لیست غذاهایی که دندان‌ها را رنگی می ‌کنند

در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث مرتبط با بهداشت مواد غذايي به بحث بپردازيد.

مدیران انجمن: رونین, Dr.Akhavan, شوراي نظارت

ارسال پست
Major I
Major I
پست: 5234
تاریخ عضویت: پنج شنبه 25 خرداد 1385, 2:47 pm
سپاس‌های ارسالی: 1747 بار
سپاس‌های دریافتی: 4175 بار
تماس:

لیست غذاهایی که دندان‌ها را رنگی می ‌کنند

پست توسط ganjineh » جمعه 24 اردیبهشت 1389, 8:22 pm

همیشه امکان مسواک زدن بعد از خوردن برخی غذاها وجود ندارد، اما آبهمیشهدر دسترس است. می‌توانید بلافاصله پس از خوردن این نوشیدنی‌ها با آبدهانو دندان‌های‌تان را شست و شو دهید.
اگر می‌خواهید دندان‌هاییسفیدداشته باشید نگاهی دوباره به آنچه می‌خورید بیندازید و ببینید اینغذاها ونوشیدنی‌ها جزو برنامه‌های غذایی‌تان هستند یا نه!
اسیدیتهغذاها عامل دیگر است. غذاهای اسیدی و نوشیدنی‌ها، از جمله آنهاییکه رنگروشن ندارند، با برداشت مینای دندان تاثیر کروموژن‌ها را تقویتمی‌کنند. ازجمله این نوشیدنی‌ها و موادغذایی می‌توان به این چند مورداشاره کرد:
۱- سرکه
سرکهقرمز، یک مایع اسیدی است که حاوی کروموژن و ماده‌ای دیگر به نامتنانس استکه موجب رنگی شدن دندان‌ها می‌شود. سرکه سفید هم همین تاثیر رادارد.طبقتحقیقات تازه در دانشگاه نیویورک مواجهه دندان‌ها با سرکه به شدتموجبتغییر رنگ دندان‌ها می‌شود.
۲- چای
چای هم نظیرسرکه در صورتی که زیاد مصرفشود موجب تغییر رنگ دندان‌هامی‌شود.دندانپزشکان معتقدند که چای حتی بیش از قهوه موجب تغییر رنگ دندانمی‌شودچرا که سرشار از کروموژن است.چای سبز و چای سفید کمتر از چای سیاهاینتاثیر را روی دندان‌ها دارند.
۳- کولا
اسید وکروموژن فراوانی که در کولا وجود دارد می‌تواند به طور قابل‌توجهیسببتغییر رنگ دندان‌ها شود. حتی نوشیدنی‌های کم‌رنگ دیگر هم به دلیلداشتناسید می‌توانند موجب تغییر رنگ دندان‌ها شوند.نوشیدنی‌های حاویکربنات همانتاثیر اسیدی مشابه را روی دندان‌ دارند. افرادی که عادت بهنوشیدننوشابه‌های کولا دارند و روی میزشان به جای آب یک لیوان کولا دارندبیشتردچار تیرگی رنگ دندان‌ها می‌شوند.
۴- نوشیدنی‌های تیره رنگ
نوشیدنی‌هاییکه حاوی آب توت‌قرمز، آلبالو، توت‌فرنگی، گیلاس و انار هستنددر صورتی کهبه میزان زیاد مصرف شوند می‌توانند سبب تغیر رنگ دندان شوند.
۵- سس‌ها
سویا سس، سس گوجه‌ فرنگی، سس کاری و سایر سس‌های رنگی هم می‌توانند به طور قابل‌توجهی سبب تغییر رنگ دندان‌ها شوند.
۶- شیرینی‌ها
شیرینی‌های سفت، آدامس، سایر شیرینی‌هایی که دارای مواد رنگی هستند می‌توانند رنگ دندان‌ها را تغییر دهند.
۷- قطره آهن
قطرهآهن و شربت‌های حاوی آهن از جمله موادی هستند که به شدت موجب تغییررنگدندان‌ها می‌شوند. بنابراین در صورتی که خودتان یا کودک‌تان قرار استشربتحاوی آهن بخورید حتما آن را در قسمت انتهایی دهان بریزید تا بادندان‌هاتماس نداشته باشد و بلافاصله هم کمی آب بنوشید.
چند راه پیشگیری
بسیاریاز این غذاها و نوشیدنی‌ها برای بدن ما بسیار مفید هستند وحاویآنتی‌اکسیدان‌های مفید هستند. نباید به صرف نگرانی از تغییر رنگدندان‌هااز خوردن آنها سرباز زد.
برای کاهش تاثیرات این نوشیدنی‌ها روی دندان‌ها دندانپزشکان توصیه می‌کنند:
فوراقورت دهید. قورت دادن سریع مواد غذایی و نوشیدنی‌های رنگی یک راهموثر درپیشگیری از رنگی شدن دندان‌ها است. سعی کنید که کمتر آنها را دردهان نگهدارید از طعم غذاها و نوشیدنی‌ها لذت ببرید اما نه زیاد.
همیشه امکانمسواک زدن بعد از خوردن برخی غذاها وجود ندارد اما آب همیشهدر دسترس استمی‌توانید بلافاصله پس از خوردن این نوشیدنی‌ها با آب دهان ودندان‌های‌تانرا شستشو دهید.
مینای دندان به آسیب ناشی از مواد اسیدی بسیار حساساست. اگر مسواک دراختیار داشتید ۳۰ دقیقه پس از مصرف غذاهای اسیدی حتمامسواک بزنید.


این گزارش در هفته نامه سلامت منتشر شده است.
مرکز انجمنهای تخصصی گنجینه دانش
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
مرکز انجمنهای اعتقادی گنجینه الهی
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

ارسال پست

بازگشت به “بهداشت مواد غذايي”