در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با متفرقه درباره نیروی هوایی ايران به بحث بپردازيد
Major II

Major II

نماد کاربر
254

تشکر کرده: 4 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 30 آبان 1388 13:11

آرشيو سپاس: 1258 مرتبه در 200 پست

واقعیت در مورد نیروی هوایی

توسط salam_2407 » سه شنبه 28 اردیبهشت 1389 19:58

سلام دوستان
بحث های زیادی در مورد نیروی هوایی وکلا قدرت نظامی ایران مطرح میشه بعضیها اونو خیلی تحقیر میکنند و بعضیها هم خیلی زیادی ازش تعریف میکنند ( مثلا کپی ناقص اف 5 را از اف 18 و اف 22 سر تر میدونند ) به نظر من مسئولین نظام خیلی بیشتر از ما به فکر حفظ نظام هستند و هیچ چیز براشون اندازه حفظ نظام ارزش نداره  حالا این کشور یا بهتره بگیم نظام دشمنانی مثل آمریکا و حتی اعراب داره آمریکا از همه طرف محاصره اش کرده و هر لحظه هم داره از طرف اسراییل و بعضی وقتا آمریکا تحدید میشه خب عقلا با این تسلیحات فرسوده و قدیمی نمیشه دفاع کرد و باید فکر چاره بود دوستان اینقدر ساده نباشید خیلی ها سر اورهال اف 5 بحث میکنند در صورتی که دشمن خیلی از این حرفا قوی تره به نظر من مسئولین خر نیستند و همون طور که فهمیدند که الان باید جنگ تموم بشه الان هم میدونند باید تجهیز بشوند وتجهیزات جدید بخرند وبه کسی هم نگند تا از اصل غافلگیری استفاده کنند  دوستان چند وقت پیش یه بنده خدایی تو همین سایت گفت میگ 31 سپاه رو تو اکراین دیده که احتمالا میرفتند سوریه من دلیلی نمیبینم که دروغ بگه (گرچه که دوستان اینقدر تکذیبش کردند تا بنده خدا از حرفش پشیمون شد) دوستان شما خودتون رو بذارید جای مسئولین چی کار میکردید من تازه کار هستم و شاید اندازه خیلی از شما ها اطلاعات در مورد جنگنده ها و نیروی هوایی نداشته باشم ولی در این مورد تحقیقات زیادی کردم و از کسانی که اطلاعاتی داشتند تحقیق کردم و با تمام پنهان کاریهایی که میکردند و اطلاعات نمیدادند بالاخره با رو هم گذاشتن اطلاعات به این نتیجه رسیدم که واقعیت با این چیزی که فکر میکنینم فاصله زیادی داره و مسئولین الان مثل گذشته به نیروی هوایی ارتش بی اعتماد نیستند و اهمیت نیروی هوایی در جنگ احتمالی با آمریکا و اسراییل را میدونند که از باقی نیروها با اهمیت تره و خوب تجهیزشون کرند دوستان طرحی رو نیروی هوایی برای به روز کردن تجهیزاتش اجرا کرد و طبق اون جنگنده ها بعد از به روز شدند حتی رنگشون هم عوض شد .
اف 5 ها و اف 4 ها  رادار قوی تری روشون گذاشتن و با آیونیک جدید شرقی و غربی تجهیز شدند و الآن بعضی ها موشکهای شرقی و بعضی هم غربی شلیک میکنند
تامکتها هم چنتاشون همون رادار قبلی رو دارند که به هر بد بختی و با استفاده از قطعات باقی اف 14 ها که رادار روسی روشون گذاشتن همون رادار خودشو با کمی تعغیرات دارند و بعضی هم کلا آیونیکش عوض شد و الان با موشکهای شرقی تجهیز میشوند .
وهمچنین تجهیزات جدیدی هم خریدند بعضی ها رو مستفیم مثل میگ 29 و سوخو 24 و 25 که مال چند سال پیشه وعلنی شدند .
و خریدهای جدید که در موردشون پنهان کاری میکنند مثل سوخو 27 و میگ 31 که زیر 30 فروند از هر کدوم خریدند و قرارداد جدید که من خودم هم شک داشتم ولی جدیدا مطمئن شدم در مورد سوخو 30 است که تعداد 250 فروند را روش شک دارم ولی مطمئنم که خریداری شده
وهمچنین به روز رسانی میراژها که نمیدونم مستقیم از طرف فرانسه بوده یا از بازار سیاه
در مورد موشکهای این جنگنده ها مقداری از چین مثل c-802 ومقداری هم از روسیه مثل  R-27 73 60 و غیره ومقداری هم از بازار سیاه مثل اگزوست (شایدم مستقیم بوده با توجه به پیشنهاد فرانسه برای فروش جنگنده ) و به جرات میتونم بگم موشکهای جدید آمریکایی مثل آمرام (aim 120) (حتما از تعجب دهنتون باز موند یا این که تکذیب میکنید من خودم هم وقتی فهمیدم تا چند روز مات بودم )
دوستان در زمان جنگ رو فانتومهای ما قطعات اسراییلی پیدا شد و در بازار سیاه از شیر مرغ تا جون آدمیزاد پیدا میشه چه برسه به آمرام ولی با قیمت چند برابر اگر من و شما هم پول بدیم برامون میارند
از کشوری که سابقه یه جنگ 8 ساله رو داره و کمبود امکانات رو تو جنگ لمس کرده و الان هم داره تهدید میشه و محاصره است بعید نیست که برای تجهیز خودش هر کاری که میتونه نکنه

پس اگر در جنگ (که خدا نکنه پیش بیاد ) اف5 ها رو با آمرام دیدید تعجب نکنید چون متخصص های ما از سنگاپور کمتر نیستند  
آخر من از گیسوی تو ، خود را بیاویزم به دار

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب salam_2407 تشکر کرده اند:
saeed_hz, un4given.1991, gadogaresabz, saied tomcat, hamed1987

Rookie Poster

Rookie Poster

no avatar
20

تشکر کرده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 10 بهمن 1389 02:18

آرشيو سپاس: 16 مرتبه در 10 پست

Re: واقعیت در مورد نیروی هوایی

توسط fox hound » جمعه 22 بهمن 1389 02:25

همه ی گفته های شما درسته
البته قرارداد خرید 250 فروند سوخو 30 باور نکردنی ، چون ایران توتنایی پذیرش هواپیمایی مثل سوخو 30 رو بهتعداد بالا  نداره اما من یه جایی تعداد سوخو 30 هارو 50 فروند دیده بوم و این عاقلانه تره
در مورد میگ 31 هاهم ایران اونارو خریده اونم مستقیما از روسیه  :shock:

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب fox hound تشکر کرده اند:
stormtomcat

Captain

Captain

نماد کاربر
3790

تشکر کرده: 16 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 7 شهریور 1388 03:26

جمهوری اسلامی ایران

آرشيو سپاس: 23503 مرتبه در 3364 پست

توسط Sami 1993 » جمعه 22 بهمن 1389 09:50

اگر ایران همچین جنگنده هایی خریده باشه ( که با توجه به شرایط امیدوارم خریده باشه ) پس چرا رو نمیکنه ؟
حداقل اتفاقی که رخ میده اینه که تا یه مدت دهن صیهونیستها بسته میشه تا زمانی جنگنده ای برتر مثل اف 35 تحویل بگیرند ( که تا اون موقع هم خدا بزرگه)
ایا در زمان در گیری(که با توجه به دکترین ایران فرسایشی خواهد بود) آیا این دوستان روس با این سابقه به شدت درخشانشون ، قطعه میدن ؟
بهتر نیست به جای روسها ، بریم دنبال چینی ها که به شدت عاشق پول هستند و بهشون پول بدیم حتی بمب هدیروزنی تحویل میدن؟

چینی ها مدلی از جی 11 ( سوخو27 تولیدی تحت لیسانس در چین) با آیونیک و موتور بومی توسعه دادند و وزن هواپیما نسبت به نمونه اصلی 500 کیلوگرم سبک تر شده. فعلا چین با توجه به قولهایی که به روسها دادند قصد ندارند اونو صادر کنند ولی ...............
شاید بشه با دادن پول خوب به چینی ها و تلاش برای موافقت روسها ، علاوه بر خرید جنگنده ، خط تولیدشو تو ایران راه اندازی کرد .

گرگ ها خوب بدانند در این ایل غریب

گر پدر رفت، تفنگ پدری هست هنوز

گرچه نیکان به مرور بار سفر بر بستند

شیرمردی چو علی خامنه ای هست هنوز

لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد                                                          لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد                                                  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد                                                                             لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Sami 1993 تشکر کرده اند:
stormtomcat, mojtabba

Major II

Major II

نماد کاربر
82

تشکر کرده: 3 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 25 خرداد 1389 13:17

ایران

آرشيو سپاس: 592 مرتبه در 79 پست

توسط نجف47 » جمعه 22 بهمن 1389 16:34

بسمه تعالی

با سلام

دوستان فرض محال اینکه ایران اومد و تمام توانایی های نظامیش و دار و ندارشو ریخت رو دوری اون وقت آیا اسرائیل و آمریکا  دست از دشمنیشو.ن برمیدارن؟؟؟!!! نه خیر بلکه میرن تا به فکر چاره جدید و
راه های جدیدتر برای فشار به ما بشن و ما رو به سمت یک رقابت تسلیحاتی که فکر نمیکنم در این شرایط به نفعمون باشه سوق بدن.
واقعاً ساده لوحانه است اگر تموم داشته هامون رو برای دشمن رو کنیم . ما حتی در زمان دفاع مقدس هم یکی از ارکان موفقیتهامون در عملیاتهای جنگ چه هوایی و چه زمینی و چه دریایی استفاده از اصل غافلگیری با صیانت از اخبار اصلی و کنترل شدید اون (علی الخصوص از اواسط سال 62 به بعد) و نیز فریب دشمن با اخبار نادرست و اختفای تجهیزات  و طرحهای  مهم کاری و عملیاتی مون بود.

یا علی مدد.
عشق و معرفت حسین(ع) و مهدی فاطمه(عج) ضامن پیروزی و قوام و بقای ماست.

به کاوش مژه از گور تا نجف بروم...........اگر به هند خاکم کنی یا به تتار

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب نجف47 تشکر کرده اند:
stormtomcat, apple2009, sokuteasemuni, @lirez@, mojtabba

Rookie Poster

Rookie Poster

no avatar
24

تاريخ عضويت

يکشنبه 30 آبان 1389 22:04

آرشيو سپاس: 30 مرتبه در 14 پست

توسط kobra1996 » جمعه 22 بهمن 1389 19:14

دوستان اسرار نظامی از اطلاعات محرمانه ی هر کشوری هست و کشور ها برای حفظ ان ها تلاش می کنند .
من از یک منبع معتبر شنیدم که بسیاری از جنگده ها در پایگاه های زیر رمینی غیر قابل نفوذ نگهداری می شوند و همینطور تسلیحات دیگر.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب kobra1996 تشکر کرده اند:
Hiddenway

Rookie Poster

Rookie Poster

no avatar
20

تاريخ عضويت

توسط fox hound » شنبه 23 بهمن 1389 00:30

گفته ی همه ی شما دوستان درسته
اما به نظر من ایران می خواد اسکادران هایی بزرگ از جنگنده های جی 10 و 11 رو از چین خریداری کنه تا بتونه همه ی جنگنده هاش رو اعم از سبک وسنگین بازنشسته کنه
در ضمن من یه جایی هم دیده بودم که بیشتر متفکر های نظامی ایران تو این جور انجمن ها سرک میکشن و از راه حلهای دوستان استفاده میکنند . پس از دوستان خواهشمندیم تا تایپیک هارو با اطلاعاتشون پر بار کنند  :-)

Major

Major

نماد کاربر
306

تاريخ عضويت

يکشنبه 14 تیر 1388 18:38

تهران

آرشيو سپاس: 1030 مرتبه در 251 پست

توسط Top Speed » شنبه 23 بهمن 1389 03:17

کاملا درسته ایران خیلی کم داشته هاشو رو میکنه هنوز که هنوزه از شفق رونمایی نکرده.

>>>>>::::::::::::::::::::Top Speed::::::::::::::::::::<<<<<
..................................................................

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Top Speed تشکر کرده اند:
fox hound

Rookie Poster

Rookie Poster

no avatar
20

تاريخ عضويت

توسط fox hound » يکشنبه 24 بهمن 1389 01:38

جنگنده های جی 10 باایونیک چینی و جنگنده ی جی 11 با ایونیک چینی 2 نوع جنگده هستند که تمامی نیاز های مارو میتونن رفع کنند
این دو چنگنده از نوع ساختاری ایونیکی و موتور شباهت های زیادی بهم دارن و این خودش راهی برای کم هزینه بودن در سرویس هستش
نهاجا الان باید به فکر همچین خرید هایی باشه که در سالهای پیش قرارداد خرید جی 10 میان ایران و چین بسته شده بود و قراربود میان سالهای 2010 تا 2011 تحویل داده بشن  :D

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب fox hound تشکر کرده اند:
mojtabba

New Member

no avatar
3

تاريخ عضويت

پنج شنبه 21 دی 1385 03:37

آرشيو سپاس: 2 مرتبه در 2 پست

توسط aria12001 » چهارشنبه 1 تیر 1390 15:47

با تشکر از همه شما دوستان به اطلاع می رسانم در این زمینه شک نکنید که ایران در پس پرده کارهای زیادی انجام داده که مخفی ماندن آنها از دید دشمنان این مرز و بوم به سبب رعایت اصل غافلگیری دشمن است . مطمئن باشید ما حتما میگ 31 داریم ( به تعداد حدود 40 فروند که از منبعی موثق خبر دارم ) در مورد سوخو 30 به تعداد حدود 50 الی 60 فروند ( همان منبع چیزهایی راجع به آمار  این نوع جنگنده شنیده بود که از صحت و سقم آن زیاد اطلاعی نداشت ولی بنده از منابعی دیگر تقریبا به این تعداد مطمئن هستم ) و سوخو 27 که برخی از افراد مطلع تعداد کمتر از 10 فروند را برای آن ذکر نموده اند که تقریبا منطقی می نماید .
دوستان در جایی دیگر در یکی از تاپیک ها هم به تفصیل در این مورد صحبت کردم . ایران از این هواپیماها به شدت حفاظت می نماید و در آمادگی کامل به سر می برند . باورش برای این حقیر که تخصص کمی در زمینه مسائل تخصصی نیروی هوایی دارم بسیار مشکل است و قضاوت در این زمینه را به عهده دوستان دانشمندم می گذارم . منابعم را هم ذکر نخواهم کرد ولی به آن منبعم که وجود میگ های 31 را تایید کرده و یکی از آنها را هم دیده از چشم هایم هم بیشتر اطمینان دارم . به هر حال مطمئن باشید مسوولین نیروی هوایی هر کاری که از دستشان برآید برای نیروی هوایی انجام می دهند و هرگز دست روی دست نخواهند گذاشت . شما دوستان هم مطمئن باشید که روزی شکوه و اقتدار نیروی هوایی همیشه سرفراز ایران چشم هر دشمن این مرز و بوم را کور خواهد کرد . به امید آن روز.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب aria12001 تشکر کرده اند:
drMojtaba28

Captain

Captain

نماد کاربر
3790

تشکر کرده: 16 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 7 شهریور 1388 03:26

جمهوری اسلامی ایران

آرشيو سپاس: 23503 مرتبه در 3364 پست

توسط Sami 1993 » چهارشنبه 1 تیر 1390 17:18

ما هیچ چیزی درباره وضعیت کنونی نیروی هوایی و صنعت جنگنده سازی و میزان دانش وزارت دفاع در این باره به علت حفاظت اطلاعات شدید ، در دست نداریم . ( هرچیزی هست مربوط به کل صنعت هواپیما سازی کشور و بخش غیر نظامی است )

یادمه در یکی از تاپیکها ، درباره تعداد فالکرومها بحث شد . یکی از دوستان یک توضیح جالبی دادن . ایشون گفتند N فروند فالکروم تولید شده ، روسیه Y فروند در اختیار دارد ، کشوری دیگر M فروند دارد و................
در آخر هم Z فروند باقی ماند که مال ایران است .

اگر بتوان همان آمار را برای فلانکر و فاکسبت بدهیم ، اگر تعدادی باقی ماند که معلوم نیست مال چه کسی است ، آن وقت می توان این احتمال را داد که اینها در ایران هستند .

ولی این را بگم که :
اولا این تعداد کفاف ما را نمی دهد
دوما شاید روسها نامرد اطلاعات فنی را قبلا به غرب داده باشند و در زمان نیاز قطعه ندهند ( البته قطعات همین جنگنده های موجود را هم نمی دهند و یا به زور می دهند )
سوما ما باید به توان داخلی تکیه کنیم
چهارما به علت نوپا بودن صنعت داخلی و در ابتدای راه بودن . مقامات برای اینکه دستمان فعلا خالی نباشد ، اقدام به تقویت پدافند هوایی و موشکهای دوربرد کرده اند .
ششما حتی در صورت تقویت نیروی هوایی ، باز اتکای ما بیشتر  به موشکهایمان خواهدبود .

گرگ ها خوب بدانند در این ایل غریب

گر پدر رفت، تفنگ پدری هست هنوز

گرچه نیکان به مرور بار سفر بر بستند

شیرمردی چو علی خامنه ای هست هنوز

لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد                                                          لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد                                                  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد                                                                             لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Sami 1993 تشکر کرده اند:
mojtabba

Captain

Captain

نماد کاربر
1131

تشکر کرده: 13 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 27 اسفند 1388 14:51

تهران

آرشيو سپاس: 7252 مرتبه در 1004 پست

توسط ASHKAN95 » چهارشنبه 1 تیر 1390 18:05

دوما شاید روسها نامرد اطلاعات فنی را قبلا به غرب داده باشند و در زمان نیاز قطعه ندهند

سلام خدمت همه ی عزیزان

آقا سامان شما واقعا فکر میکنید روسیه اطلاعات هواپیماهایی که خودش از آنها بهره میبرد میفروشد؟؟؟؟

شما فکر میکنید مقابل درب ورودی وزارت اطلاعات روسیه نوشته است For sale--50% off؟؟؟؟؟
وقتی انسان نمی تواند کلمات مناسب برای بیان احوالش بیابد چه شکنجه ای را تحمل می کند
                                                                                                                                        shapooor

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب ASHKAN95 تشکر کرده اند:
kayvan6079

Major I

Major I

نماد کاربر
331

تاريخ عضويت

شنبه 30 خرداد 1388 15:24

واوان

آرشيو سپاس: 2326 مرتبه در 290 پست

توسط Ruozbeh » چهارشنبه 1 تیر 1390 18:41

aria12001 نوشته است:با تشکر از همه شما دوستان به اطلاع می رسانم در این زمینه شک نکنید که ایران در پس پرده کارهای زیادی انجام داده که مخفی ماندن آنها از دید دشمنان این مرز و بوم به سبب رعایت اصل غافلگیری دشمن است . مطمئن باشید ما حتما میگ 31 داریم ( به تعداد حدود 40 فروند که از منبعی موثق خبر دارم ) در مورد سوخو 30 به تعداد حدود 50 الی 60 فروند ( همان منبع چیزهایی راجع به آمار  این نوع جنگنده شنیده بود که از صحت و سقم آن زیاد اطلاعی نداشت ولی بنده از منابعی دیگر تقریبا به این تعداد مطمئن هستم ) و سوخو 27 که برخی از افراد مطلع تعداد کمتر از 10 فروند را برای آن ذکر نموده اند که تقریبا منطقی می نماید .
دوستان در جایی دیگر در یکی از تاپیک ها هم به تفصیل در این مورد صحبت کردم . ایران از این هواپیماها به شدت حفاظت می نماید و در آمادگی کامل به سر می برند . باورش برای این حقیر که تخصص کمی در زمینه مسائل تخصصی نیروی هوایی دارم بسیار مشکل است و قضاوت در این زمینه را به عهده دوستان دانشمندم می گذارم . منابعم را هم ذکر نخواهم کرد ولی به آن منبعم که وجود میگ های 31 را تایید کرده و یکی از آنها را هم دیده از چشم هایم هم بیشتر اطمینان دارم . به هر حال مطمئن باشید مسوولین نیروی هوایی هر کاری که از دستشان برآید برای نیروی هوایی انجام می دهند و هرگز دست روی دست نخواهند گذاشت . شما دوستان هم مطمئن باشید که روزی شکوه و اقتدار نیروی هوایی همیشه سرفراز ایران چشم هر دشمن این مرز و بوم را کور خواهد کرد . به امید آن روز.

خب دوست عزیز صحبتهای شما کاملا غیر منطقی است!و میتونم به جرات بگم یا شما دروغ میگویید یا منبع شما به شما!! (قصد توهین ندارم)
حدود 2-3 ماه پیش چند فروند کپی چینی سوخو 27 به تبریز آمد و اکثر دوستان علاقه مند به سرعت از این موضوع مطلع شدند!حال چگونه 40 فروند فاکسبت و 50 فروند سوخو 30  10 فروند سوخو 27 وارد کشور شده اند هیچ کس خبردار نشده وفقط اشخاصی که ساخته ی ذهن شما هستند تعداد دقیق این واردات را میدانند!!
دوست عزیز هواپیمای نظامی که وارد کشور میشه نمیتونه بره تو انبار!! باید پرواز کنه!باید از پایگاههای مشخص موجود در کشور پرواز کنه!
شما نمیتونه جنگنده بخری ببری بذاری تو انبار هروقت جنگ شد خلبان سوارش کنی پروازش بدی!
در صورت پرواز  جنگنده ی مشکوک در هر یک از پایگاههای نظامی کشور مطمئن باشید به سرعت علاقه مندان باخبر خواهند شد!و نمیشه اونها رو پنهان کرد!!
در ضمن من خودم در یک خانواده ی نظامی بزرگ شدم و میدونم کارکنان این صنایع و بخشها هیچوقت  هیچوقت در مورد مسائل کاری و امنیتی صحبت نمیکنند!!چه برسد به اینکه تعداد جنگنده های ما را هم بدانند و به شما بگویند!

پیروز باشید!

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Ruozbeh تشکر کرده اند:
zobin, MOHAMMAD JAFAR, Beni_TOMCAT, DJ Dani, saied tomcat, Sami 1993, gigi64, Hiddenway, CAPTAIN PILOT, bravo, Mr.Amirhessam, interceptor

بعدي