مصرف ۳۰ گرم آجيل در روز مفيد است

در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث مرتبط با بهداشت مواد غذايي به بحث بپردازيد.

مدیران انجمن: رونین, Dr.Akhavan, شوراي نظارت

ارسال پست
Major I
Major I
پست: 5234
تاریخ عضویت: پنج شنبه 25 خرداد 1385, 2:47 pm
سپاس‌های ارسالی: 1747 بار
سپاس‌های دریافتی: 4175 بار
تماس:

مصرف ۳۰ گرم آجيل در روز مفيد است

پست توسط ganjineh » پنج شنبه 2 اردیبهشت 1389, 8:22 pm

دويچه وله (صداي آلمان) اعلام کرد: در روزهاي آغاز سال نو و هنگام ديد وبازديد مصرف آجيل ‌و خشکبار بيشتر مي ‌شود، اما مصرف يک وعده اين فرآوردهدر طول روز مفيد است که مقدار آن ۲۰ تا ۳۰گرم يا تقريبأ يک نعلبکي مي شود.

تارنمايدويچه وله(صداي آلمان) افزود: قرن ‌ها است که خشکبار و آجيل جايگاهويژه‌اي در رژيم ‌هاي غذايي مردم نقاط مختلف جهان دارد. دانه‌ هاي چرب درفرهنگ‌ هاي مختلف، پاي ثابت مراسم جشن و شادماني هستند.

اين منبعخبري در ادامه افزود: در اروپا، روزهاي کريسمس و آغاز سال نو مسيحي درزمستان، روزهايي است که مصرف خشکبار و آجيل افزايش پيدا مي ‌کند. در ايرانآغاز بهار و سال نو خورشيدي بدون آجيل سر نمي ‌شوند!

دانه ‌هاي چربيا آجيل حاوي چربي فروان و از اين رو جزو مواد غذايي پرکالري هستند. مادهغذايي اين دانه ‌‌ها با يکديگر متفاوت است، به طور مثال ۱۰۰گرم آجيل پسته،بادام و گردو حاوي حدود ۱۰ گرم پروتئين، ۸ تا ۱۶ گرم هيدرات ‌کربن و ۱۷ تا۳۷ گرم چربي اشباع نشده است.

دويچه وله ادامه داد: به جز نارگيل،تمامي دانه‌ هاي چرب درختي يا زميني حاوي اسيدهاي چرب اشباع نشده هستند،از آنجا که اين چربي گياهي است، عاري از کلسترين است و در نتيجه براي بدنمفيد است.

در آغاز دهه نود ميلادي نتيجه تحقيقي پردامنه در آلمانحاکي از آن بود که مصرف بيش از يک وعده دانه‌‌هاي چرب در طول هفته، خطرابتلا به بيماري ‌هاي قلبي و سکته مغزي را کاهش مي‌ دهد. در اين تحقيق ذکرشده بود که هر چه مصرف دانه ‌هاي چرب بيشتر باشد، ضريب خطر کمتر مي ‌شود.

تحقيقاتبعدي که در دو دهه گذشته صورت گرفت، نتيجه مثبت اين بررسي را ثابت کرد.مصرف دانه ‌هاي چرب نقش موثري در حفظ سلامت قلب مردان، زنان و سالمنداندارد.

نکته قابل توجه، تأثير مثبت مصرف اين دانه ‌ها در سلامت قلبو عروق افرادي است که فشار خون بالا دارند، حدود ۸۰ درصد يک دانه چربتبديل به انرژي مي‌ شود که حاصل چربي اشباع نشده دانه است.

از سوي ديگر اين دانه ‌ها سرشار از مس، آهن و ويتانين ب۱۲ هستند که در تصفي? خون و ساخت گلبول ‌هاي خوني تازه نقش موثري دارند.

ايننکته را نبايد فراموش کرد که دانه ‌هاي چرب فاقد کلسترين اما پرکالريهستند. ۱۰۰ گرم دانه‌ هاي چرب حاوي حدود ۷۰۰ کيلو کالري هستند. اين ميزاناز کالري در صورت عدم تحرک به سرعت در بافت ‌هاي مختلف بدن به صورت چربيانباشته مي شود، از اين رو توصيه مي‌ شود که در صورت مصرف اين دانه ‌ها،رژيم عذايي روزانه بايد سبک باشد.

نکته بسيار مهم ديگر نگهداريآجيل يا دانه ‌هاي چرب است. قارچ کپک که با چشم ديده نمي ‌شود، به سرعت درمحيط ‌هاي گرم در دانه ‌هاي چرب رشد مي ‌کند. اين قارچ، سم خطرناکي به نامآفلاتوکسين توليد مي ‌کند که باعث تلخي دانه مي ‌شود. اين سم که سرطا‌ن‌زا است در صورت ورود به بدن انسان اندام ‌هاي بيمار يا ضعيف را هدف قرارمي‌ دهد. دانه‌هاي چرب خرد شده مانند مغز گردوي خرد شده، بيشتر در معرضخطر حمله قارچ ‌کپک دانه هستند.

دويچه وله در پايان خاطر نشانساخت: توصيه مي‌ شود که دانه‌ ‌ها‌ي چرب را در يخچال و در درازمدت درفريزر نگهداري کنيد و از خوردن دانه ‌هايي که طعم تلخي دارند، جدأ پرهيزشود.
مرکز انجمنهای تخصصی گنجینه دانش
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
مرکز انجمنهای اعتقادی گنجینه الهی
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

ارسال پست

بازگشت به “بهداشت مواد غذايي”