در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث مرتبط با بهداشت مواد غذايي به بحث بپردازيد.
Major I

Major Iنماد کاربر
پست ها

5234

تشکر کرده: 17 مرتبه
تشکر شده: 353 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 25 خرداد 1385 14:47

محل سکونت

http://www.ganjineh-danesh.com/forum.php

آرشيو سپاس: 4023 مرتبه در 1451 پست

صبحانه كودكان را جدي بگيريد

توسط ganjineh » شنبه 28 فروردین 1389 21:17از ديرباز همه والدين فرزندان خود را به داشتن يك صبحانه سالم ترغيب مي‌‌كردند. ولي واقعيت آن است كه خيلي از كودكان و نيز پدر و مادرها به اهميت صبحانه در تامين سلامتي كودكان خود بي‌توجهند. بنابر تحقيقات انجام گرفته، تا ۴۰ درصد كودكان وعده صبحانه را مصرف نمي‌كنند. پس اين تنها كودك شما نيست كه اين مشكل را دارد، در مورد اهميت مصرف صبحانه و فوايد آن مطالعات زيادي انجام گرفته است كه خلاصه‌اي از نتايج آن از قرار زير است:

- مطالعه‌اي كه اخيرا در آمريكا انجام شده است نشان مي‌دهد، دانش‌آموزاني كه قبل از شروع مدرسه صبحانه مي‌خورند، در درس رياضي و روخواني نمره بالاتري كسب كرده، تمركز بيشتري داشته و در ضمن كمتر به پزشك مدرسه مراجعه كرده‌اند و رفتار و خلق و خوي آنها بهتر از همكلاسي‌هاي آنان است كه صبحانه صرف نكرده‌اند.

- كودكاني كه يك صبحانه سالم مي‌خورند، قادرند نيازهاي تغذيه‌اي روزانه خود را تامين و وزن خود را كنترل كنند. اين كودكان سطح كلسترول پايين‌تري داشته، كمتر از مدرسه غيبت دارند.

- احتمال اين‌كه كودكاني كه صبحانه مي‌خورند، غذاهايي با سطح مناسب از املاحي چون كلسيم، فسفر، منيزيم و ويتامين‌ها مانند ريبو فلاوين، ويتامين آ، ث، ب۱۲ و فولات دريافت كنند بيشتر از كودكاني است كه وعده صبحانه را حذف مي‌كنند.

- عدم مصرف صبحانه دليل چاقي و لاغري كودكان: در كودكاني كه كاهش وزن دارند با عدم مصرف صبحانه، نمي‌توانند ميزان كالري از دست رفته را در وعده‌هاي ديگر جبران كنند و بعكس در مورد كودكاني كه افزايش وزن دارند عدم مصرف صبحانه باعث پرخوري بيش از حد آنها در ساعات بعدي روز مي‌شود.

- صبحانه و تمركز فكري: بررسي‌ها نشان داد كه با مصرف صبحانه، تمركز فكري و قدرت مغزي هنگام صبح بهبود مي‌يابد و اگر كودكان صبحانه را حذف كنند سطوح قند خونشان تا زمان ناهار افت پيدا خواهد كرد. اين مشكل بويژه در عصر بيشتر خواهد بود و در نهايت باعث افت تحصيلي دانش‌آموزان مي‌شود.

اهميت دادن به صبحانه به معناي داشتن يك صبحانه مفصل با انواع مواد غذايي پرچرب بدان صورت كه در بعضي از افراد چاق مفرط ديده مي‌شود نمي‌باشد، بلكه انتظار آن است كه ۲۰  15 در‌صد از انرژي دريافتي روزانه را هنگام صبحانه داشته باشيد.
نكته عملي: داشتن صبحانه به عنوان يك وعده غذايي اصلي از زمان كودكي بايد مورد توجه قرار گيرد. گرچه مادران علت اصلي نخوردن صبحانه كودكان خود را بي‌ميلي كودكان يا دير شدن مدرسه آنان مي‌دانند، در مورد عدم مصرف صبحانه كودكان مهم‌ترين دليل اهميت ندادن به صبحانه توسط والدين است. از طرف ديگر بسياري از والدين كه خود نيز شاغل هستند وقت كافي براي تهيه صبحانه ندارند. اتفاقا تهيه صبحانه از آنجا كه تنوع ساير وعده‌هاي غذايي را ندارد ساده‌تر از تهيه ساير وعده‌هاي غذايي است اگر بدان توجه شود.
مرکز انجمنهای تخصصی گنجینه دانش
http://www.ganjineh-danesh.com/forum.php
مرکز انجمنهای اعتقادی گنجینه الهی
http://ganjineh-elahi.com/

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب ganjineh تشکر کرده اند:
Mahdi1944, achachi98

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان