در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث مرتبط با بهداشت مواد غذايي به بحث بپردازيد.
Major I

Major Iنماد کاربر
پست ها

5234

تشکر کرده: 17 مرتبه
تشکر شده: 353 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 25 خرداد 1385 14:47

محل سکونت

http://www.ganjineh-danesh.com/forum.php

آرشيو سپاس: 4023 مرتبه در 1451 پست

۶ ماده غذایی مفیدتر از آنچه فکر می‌ کنید

توسط ganjineh » جمعه 24 اردیبهشت 1389 19:26

شاید فکر کنید ماکارونی غذایی چاق کننده است و به همین دلیل آن را ازسفرهخود حذف کنید. اشتباه نکنید، پاستا یک ماده غذایی قنددار است کهمی‌تواندبرای طولانی مدت شما را سیر نگه دارد.
اگر این ۶ ماده غذایی راتاکنوناز سبد غذایی خود حذف می‌کردید یا چندان علاقه‌ای به مصرف آنهانداشتید،توصیه می‌کنیم نگاه‌تان را عوض کرده و جایگاهی برای آنها در سبدغذایی خودباز کنید:
۱/ ذرت بو داده
ذرت بو دادهیک نوع از غلات کامل است که می‌تواند برای سلامت مفید واقعشود. البته طرزتهیه ذرت بو داده بسیار مهم است. ذرتی که در سینما تهیهمی‌کنید و پر ازنمک و روغن است، نمی‌تواند مفید باشد. ذرت را باید بدونروغن و نمک یا بامقدار کم در خانه تهیه کنید و برای طعم بهتر می‌توانیدمقدار کمی پنیرپارمزان به آن بیفزایید.
۲/ شیر کاکائو
شیرکاکائو از جمله نوشیدنی‌هایی است که برای سلامت بیش از آنچه فکرمی‌کنید،مفید است. شیر کاکائو همانند شیر حاوی مواد مغذی بسیاری است کهبه سلامتاستخوان‌ها کمک می‌کند. شیر کاکائو حاوی ۱۶ نوع ریزمغذی است.توصیه می‌کنیمشیر کاکائو را در خانه و از شیر با چربی یک درصد تهیه کنید.
۳/ گوشت قرمز
اینروزها مدام گفته می‌شود که مصرف گوشت قرمز برای سلامت مضر است.نبایدفراموش کنیم که گوشت قرمز منبع غنی ریزمغذی‌هایی مثل آهن، زینک وویتامینb12 است. توصیه می‌کنیم این ماده غذایی مفید را از برنامه خود حذفنکنیداما سعی کنید گوشت کم‌چرب تهیه کرده و حین پخت نیز حداقل روغن رااستفادهکنید.
۴/ پاستا
شاید فکر کنید ماکارونیغذایی چاق کننده است و به همین دلیل آن را از سفرهخود حذف کنید. اشتباهنکنید، پاستا یک ماده غذایی قنددار با اندیس گلیسمیپایین است، یعنی قند آندیر هضم شده و می‌تواند برای طولانی مدت شما راسیر نگه دارد. همچنین پاستامنبع خوب اسید فولیک و ویتامین b است که بهویژه مصرف آن به زنان سالمندتوصیه می‌شود، البته حین پخت آن باید توجهکنید که خیلی تحت حرارت قرارنگیرد یا برای مدت طولانی دم نکشد چون در اینصورت مقدار قند آن افزایش‌یافته و برای افراد دیابتی مضر خواهد بود. دررابطه با سس آن هم بهتر استاگر گوشت سفید مثل گوشت مرغ و در کنار آن ازسبزیجات استفاده کنید.
۵/ تخم‌مرغ
برخیمردم مصرف تخم‌مرغ را به یک روز در هفته خلاصه می‌کنند، در حالی کهتخم‌مرغماده غذایی مغذی و اقتصادی است. یک تخم‌مرغ حاوی ۷۰ کیلو کالریبوده و منبعغنی آهن، پروتئین و ویتامین‌های a و b12 است. هنگام پختتخم‌مرغ به ایننکته توجه کنید که روش طبخی را انتخاب کنید که روغن کمتریمی‌خواهد. بهعنوان مثال آب‌پز کردن تخم‌مرغ روش پخت ایده‌آلی است.
۶/ سیب‌زمینی
سیب‌زمینیرا معمولا به صورت سرخ کرده مصرف می‌کنیم. به همین دلیل نام اینماده غذاییبه عنوان یک ماده ناسالم که باید مصرف آن را محدود کرد، جاافتاده است. ایندر حالی است که پوست سیب‌زمینی منبع غنی ویتامین c،پتاسیم و فیبر است. درضمن ارزش غذایی آن رابطه مستقیمی با نحوه طبخ دارد.اندیس گلیسمیک پورهسیب‌زمینی بسیار بالاتر از سیب‌زمینی پخته شده در فراست. توصیه می‌کنیمسیب‌زمینی را با پوست در فر سوخاری کنید.
این مقاله در هفته نامه سلامت منتشر شده است.
مرکز انجمنهای تخصصی گنجینه دانش
http://www.ganjineh-danesh.com/forum.php
مرکز انجمنهای اعتقادی گنجینه الهی
http://ganjineh-elahi.com/

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب ganjineh تشکر کرده اند:
SAMAN, Mahdi1944

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 2 مهمان