوز بعد از گذشت چندین سال از ورود این تکنلوژی هنوز به طور کامل هم گیر نشده
با تشکر از شما
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب sinaset تشکر کرده اند:
Mohammad 1985