در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد
Major II

Major IIno avatar
پست ها

275

تشکر کرده: 261 مرتبه
تشکر شده: 45 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 23 دی 1386 19:20

آرشيو سپاس: 645 مرتبه در 164 پست

ايران، تركيه و برزيل درباره تبادل سوخت توافق كردند

توسط sohraba » دوشنبه 27 اردیبهشت 1389 10:58

خبرگزاري فارس: نشست سه جانبه بين روساي جمهور ايران و برزيل و نخست وزير تركيه منجر به توافق در زمينه تبادل سوخت رآكتور تهران شد.


به گزارش خبرنگار سياست خارجي خبرگزاري فارس، اين نشست با حضور محمود احمدي‌نژاد رئيس جمهور كشورمان، رجب طيب اردوغان نخست وزير تركيه و لولا داسيلوا رئيس جمهور برزيل برگزار شد.
در اين نشست كه در حاشيه‌ اجلاس سران گروه 15 برگزار شد، سعيد جليلي دبير شوراي عالي امنيت ملي، سلسو آموريم وزير خارجه برزيل، منوچهر متكي وزير امور خارجه كشورمان، احمد داود اغلو وزير خارجه تركيه، رامين مهمان‌پرست سخنگوي وزارت خارجه، ثمره هاشمي مشاور ارشد رئيس جمهور و اسفنديار رحيم مشايي مسئول دفتر نهاد رياست جمهوري نيز حضور داشتند.


جزئيات توافق ايران، تركيه و برزيل درباره تبادل سوخت
خبرگزاري فارس: سخنگوي وزارت امور خارجه كشورمان گفت: براساس توافقنامه صورت گرفته بين ايران، تركيه و برزيل، 1200 كيلوگرم سوخت 3.5 درصد به تركيه ارسال شده و 120 كيلو سوخت 20 درصد دريافت خواهد شد.


به گزارش خبرگزاري فارس، رامين مهمان‌‌پرست سخنگوي وزارت امور خارجه كشورمان در گفت‌وگو با شبكه خبر در خصوص موافقتنامه هسته‌اي بين ايران، تركيه و برزيل گفت: پس از مدت‌ها بحث در رابطه با همكاري بين كشورهاي مستقل براي بهره برداري از دانش هسته‌اي در جهت اهداف صلح آميز و با مذاكره فشرده‌اي كه ظرف ماه‌هاي اخير و به ويژه يكي دو روز گذشته صورت گرفت، توافقات خوبي بين 3 كشور حاصل شد.
وي افزود: بر اساس توافقات بين ايران، برزيل و تركيه، موافقتنامه‌اي به امضاي روساي جمهور 3 كشور رسيد.
سخنگوي وزارت امور خارجه كشورمان در خصوص مفاد اين موافقتنامه گفت: در اين موافقتنامه ذكر شده كه همه كشورها حق برخورداري از دانش هسته‌اي براي استفاده در اهداف صلح آميز را دارند.
مهمان‌پرست با بيان اينكه در اين موافقتنامه هرگونه رويكرد تقابلي مورد قبول هيچ كشوري نخواهد بود، اظهار داشت: ما رويكرد تعامل هسته‌اي را به جاي تقابل هسته‌اي در دستور كار داريم و با اين موافقتنامه، ظرف يك هفته آمادگي خود را به آژانس بين‌المللي انرژي اتمي براي انجام مبادله سوخت هسته‌اي اعلام مي‌كنيم.
سخنگوي وزارت امور خارجه كشورمان ادامه داد: در صورتي كه گروه وين كه شامل 3 كشور آمريكا، فرانسه و روسيه به علاوه مسئولان آژانس بين‌المللي اتمي هستند، آمادگي داشته و موافقت خود را اعلام كنند تا تبادل سوخت صورت گيرد، موافقتنامه‌اي بين آنها به امضا مي‌رسد كه جزئيات در آن موافقتنامه قيد مي‌شود.
مهمان‌پرست با بيان اينكه ما آمادگي داريم ظرف يك ماه بعد از امضاي موافقتنامه با گروه وين، ميزان سوخت 3.5 درصد را به تركيه بفرستيم، اظهار داشت: اين سوخت در تركيه تحت نظارت آژانس بين‌المللي انرژي اتمي و ايران نگهداري مي‌شود و كشورهاي گروه وين در مدتي كه توافق خواهد شد، سوخت 20 درصد مورد نياز را در اختيار ايران خواهند گذاشت.
وي اين توافق را گامي بسيار ارزنده در جهت احقاق حقوق ملت ايران خواند و يادآور شد: انجام توافق نشانگر اين است كه حق طبيعي كشورمان براي برخورداري از اين دانش و فعاليت چرخه سوخت در كشورمان به رسميت شناخته مي‌شود و مورد تأييد همه كشورها قرار مي‌گيرد.
سخنگوي وزارت امور خارجه كشورمان يادآور شد: ما در مقابل فعاليت هسته‌اي و سوخت 3.5 درصدي كه توليد مي‌كنيم، سوخت 20 درصد را تحويل مي‌گيريم.
مهمان‌پرست افزود: در اين توافقنامه بر همكاري كشورهاي مختلف براي بهره‌مندي همه آنها از اين دانش در جهت پيشرفت و توسعه همه كشورها اشاره و تأكيد شده است.
وي اظهار داشت: اميدواريم كه كشورهايي كه اين دانش را تاكنون در محدوده كوچكي در انحصار خود در آورده‌ بودند، حق كشورها را بپذيرند و با اعلام موافقت خود، جواب جامعه جهاني را براي حركت به سمت جهاني مملو از بهره‌مندي از دانش هسته‌اي براي مصارف صلح آميز و حركت جدي براي محو سلاح‌هاي هسته‌اي انجام دهند.
سخنگوي وزارت امور خارجه كشورمان در خصوص جزئيات اين توافقنامه نيز گفت: ما 1200 كيلوگرم سوخت 3.5 درصد را در كشور تركيه نگهداري خواهيم كرد و در مقابل آن 120 كيلو سوخت 20 درصد را دريافت مي‌كنيم.
مهمان‌پرست ادامه داد: آن طور كه اعلام شده، ظرف يك ماه پس از اعلام موافقت با گروه وين و امضاي توافقنامه با آنها سوخت 3.5 درصد را به تركيه ارسال و بر اساس جزئيات موفقتنامه با گروه وين سوخت مورد نياز را تحويل مي‌گيريم.

http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=8902270145
http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=8902270101

واقعا که مسخرهست ماهها با اعصاب مردم بازی کردن ماهها اجازه دادن به ایران توهین بشه اخرش هم توافق میکنن

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب sohraba تشکر کرده اند:
Mahdi1944

Major II

Major IIno avatar
پست ها

275

تشکر کرده: 261 مرتبه
تشکر شده: 45 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 23 دی 1386 19:20

آرشيو سپاس: 645 مرتبه در 164 پست

Re: ايران، تركيه و برزيل درباره تبادل سوخت توافق كردند

توسط sohraba » دوشنبه 27 اردیبهشت 1389 11:03

اوغلو در نشست خبري مشترك با متكي و آموريم:
اورانيومي كه به تركيه ارسال مي‌شود، امانت مردم ايران است

خبرگزاري فارس: وزير امور خارجه تركيه گفت: اورانيومي كه به تركيه ارسال مي‌شود، امانت مردم ايران نزد ما است و در تركيه محفوظ مي‌ماند.


به گزارش خبرنگار سياست خارجي خبرگزاري فارس، «احمد داود اوغلو» وزير خارجه تركيه دقايقي پيش در نشست خبري مشترك با منوچهر متكي و سلسو آموريم وزراي خارجه ايران و برزيل، با بيان اينكه تركيه، ايران و برزيل به توافقي موفقيت آميز دست يافتند، تصريح كرد: اورانيومي كه به تركيه ارسال مي‌شود امانت مردم ايران نزد ما است و در تركيه محفوظ مي‌ماند.
وي بر انجام گفت‌وگو و دستيابي به راه‌حل مسالمت آميز در موضوع هسته‌اي ايران تأكيد كرد و افزود: ما خواستار منطقه خاورميانه عاري از سلاح هسته‌اي هستيم.
وزير خارجه تركيه، بار ديگر بر حق مسلم همه كشورها از جمله ايران در دستيابي به انرژي صلح آميز هسته‌اي تأكيد كرد.
سلسو آموريم وزير خارجه برزيل نيز در اين كنفرانس خبري، تحريم‌ها را راهكار موثري ندانست و بر انجام گفت‌وگو و راه حل هاي مسالمت آمير در اين خصوص تأكيد كرد.
http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=8902270189

احمدي نژاد در نشست سه جانبه ايران، برزيل و تركيه:
موضوع تبادل سوخت اولين گام در راه تقويت همكاري‌هاي سه كشور است

خبرگزاري فارس: رئيس جمهور گفت: شايد موضوع تبادل سوخت هسته‌اي اولين گام و كوچكترين اقدام در راه تقويت و ساماندهي همكاري‌هاي ايران، تركيه و برزيل باشد، اين همكاري‌ها نه تنها به نفع سه كشور بلكه به نفع همه ملت‌هايي است كه مي‌خواهند آزاده و مستقل زندگي كنند.


به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از دفتر امور رسانه‌هاي رياست جمهوري،‌ محمود احمدي نژاد رئيس جمهور كشورمان در نشست سه جانبه ايران، تركيه و برزيل با اشاره به وجوه مشترك سه كشور گفت: ايران، برزيل و تركيه سه كشور در حال پيشرفت داراي اصول انساني مي‌باشند و امروز مصمم هستيم شرايط حاكم بر جهان را به نفع عدالت و انسانيت اصلاح كنيم و در اين مسير كارهاي بزرگي پيش رو داريم.
وي افزود: در شرايط تحولات بزرگ جهاني همكاري سه كشور مي‌تواند بسيار مهم و تعيين كننده باشد.
رئيس جمهور با اشاره به اينكه ايران، تركيه و برزيل به طور طبيعي قطب قدرتمند اقتصادي، سياسي و فرهنگي هستند، گفت: همكاري سه كشور در زمينه‌هاي دوجانبه و چند جانبه و اقتصادي مي‌تواند فرصت‌هاي كم نظيري را در اختيار سه كشور و ساير ملت‌ها قرار دهد.
احمدي نژاد تصريح كرد: همكاري سه كشور در مناسبات جهاني و اصلاح اين مناسبات در جهت صلح و عدالت مي‌تواند بسيار تأثير گزار باشد.
وي در ادامه به موضوع تبادل سوخت اشاره كرد و گفت: شايد موضوع تبادل سوخت هسته‌اي اولين گام و كوچكترين اقدام در راه تقويت و ساماندهي همكاري‌هاي ايران، تركيه و برزيل باشد، اين همكاري‌ها نه تنها به نفع سه كشور بلكه به نفع همه ملت‌هايي است كه مي‌خواهند آزاده و مستقل زندگي كنند.
احمدي نژاد گفت: حاصل تلاش در مسير ارتقاي حقوق ملت‌ها و باز كردن راه براي احقاق حقوق ملت‌ها سكوي پرشي براي همه دولت‌ها و ملت‌هاي مستقل و تأمين منافع قانوني آن‌ها مي‌باشد.
وي با بيان اينكه ايران، تركيه و برزيل روابط خود را براساس عدالت و احترام پايه‌گذاري كردند، گفت: اين همكاري‌ها مي‌تواند الگوي مناسبي براي حل و فصل مسايل جهاني باشد.
رئيس جمهور گفت: تجربه نشست سه جانبه تهران نشان دهنده اين است كه اگر همكاري‌ها براساس دوستي و احترام باشد هيچ مشكلي بين كشورها و ملت‌ها وجود نخواهد داشت، جمهوري اسلامي ايران در گذشته نيز خواهان گفتگو براساس دوستي و عدالت بوده است اما ايرادي اصلي گفتگوهاي 1+5 اين است كه برخي از اعضا با چنين مباني وارد گفتگو نمي‌شدند و به دنبال عدالت و دوستي نبودند به همين دليل گفتگوها به نتيجه مورد نظر نمي‌رسيد.
احمدي نژاد گفت: از آنجايي كه برزيل و تركيه به دنبال حق، عدالت و احترام هستند، باعث شده فضاي حاكم بر گفتگوها افزايش اعتماد و همكاري را به دنبال داشته باشد.
وي گفت: اميدوارم همه كساني كه به نوعي در مسايل جهاني دخالت دارند از اين روحيه و اقدامي كه در تهران شد، الگو گرفته و به سمت دوستي و صلح حركت كنند.
رئيس جمهور افزود: اميدوارم 1+5 هم با صداقت و با احترام و عدالت وارد گفتگوها شوند و به كار بزرگي كه در تهران آغاز شده توجه كرده و با اين مسيري كه در برابر بشريت باز شده همراهي كنند.
احمدي نژاد تصريح كرد: اگر بعضي از دولت‌ها مسير احترام و عدالت و دوستي را نپذيرند ملت‌ها اين راه را ادامه خواهند داد و علاوه بر تأمين منافع خود صلح و عدالت را در جهان حاكم خواهند كرد.
وي گفت: اجلاس سه جانبه تهران آغاز راهي است كه همه دولتها و ملت‌هاي مستقل بدون تحمل فشار و تهديد بتوانند از حقوق قانوني خود استفاده كنند.
رئيس جمهور در ابتداي سخنان خود ضمن اعلام تسليت شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) اظهار داشت: بالاترين هديه خداوند به بشريت فرستادن پيامبران الهي است، پيامبران انسان‌هاي پاك و كاملي هستند كه براي هدايت بشريت و تعالي دوستي، محبت و عدالت آمده‌اند.
احمدي نژاد ادامه داد: پيامبر اسلام آخرين پيامبر الهي است كه براي هدايت جامعه بشري فرستاده شده، همه پيامبران براي هدايت بشريت رنج‌ها و سختي‌هاي فراواني را متحمل شده‌اند، حضرت موسي سخت‌ترين فشارها را از ناحيه جاهلان تحمل كرد و حضرت عيسي نيز فشارهاي بسيار سنگيني را متحمل شد.
وي با بيان اينكه پيامبر اسلام نيز سختي‌هاي فراواني را تحمل كردند گفت: ايشان فقط يك دختر داشتند كه آن را بسيار عزيز و گرامي مي‌داشتند و در نزد مسلمانان بسيار عزيز و محترم است.
رئيس جمهور گفت: امروز سالروز شهادت دختر پيامبر اسلام حضرت فاطمه زهرا (س) است همه مسلمانان چنين روزي را گرامي مي‌دارند.
احمدي نژاد ادامه داد: پيامبر اسلام متعلق به همه مسلمانان است به‌همين دليل امروز را به دوستان خود تسليت عرض مي‌كنم و از خداوند مي‌خواهم يكبار ديگر راه پيامبر اسلام را در برابر بشريت قرار دهد چرا كه تنها راه نجات‌بخش بازگشت به مسير پيامبران است.
همچنين لولا داسيلوا رئيس جمهور برزيل نيز در اين مراسم نشست سه جانبه تهران را داراي ارزش بالايي در عرصه ديپلماسي دانست و گفت: اين نشست يك پيروزي ديپلماتيك در سطح جهاني به شمار مي‌رود و راهكار مناسبي براي حل و فصل موضوعات مختلف است.
وي افزود: حسن نظر، اعتماد و ديدگاه دموكراتيك جمهوري اسلامي ايران نسبت به موضوعات بين‌المللي و نيز گفتگو در زمينه هسته‌اي بسيار ارزشمند است.
رئيس جمهور برزيل گفت: فشارهاي زيادي به بنده وارد كردند تا به ايران سفر نكنم اما با اطمينان كامل وارد تهران شدم و مطمئن هستم كه گفتگوهاي ما نتايج سازنده و مثبتي خواهد داشت.
همچنين در اين نشست سه جانبه رجب طيب اردوغان نخست وزير تركيه نيز در اين نشست گفت: امروز شاهد نمونه بارزي از ديپلماسي در تهران هستيم اقدام ايران در اين مسير بزرگترين فرصت براي ايجاد فضاي مناسب است و اين موضوع به ويژه در روابط دو كشور فصل جديدي را آغاز كرده است وي افزود: اميدوارم اين توافق به نتيجه مطلوب برسد و در آينده جوامع بين‌المللي مي‌توانند اهميت اين موضوع را مورد بررسي قرار دهند
وي با بيان اينكه تركيه از حق مسلم ايران در موضوع انرژي هسته‌اي دفاع مي‌كند اظهار داشت تركيه استفاده صلح آميز از انرژي هسته اي را حق مسلم ايران مي‌داند.
نخست وزير تركيه گفت: ايران واقعاً قدرتمند بوده و داراي جامعه جوان و فعالي است و بر اين باور هستند كه ايران آينده بسيار درخشاني خواهند داشت.
http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=8902270167

توافق تبادل سوخت ايران خشم صهيونيست‌ها را برانگيخت

خبرگزاري فارس: توافق ايران، تركيه و برزيل درباره تبادل سوخت هسته‌اي خشم صهيونيست‌ها را كه به دنبال تشديد تحريم‌ها عليه ايران بودند را برانگيخت.


به گزارش فارس به نقل از خبرگزاري رويترز، يكي از مقامات ارشد اسرائيل ايران را متهم كرد كه با توافق انتقال بخشي از اورانيوم غني‌شده خود به تركيه، اين كشور و برزيل را "بازيچه " دست خود قرار داده است.
صبح امروز نشستي با حضور "محمود احمدي‌نژاد " رئيس جمهور ايران، "رجب طيب اردوغان " نخست وزير تركيه و "لولا داسيلوا " رئيس جمهور برزيل برگزار شد. در اين نشست توافق شد كه محل نگهداري اورانيوم غني‌شده ايران با حق نظارت ايران و آژانس و سپس مبادله، در تركيه خواهد بود.
صهيونيست‌ها كه همواره تلاش دارند برنامه هسته‌اي ايران را تهديدي براي صلح جامعه جهاني جلوه بدهند به دنبال پيشبرد دور چهارم تحريم‌ها عليه ايران بودند.
اين در حالي است كه رژيم صهيونيستي تنها دارنده تسليحات اتمي در خاورميانه بوده و اين رژيم همچنان از امضاي پيمان منع گسترش تسليحات اتمي امتناع مي‌ورزد.
http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=8902270164

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب sohraba تشکر کرده اند:
Mahdi1944


 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 4 مهمان