در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با علم و تكنولوژي به بحث بپردازيد
Colonel II

Colonel IIنماد کاربر
پست ها

6668

تشکر کرده: 1673 مرتبه
تشکر شده: 8215 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 26 آذر 1387 16:20

آرشيو سپاس: 11653 مرتبه در 2024 پست

ربات هوشمند زير آبي در دانشگاه صنعتي اصفهان ساخته شد

توسط sinaset » دوشنبه 30 فروردین 1389 22:08

ربات هوشمند زير آبي در دانشگاه صنعتي اصفهان ساخته شد
خبرگزاري فارس: ربات هوشمند زيرآبي در پژوهشكده علوم و تكنولوژي زير دريا دانشگاه صنعتي اصفهان، طراحي و ساخته شد.به گزارش خبرگزاري فارس، مهدي لوئي‌پور مجري اين طرح گفت: ربات‌هاي هوشمند زيرآبي (AUV) از جمله شناورهاي بدون سرنشين زيرآبي هستند كه مهمترين ويژگي آن‌ها مستقل و هوشمند بودن ربات است.

وي افزود: اين وسايل قادر به پيمودن يك مسير از پيش تعيين شده بوده كه در صورت مواجه با شرايط مختلف و از جمله موانع قدرت تصميم‌گيري دارند.
لوئي‌پور ادامه داد: اين ربات ها از فناوري بسيار پيچيده اي در حوزه هاي هيدورديناميك؛ كنترل، هدايت، ناوبري، ارتباطات، انرژي برخوردار است و به دليل قابليت‌هاي زياد داراي كاربرد هاي گسترده اي در صنايع فرا ساحلي، صنايع نظامي و حوزه هاي تحقيقاتي هستند.
عضو هيئت علمي دانشگاه گفت: تحقيقات در اين خصوص در قالب دو طرح تحقيقاتي و با كار فرماي خارج دانشگاه از 3 سال پيش شروع شد و در مرحله اول طراحي و پياده‌سازي شبيه‌ساز نرم‌افزاري اين ربات ها در دستور كار قرار گرفت.
مجري پروژه زيردريايي هوشمند با تأكيد بر اين نكته كه شبيه‌ساز توسط محققان پژوهشكده طراحي و پياده‌سازي شده است افزود: كاربرد اين شبيه ساز در طراحي، تست عملكرد و بهينه سازي زير سيستم هاي ربات هوشمند (AUV) است.
وي مهمترين ويژگي‌هاي اين شبيه‌ساز را ارايه ماژول‌هاي هيدورديناميك، ماژول اثرات محيطي، ماژول كنترل، ماژول طراحي مسير و هوشمندي عنوان كرد و افزود: كاربر با استفاده از اين شبيه ساز قادر خواهد بود قبل از ساخت، تاثير كليه پارامترهاي جرمي، هيدروديناميكي، آرايش تراسترها و سطوح كنترل را در رفتار ديناميكي وسيله شبيه‌سازي كند و همچنين انواع روش‌هاي كنترل، هدايت و طراحي مسير را بر روي شبيه‌ساز پياده كرده و نتايج حاصله را به صورت ديداري و با جزئيات كامل مشاهده كند.
لوئي پور افزود: ساخت ربات هوشمند پس از اطمينان از صحت عملكرد شبيه‌ساز، از ابتداي سال 88 در دستور كار پژهشكده قرار گرفت و در نهايت اين ربات با طول 1.6 متر و قطر 25 سانتي متر و وزن 50 كيلوگرم طراحي و ساخته شد.
به گزارش فارس، مجموعه شبيه ساز و ربات ساخته شده بخشي از آزمايشگاه هوشمند سازي ربات‌هاي زير آب را تشكيل خواهد داد و اين قابليت را ايجاد خواهد كرد كه بتوان نسبت به توسعه دانش و فناوري هاي مربوطه در كشور اقدام كرد.
انتهاي پيام/ع
منبع:خبرگزاری فارس
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب sinaset تشکر کرده اند:
Mahdi1944, sokuteasemuni, حسن2568

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 10 مهمان