در اين بخش مي‌توانيد در مورد تمامي مسائل مرتبط با دانش عمومي به بحث بپردازيد
Captain I

Captain I

نماد کاربر
1634

تشکر کرده: 2287 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 4 مرداد 1386 23:53

آرشيو سپاس: 3096 مرتبه در 667 پست

توسط KH.I.A.2500 » چهارشنبه 14 آذر 1386 03:02

آهان ........  ::ss
شما با اون يکي صورت مسئله معما رو حل کرديد .
بله اونطوري درست در مياد .
ولي صورت مسئله من فرق داشت  :-O  ( مرد آلمانی کنار خانه آبی زندگی می کند ) عين همين رو تو چند تا سايت ديدم . ولي همين معما رو به شکلهاي ديگه هم ديدم .
مرده شور اون منابع و مترجم ها رو ببرم با اين صورت مسئله هاشون . اصلا معلوم نيست کدام صورت درسته .
حتي يک جا ديدم که جاي رنگ سبز و زرد رو با هم جا به جا کرده بود .
به هر صورت شما با صورت مسئله خودت درست حل کردي و من با صورت مسئله خودم . بيا به خودمون افتخار کنيم ..... :-D  :smile:  :-D  :smile:

*      *     *    
جز ايران نباشد مرا نام ياد    *   *   *  * * *  *   *    *    که يزدان مرا زين سبب کام داد    *     *      *

Captain II

Captain II

نماد کاربر
423

تشکر کرده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 9 دی 1385 20:41

آرشيو سپاس: 290 مرتبه در 84 پست

توسط M.Schumacher » پنج شنبه 15 آذر 1386 19:15

grimi جان من جواب سوال پاره خطو بلدم :m:a  خيلي هم ساده هست
It's nice to be important,But it's important to be nice

Major I

Major I

نماد کاربر
390

تاريخ عضويت

يکشنبه 20 اسفند 1385 22:35

آرشيو سپاس: 23 مرتبه در 18 پست

توسط درودبرايران » يکشنبه 18 آذر 1386 08:22

KH.I.A.2500,
من مسالۀ اينشتين رو با حالت نروژي در خونۀ آبي چند جا ديده بودم. که حلشم توي همين تاپيک کرده بودم!

نکتۀ دیگه اینکه بین 2 درصد بالای هوشی جامعه بودن بمعنای ضریب هوشی یا IQ حدود 130 به بالا هست (با انحراف معیار 15) که خوب این یعنی باهوش!

چطور میشه این 9 نقطه رو با 4 پاره خط مستقیم به هم متصل کرد به طوری که برای رسم 4 پاره خط دستتون رو از روی کاغذ بر ندارید.

شما نگفتید که هر پاره خط رو چند بار از روش رد نشیم پس سه تا پاره خط عمودی و یک افقی که جمعاً 4 تا میشه از نقاط رد می کنیم. کشیدنشم که بدون برداشتن دست کاری نداره.

الان يک سوالي مي گم که جونتون در بياد(مثل خودم سر جلسه امتحان که به اندازه دفتري سياه کردم که درنهايت جواب صحيح را يافتم ولي خيلي حال داد وقتي جواب رو پيدا کردم  )
تاثير اجسام به يکديگر با رابطه تاثير متقابل مستقيم جرمشان و تاثير متقابل معکوس نسبت فاصله يکديگر از نقطه مرکزيشان مي باشد.نيرو گرانش سفينه آريا بر روي سطح زمين 500 نيوتون است.اگر سفينه آريا بر روي سطح مريخ فرود آيد درآن هنگام نيرو گرانش آريا و مريخ نسبت به يکديگر چقدر خواهد بود. جرم مريخ 0.1075 جرم زمين و شعاع آن 0.5319 شعاع زمين.

ملوم میشه حسابی سر جلسه قاطی شده بود همه چیز وگرنه این مساله که خیلی سادست.  :grin:  بدون نیاز به فرمول گرانش و با همون اطلاعات مساله (تاثیر مستقیم جرم و تاثیر معکوس مربع فاصله) میشه حلش کرد.

فرض کنین توی زندان صد تا زندانی داریم که به زندان های طولانی محکوم شده اند.
این زندانی ها توی سلول های انفرادی نگهداری میشن و هیچ امکان برقراری ارتباط با همدیگر رو ندارند.
یه اتاق بازجویی توی این زندان هست که هیچی توش نیست الا یه لامپ و یه کلید برای روشن و خاموش کردن لامپ.
در ابتدا این لامپ خاموشه.
زندانی ها از سلول خودشون نمیتونن این لامپ رو ببینن.
زندان بان هر روز یکی از زندانی ها رو به صورت تصادفی (با احتمال یکسان برای همه) انتخاب میکنه و میاره به اتاق
این زندانی میتونه کلید چراغ رو تغییر بده (اگه روشنه خاموش کنه یا اگه خاموشه روشن کنه) یا اینکه اون رو دست نزنه و همونطور که هست نگه داره.
مضافا این زندانی میتونه ادعا کنه که تمام صد زندانی حداقل یک بار به این اتاق آورده شده اند.
اگر این ادعا درست باشه هر صد تا زندانی با هم آزاد میشن.
اگر ادعاش غلط باشه هر صد تا با هم اعدام میشن.
زندانی ها اجازه دارند یک شب با هم تو حیاط زندان ملاقات کنند و بر سر یک نقشه برای حل این مساله توافق کنند. از فردای این شب، بازی آغاز خواهد شد و زندانی ها بعد از این همدیگر را نخواهند دید مگر موقع آزادی یا اعدام!
حالا پیدا کنید این زندانی ها چه کار باید کنند؟

این قشنگترین معمای مطرح شده از آخرین باریه که به سایت سر زدم (و مجبورم کرد لاگین کنم!). برای تمرین منطق خیلی خوبه. جلب اینه که خیلی جواب میتونه داشته باشه و بعضیها بهینه تر از بقیه هستن (یعنی سریعتر به جواب میرسن). من خودم یک جواب پیدا کردم که دارم سعی میکنم بهینش کنم.
یک نکته فقط. زندانبان ممکنه در چند روز پیاپی یک نفر رو ببره یعنی تکراری بودن انتخاب اشکالی نداره. ولی انتخابها رندوم هست چون در غیر اینصورت زمان اجرا رو نمیشد تخمین زد.
بايد امشب بروم...

New Member

نماد کاربر
19

تاريخ عضويت

چهارشنبه 2 آبان 1386 09:56

آرشيو سپاس: 0 مرتبه در 0 پست

توسط anjaza » يکشنبه 18 آذر 1386 16:36

درودبرايران نوشته است:KH.I.A.2500,
فرض کنین توی زندان صد تا زندانی داریم که به زندان های طولانی محکوم شده اند.
این زندانی ها توی سلول های انفرادی نگهداری میشن و هیچ امکان برقراری ارتباط با همدیگر رو ندارند.
یه اتاق بازجویی توی این زندان هست که هیچی توش نیست الا یه لامپ و یه کلید برای روشن و خاموش کردن لامپ.
در ابتدا این لامپ خاموشه.
زندانی ها از سلول خودشون نمیتونن این لامپ رو ببینن.
زندان بان هر روز یکی از زندانی ها رو به صورت تصادفی (با احتمال یکسان برای همه) انتخاب میکنه و میاره به اتاق
این زندانی میتونه کلید چراغ رو تغییر بده (اگه روشنه خاموش کنه یا اگه خاموشه روشن کنه) یا اینکه اون رو دست نزنه و همونطور که هست نگه داره.
مضافا این زندانی میتونه ادعا کنه که تمام صد زندانی حداقل یک بار به این اتاق آورده شده اند.
اگر این ادعا درست باشه هر صد تا زندانی با هم آزاد میشن.
اگر ادعاش غلط باشه هر صد تا با هم اعدام میشن.
زندانی ها اجازه دارند یک شب با هم تو حیاط زندان ملاقات کنند و بر سر یک نقشه برای حل این مساله توافق کنند. از فردای این شب، بازی آغاز خواهد شد و زندانی ها بعد از این همدیگر را نخواهند دید مگر موقع آزادی یا اعدام!
حالا پیدا کنید این زندانی ها چه کار باید کنند؟

این قشنگترین معمای مطرح شده از آخرین باریه که به سایت سر زدم (و مجبورم کرد لاگین کنم!). برای تمرین منطق خیلی خوبه. جلب اینه که خیلی جواب میتونه داشته باشه و بعضیها بهینه تر از بقیه هستن (یعنی سریعتر به جواب میرسن). من خودم یک جواب پیدا کردم که دارم سعی میکنم بهینش کنم.
یک نکته فقط. زندانبان ممکنه در چند روز پیاپی یک نفر رو ببره یعنی تکراری بودن انتخاب اشکالی نداره. ولی انتخابها رندوم هست چون در غیر اینصورت زمان اجرا رو نمیشد تخمین زد.

درود برایران عزیز
منم خودم یه جواب پیدا کردم که فکرمی کنم درسته تا دو سه روزه دیگه اگه کسی پیدانشدمیذاروجوابو....
پشت درياها شهري است...وخدايي که در اين نزديکي است...

New Member

نماد کاربر
19

تاريخ عضويت

توسط anjaza » يکشنبه 18 آذر 1386 16:40

خوب با يک معما ي ديگه سلام :grin:
يك عدد 10 رقمي بنويسيد بطوريكه بترتيب از سمت چپ:

اولين رقم آن برابر تعداد " 0 " هاي اين عدد باشد.

دومين رقم آن برابر تعداد " 1 " هاي اين عدد باشد.

سومين رقم آن برابر تعداد " 2 " هاي اين عدد باشد.

چهارمين رقم آن برابر تعداد " 3 " هاي اين عدد باشد.

پنجمين رقم آن برابر تعداد " 4 " هاي اين عدد باشد.

ششمين رقم آن برابر تعداد " 5 " هاي اين عدد باشد.

هفتمين رقم آن برابر تعداد " 6 " هاي اين عدد باشد.

هشتمين رقم آن برابر تعداد " 7 " هاي اين عدد باشد.

نهمين رقم آن برابر تعداد " 8 " هاي اين عدد باشد.

دهمين رقم آن برابر تعداد " 9 " هاي اين عدد باشد.
تا شما دارين فکر مي کنين من يه  :P  بزنم :-)

Old Moderator

Old Moderator

نماد کاربر
627

تشکر کرده: 4 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 8 مهر 1385 10:58

ناوگان منطقه دوم

آرشيو سپاس: 315 مرتبه در 152 پست

توسط Yasser » يکشنبه 18 آذر 1386 19:00

جواب :

9000000000

تا شما یک مسئله دیگه طرح کنی ما یک  :P  بزنیم  :-)
با تقدیم احترامات شایسته نظامی
ICT Admiral

Captain II

Captain II

نماد کاربر
825

تاريخ عضويت

جمعه 20 مرداد 1385 08:45

pejman.daie@gmail.com

آرشيو سپاس: 19 مرتبه در 15 پست

توسط pejman » يکشنبه 18 آذر 1386 19:14

این که اشتباهه دهمین رقمش کجا تعداد 9 ها هستش
Empty spaces - what are we living for?

از دی که گذشت هیچ از او یاد مکن
فردا که نیامده است فریاد مکن
برنامده و گذشته بنیاد مکن
حالی خوش باش و عمر بر باد مکن

Major I

Major I

نماد کاربر
390

تاريخ عضويت

توسط درودبرايران » يکشنبه 18 آذر 1386 19:31

آقا ياسر خيلي عجله نکن! چون همونطور که آقا پژمان گفتن دهمين رقم بايد 1 باشه که کارو خراب ميکنه.

حل:
بايد دقت کرد که مجموع اعدادي که بعنوان ارقام استفاده مي کنيم نبايد از 10 بيشتر باشه چون جمعاً 10 رقم داريم. همچنين اولين رقم غير صفر و سه رقم آخر حتماً بايد صفر باشند (ميتونيد بررسي کنيد ببينيد چرا  :grin: ).
با اين دو استدلال و يکم گشتن جواب بدست مياد:
6210001000

منم خودم یه جواب پیدا کردم که فکرمی کنم درسته تا دو سه روزه دیگه اگه کسی پیدانشدمیذاروجوابو....

تخميني از زمان ميانگين لازم براي موفقيت جواب داري؟  :eek:
بايد امشب بروم...

Old Moderator

Old Moderator

نماد کاربر
627

تشکر کرده: 4 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 8 مهر 1385 10:58

ناوگان منطقه دوم

آرشيو سپاس: 315 مرتبه در 152 پست

توسط Yasser » يکشنبه 18 آذر 1386 19:37

به طرز عجیبی متوجه اشتباه نشدم.

به قول درودبرايران مقداری عجله و البته کمی هم خستگی باعثش شد.
با تقدیم احترامات شایسته نظامی
ICT Admiral

Captain I

Captain I

نماد کاربر
1634

تشکر کرده: 2287 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 4 مرداد 1386 23:53

آرشيو سپاس: 3096 مرتبه در 667 پست

توسط KH.I.A.2500 » دوشنبه 19 آذر 1386 03:47

سه تا معما در حد مهد کودک براتون ميزارم , حلش کنيد :

اون چيه که هرچي تميز کنيم کثيف تر ميشه ؟
اون چيه که هرچي بکشيمش کوچکتر ميشه ؟

:???:   :???:  اون چيه که درازه , پوستش زرده , مزه موز ميده ؟  :???:   :???:

*      *     *    
جز ايران نباشد مرا نام ياد    *   *   *  * * *  *   *    *    که يزدان مرا زين سبب کام داد    *     *      *

New Member

نماد کاربر
19

تاريخ عضويت

توسط anjaza » دوشنبه 19 آذر 1386 12:38

درودبرايران نوشته است:آقا ياسر خيلي عجله نکن! چون همونطور که آقا پژمان گفتن دهمين رقم بايد 1 باشه که کارو خراب ميکنه.

حل:
بايد دقت کرد که مجموع اعدادي که بعنوان ارقام استفاده مي کنيم نبايد از 10 بيشتر باشه چون جمعاً 10 رقم داريم. همچنين اولين رقم غير صفر و سه رقم آخر حتماً بايد صفر باشند (ميتونيد بررسي کنيد ببينيد چرا  :grin: ).
با اين دو استدلال و يکم گشتن جواب بدست مياد:
6210001000

تخميني از زمان ميانگين لازم براي موفقيت جواب داري؟  :eek:

:smile:  جوابت کاملا درست بود 6210001000
اما تخمین از زمان موفقیت...فکر کنم تو زود به موفقیت برسی بهر حال جوابش هم سخت هست هم آسون...
راستی جوابه معمایه کودکستانیه سوم باید نارنگی باشه :shock:  :???:

Major I

Major I

نماد کاربر
390

تاريخ عضويت

توسط درودبرايران » دوشنبه 19 آذر 1386 13:08

اما تخمین از زمان موفقیت...فکر کنم تو زود به موفقیت برسی بهر حال جوابش هم سخت هست هم آسون...

نه نه! منظورم اين بود که زندونيا کي موفق ميشن. اگه يک استراتژي طراحي کني، ميشه تخمين زد چقدر طول ميکشه که استراتژي نتيجه بده. چون اين معما جوابايي داره کهمثلاً هزار سال طول ميکشه که جواب بده (اگر چه بالاخره جواب ميده). جواب من يکي از ايناست!

راستی جوابه معمایه کودکستانیه سوم باید نارنگی باشه

آخه نارنگی که دراز نیست. مزۀ موزم نمیده. من خیار و هویج و بادمجون و کدو به ذهنم میرسه ولی نمیدونم چرا هیچکدوم مزۀ موز نمیده. رنگشونم زرد نیست.  :?

:grin:
بايد امشب بروم...

قبليبعدي

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 5 مهمان