در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با موشکهاي زمين به زمين به بحث بپردازيد
Captain

Captainنماد کاربر
پست ها

983

تشکر کرده: 21 مرتبه
تشکر شده: 49 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 29 دی 1387 00:05

آرشيو سپاس: 7666 مرتبه در 921 پست

آشنايي با موشک هاي بالستيک

توسط @lirez@ » سه شنبه 28 اردیبهشت 1389 11:39

يکي از پشتوانه ها و تکيه گاه هاي نظامي کشورها در عرصه بين المللي، قدرت موشکي آنهاست. در جهان امروزي به رغم امضاي پيمان نامه هاي متعدد کشورها و قراردادهاي بين المللي که براي کنترل تکنولوژي موشکي در سازمان ملل به امضاء مي رسد، در نهايت کشوري حرف اول را مي زند که به لحاظ موشکي مجهزتر باشد.
تا قبل از جنگ جهاني دوم- بنا به مقتضيات جنگ- فقط چندين کشور که در حال جنگ بودند ابرقدرت موشکي محسوب مي شدند (مانند روسيه و آلمان). در واقع جنگ براي اينها مانند کاتاليزوري در جهت پيشرفت صنايع موشکي بود؛ همچنان قدرتمند و قدرتمندتر مي شدند و اين امر موجب رعب و وحشت کشورهاي ديگر شد، چرا که از همان ابتدا هم پيش بيني مي شد اگر فقط چند ابرقدرت خاص، اين تکنولوژي را به دست مي گرفتند، ديگر پاسخ ندادن به درخواست هاي آنها کار مشکلي بود.
پس از فروکش کردن التهابات جنگ جهاني دوم، بسياري از کشورها دست به کار شدند و شروع به ساخت يا حداقل خريد موشک کردند زيرا مي دانستند اگر سيستم موشکي قوي داشته باشند، پشتوانه خوبي براي حفظ امنيت دارند. هرروزه انواع موشک ساخته و آماده مي شد و در اين ميان يک فناوري، توجه همگان را بيش از ديگر شاخه ها به خود جلب کرد و آن، تکنولوژي ساخت موشک هاي بالستيک بود.
برد بسيار بالا و توانايي حمل مقدار زياد مهمات، آنها را از ساير موشک ها متمايز مي سازد و همين موضوع، موجب رعب و وحشت و نگراني مي شود. با اينکه يک موشک بالستيک به خودي خود يک سلاح کشتار جمعي (WMD) محسوب نمي شود، ولي مي تواند مقدار زيادي از انواع سلاح هاي کشتار جمعي را حمل کند و به عنوان يک منبع نگراني براي کشورها به حساب آيد.
تکنولوژي موشک هاي بالستيک هم پس از جنگ جهاني دوم نمو پيدا کرد و از دهه ???? ابرقدرت هايي موشکي به وجود آمدند که تهديدي براي کشورهاي ديگر محسوب مي شدند. در اين عرصه، اتحاد جماهير شوروي يک سر و گردن از رقباي خود بالاتر بود. با گذشت زمان، قدرتش بيشتر و بيشتر مي شد و همواره حرف اول را در اين زمينه مي زد. اين مسئله، کشورهاي ديگر- مخصوصاً رقيب سرسختش يعني ايالات متحده آمريکا- را آزار مي داد.
شوروي در عين حال با توجه به مصالح سياسي- اقتصادي اش، بخشي از اين قدرت را با برخي کشورها- به ويژه چندين کشور آسيايي، تقسيم کرد. اين قضيه آمريکا را به تأملي سخت در عرصه نظامي کشاند زيرا به جز قدرتمندشدن کشورها، اين نگراني وجود داشت که کشورهاي قسمت سلطه، خود به تنهايي به گسترش تکنولوژي موشک بالستيک دست يافته و به ساخت موشک بپردازند.
تقريباً تمامي کشورهاي آسيايي، خريداران بسيار خوبي براي روسيه هستند و در فهرست موشک هاي اين کشورها، حداقل نام چندين نوع از موشک هاي روسي ديده مي شود. حتي به غير از کشورهاي آسيايي، اروپايي ها نيز به همين گونه اند.
به غير از روسيه و چين، در آسيا به تازگي بهترين پيشرفت ها نصيب کشورهاي ايران و کره شمالي شده است؛ البته هند و پاکستان نيز به دليل ساخت کلاهک هاي اتمي از قدرت هاي موشکي آسيا محسوب مي شوند.کره شمالي با داشتن موشک هاي بالستيک از قبيل تائپودونگ 1 و 2 يا نودونگ 1 و 2 به گستره اي به شعاع 4000 تا 6000کيلومتري اطراف کشورش مسلط است و ايران نيز با داشتن موشک هاي زلزال و شهاب ? (موشک شهاب ? نيز در حال آزمايش است) قدرت بزرگي محسوب مي شود.
نگراني هاي آمريکا از گسترش و فروش موشک هاي بالستيک از زمان دولت رونالد ريگان شروع شد، به نحوي که تمرکز نيروي نظامي آمريکا را بر اين موضوع برانگيخت و زماني که شوروي نخستين موشک بالستيک قاره پيما (ICBM) خود را پرتاب کرد -که توانايي حمل تسليحات هسته اي و غيرهسته اي در حجم بالا را داشت- نيروي نظامي آمريکا موفق به طرح سيستم دفاع موشک هاي بالستيک شد. ريگان، طراحان و مهندسان هوا- فضاي خود را بر سيستم ابتکاري دفاع راهبردي- فضايي متمرکز کرد که اين تمرکز موجب ارتقاي چشمگير سطح تکنولوژي دفاع موشکي بالستيک (BMD) آمريکا شد. گونه هاي جديد اين سيستم که در دوران رياست جمهوري جورج بوش مي بينيم هم، گونه هاي تکميل يافته دوران ريگان است.
بسياري از کارشناسان دفاعي آمريکا متذکر شدند که سيستم دفاع موشکي بالستيک بسيار پرهزينه تر از سيستم حمله موشکي است و بايد بيشتر به حمله موشکي متکي شود. موشک هاي بالستيک در جنگ ها خسارات زيادي به کشورها وارد کرده اند. به عنوان مثال در جنگ جهاني دوم(طي سال هاي ??-????)آلمان بيش از 3000موشک بالستيک با نام V-2 (ملقب به اسلحه انتقام) به انگلستان و آنتورپ شليک کرد. در جنگ ايران و عراق بارها از موشک هاي اسکاد روسي استفاده شد. در جنگ خليج فارس، عراق از موشک هاي بالستيک استفاده کرد و بسياري از نقاط عربستان سعودي را در سال 1991نشانه گرفت که يک موشک به يک پايگاه نظامي آمريکا شليک شد و 28 سرباز آمريکايي را کشت.

موشک هاي بالستيک همواره باعث ايجاد تنش بين کشورها بود؛ براي نمونه، بحران موشک هاي بالستيک کوبا در سال 1962که با تحويل موشک هاي دوربرد شوروي به کوبا، جنگ سرد را گرم تر کرد. يا بحران تايوان در سال 1996پس از انتخابات دموکراتيک چين چندين موشک بالستيک به خطوط کشتيراني نزديک تايوان شليک کرد و در اواخر بحران تائپودونگ در سال 1998که کره شمالي يک موشک بالستيک را به طور غيرمنتظره اي روي محدوده هوايي ژاپن آزمايش کرد که باعث اعتراض کشورهاي غربي شد.
هنگامي که آمريکا و شوروي پيمان منع گسترش موشک هاي بالستيک را امضا کردند، فقط 9 کشور موشک بالستيک داشتند، ولي امروز بيش از 30کشور، موشک بالستيک دارند و 14کشور در توليد يا صادرات موشک بالستيک و تکنولوژي مربوط به آن دست دارند. پس هميشه تهديد شليک يک موشک بالستيک از طرف اين کشورها وجود دارد و بايد جوابي در قبال آن موجود باشد.
در پي نگراني هاي جهاني براي جلوگيري از اين امر، موافقت نامه بين المللي کنترل تکنولوژي موشکي (MICR) -که موافقت نامه اي داوطلبانه است- در سال 1987بين ملل مختلف براي کنترل جابه جايي و خريد و فروش موشک ها و تکنولوژي هاي مربوطه که قابليت حمل سلاح هاي کشتار جمعي (WMD) را ايجاد مي کند، بسته شده است. اما آيا مي توان مطمئن بود که تمامي کشورها به همه توافقنامه هايي که تاکنون امضا کرده اند، پايبندند؟موشک بالستيک چيست ؟
يک موشک بالستيک در حقيقت يک ماشين تحويل موشک- مولد، شامل سيستم رهيابي و محفظه حمل مهمات است که اساساً عليه اهداف زميني و سطحي مورد استفاده قرار مي گيرد. انواع گوناگون موشک هاي بالستيک بر حسب برد، طبقه بندي مي شوند. نوع خاصي از موشک هاي بالستيک وجود دارد که از زيردريايي ها شليک مي شود و SBLM نام دارد. در ساخت موشک هاي بالستيک، مبحث «پيشران» که مشخص کننده برد موشک است مهمترين مسئله محسوب مي شود و پس از آن ميزان توانايي حمل مهمات که قدرت تخريب آن را افزايش مي دهد.
موشک هاي بالستيک به موشک هايي مي گويند که تا ارتفاع بسيار بالايي اوج مي گيرند(که اين قسمت راه با موتور روشن انجام مي شود) و مابقي راه را با استفاده از نيروي جاذبه زمين به سمت هدف مي روند که مانند يک سقوط آزاد البته با هدايت صحيح است.
برخي از موشک هاي بالستيک حتي از جو زمين نيز خارج مي شوند و با استفاده از يک ماشين ورود مجدد (RV) به جو باز مي گردند که برد بسيار بالايي دارند.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب @lirez@ تشکر کرده اند:
misam5526, Mohammad 1985, Hosein1395, sinaset, SAMAN, hamed_713, sokuteasemuni, Shahbaz, Mahdi1944, oweiys

Captain

Captainنماد کاربر
پست ها

983

تشکر کرده: 21 مرتبه
تشکر شده: 49 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 29 دی 1387 00:05

آرشيو سپاس: 7666 مرتبه در 921 پست

Re: آشنايي با موشک هاي بالستيک

توسط @lirez@ » چهارشنبه 29 اردیبهشت 1389 00:44

موشک هاي بالستيک از لحاظ برد به 5 گروه زير تقسيم مي شوند:
?- موشک جنگي کوتاه برد با ميزان برد 150 کيلومتر
?- موشک بالستيک کوتاه برد با ميزان برد 150 تا 799 کيلومتر
?- موشک بالستيک ميان برد با ميزان برد 800 تا 2399 کيلومتر
?- موشک بالستيک دوربرد با ميزان برد 2400 تا 5499 کيلومتر
?- موشک بالستيک قاره پيما با ميزان برد 5500 کيلومتر به بالا


موشکهايي با سوخت پيشران جامد


سوختهاي پيشران از يک نوع سوخت و يک اکسنده تشکيل شده‌اند. براي روشن شدن موشک ، کافي است يک جرقه کوچک سوخت پيشران آنرا آتش بزند. سوخت آتش گرفته تا آخرين قطره مي‌سوزد. گازهاي حاصل از سوخت پيشران را از طريق دماغه انتهايي موشک خارج مي‌شوند. اولين موشکها را احتمالا در قرن يازدهم ميلادي در کشور چين ساخته‌اند. آنها موشکهايي بودند که از سوخت پيشران جامد استفاده مي‌کردند. سوخت موشک يک نوع باروت بود که از مخلوطي از نيترات پتاسيم ، زغال چوب و سولفور تشکيل شده بود.
موشکهايي که از سوخت پيشران جامد استفاده مي کنند، اغلب به عنوان موشکهاي تقويت کننده‌اي استفاده مي‌شوند که نيروي اوليه موشکهاي بزرگتر را تأمين مي‌کنند. موشکهاي بزرگتر خود از سوخت پيشران مايع استفاده مي‌کنند. بزرگترين موشکهاي مصرف کننده سوخت جامد با 45 متر ارتفاع جزء موشکهاي تقويت کننده شاتل فضايي ايالات متحده محسوب مي‌شوند. آنها حاوي 586500 کيلوگرم (2/1 ميليون پوند) سوخت پيشران هستند که بطور متوسط 13 ميليون تن (5/3 ميليون پوند نيرو) نيروي پيشران را توليد مي‌کنند.
اين موشکها را طوري طراحي کرده‌اند که بعد از اتمام سوخت و افتادن در دريا ، از دريا بيرون کشيده شده ، دوباره براي مأموريتهاي بعدي سوختگيري مي‌شوند. ساخت موشکهايي که از سوخت جامد استفاده مي‌کنند چندان دشوار نيست. آنها مقدار زيادي نيروي پيشران را در يک مدت زمان کم توليد مي‌کنند. تنها ايراد اين نوع موشکها اين است که بعد از روشن شدن به راحتي خاموش نمي شوند. به عبارت ديگر ، نمي‌توان آن را به آساني تحت کنترل درآورد

موشکهاي با سوخت مايعاکثر موشکهايي که از آنها در پروازهاي فضايي استفاده مي‌شود، از سوخت پيشران مايع بهره مي برند. سوخت و اکسنده که در مخزنهاي جداگانه‌اي نگهداري مي‌شوند، هر دو مايع هستند. پمپهاي قدرتمندي آنها را به محفظه احتراق مي‌برند؛ در آنجا آنها باهم ترکيب شده ، شروع به توليد گازهاي خروجي مي‌کنند. گازهاي مذکور نيز به نوبه خود از دماغه انتهايي موشک خارج مي‌شوند. بعضي از موشکها از يک ماده قابل اشتعال سريع براي شروع احتراق استفاده مي‌کنند. سوخت پيشران ساير موشکها هنگام ترکيب سوخت و اکسنده شروع به احتراق مي‌کند
اما روش احتراق در اين موشکها اکسنده و سوخت باهم ترکيب مي‌شوند و در محفظه احتراق شروع به سوختن مي‌کنند. سپس گازهاي خروجي حاصل از فرآيند احتراق از دماغه خارج و به عنوان نيروي پيشران ، موشک را به طرف جلو حرکت مي‌دهند.
توجه کنيد کمتر از سوخت مايع در موشکهاي بالستيک استفاده مي شود مگر در انواع قاره پيما که نياز به رانش بيشتري دارند و گرنه بيشترين مورد استفاده در موشکهاي فضايي است .ترجمه : ناصر ژاله کريمي

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب @lirez@ تشکر کرده اند:
sokuteasemuni, Mahdi1944, Hosein1395, oweiys, Mohammad 1985, hamed_713, SAMAN, misam5526

Major I

Major Ino avatar
پست ها

152

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 30 اردیبهشت 1386 21:11

آرشيو سپاس: 248 مرتبه در 49 پست

Re: آشنايي با موشک هاي بالستيک

توسط Hosein1395 » چهارشنبه 5 خرداد 1389 00:58

کلاهک اتمی مخصوص...

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Hosein1395 تشکر کرده اند:
Mohammad 1985, hamed_713, sokuteasemuni, Mahdi1944, @lirez@


 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان