هواپیماهای برقی- پنگوﺋنی ناسا

جديدترين اخبار مربوط به هوانوردي نظامي و غيرنظامي را در اين بخش بخوانيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 1885
تاریخ عضویت: پنج شنبه 23 مهر 1388, 6:31 pm
سپاس‌های ارسالی: 588 بار
سپاس‌های دریافتی: 2859 بار

هواپیماهای برقی- پنگوﺋنی ناسا

پست توسط misam5526 » پنج شنبه 2 اردیبهشت 1389, 4:53 pm

آیا دوست دارید برای رسیدن به سر کار، با هواپیمای شخصی خود آنهم از نوع برقی- پنگوﺋنی خلبانی کرده و پس از پایان کار، دوباره با آن به خانه برگردید؟

تصویر


ناسا طرح ساخت هواپیماهای شخصی برقی را در دست تهیه دارد و این امکان را فراهم می سازد تا سرنشینان فواصل 50 مایلی را خود به عنوان خلبان طی نمایند.به گزارش سایت ناسا موتورهای برقی این هواپیما با حداکثر 150 مایل در ساعت تک سرنشینان خود را تا شعاع 50 مایلی به مقصد می رسانند. خلبانان که همان مسافران بوده خوابیده پرواز کرده و به سر کارشان رسیده و دوباره در پایان روز کاری با همان هواپیما به خانه بر خواهند گشت.
مارک مور صاحب ایده هواپیمای شخصی پنگو ﺋنی که یک گام دیگر به رویاهایش نزدیکتر شده اولین نفر است که ایده ایستاده و خوابیده پرواز نمودن خلبان را در مسافتهای کوتاه مطرح نموده است.
علاوه بر این، نوع نشست و برخاست هواپیما نیز قابل توجه است. هواپیمای پنگو ﺋنی مذکور مانند سفینه های ناسا عمود پرواز بوده و با داشتن 4 پای ایستاده به خلبان در فرود آرام به همان صورت کمک فراوانی می کند و این نکته ای جذاب است که درون وبیرون ناسا بدان بسیار علاقه مند است.در واقع هواپیما مانند موجود چهار پایی است که وزن و فشار ناشی از تحرک موتورهای الکتریکی هواپیما را تحمل کرده و مانند هلی کوپتر از زمین برخاسته و مانند هواپیمای بدون سرنشین با مصرف پایین خلبان را مانند خلبانان گلایدر به این سو و آن سو می برد.
اگر این پنگو ﺋن هوایی ساخته شود حدود 12 فوت یا 3.7 متر طول داشته که 14.5 فوت یا 4.4 متر طول دو سوی بالش است.پروژه مذکور تز دکترای مور است که سخت رویش کار می کند. مور که در سطح ملی به عنوان کارشناس هواپیماهای شخصی شناخته شده است، وی با الهام گرفتن از مرغان دریایی پنگو ﺋن مانند (Puffin) ایده خود را به وجود آورده و در حال متحقق ساختن آن است. هواپیمای مذکور بسیار کوچک و سبک خواهد بود و در حالت عادی بدون در نظر گرفتن خلبان حدود 136 کیلو گرم که بهمراه 45 کیلوگرم باطری و 91 کیلوگرم وزن خلبان، در مجموع 272 کیلوگرم وزن خواهد داشت. برای برخاستن از زمین موتور الکتریکی هواپیما قدرتی معادل 60 اسب بخار نیاز داردو پس از آن حتی با شکسته شده هر دو بالش همچنان قادر به تولید انرژی مورد نیاز خواهد بود. برای انجام ماموریت سرعتش به 150 مایل معادل 241 کیلومتر بر ساعت می رسد ولی برای کارایی بیشتر می تواند با سرعت کمتری هم پرواز نماید.فناوری موجود در باطریها در حال حاضر تا 50 مایل معادل 80 کیلومتر را جواب می دهد تا به محل امن برای فرود برسد. مور در مصاحبه با مجله علمی امریکا در پاسخ به اینکه پافین چیست می گوید پافین نوعی مرغ دریایی از رسته پنگو ﺋن سان ها است که اگر به نشست و برخاستش دقت شود دیده می شود که با بالهای بسیار کوچک پرواز فوق العاده ای دارد و این همان چیزی است که وی از روی آن ایده ساخت هواپیما را گرفته است. به گفته وی پافین دوستدار محیط زیست هم شناخته شده چرا که فضولات خود را دفع و دفن می کند و وسیله ای هم که وی می سازد محیط زیست را آلوده نمی کند. در عین حال این پرنده جذاب دوست دارد تنهایی زندگی کند و به همین خاطرهواپیما هم تک سرنشینه است.
سازمان ملی فضایی امیدوار است با ساخت و آزمایش نمونه اولیه این هواپیما که یک سوم اندازه واقعی خواهد بود،تا معلوم شود که عمود پروازی و گلایدری شدن هواپیمای مذکور تا چه حد به واقعیت نزدیک خواهد بود تا با ساخت نمونه واقعی یکی از آرزوهای انسان را تحقق بخشد.
[img]http://www.beiragh.com/images/1006.jpg[/img]

ارسال پست

بازگشت به “اخبار هوافضا و هوانوردي”