جديدترين اخبار مربوط به نجوم را در اين بخش بخوانيد
Old Moderator

Old Moderatorنماد کاربر
پست ها

1073

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 18 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 22 شهریور 1386 18:41

آرشيو سپاس: 4435 مرتبه در 739 پست

کشف خورشید تاریک به عنوان نزدیک ترین همسایه زمین

توسط SadafG » دوشنبه 23 فروردین 1389 16:44کشف خورشید تاریک به عنوان نزدیک ترین همسایه زمین
اخترشناسان جرمی کم نور در فاصله ای کمتر از 10 سال نوری از زمین را به عنوان نزدیکترین کوتوله قهوه ای معرفی کردند که تا به حال در همسایگی سیاره زمین شناسایی شده است.


به گزارش خبرگزاری مهر، این ستاره به اندازه ای کم فروغ است که ساکنان سیاره ای که در مدار این ستاره در حرکت است، خورشیدی تاریک را در آسمان پرستاره روزهای خود خواهند دید.

این کشف جدید نشان می دهد کوتوله های قهوه ای اجرامی بسیار رایج و متداول بوده و امکان کشف آنها در فاصله ای بسیار نزدیکتر به زمین نیز وجود دارد. جرم کوتوله ای قهوه ای به اندازه ای کم است که هرگز حرارت آنها به درجه حرارتی برای به وجود آوردن واکنشهای همجوشی گداختی نخواهد رسید. واکنشهایی که در ستاره های پر حرارتی مانند خورشید رخ می دهد و عامل اصلی درخشش ستاره ها هستند.

اخترشناسان دانشگاه هرتفوردشایر انگلستان با استفاده از ردیابی پرتوهای مادون قرمزی که از این جرم تابش داده می شود موفق به کشف این کوتوله قهوه ای با نام UGPS 0722-05 شده اند. این خورشید تاریک در فاصله 9.6 سال نوری از زمین قرار دارد، فاصله ای که دو برابر فاصله ستاره "پروکسیما - قنطورس" یا نزدیک ترین ستاره همسایه زمین پس از خورشید تخمین زده شده است. در چنین فاصله ای این ستاره کوتوله هفتمین ستاره یا سیستم ستاره ای سرد و نزدیک به خورشید به شمار می رود که پس از 63 سال از کشف آخرین ستاره همسایه به تازگی شناسایی شده است.

دانشمندان اعلام کرده اند که فاصله تخمین زده شده محاسبه ای ابتدایی بوده و بر اساس شیوه "پارالکس" یا اختلاف دید به دست آمده است. این شیوه روشی متداول و قابل اطمینان برای تعیین فاصله ستاره ها از زمین به شمار می رود: در صورتی که فردی بر روی زمین موقعیت ستاره ای را اندازه گیری کند و پس از گذشت یک ماه دوباره همان ستاره را مشاهده کند، شاهد تغییر اندک موقعیت ستاره خواهد بود زیرا در زمان دوم ستاره از نقطه ای متفاوت از مدار زمین به دور خورشید رصد می شود. با دانستن ابعاد مدار زمین اخترشناسان قادر خواهند بود فاصله ستاره را با استفاده از میزان حرکات قابل مشاهده آن اندازه گیری کنند.

اما در حال حاضر دانشمندان اندازه های دقیق پارالکس را در اختیار ندارند تا بتوانند فاصله دقیق کوتوله قهوه ای از زمین را تعیین کنند. اما در صورتی که اندازه گیری های اولیه درست باشند این کوتوله نزدیکترین کوتوله قهوه ای خواهد بود که تا به حال در اطراف زمین مشاهده شده است.

این کوتوله در عین حال با داشتن درجه حرارتی برابر 130 تا 230 درجه سلسیوس سردترین و با تابش تنها 0.000026 درصد از انرژی ستاره ای مانند خورشید تاریک ترین و کم فروغ ترین ستاره کشف شده همسایه زمین معرفی شده است. انرژی این کوتوله قهوه ای بیشتر به شکل پرتوهای مادون قرمز منتشر می شود تا نور مرئی و 3.8 میلیون سال زمان نیاز خواهد بود تا انرژی این جرم با خورشید برابری کند.

بر اساس گزارش نیوساینتیست، ابعاد UGPS 0722-05 برابر سیاره مشتری است اما جرم آن پنج تا 30 برابر این سیاره تخمین زده شده است.
زندگی دیدن یک باغچه از شیشه مسدود هواپیماست
خبر رفتن موشک به فضا
لمس تنهایی ماه
فکر بوییدن گل در کره ای دیگر

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب SadafG تشکر کرده اند:
sokuteasemuni, حسن2568, CAPTAIN PILOT, noora, DTN, Mahdi1944

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان