در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث مرتبط با بهداشت مواد غذايي به بحث بپردازيد.
Major I

Major Iنماد کاربر
پست ها

5234

تشکر کرده: 17 مرتبه
تشکر شده: 353 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 25 خرداد 1385 14:47

محل سکونت

http://www.ganjineh-danesh.com/forum.php

آرشيو سپاس: 4023 مرتبه در 1451 پست

مصرف زیاد گوشت قرمز و خطر سرطان‌ مثانه

توسط ganjineh » يکشنبه 5 اردیبهشت 1389 23:40

متخصصان می‌گویند خوردن مقدار زیادی گوشت قرمز به خصوص اگر بیش از حد سرخ یا کباب شده باشد خطر سرطان مثانه را افزایش می‌دهد.

بهگزارش ایسنا، تحقیقات نشان می‌دهد که سرخ و کباب کردن گوشت قرمز به حدی کهسطح آن کمی بسوزد می‌تواند مواد شیمیایی سرطان‌زا تولید کند.

اینمطالعه نشان داد که احتمال ابتلا به سرطان مثانه در افرادی که گوشت قرمزبه شدت سرخ شده یا کباب شده، بخشی از رژیم غذایی آن‌ها بود ۲ برابر کسانیاست که گوشت قرمز کم سرخ یا کباب شده، مصرف می‌کنند. ظاهرا در این مطالعهبه اثر گوشت آب‌پز بر سرطان مثانه اشاره‌ای نشده است.

یافته‌های مطالعه تازه به روی ۱۷۰۰ نفر در یک کنفرانس تحقیقات سرطان در آمریکا عرضه شد.

پژوهشگراندانشگاه تگزاس دریافتند که این خطر برای کسانی که گوشت قرمز کاملا سرخ شدهمانند استیک و گوشت خوک نمک سود (بیکن) مصرف می‌کنند، بیش‌تر است امابراساس این مطالعه حتی گوشت مرغ و ماهی نیز وقتی سرخ شده باشد، احتمالابتلا به سرطان را به طول قابل توجهی بالا می‌برد.

سه نوع عمده ازمواد شیمیایی سرطان‌زا که به "اچ سی اِی"ها معروف هستند خطر ابتلا بهسرطان را به میزان بیش از ۵/۲ برابر افزایش دادند.

به نظر می‌رسید که بعضی افراد از لحاظ ژنتیکی بیش‌تر در برابر این نوع رژیم آسیب ‌پذیرند.

دراین مطالعه که طی ۱۲ سال انجام شد، محققان DNA کلیه شرکت‌کنندگان را تحلیلکردند و متوجه شدند که داشتن ژن‌های خاص خطر ابتلا به سرطان مثانه را دربرخی افراد که زیاد گوشت قرمز می‌خورند پنج برابر می‌کند. متخصصان سرطانمی‌گویند که تحقیقات بیش‌تری برای اطمینان از ارتباط مصرف مرتب گوشت قرمزبا سرطان مثانه لازم است و این که آیا نحوه پختن آن تاثیری دارد یا نه.

براساسگزارش بی‌بی‌سی، دکتر پاناگوئیتا میترو، از صندوق جهانی تحقیقات سرطان،گفت: وقتی همه شواهد درباره مصرف گوشت و سرطان را بررسی کردیم حاکی ازافزایش سرطان مثانه به دلیل مصرف گوشت قرمز نبود اما در این زمینه که گوشتقرمز یا گوشت پردازش شده خطر سرطان روده را افزایش می‌دهد شواهد قانعکننده‌ای وجود دارد. به همین دلیل است که توصیه می‌کنیم مردم مصرف گوشتقرمز را به ۵۰۰ گرم ـ وزن گوشت پخته شده در هفته محدود کنند یا به کلی ازخوردن گوشت سرخ کرده پرهیز کنند.

گفتنی است، حدود پنج هزار نفر هر سال در اثر این سرطان می‌میرند و تقریبا ۹۰ درصد موارد مرگ در افراد بالای ۶۵ سال است.
مرکز انجمنهای تخصصی گنجینه دانش
http://www.ganjineh-danesh.com/forum.php
مرکز انجمنهای اعتقادی گنجینه الهی
http://ganjineh-elahi.com/

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب ganjineh تشکر کرده اند:
Mahdi1944

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان