در اين بخش شما ميتوانيد درباره سخت افزار كامپيوتر به بحث و تبادل نظر بپردازيد
Old Moderator

Old Moderatorنماد کاربر
پست ها

763

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 5 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 8 خرداد 1385 22:52

محل سکونت

مشهد

آرشيو سپاس: 201 مرتبه در 112 پست

طراحي نخستين پردازنده 32 بيتي در ايران

توسط sohrab_poet » پنج شنبه 5 مرداد 1385 10:20

براي اولين بار در ايران پردازنده 32 بيتي مبتني بر معماري SPARC V8 در مقياس صنعتي طراحي و توليد گرديد.
كارشناسان و مهندسين سخت‌كوش ايراني با حمايت مركز صنايع نوين ايران در شركت صنايع نيمه هادي پارسه موفق به طراحي پردازنده 32 بيتي موسوم به "آريستو" گشتند ، اين پردازنده مبتني بر معماري استاندارد SPARC V8 يا IEEE 1754 سازگار با مجموعه دستورالعمل هاي پردازنده هاي Sun SPARC مي‌باشد.آريستو ويژه پياده سازي سيستم هاي SoC طراحي گشته و مراحل ساخت آن در شركت صنايع نيمه هادي تايوان موسوم به TSMC با فرايند ساخت 18 صدم ميكروني تكميل گشته است .علاوه بر آريستو شركت نيمه‌هادي پارسه پردازنده 32 بيتي ساده تر مبتني بر هسته اصلي آريستو بدون حافظه كاشه و بخش‌هاي جانبي به نام TINY طراحي نموده است كه كاربرد عمده آن در GPS ها ميباشد.پردازنده آريستو به عنوان يك رقيب قدرتمند ايراني از بسياري جهات با پردازنده هاي Leon ساخت شركت سوييسي Gaisler Research AB مشابهت دارند.به نقل از خبرگزاري EEtimes :

"در مقايسه با ميكروپروسسورهايي كه اخيرا در غرب توسعه يافته اند ، به نظر مي‌رسد آريستو كارايي محدود تري داشته باشد" اين در حالي است كه شركت نيمه‌هادي پارسه هيچ گونه بنچ‌ماركي براي محك زدن عملكرد و كارايي پردازنده‌هاي خود با ساير رقبا و اظهار نظر در مورد كارايي آريستو منتشر نكرده است .به نقل از خبر گزاري فارس :

" آريستو، كه براي انطباق با استانداردهاي بين‌المللي و قابليت عرضه و رقابت با ساير پردازنده‌هاي موجود در بازار، بر مبناي معماري پردازنده‌هاي SPARC طراحي و ساخته شده است و با فركانس 150 مگاهرتز كار مي‌كند، مي‌تواند در پروژه‌هاي مخابراتي، خودروسازي،‌اتوماسيون صنعتي، سيستم‌هاي رباتيك و هوش مصنوعي، شبكه‌هاي كامپيوتري و انتقال اطلاعات و ... كاربرد وسيعي داشته باشد.


تاكنون استفاده از پردازنده‌هاي موجود (از قبيل پردازنده‌هاي خانواده ARM,MIPS, ...) در پروژه‌هاي داخلي، به دليل عدم وجود رابطه تجاري مناسب بين ايران و كشورهاي توليد كننده اين محصولات، ميسر نبود كه با وجود يك پردازنده استاندارد كه در داخل كشور طراحي شده، اين مشكل به طور كامل مرتفع گرديده است. در حال حاضر اين امكان وجود دارد كه جزئيات طراحي اين پردازنده (در حد IP Core) به همراه مستندات كامل آن در اختيار متخصصين قرار گيرد تا بتوانند از آن در طراحي پروژه‌هاي بزرگ كه نيازمند پياده سازي سيستم‌هاي Embedded هستند، استفاده نمايند.


به همراه اين پردازنده مجموعه كاملي از نرم‌افزارها سخت‌افزارها ارائه شده است. كامپايلر gcc كه يك كامپايلر شناخته شده زبان C است به صورت خاص براي آريستو بهينه سازي گرديده است. ضمن آنكه يك محيط نرم‌افزاري فوق العاده قدرتمند براي اشكالزدايي برنامه‌ها آماده شده است. در عين حال اين پردازنده مجهز به سيستم عامل همزمان قدرتمند eCos است، كه مي‌تواند بسته به نياز مصرف كننده تا مقدار قابل ملاحظه‌اي كوچك‌سازي گردد.


در كنار همه اينها يك بورد آزمايشگاهي متشكل از پردازنده آريستو و مقادير قابل توجهي از سخت‌افزارها و درگاه‌هاي جانبي براي استفاده متخصصين و دانشجويان آماده شده است.


با معرفي و استفاده از اين پردازنده در دانشگاه‌ها و بخش‌هاي صنعتي، مي‌توان از مزاياي پردازنده ايراني، براي بومي سازي ادوات و ملزومات صنايع مختلف استفاده نمود. 8)  :smile:

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 3 مهمان