چشمي که 20 سال جهان را نظاره کرد

جديدترين اخبار مربوط به نجوم را در اين بخش بخوانيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 6928
تاریخ عضویت: سه شنبه 26 آذر 1387, 4:20 pm
سپاس‌های ارسالی: 9170 بار
سپاس‌های دریافتی: 20870 بار
تماس:

چشمي که 20 سال جهان را نظاره کرد

پست توسط sinaset » چهار شنبه 25 فروردین 1389, 3:12 pm

    چشمي که 20 سال جهان را نظاره کرد  
جام جم آنلاين: سازمان ناسا با توجه به 20 سالگي تلسکوپ هابل تلسکوپي که با تصاوير خود توانسته است ديدگاه انسان را نسبت به جهان هستي متحول سازد کتابي از مجموعه تصاوير فضايي اين تلسکوپ را ارائه مي کند.  
تصویر   طور قطع مي توان گفت تلسکوپ فضايي هابل طي دو دهه اي که از زمان پرتابش به فضا مي گذرد توانسته است ديدگاه بشر را نسبت به جهان و درک انسانها را نسبت به دنياي اطراف خود متحول سازد. توصيفي که هميشه درباره اين تلسکوپ دوست داشتني عنوان شده است.

اکنون به منظور بزرگداشت 20 سالگي هابل، دانشمندان در ناسا تاثيرگذارترين و مهمترين تصاويري که اين تلسکوپ در طول اين دو دهه به ثبت رسانده است را انتخاب کرده اند تا در 20 سالگي هابل به عنوان برترين دستاوردهاي آن ارائه کنند.

ابرهاي عظيم غبارهاي کيهاني که زادگاه ستارگان به شمار مي روند، انفجار و رها شدن نور در هنگام مرگ ستاره ها، ساختار زيباي کهکشانها و حتي سياره هاي جديد در بخشهاي دور افتاده منظومه خورشيدي از جمله تصاوير برتر هابل به شمار مي روند. ناسا اين تصاوير را در قالب کتابي با عنوان "هابل، سفري از ميان فضا و زمان" منتشر مي کند.

ناسا همچنين در اين کتاب نحوه ساخت و تکميل اين تلسکوپ ارزشمند را که هزينه اي برابر 10 بيليون دلار صرف ساختن، پرتاب و حفظ آن شده است نمايش مي دهد.

"اد ويلر" معاون هيئت مديره ماموريتهاي علمي ناسا در باره اين کتاب مي گويد:" اين کتاب نمونه هايي از 20 سال اکتشافات ناسا که توانسته اند براي هميشه ديدگاه انسان را نسبت به جهان هستي و مکاني که در آن زندگي مي کنيم را متحول سازد را ارائه مي کند."

به گفته وي ارتقا دادن تجهيزات هابل در ماه مي سال 2009 به تلسکوپ اين امکان را داده است تا بتواند به تصويربرداري از صحنه هاي پر اهميت ادامه دهد. هابل در تاريخ 24 آوريل 1990 با کمک شاتل فضايي ديسکاوري که در حال حاضر در ايستگاه بين المللي فضايي به سر مي برد، به فضا رفت.

اولين تصويري که توسط هابل به زمين فرستاده شده بود تصويري با وضوح پايين و سفيد و سياه از ستارگان بود که در 20 مي 1990 به زمين ارسال شد. اين تصوير نشان داد آينه تلسکوپ فضايي به شيوه اي نادرست توليد شده است و به همين دليل تصاوير را به شکل ناواضح نمايش مي دهد.

به گزارش مهر، ناسا در سال 1993 مجبور به آغاز ماموريتي به منظور تعمير آينه هابل شد تا بتواند وضوح نامناسب تصاوير را به آن بازگرداند. از آن تاريخ به بعد پنج ماموريت تعميري ديگر به سوي هابل انجام گرفت و اکنون انتظار مي رود اين تلسکوپ تا سال 2014 و تا زماني که جايگزين آن، جيمز وب به فضا پرتاب شود به فعاليت خود ادامه دهد.

اين تلسکوپ که به منظور بزرگداشت ادوين هابل اختر شناس آمريکايي، هابل نامگذاري شده است از زمان آغاز ماموريت به دليل نقص زودهنگام و هزينه هاي بالايي که در بر داشت انتقادات شديدي را برانگيخت. اما با اين حال اين تلسکوپ توانسته است پاسخ سئوالات حياتي مانند سن جهان هستي، نحوه شکل گيري سياره ها و نحوه فعاليتهاي سياهچاله هاي فضايي در مرکز کهکشانها را ارائه کند.

در ميان تاثيرگذارترين تصاويري که اين تلسکوپ در اختيار انسانها قرار داده است تصوير "ستونهاي خلقت" در سحابي عقاب است. در اين تصوير برجهاي گازهاي سرد و غبارهاي رنگارنگ در ارتفاعي برابر 57 تريليون مايل ديده مي شوند که زادگاه ستاره هاي جديد به شمار مي روند.

هابل در عين حال ساختار عجيب بسياري از ستاره هاي نادر مانند "اتا کارينا" سيستم ستاره اي 100 بار بزرگتر و ميليونها بار درخشانتر از سيستم ستاره اي خورشيد را آشکار کرده است. در عين حال دانشمندان با کمک گرفتن از هابل توانسته اند برخي از ويرانگرترين نيروهاي جهان هستي را مشاهده کنند. برخورد کهکشانها و ترکيب آنها با يکديگر، انرژي آزاد شده از اين فرايند و ستارگاني که تحت تاثير انرژي آزاد شده از اين فرايند متولد مي شوند پديده هاي زيبايي به شمار مي روند که هابل در مصور ساختن آنها براي انسان نقشي کليدي به عهده داشته است.

"لرد ريس" پروفسور اختر شناسي دانشگاه کمبريج معتقد است هابل در جهان علم مشارکتي فراتر از تصور داشته است و در کنار آن توانسته است تصورات و تخيلات عام را نسبت به اخترشناسي برانگيزد. به گفته وي با توجه به دستاوردهاي اين تلسکوپ بدون ترديد هابل يکي از تاثيرگذارترين تلسکوپهايي است که تا به حال ساخته شده و از اهميتي ويژه برخوردار است. هابل در عين حال يکي از گرانقيمت ترين تلسکوپهاي فضايي نيز به شمار مي رود.

"ريس" وضوح بالاي تصاوير هابل را يکي از موفقيتهاي اين تلسکوپ عنوان مي کند. به گفته وي تصاويري که توانسته اند صدها کهکشان را در دورافتاده ترين نقاط جهان هستي بيابند تنها يکي از دستاوردهاي هابل به شمار مي روند.

بر اساس گزارش تلگراف، "ري ويلارد" از موسسه علوم تلسکوپهاي فضايي در بالتيمور نيز معتقد است هابل چشم اندازي از جهان به ما بخشيده است که در گذشته هرگز قادر به ديدن آن نبوديم. وي معتقد است تصاوير نجومي که هابل در اختيار دانشمندان قرار داده است، علاوه بر اطلاعات علمي توانسته است امکان برقراري ارتباط ميان علم نجوم و عموم مردم را به شيوه اي متفاوت فراهم آورد.

مهر
برگرفته شده از :jamejamonline. 
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.

ارسال پست

بازگشت به “اخبار نجوم”