در اين بخش مي‌توانيد در مورد تمامي مسائل و موضوعات مرتبط با طراحي صفحات اينترنتي به بحث بپردازيد
Colonel II

Colonel IIنماد کاربر
پست ها

6658

تشکر کرده: 1673 مرتبه
تشکر شده: 8210 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 26 آذر 1387 16:20

آرشيو سپاس: 11653 مرتبه در 2024 پست

مقالات پیرامون وب دو

توسط sinaset » شنبه 28 فروردین 1389 14:43

جاده‌هائي كه دوطرفه مي‌شوند
خبرگزاري فارس: دنياي وب و سايت‌هاي اينترنتي از زمان ابداع در دهه 80 و همه گير شدن در دهه 90 راه طولاني را پيموده اند.به گزارش خبرنگار فناوري اطلاعات فارس، در ابتداي ابداع سايت هاي اينترنتي، وب سايت ها بيشتر يادآور بولتن هاي كاغذي بودند كه اطلاعاتي به طور يك طرفه در آنها پيدا مي شد و كمتر پيش مي‌آمد كه كاربران بتوانند در تامين و اصلاح اطلاعات ارائه شده مشاركت كنند.
تنها حسن مهم وب در دهه 90 اين بود كه كاربران در هر زمان و مكان مي توانستند به برخي سرويس ها و اخبار و اطلاعات مورد نظرشان دسترسي پيدا كنند. اما به تدريج و با آغاز هزاره سوم ميلادي شرايط تغيير كرد و ديگر مثل گذشته وب يك شاهراه يكطرفه نبود.
از سال 2004 بدين سو مفهومي موسوم به وب 2 ابداع شد و اندك اندك در سايت هاي اينترنتي هم مقالات متعددي در مورد معنا و مفهوم آن منتشر شد و اين نامگذاري به عنوان شاخصي براي تقسيم بندي تاريخ اينترنت به دو دوره وب 1 و وب 2 به كار گرفته شد. بعد از چند سال بحث وب 3 يا وب معنايي هم مطرح شد كه البته در ادامه به اين مساله هم خواهيم پرداخت.
مفهوم وب 2 معمولا براي اشاره به برنامه هاي كاربردي متنوع تحت وب مورد استفاده قرار مي گيرد كه اموري همچون به اشتراك گذاري اطلاعات، تعامل و همكاري ميان سرويس هاي مختلف، طراحي بر مبناي نياز و علاقه كاربر و به طور كلي همكاري در فضاي وب را تسهيل مي كنند.
از جمله پديده هايي كه نمونه هايي از وب محسوب مي شوند مي توان به جوامع مجازي تحت وب، خدمات مختلف ميزباني شده براي كاربران، برنامه ها و سرويس هاي متنوع تحت وب، سايت هاي شبكه اي مجازي، سايت هاي به اشتراك گذاري ويديو، ويكي ها، وبلاگ ها، mashups اشاره كرد.
يك سايت وب 2 به كاربران خود امكان مي دهد تا با ديگر كاربران آن سايت در تعامل و همكاري باشند و از جمله محتواي آن وب سايت را بر حسب علاقه و نيازشان تغيير دهند. اين در حالي است كه نسل اول وب سايت ها به هيچ وجه تعاملي نبودند و امكانات و توانايي هاي كاربران محدود به مشاهده منفعلانه اطلاعاتي بود كه توسط مدير سايت در اختيارشان قرار گرفته بود.
تيم او-ريلي از جمله افرادي است كه نقش اصلي را در شكل گيري اين مفهوم داشت. وي اصطلاح وب 2 را در كنفرانسي به همين نام در سال 2004 به طور گسترده به كار برد و آن را عمومي كرد. همانطور كه اشاره شد منظور از وب 2 نسخه و مدل جديدي از وب است، اما اين امر به معناي هيچ گونه به روزرساني فني مشخصات وب نيست. نكته اصلي در مورد وب 2 تغيير راه هايي است كه برنامه نويسان و طراحان وب و همين طور كاربران نهايي وب از اين پديده بهره مي برند.
وب 2 از نظر كيفي با فناوري هاي قبلي وب تفاوت دارد و هر آنچه كه تيم برنرز لي مبدع وب به وجود آورده بود را تحت تاثير قرار داده است.

** از وب 1 تا وب 2

در اين ميان شايد اشاره به تاريخچه وب 2 خالي از لطف نباشد. اصطلاح وب 2 اولين بار در سال 1999 از سوي Darcy DiNucci به كار برده شد. اين زن در مقاله اي با عنوان "آينده چندپاره " يا Fragmented Future مي نويسد: وبي كه ما مي شناسيم، وبي كه اطلاعاتش به صورتي كاملا ايستا بر روي صفحه مرورگر منتقل مي شود تنها جنيني از وبي است كه از راه خواهد رسيد.
اولين روشنايي هاي وب 2 در حال ظهور است و ما تنها در حال آغاز توسعه و پرورش آن هستيم. وب در آينده صفحاتي پر از متن و گرافيك نخواهد بود و به مكانيسمي براي انتقال اطلاعات مبدل خواهد شد. در آينده تعامل از طرطق وب اتفاق خواهد افتاد و وب 2 بر روي نمايشگر رايانه شما، بر روي تلويزيون،داشبورد اتومبيل، گوشي همراه، كنسول هاي بازي و حتي شايد بر روي اجاق مايكرويوتان ظاهر خواهد شد.
استفاده DiNucci از اين اصطلاح بيشتر متوجه طراحي و زيبايي شناسي وب بود. وي مدعي شده بود كه وب مفهومي چندپاره است و علت اين مساله استفاده گسترده از وسايل قابل حمل براي اتصال به وب است.
مقاله وي طراحان وب را هدف گرفته بود و به آنها يادآوري مي كرد كه بايد در عملكردشان تجديد نظر كنند. لذا مي توان نتيجه گرفت كه وي بيشتر اين مفهوم را ابداع كرد و وب 2 به گونه اي كه ما مي شناسيم بعدها توسعه يافت و پرورش پيدا كرد.========
از يكه‌تازي نت‌اسكيپ تا تولد و ظهور گوگل

خبرگزاري فارس: عليرغم اينكه اصطلاح وب 2 اولين بار در سال 1999 به كار برده شد، اما تا سال 2003 چندان مورد توجه قرار نگرفت.
به گزارش خبرنگار فناوري اطلاعات فارس، اين بي توجهي چندان هم بي دليل نبود. به هر حال در آن ايام هيچ خبري از جنبه هاي تعاملي اينترنت نبود و اين پديده بيشتر يك مساله تئوريك بود كه در مقالات و نشريات مختلف به آن پرداخته مي شد.
بديهي است تا زماني كه يك پديده براي مردم ملموس نباشد نمي توان انتظار داشت كه به طور عمومي مورد توجه قرار بگيرد. از سال 2004 بود كه اصطلاح وب 2 محبوبيت و شهرت و اهميت بيشتري كسب كرد و در سطح عمومي تري به آن پرداخته شد. در اين سال دو شركت O Reilly Media و MediaLive ميزبان اولين كنفرانس وب 2 بودند.
در جريان سخنراني هاي افتتاحيه اين كنفرانس، جان باتل و تيم اوريلي تعريف خود را از وب به عنوان يك پلاتفورم ارائه كردند. از نظر آنها برنامه هاي كاربردي نرم افزاري تحت وب روزي جايگزين برنامه هاي نرم افزاري عادي مي شدند كه بر روي رايانه هاي شخصي نصب شده و مورد استفاده قرار مي گيرند. از نظر سخنرانان، نقطه كليدي مهاجرت آن بود كه مشتريان وب باعث شكل گيري كسب و كاري جديد در فضاي مجازي مي شدند و براي وب توجيه اقتصادي گسترده اي پيدا مي شد.
در چنين حالتي ايده ها، متون، ويديوها و تصاوير الهام بخش طراحي هزاران وب سايت مي شدند كه داراي سودآوري اقتصادي هم بودند. اوريلي وديگران وب 2 را در برابر مفهوم ديگري به نام وب 1 قرار مي دادند كه خودشان آن را خلق كرده بودند. از نظر آنها مدل تجاري وب 1 مبتني بر عملكرد شركتي همچون نت اسكيپ و ناشران دائره المعارف بريتانيكا بود.
شركت نت اسكيپ به وب در قالب پلاتفورمي شكل مي داد كه حاصل الگو گرفتن از يك پارادايم كهنه نرم افزاري بود. اين شركت يك محصول كليدي و مهم داشت كه همان مرورگر نت اسكيپ بود. از جمله ديگر محصولات قابل ذكر اين شركت مي توان به يك برنامه روميزي اشاره كرد. استراتژي نت اسكيپ استفاده از تسلط خود در بازار مرورگرها براي ايجاد بازاري براي محصولات گران قيمت خود در حوزه رايانه هاي سرور بود. مديران اين شركت از نظر تئوريك بر اين باور بودند كه كنترل بر استانداردهاي نمايش محتوا و برنامه هاي كاربردي در دنياي مرورگرها به نت اسكيپ قدرتي خاص در بازار خواهد داد كه مشابه با قدرت مايكروسافت در بازار رايانه هاي شخصي خواهد بود.
نت اسكيپ بر اساس همين ايده مفهوم webtop را در برابر دسكتاپ ابداع كرد تا به سمت تسخير رايانه هاي شخصي نيز گام بردارد و با ارائه اطلاعات به روز در اين محيط و انواع نرم افزارها و اپلت ها webtop را به ويتريني براي جلب نظر مساعد خريد سرورهاي نت اسكيپ مبدل كند. به طور خلاصه شركت نت اسكيب، بر روي طراحي و خلق نرم افزار متمركز شده بود و گاه به گاه اين نرم افزارها را به روز كرده و آنها را در ميان كاربران نهايي و حرفه اي توزيع مي كرد.
اوريلي اين ديدگاه شركت نت اسكيپ را در برابر ديدگاه و عملكرد شركت گوگل قرار مي داد. اين شركت در آن زمان كه به اندازه امروز قدرتمند و مشهور نبود بر روي عرضه انواع نرم افزارهاي تحت وب اعم از مرورگرها و سرويس هاي مختلف متمركز نشده بود. گوگل در سال هاي آغازين هزاره جديد بر روي ارائه خدمات مبتني بر ديتا متمركز شده بود و تلاش داشت دسترسي به اطلاعات مورد نظر كاربران را تسهيل كرده و به اين كار سرعت دهد.
در آن زمان اين اطلاعات بيشتر در قالب لينك به صفحات وب مختلف بود و جالب آن بود كه در آن زمان خالق اين صفحات و اطلاعات هم چندان زياد و گسترده نبودند. برخي در آن زمان گوگل را به بهره برداري از محتواي خلق شده توسط فعالان گمنام وب براي آفزايش شهرت خود متهم مي ساختند. اتهامي كه البته به سرعت فراموش شد و در مدت نه چندان زيادي شرايط كاملا برعكس شد و كار به جايي رسيد كه مالكان وب سايت هاي اينترنتي هر يك به دنبال راهي براي ارتقاي رتبه صفحات خود در گوگل بودند تا به هر نحوي كه شده در صدر نتايج جستجوي اين سايت قرار بگيرند.
بر خلاف نرم افزارها كه به طور منظم و بر اساس يك برنامه از قبل تعيين شده عرضه مي شدند، سرويس هاي تحت وب مانند متور جستجوها بايد به سرعت به روز مي شدند و تغيير مي كردند. به همين علت بود كه كم كم شنيدن عبارت " نسخه بتاي " فلان سرويس يا نرم افزار تحت وب كم كم عادي شد و به دنياي نرم افزارهاي سنتي هم سرايت كرد.==========


بريتانيكا و ويكي‌پديا؛ دو نسل متفاوت از يك فناوري

خبرگزاري فارس: همانطور كه عملكرد دو شركت نت اسكيپ و گوگل تفاوت ميان مفهوم وب 1و وب 2 ر ابه خوبي نشان مي دهد، مقايسه نسخه آنلاين دائره المعارف بريتانيكا با ويكي پديا نيز به خوبي گوياي اين مساله است.
به گزارش خبرنگار فناوري اطلاعات فارس، در حالي كه بريتانيكا براي تهيه مقاله هاي خود از عده اي متخصص استفاده مي كرد و اين مطالب را در دوره هاي زماني منظم منتشر مي كرد، ويكي پديا به كاربران ناشناسي اطمينان مي كند كه به طو دائمي و سريع محتوا توليد مي كنند و اين محتوا را به سايت ويكي پديا اضافه مي كنند.
به بيان ديگر ويكي پديا مبتني بر تخصص نيست، اما از رويكرد نرم افزارهاي متن باز پيروي مي كند و به همگان امكان مي دهد آن را به روز كنند، هر چند براي جلوگيري از هرج و مرج برخي محدوديتها را نيز در مواردي اعمال مي كند.
كنفرانس وب 2 اوريلي از سال 2004 تاكنون هر سال برگزار شده و شاهد حضور سرمايه گذاران، شركت هاي بزرگ و خبرنگاران عرصه فناوري بوده است. شايد هيچ كس به اندازه وبلاگ نويسان و روزنامه نگاران عرصه فناوري مفهوم وب 2 را به طور ملموس و از نزديك درك نكرده باشد. افزايش بي حد و حصر نقش اين دو گروه در تامين محتواي تعاملي در وب بود كه منجر به انتخاب "شما " به عنوان شخصيت سال مجله تايم شد. در واقع اين مجله با چنين اقدامي قصد داشت بر تحول جهاني حاصل از شكل گيري وب 2 و نقش عموم كاربران اينترنت در تامين محتوا تاكيد كند. تايم انبوه كاربران اينترنت را به عنوان فرد برگزيده سال معرفي كرده بود، افرادي كه در خلق محتوا در شبكه هاي اجتماعي، بلاگ ها، ويكي ها و سايت هاي به اشتراك گذاري عكس و فيلم مشاركت مي كنند.
لو گراسمن متخصص عرصه فناوري در اين مورد مي گويد: مشاركت و همكاري به ميزاني رسيده كه تا قبل از اين هرگز در اين مقياس وجود نداشته است. ويكي پديا با همكاري هزاران هزار كاربر سطحي از دانش را در دسترس كاربران قرار مي دهد كه تا پيش از اين حتي تصور آن هم ممكن نبود. سايت هاي به اشتراك گذاري ويديو در جهان با ميليون ها مشترك و شبكه اجتماعي ماي اسپيس هم از همين دست هستند. تداوم اين وضعيت نه تنها دنيا را تغيير مي دهد، بلكه نحوه ايجاد تحول در دنيا را نيز تحت تاثير قرار مي دهد.
از زمان آغاز شكل گيري مفهوم وب 2 تا به حال، اين مفهوم جايگاهي بس رفيع پيدا كرده و روز به روز بر اهميت و قدرت آن افزوده مي شود.

** ويژگي هاي وب 2

وب سايت هاي وب 2 به كاربران امكان مي دهند تا به غير از مشاهده و مطلع شدن از يك سري اطلاعات كارهاي مهم تري نيز انجام دهند. اين وب سايت ها شبكه اينترنت را به عنوان يك پلتفورم براي برقراري ارتباط به كار برده و به كاربران امكان مي دهند تا برنامه ها و نرم افزارهاي مختلفي را در محيط يك مرورگر اجرا كنند.
كاربران مي توانند مالك انواع ديتا در محيط سايت هاي وب 2 باشند و كنترل خود را بر ديتايي كه توليد كرده اند اعمال كنند. معماري وطراحي اين وب سايت ها مبتني بر مشاركت است و به همين علت كاربران تشويق به افزودن محتوا به چنين سايت هايي مي شوند و اين امر در نهايت به بهتر شدن غناي سايت هاي مذكور كمك مي كند.
اگر از مفهوم وب به عنوان پلاتفورمي براي مشاركت استفاده كنيم، بسياري از اين مفاهمي را هم توضيح داده ايم. بارت ديكريم، بنيانگذار و رئيس سابق شركت فلاك وب 2 را وب مشاركتي نام مي نهد و براي وب 1 اصطلاح وب به عنوان يك منبع كسب اطلاعات را به كار مي برد.
وي و همكارانش مبدع مرورگر اينترنتي موسوم به فلاك بودند كه در زمان خود سر و صداي زيادي به راه انداخت. اين مرورگر به طور كامل بر مبناي خصوصيات و امكانات سايت هاي وب 2 طراحي شده بود و داراي امكانات خاص براي به روزرساني وبلاگ و تسهيل ارسال عكس و فيلم به سايت هاي مختلف بود.
تسهيل استفاده از RSS و فيد نيز در اين مرورگر پيش بيني شده بود. البته رقباي فلاك با پي بردن به اهميت موضع و به روز رساني مرورگرهايشان به طراحان اين مرورگر اجازه عرض اندام ندادند.


============


تعامل كاربران؛ حلقه مفقوده وب 1

خبرگزاري فارس: به طور كلي پديده وب 2 را مي توان با واژگاني همچون تجربه غني حضور كاربران، مشاركت گسترده كاربران، محتواي ديناميك، متاديتا، استانداردهاي نوظهور وب، مقياس پذيري توصيف كرد.به گزارش خبرنگار فناوري اطلاعات فارس، آزاد بودن و هوش جمعي نيز از جمله ديگر مشخصات مهم وب 2 است كه به توسعه و گسترش آن كمك شاياني نموده است.
وب 2 بخش عمده اي از توان و دقت خود را مديون استفاده از فناوري هاي نوين ارتباطي است كه هم در زمينه سرور و هم درزمينه كلاينت به وجود آمده است. سيستم هاي نوين مديريت محتوا و همين طور پروتكل هاي گوناگون شبكه اي دست به دست هم داده اند تا به اشتراك گذاري محتوا توسط كاربران در اينترنت را روز به روز ساده تر از گذشته كنند.
امروزه مرورگرهاي استاندارد وب با استفاده از دهها پلاگين و افزونه تعامل كاربران با وب سايت هاي مختلف را بسيار ساده تر از گذشته كرده اند. سايت هاي وب 2 عمليات ذخيره سازي، خلق و انتشار اطلاعات را به سادگي ممكن مي كنند و امكاناتي را در اختيار كاربر مي گذارند كه پيش از اين و از طريق سايت هاي عادي در عصر وب 1 ممكن نبود.
اگر چه ويژگي ها و امكانات سايت هاي وب 2 بسته به ماهيت عملكرد و حوزه كاريشان با يكديگر متفاوت است، اما به طور كلي مي توان به ويژگي هاي زير به عنوان خصوصيات كلي سايت هاي وب 2 اشاره كرد.
جستجو: تمامي سايت هاي وب 2 داراي ابزاري براي جستجو هستند تا با وارد كردن كليدواژه خاص اطلاعاتي در مورد يك موضوع خاص و مورد نظر كاربر در دسترس قرار بگيرد.
لينك هاي مختلف: در اين سايت ها دسترسي به اطلاعات گوناگون از طريق هزاران هزار لينك ممكن مي شود و مانعي براي مطالعه اطلاعات وجود نداشته باشد.
نگارش و خلق مطالب: براي تسهيل فعاليت تعاملي كاربران امكان خلق و به روزرساني محتوا به آنان داده مي شودو بنابراين به جاي آنكه تنها چند كاربر محدود يك سايت را اداره كنند، صدها، هزاران و گاهي ميليون ها نفر به عضويت يك سايت درمي آيند و آن را به روز مي كنند. سايت هاي ويكي و بزرگترين آنها يعني ويكي پديا از جمله اين سايت ها هستند. در چنين سايت هايي كاربران نه تنها بر محتواي خلق شده توسط خود نظارت دارند، بلكه مي توانند محتواي توليد شده توسط ديگر كاربران را نيز ويرايش كنند. در وبلاگ ها، پست ها و نظرات آنها محل بحث و تبادل نظر جدي مالك يك وبلاگ و خوانندگان آن است.
برچسب ها: برچسب ها براي طبقه بندي محتوا و كمك به يافتن اطلاعات منتشر شده در مورد يك موضوع خاص در وب سايت ها و وبلاگ هاي مختلف به كار گرفته مي شود. برچسب ها كلماتي كوتاه و معمولا تكي هستند كه در پايان يك متن يا در زير فايل يك ويديو يا عكس در كنار هم نوشته مي شوند و با فاصله گذاري از هم جدا مي شوند. كاربرد برچسب ها جستجوي اطلاعات را بسيار ساده تر مي كند و مطالعه محتوا حول يك محور خاص را ساده تر مي كند.
Extension ها: منظور از Extension نرم افزاري است كه وب را به يك پلاتفورم برنامه اي و يك سرور حاوي اسناد مبدل مي كند.
سيگنال ها: منظور استفاده از فناوري هايي براي اطلاع آني از به روز شدن يك سايت و كسب جديدترين محتواي منتشر شده در آن است. به عنوان مثال مي توان به RSS اشاره كرد.
البته بايد توجه داشت كه اين فهرست در گذر زمان دستخوش تحول شده و هر روز اجزا و بخش هاي جديدي به آن اضافه مي شود. به عنوان مثال امكان اضافه كردن لينك هاي هر سايت به سايت هاي شبكه اي و وب سايت هاي مشهور از جمله ديگر قابليت هايي است كه در بسياري از سايت ها وجود دارد تا با استفاده از اين ترفند ترافيك سايت هر چه بيشتر افزايش يابد.


=======


فلش، جاوا و آژاكس برترين فناوري‌هاي وب 2

خبرگزاري فارس: عليرغم آنكه تعريف و مفهوم سايت هاي وب 2 براي خيلي از كاربران اينترنت و مردم مشخص است، اما شايد بسياري ندانند كه عملكرد اين سايت ها چگونه است.به گزارش خبرنگار فناوري اطلاعات فارس، فناوري هاي به كار رفته در بخش كلاينت يا كاربري سايت هاي وب 2 عموماً شامل جاوا اسكريپت و XML است كه در اين زمينه همچنين مي توان به فناوري هاي آژاكس، فلش و flex شركت ادوب هم اشاره كرد. البته بسياري از اين فناوري ها هم زيرشاخه ها و اجزاي متعدد و متنوع ديگري نيز دارند كه تشريح همه آنها از حوصله اين مطلب خارج است.
برنامه هاي آژاكس كه به تازگي در محيط هاي وب 2 بسيار متداول شده اند از جاوا اسكريپت براي آپلود و دانلود ديتا و اطلاعات جديد از وب سرورها بدون نياز به لود كامل صفحات استفاده مي كنند. براي اينكه كاربران بتوانند با هر صفحه وب به طور ساده و آسان تعامل داشته باشند، درخواست هاي مربوط به ديتا كه براي سرور ارسال مي شوند از ديتايي كه به صفحه بازمي گردند جدا مي شود. در غير اين صورت كاربر مجبور به انتظار براي بازگشت اطلاعات است تا بتواند بعد از كامل شدن هر صفحه با آن تعامل داشته باشد.
اتخاذ اين شيوه عملكرد كلي سايت و كيفيت آن را هم افزايش مي دهد و تكميل درخواست هاي ارسال شده از سوي كاربران را تسريع مي كند، زيرا در اين شيوه انتظار و معطلي براي بازگشت ديتا هم به حداقل مي رسد. براي انجام اين درخواست ها در محيط وب معمولاً از دو فرمت XML يا JSON يا (JavaScript Object Notation) استفاده مي شود. هر دو فرمت براي زبان جاوا اسكريپت به راحتي قابل درك هستند و يك برنامه نويس به سادگي مي تواند از آنها براي انتقال ديتاي سازمان دهي شده به برنامه هاي كاربردي تحت وب مورد نظر خود استفاده كند.
زماني كه اين اطلاعات از طريق آژاكس دريافت مي شوند، برنامه جاوااسكريپت با استفاده از Document Object Model يا (DOM) و به طور ديناميك صفحه وب را بر مبناي ديتا و اطلاعات جديد به روز مي كند.
اين كار تجربه استفاده كاربر را سريع تر و تعاملي تر مي كند. به طور خلاصه، استفاده از اين فنون و تكنيك ها به طراحان وب كمك مي كند تا كاركرد صفحات اينترنتي را هر چه بيشتر به برنامه هاي رايانه اي عادي نزديك كنند. به عنوان نمونه سرويس اسناد گوگل يا Google Docs از همين فنون براي ايجاد يك پردازشگر لغات مبتني بر وب استفاده مي كند.
اما شما زماني كه از اين سرويس استفاده مي كنيد در صورت بهره مندي از يك ارتباط اينترنتي خوب و مطمئن ديگر نگراني از بابت كيفيت اجراي فرامين خود نداريد و به همان سرعت و راحتي كه از نرم افزار Word مايكروسافت بهره مي بريد مي توانيد از امكانات Google Docs هم استفاده كنيد.
Adobe Flex فناوري ديگري است كه معمولا در برنامه هاي كاربردي وب 2 مورد استفاده قرار مي گيرد. Adobe Flex در مقايسه با كتابخانه هاي JavaScript مانند jQuery به برنامه نويسان امكان مي دهد تا هر چه راحت تر حجم بالايي از اطلاعات را در درون جداول، چارت ها، گراف ها و جاي دهند. jQuery براي تبادل حجم بالاي اطلاعات به خوبي و راحتي قابل استفاده است.
نرم افزارها وبرنامه هاي كاربردي برنامه نويسي شده در قالب Flex به سادگي قابل تبديل و نمايش در قالب نرم افزار فلش هستند و در نتيجه به راحتي در درون محيط مرورگرها به نمايش درمي آيند.
به طور كلي فرمت فلش استانداردي است كه با استفاده از آن مي توان بسياري از امور را كه از طريق ديگر ابزار و برنامه ها و از جمله در محيط HTML قابل انجام نيست، انجام داد. البته متداول ترين و مشهورترين كاربرد فلش كه عموم كاربران وب با آن آشنايي دارند اجراي فايل هاي صوتي و ويديويي است.
اين قابليت منجر به خلق سايت هاي وب 2 شده كه در آنها فايل هاي چندرسانه اي با استاندارد HTML ادغام شده و از طريق يك مرورگر به نمايش درامده است.
در كنار فرمت فلش ، آژاكس و جاوا اسكريپت و استفاده تركيبي از آنها هم به تازگي در محيط مجازي محبوبيت زيادي كسب كرده است. در حالي كه برخي از برنامه هاي وب 2 با محيط هاي مرورگرها و امكانات آنها سازگاري اندكي دارند، اين ابزار به راحتي با مرورگرها سازگار شده و به طور نرم و روان در چنين محيط هايي اجرا مي شوند.
همچنين ابزارك ها يا widget هاي متعددي را هم مي توان به آژاكس و جاوا اسكريپت اضافه كرد تا برخي نيازهاي خاص كاربران وب از اين طريق برطرف شود.


====================

وقتي وب 2 محبوب و فراگير شد

خبرگزاري فارس: تحولات دنياي وب 2 تنها محدود به كاربران يا كلاينت ها نيست و در حوزه سرور نيز تحولات حاصل از شكل گيري مفهوم وب 2 تاثير خود را بر دنياي اينترنت و فضاي مجازي بر جاي گذاشته است.

به گزارش خبرنگار فناوري اطلاعات فارس، البته در اين بخش بسياري از فناوري هاي وب 1 هنوز به كار گرفته مي شود. از جمله مهم‌ترين اين فناوري‌ها، زبان هايي است كه در دهه هاي گذشته اختراع شدند و سايت هاي وب 1 با استفاده از آنها طراحي شدند.
از جمله اين زبان ها مي توان به PHP، Ruby، ColdFusion، Perl، Python، JSP ، ASP اشاره كرد.
اين زبان ها از سوي برنامه نويسان براي ارسال اطلاعات بر روي سايت هاي اينترنتي مورد استفاده قرار مي گرفتند و ديتاي موجود بر روي پايگاه هاي داده از اين طريق در قالب متن و عكس و بعدها فيلم و فلش در دسترس كاربران اينترنت قرار مي گرفت.
اگر چه استفاده از اين زبان ها در عصر وب 2 ادامه يافت، اما برخي امور هم تغيير كرد. مهم ترين تحول نحوه فرمت شدن ديتا و اطلاعات مختلف بود. در اولين روزهاي شكل گيري اينترنت، نياز چنداني به وب سايت هاي مختلفي كه بخواهند با يكديگر در تعامل بوده و انواع ديتا را با يكديگر به اشتراك بگذارند احساس نمي شد. همين مساله موجب مي شد كه استفاده از زبان هاي برنامه نويسي نيز در سطح بسيار ابتدايي باقي بماند.
اما در عصر وب مشاركتي شرايط تغيير كرده و به اشتراك گذاري اطلاعات در ميان سايت هاي مختلف به يك ضرورت و نياز غيرقابل انكار مبدل شده است. براي به اشتراك گذاري اطلاعات ميان سايت هاي مختلف يك وب سايت بايد قادر به انتشار اطلاعات به فرمت هايي باشد كه ديگر وب سايت ها نيز بتوانند آن را درك كنند. بنابراين و از همين رو بود كه فرمت هايي مانند XML، RSS، JSON خلق شد و به وجود آمد.
وقتي كه اطلاعات مربوط به يك وب سايت با يكي از اين فرمت ها موجود باشد، ديگر وب سايت ها نيز مي توانند از آن استفاده كنند و به آنها لينك بدهند يا بخش يا همه آن اطلاعات را با استفاده از صدها ابزار گوناگون وب 2 در ديگر سايت ها و سرويس هاي اشتراكي بگنجانند.
زماني كه الگوي طراحي اين وب سايت ها تكميل شود، در نهايت هم يافتن اطلاعات ساده تر مي شود و هم طبقه بندي آنها به شيوه اي آسان تر و راحت تر امكان پذير خواهد بود. همين امر نشانگر فلسفه اي است كه در پشت جنبش وب 2 قرار دارد.

** وب 2 فراگير مي‌شود

محبوبيت و شهرت وب 2 همراه با استفاده فزاينده از وبلاگ ها، ويكي ها و فناوري هاي شبكه هاي اجتماعي باعث شده بسياري از صاحبان مشاغل و محققان دانشگاهي به اين تحول توجه نشان دهند و تلاش كنند از پديده وب 2 نهايت استفاده را ببرند.
همين مساله موجب شده كه برچسب 2 به بسياري از پديده هاي قديمي و شناخته شده افزوده شود و آنها را به طور جزئي يا عمقي متحول نمايد. در اين زمينه مي توان به مثال هاي زيادي اشاره كرد كه از جمله مشهورترين آنها عبارتند از Library 2.0، Social Work 2.0، Enterprise 2.0، PR 2.0، Classroom 2.0، Publishing 2.0، Medicine 2.0, Telco 2.0، Travel 2.0، Government 2.0.
در بسياري از موارد استفاده از 2.0 در انتهاي اين كلمات به معناي استفاده از فناوري هاي شناخته شده وب 2 به عنوان منبع نسخه جديد همان سرويس است. به عنوان مثال استفاده از عنوان Library 2.0 به معناي استفاده از فناوري هاي وب 2 براي دسترسي به منابع كتابخانه اي در فضاي مجازي است.
وبلاگ ها، ويكي ها و RSS اغلب به عنوان مهم ترين ويژگي ها و مشخصات دنياي وب 2 شناخته شده اند. خواننده يك وبلاگ يا يك سايت ويكي ابزاري را از اين طريق در اختيار مي گيرد تا ضمن مطلع شدن از نظرات ديگر كاربران با آنها تعامل داشته باشد. وي حتي مي تواند كامنت ها و نظرات را ويرايش كند وب ر فرايند و نحوه انتشار آنها نظارت كند.
بسياري از صاحب نظران معتقدند فرايندهاي وب 2 در نهايت به گونه اي پيش خواهد رفت كه فرهنگ مشاركت در دسترسي و توليد اطلاعات را متحول كرده و مفهوم به اشتراك گذاري را به بسياري از جنبه هاي زندگي بشر تسري خواهد داد. هر چند در مورد جزئيات اين مساله بين انديشمندان حوزه علوم اجتماعي و انساني اختلاف نظرها و بحث هاي جدي وجود دارد.


منابع:farsnews.com

"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب sinaset تشکر کرده اند:
Mahdi1944, sokuteasemuni

Colonel II

Colonel IIنماد کاربر
پست ها

6658

تشکر کرده: 1673 مرتبه
تشکر شده: 8210 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 26 آذر 1387 16:20

آرشيو سپاس: 11653 مرتبه در 2024 پست

Re: مقالات پیرامون وب دو

توسط sinaset » دوشنبه 30 فروردین 1389 13:07

پروتكل‌هايي كه وب را متحول كردند

خبرگزاري فارس: هنوز مدت زمان زيادي ازابداع اصطلاح وب 2 نگذشته بود كه عبارت وب 3 نيز بر سر زبان ها افتاد.به گزارش خبرنگار فناوري اطلاعات فارس، تعريف وب 3 بر خلاف تعريف وب 2 بسيار متنوع بوده و بر سر آن اتفاق نظر چنداني وجود ندارد. البته مهم ترين مفهومي كه در ارتباط با وب 3 مطرح مي شود، مساله وب معنايي يا Semantic web است. همچنين شخصي سازي مفهوم مهم ديگري است كه در ارتباط با وب 3 مطرح مي گردد.
اندرو كيم نويسنده كتاب The Cult of the Amateur وب معنايي را يك خلاصه سازي غيرممكن مي داند و معتقد است اين مفهوم حاصل بازگشت و توجه جدي متخصصان و نويسندگان به اينترنت و وب است. به عنوان مثال وي معتقد است كه وب 3 يك جهان كاملاً يكپارچه شده است كه تجربه استفاده از آن به طور كامل شبكه اي است.
بسياري به اين نكته اشاره مي كنند كه وب 3 برگرفته از سرويس هاي جديد و خلاقانه وب 2 است و با هدف دستيابي به يك مدل تجاري سودآور شكل گرفته است. كونراد ولفارم از متخصصان برجسته ارتباطات و آي سي تي هم مدعي است كه وب 3 در جايي شكل مي گيرد كه رايانه ها و نه انسان ها اطلاعات جديدي توليد مي كنند.
اما در ميان فناوري هاي وب 2 و وب 3 بدون شك فناوري آژاكس يكي از معتبرترين و پرطرفدارترين فناوري ها است. با استفاده از آژاكس مي توان برنامه هاي كاربردي رايانه هاي روميزي را در وب سايت ها گنجاند و كاربران را از نصب نسخه هاي آفلاين بسياري از برنامه ها بي نياز كرد. استفاده از آژاكس دسترسي به پردازشگرهاي لغات، spreadsheet ها و ابزار نمايش اسلايد (نرم افزارهايي مشابه با پاورپوينت مايكروسافت) را تسهيل مي كند. يكي از موفق ترين سايت ها در زمينه ارائه چنين خدماتي Writely نام داشت كه گوگل آن را در سال 2006 خريداري كرد.
يكي ديگر از تحولات عصر وب 2 و 3 ظهور سيستم عامل هاي مبتني بر مرورگرها بوده اند. از جمله اين سيستم عامل ها مي توان به EyeOS و YouOS و نمونه اخير آن سيستم عامل كروم گوگل اشاره كرد كه با جار و جنجال زياد خبري روانه بازار شد.
البته بايد توجه داشت كه اين سيستم عامل ها قادر به انجام تمامي كاركردهاي سيستم عامل هاي سنتي و قديمي نيستند و بيشتر يك برنامه كاربردي گسترده هستند كه بر روي رايانه ها نصب شده اند تا انجام اموري چون دسترسي به اينترنت و برخي فرايندهاي اداري و مالي را تسهيل كنند. اين سيستم عامل ها با تقليد از تجربه استفاده از سيستم عامل هاي سنتي برخي امكانات و ويژگي ها را كه مشابه با محيط رايانه هاست در دسترس كاربران مي گذارند.
اين سيستم عامل ها همچنين به گونه اي طراحي شده اند كه در محيط هر مرورگري قابل دسترسي واجرا باشند. البته اين سيستم عامل ها نمي توانند سخت افزار رايانه اي كه بر روي آن نصب شده اند را كنترل كنند و از اين لحاظ محدوديت هاي اساسي دارند.
طي سال هاي 1997 تا 2001 سرويس هاي تحت وب بسيار زيادي راه اندازي شدند كه البته بسياري از انها به سرعت به تاريخ پيوستند. علت آن بود كه اين سيستم عامل ها نتوانستند توجه عموم را به خود جلب كنند. در سال 2005 شركت WebEx يكي از بهترين انواع اين سيستم عامل ها به نام Intranets.com را عرض كرد كه كم و بيش مورد توجه قرار گرفت.
يكي از مزاياي مهم وب 2 وجود پروتكل هاي استانداردي است كه به كاربران حرفه اي امكان مي دهند تا از ديتاي موجود در يك سايت در محيطهاي ديگري اعم از وب سايت ، پلاگين يك مرورگر يا برنامه هاي روميزي جداگانه استفاده كنند. از جمله اين پروتكل ها مي توان به RSS Really Simple Syndication و RDF و همين طور Atom اشاره كرد كه همه آنها فرمت هايي مبتني بر XML هستند. كارشناسان عنوان فيد وب را براي مجموعه اين فناوري ها انتخاب كرده اند كه روز به روز نيز در حال تحول و پيشرفت هستند.

البته طي سال هاي اخير پروتكل هاي خاصي مانند FOAF و XFN نيز از راه رسيده اند كه هر دو خاص شبكه هاي اجتماعي بوده و به كاربران سايت هاي مختلف امكان مي دهند تا از امكانات آنها براي تعامل با يكديگر بدون نياز به تمركز بر روي خود آن سايت ها استفاده كنند. پروتكل هاي نوپاي ديگري مانند XMP ارائه سرويس هاي متنوع وب 2 را با استفاده از مسنجرها امكان پذير مي كنند.

=============================================

منتقدان: وب 2 همان وب 1 پيشرفته است


خبرگزاري فارس: برنامه هاي كاربردي هوشمند تحت وب يكي از مهم‌ترين ويژگي هاي دنياي وب 2 محسوب مي‌شود.

به گزارش خبرنگار فناوري اطلاعات فارس، بسياري از اين برنامه ها كه به طور هوشمند برنامه ريزي شده اند قادر به انجام و پيشبرد امور مختلف بوده و دسترسي به انواع ديتا و كاركردهاي مورد نياز كاربران را از طريق وب سايت هاي مختلف ممكن مي كنند. دو مورد از معروف ترين اين برنامه هاي كاربردي تحت وب يا API ها REST و SOAP هستند.
REST يا (Representational State Transfer) يك برنامه كاربردي تحت وب است كه از پروتكل مشهور HTTP براي تعامل با زبان XML يا eXtensible Markup Language استفاده مي كند. در مقابل SOAP نيز به شيوه اي هوشمندانه تر با XML تعامل كرده و درخواست هايي را براي سرورها ارسال مي كند كه ممكن است پيچيده تر باشند، اما از قبل تعريف شده بوده و سرور قادر به تعقيب و برآورده كردن اين درخواست هاست.
اغلب سرورها از برنامه هاي كاربردي تحت وب اختصاصي خود استفاده مي كنند، اما برنامه هاي كاربردي استانداردي هم وجود دارند كه به طور گسترده مورد استفاده قرار مي گيرند. اين برنامه هاي استاندارد براي پست كردن مطالب به يك وبلاگ يا اطلاع رساني در مورد به روز شدن تعدادي از وبلاگ ها قابل استفاده هستند. اكثر اين تعاملات با استفاده از XML يا JSON صورت مي گيرند.
يكي از اين استانداردهاي متداول يا شناخته شده Web Services Description Language يا (WSDL) نام دارد كه براي انتشار اطلاعات از طريق SOAP مورد استفاده قرار مي گيرد. براي رفع نياز كاربران تجاري و شركت هاي بزرگ استانداردي موسوم به EMML از سوي گروهي موسوم به Open Mashup Alliance طراحي شده كه كم و بيش مورد توجه قرار گرفته است.


** انتقادها از وب 2
مفهوم وب 2 به همان اندازه كه موجب جلب توجه عموم و ايجاد اشتياق به استفاده از امكانات جديد در فضاي مجازي شده، به برخي انتقادها نيز دامن زده است.
برخي منتقدان بر اين باورند كه وب 2 اصولا دربرگيرنده هيچ چيز جديد و استثنايي نيست و نبايد تصور كرد كه وب 2 نسخه جديدي از وب است. از نظر اين گروه وب 2 صرفاً از همان فناوري هاي وب 1 استفاده مي كند و همان مفاهيم را نيز با اندكي دستكاري به عاريت گرفته است.
استدلال اين افراد آن است كه فناوري هايي مانند آژاكس جايگزين پروتكل هاي قديمي و شناخته شده اي مانند HTTP نشده اند و صرفاً يك لايه اضافي را به آن افزوده اند. نكته دوم آن است كه بسياري از ايده هاي وب 2 قبلاً در زمان اجراي سيستم هاي شبكه اي متبلور شده اند و لذا قبل از آنكه اصطلاح وب 2 شكل گرفته و به كار گرفته شود اين مفهوم عملاً مورد استفاده قرار گرفته و خلق شده بود.
اين منتقدان براي تاييد ادعاهايشان مثال هاي مختلفي را نيز مطرح مي كنند و به عنوان مثال به سايت Amazon.com اشاره مي كنند كه به كاربران امكان مي داد تا نقدها و نظراتشان را در مورد كتاب ها و فيلم هاي مختلف در صفحه مربوطه بنويسند. اين سايت همچنين از بدو راه اندازي در سال 1995 مجهز به سيستم راهنمايي مشتري بوده كه بسياري از ويژگي هاي دنياي وب 2 از همان زمان در اين سايت موجود بوده است.
بنابراين آمازون بدون آنكه از قبل اعلام كند فناوري هاي وب 2 را عملاً در سايت خود به كار گرفته بود و كاربران خود را بي سر وصدا با اين مفهوم آشنا كرده بود. آمازون از سال 2002 برنامه هاي كاربردي متعددي را به كار گرفت و بسياري از برنامه نويسان را با آن آشنا كرد.
طراحي نرم افزارهاي آموزشي جمعي رايانه اي و ممكن كردن فعاليت و كار جمعي از طريق رايانه ها و همين طور عرضه نرم افزارهايي مانند Lotus Notes و Lotus Domino كه چنين ويژگي هايي داشتند قبل از همه گير شدن اصطلاح وب 2 صورت گرفته است. اگر چه شايد برخي از اين ادعاها غلوآميز به نظر برسد، اما در مجموع تصور مي شود كه برخي از اين گفته ها نزديك به واقعيت باشد.
انتهاي پيام/ح


منبع:farsnews.com
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب sinaset تشکر کرده اند:
Mahdi1944


چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 1 مهمان